Από nordost σε κάτι άλλο !!!

I

iason

Guest
ξεμενει το μοναστηρι απο μοναχους;
ή το φορουμ απο......

ας το παρουν αυτοι με τα dsp αφου τα χουν αναγκη. Ετσι και αλλιως κουφοι ειναι δεν εξηγειται αλλιως :p
Εγώ το δικό μού το έχω ήδη πουλήσει, και εχω κρατήσει το Timbre. :thumbsup:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τι ιδιαίτερες αλλαγές θα μπορούσαν να γίνουν σε ένα σαλόνι? που να μην επηρεάζουν την αισθητική του χώρου, δυστυχώς δεν υπάρχει δυνατότητα για κάποιον ιδιαίτερο χώρο. Ειλικρινά δεν έχω ασχοληθεί καθόλου με αυτό το θέμα και έχω άγνοια.
Αύριο αν όχι μεθαύριο ελπίζω θα έχω στα χέρια τα εξής,
1. Nordost Red Dawn 1ης και 2ης γενιάς
2. Nordost Frey 2
3. Nordost Heimdall 2
4. Kimber Cable hero
5. Kimbet cable Celect KS 1011


μπορώ επίσης να δοκιμάσω και ένα cardas Golden cross αλλά δεν έχω ίδεα για αυτό το καλώδιο
Το τί μπορεί να γίνει σε ένα σαλόνι, μπορεί να σου υποδείξει / προτείνει ένας τεχνικός που θα κάνει τις απαραίτητες μετρήσεις του χώρου σου. Για να στο πω απλά:
Έχω ψωνίσει kimber ks1016, kimber hero, kimber 8tc και κάποια άλλα καλώδια στο παρελθόν, χωρίς να έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα με τη θέση των ηχείων στον χώρο μου. Εδώ και ένα χρόνο, το βασανίζω αρκετά λοιπόν με τη τοποθέτηση των ηχείων, όχι ακουστικά, αλλά με μέτρηση του χώρου μου και σκοπεύοντας στη λύση του dsp. Αφήνω στην άκρη το dsp προς το παρόν. Κατά τις δοκιμές του κάθε καλωδίου που έμπαινε στο σύστημα, άκουγα όντως διαφορές ( γι'αυτό και τα αγόρασα ). Όταν άρχισα να ασχολούμαι με τη πιο σωστή τοποθέτηση των ηχείων στον χώρο, άκουσα και πάλι διαφορές. Μόνο που η διαφορά που άκουσα κατά την ορθότερη τοποθέτηση των ηχείων, ήταν πιο αισθητή και εντυπωσιακή απο τη διαφορά που άκουσα κατά τη δοκιμή των καλωδίων. Τώρα, αν σε τρώει η τσέπη σου, κάνε το λάθος που έχουμε κάνει οι περισσότεροι εδώ μέσα. Δικά σου είναι τα χρήματα. Να ξέρεις όμως, ότι με το σύστημά σου χύμα, αυτό που θα πάρεις απο τα καλώδια είναι καθαρά θέμα τύχης.
Κάνε την εξής δοκιμή: παίξε μονοφωνικό κομμάτι και πρόσεξε που ακούγεται η πληροφορία. Αν όλα ακούγονται στο κέντρο ανάμεσα στα ηχεία, είσαι σε καλό δρόμο. Αν έστω και η παραμικρή πληροφορία ( μια φωνή, ένα πιατίνι, ένα συριστικό, οτιδήποτε ) γέρνει προς τα δεξιά ή αριστερά, έχεις πρόβλημα που κανένα καλώδιο δεν θα διοθρώσει.
Δεν είναι θέμα αντίθετης άποψης φίλε μου, κάποιες απαντήσεις είναι εκτός θέματος.
Αλλο ζήτησε, άλλο του λέτε... θεωρείτε ότι ο νηματοθέτης έχει λιγότερες παραστάσεις επί του θέματος
ή μήπως αντιληφθήκατε κάποια νοητικη υστερηση ?
Ολη αυτη η ιστορία με μογκαμι - ενεργα - σαμπ έχει ξεπεράσει κατά πολυ τα όρια της γραφικότητας
.
Απο τη στιγμή που δεν έχει ασχοληθεί επί της ουσίας με το σύστημά του ( συνεργασία με τον χώρο ), νοητική υστέρηση μπορεί να μην έχει, αλλά μια υστέρηση ορθής λειτουργίας την έχει.
ξεμενει το μοναστηρι απο μοναχους;
ή το φορουμ απο......

ας το παρουν αυτοι με τα dsp αφου τα χουν αναγκη. Ετσι και αλλιως κουφοι ειναι δεν εξηγειται αλλιως :p
Έχεις ακούσει dsp...?
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
για πες μας ενα μονοφωνικο τραγουδι φιλος που το δοκιμαζεις εσυ στο δικο σου;
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
για πες μας ενα μονοφωνικο τραγουδι φιλος που το δοκιμαζεις εσυ στο δικο σου;
XLO Reference disc, μονοφωνικά tracks εντός και εκτός φάσης.
Σημειωτέον ότι έχω το μπλε-μαύρο 8TC στο ντουλάπι και παίζω με chord carnival ( σαφώς κατώτερης τιμής ). Σε πληροφορώ ότι σε σχέση με πριν τις όποιες παρεμβάσεις μου, τώρα ακούω πολύ καλύτερα. Και ας χρησιμοποιώ φτηνότερο καλώδιο ηχείων.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
XLO Reference disc, μονοφωνικά tracks εντός και εκτός φάσης.
Σημειωτέον ότι έχω το μπλε-μαύρο 8TC στο ντουλάπι και παίζω με chord carnival ( σαφώς κατώτερης τιμής ). Σε πληροφορώ ότι σε σχέση με πριν τις όποιες παρεμβάσεις μου, τώρα ακούω πολύ καλύτερα. Και ας χρησιμοποιώ φτηνότερο καλώδιο ηχείων.
Τείνω να συμφωνήσω μαζί σου ως προς το ότι αν υπάρχει μια καλή κατανομή του συστήματος στον χώρο θα πάρεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα αλλά μην τρελαθούμε κιόλας αν πχ έχεις ένα καλώδιο των 250 ευρώ και βάλεις ένα καλώδιο των 700-1000€ σίγουρα θα ακούσεις απείρως καλύτερα και χωρίς να έχεις τύχη,το ότι μπορείς με καλό σχεδιασμό να το φτάσεις ακόμα παραπέρα είναι κάτι άλλο αυτό στο λέω μετά βεβαιότητος διότι το έζησα με τις δοκιμές στα nordost, όσον αφορά ότι ένα καλώδιο μικρότερης τιμής μπορεί να παίζει καλύτερα από κάποιο λίγο πιο ακριβό δεν το θεωρώ παράξενο, και μέσα σε όλα αυτά υπάρχει και ο παράγοντας υποκειμενικότητα αυτό που μου αρέσει εμένα μπορεί να μην αρέσει σε σένα, το ότι εμένα μου αρέσει η φωνή της Γαλάνη σε σχέση με την Αλεξίου δεν πάει να πει ότι και αυτή δεν έχει φωνάρα.
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Αν θέλεις να ακούσεις απόλυτως κορυφαία με value for money καλώδια,βρες του chris sommovigo.νομιζω η τελευταία του εταιρεία λέγεται black cat cables....
 


Μηνύματα
954
Reaction score
518
Το καλυτερο μνμ ειναι το 47. Ο τυπος πηρε γραμμη τι κανει ενα καλωδιο.

εννοειται υπαρχει διαφορα αλλα ξαναλεω οτι δεν αξιζει. παιρνεις καποια budget καλωδια,φτιαχνεις χωρο και τελειωνει.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.359
αν πχ έχεις ένα καλώδιο των 250 ευρώ και βάλεις ένα καλώδιο των 700-1000€ σίγουρα θα ακούσεις απείρως καλύτερα και χωρίς να έχεις τύχη
...και μετά; Εάν βάλεις ένα καλώδιο των €10.000, τι θα γίνει; Θα ακούς σαν να ήρθαν οι μουσικοί και κάνουν συναυλία στο σαλόνι σου; Κι αν είναι κουαρτέτο εγχόρδων, άντε, εύκολα δύσκολα θα χωρέσουν... Αν έρθει η Φιλαρμονική ορχήστρα του Βερολίνου, πού θα τους βάλεις; Ε;
 

C

chrispo

Guest
Η βιομηχανία των καλωδίων έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά κέρδους , στην αλυσίδα παραγωγής -κατανάλωσης. ´´Αεριτζήδικα λεφτά ´´, που τα πληρώνουν οι καταναλωτές, επειδή νομίζουν ότι θα βελτιώσουν το σύστημά τους, ενώ χωλαίνουν σε τόσους άλλους τομείς ( χώρο, ακουστικότητα, ηχεία, πηγές, κ.ο.κ). :thumbsdown: Ok, δικά σας λεφτά είναι και εν γνώσει σας τα ¨πετάτε ¨. Προσωπικά έχω βάλει όριο, για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ καλώδιο τα 200-250€, που αν χρειαστώ να αγοράσω , θα το πάρω πάντα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ, με 70-100 max €. :geek: Αλλά και πάλι κάτι τέτοιο θα είναι εξαίρεση , γιατί βολεύομαι με πολύ πιο φθηνά και κάνω τη δουλειά περίφημα. :thumbsup: Σταματήστε να τσιμπάτε στο δόλωμα των καλωδίων...:tongue:.είναι ΑΠΑΤΗ για τα λεφτά που ζητάνε..( τα καλώδια..:biggrin:)
Οι ηχογραφήσεις και η επεξεργασία του ήχου , έχετε την εντύπωση ότι γίνονται με καλώδια των 1000 , ή 5000€?
Το καλώδιο μικροφώνου , ή της κιθάρας ενός καλλιτέχνη για ένα τραγούδι, που εσείς θεωρείται αναφοράς ...και το έχετε ¨λιώσει ¨ σπίτι σας, νομίζετε ότι έχει γραφεί και επεξεργασθεί με καλώδια ¨αναφοράς ¨ των χιλιάδων €?: :roflmao:
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τείνω να συμφωνήσω μαζί σου ως προς το ότι αν υπάρχει μια καλή κατανομή του συστήματος στον χώρο θα πάρεις ένα καλύτερο αποτέλεσμα αλλά μην τρελαθούμε κιόλας αν πχ έχεις ένα καλώδιο των 250 ευρώ και βάλεις ένα καλώδιο των 700-1000€ σίγουρα θα ακούσεις απείρως καλύτερα και χωρίς να έχεις τύχη,το ότι μπορείς με καλό σχεδιασμό να το φτάσεις ακόμα παραπέρα είναι κάτι άλλο αυτό στο λέω μετά βεβαιότητος διότι το έζησα με τις δοκιμές στα nordost, όσον αφορά ότι ένα καλώδιο μικρότερης τιμής μπορεί να παίζει καλύτερα από κάποιο λίγο πιο ακριβό δεν το θεωρώ παράξενο, και μέσα σε όλα αυτά υπάρχει και ο παράγοντας υποκειμενικότητα αυτό που μου αρέσει εμένα μπορεί να μην αρέσει σε σένα, το ότι εμένα μου αρέσει η φωνή της Γαλάνη σε σχέση με την Αλεξίου δεν πάει να πει ότι και αυτή δεν έχει φωνάρα.
Μπορεί. Μέχρι στιγμής δεν έχω εξαντλήσει τα περιθώρια των τροποποιήσεων στον χώρο μέχρι να νιώσω την ανάγκη να πειραματιστώ εκ νέου με το καλώδιο που έχω στην άκρη. Εξακολουθώ να παίρνω πολύ καλύτερο ήχο απλά πειραματιζόμενος με τη λειτουργία των ηχείων στο χώρο. Η ουσία όμως είναι ότι αυτό που περιμένεις να ακούσεις απο το καλώδιο, θα το πάρεις σε πολλαπλάσιο βαθμό αν ασχοληθείς με περιποίηση χώρου ή / και ισοστάθμιση αν τα ηχεία σου δεν είναι σωστά τοποθετημένα. Ειδικότερα αν παίζεις αποκλειστικά ψηφιακό υλικό μέσω υπολογιστή, είναι σαφώς καλύτερη επένδυση η αγορά του μικροφώνου umik1 και η ενασχόληση με το νήμα του @Bhutia "τύφλα να'χει το dirac" απο οποιοδήποτε καλώδιο.
 


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.301
Reaction score
7.776
Αν θέλεις να ακούσεις απόλυτως κορυφαία με value for money καλώδια,βρες του chris sommovigo.νομιζω η τελευταία του εταιρεία λέγεται black cat cables....
Βλεπω υπαρχουν δυο εταιριες
Η μια απο τις δυο φαινεται σοβαρη εταιρια, ενω η αλλη ...μαγαζακι.
Δεν ξερω ποια ειναι τι...
Παντως η δευτερη εχει πολυ σοβαρες, VFM τιμες:
Ωραιος ο ...cable designer!

αλλά μην τρελαθούμε κιόλας αν πχ έχεις ένα καλώδιο των 250 ευρώ και βάλεις ένα καλώδιο των 700-1000€ σίγουρα θα ακούσεις απείρως καλύτερα
Νομιζω αξιζει μια θεση στις επικες ατακες μελων.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.050
Reaction score
20.461


Πριν ξοδέψετε ο,τιδήποτε για καλώδια, αναρτήστε την τηλεόραση στον τοίχο (ανυψώνοντάς την περίπου 20cm), τοποθετήστε στο κέντρο του σερβάν τον προενισχυτή και το cd player, και τους τελικούς ένθεν και ένθεν, συνδέοντάς τους με τα ηχεία με αντιστοίχως κοντότερο καλώδιο. Αν δεν μπορείτε να κοντύνετε το υπάρχον nordost, ζητήστε να σας το κάνει κάποιος στον Ορφέα. Όπως και να το εξετάσει κανείς, η τοποθέτηση των συσκευών στο δάπεδο και κυριολεκτικά μέσα στα πόδια σας είναι απαράδεκτη (και επικίνδυνη για τα πόδια σας, αν κυκλοφορείτε μέσα στο σπίτι ξυπόλυτος).

Σημείωση: Αν σας είπαν πως τοποθετώντας τις συσκευές στο δάπεδο, θα βελτιώσετε τον ήχο του συστήματος, έχετε πέσει θύμα απάτης.
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Έτσι είναι..
Όταν ξεκινούν τα επιχειρήματα και δεν έχεις τι να απαντήσεις, κανείς την πάπια..!
Σημείωση: Αν σας είπαν πως τοποθετώντας τις συσκευές στο δάπεδο, θα βελτιώσετε τον ήχο του συστήματος, έχετε πέσει θύμα απάτης.
Σωστά!
Ποτέ απευθείας στο δάπεδο. Πάντοτε επάνω σε επιδαπέδιες βάσεις και με τη συνδρομή υποστηρικτικών για τα καλώδια των ηχείων. :whistling:
 
Last edited:


Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.083
Η βιομηχανία των καλωδίων έχει τα μεγαλύτερα ποσοστά κέρδους , στην αλυσίδα παραγωγής -κατανάλωσης. ´´Αεριτζήδικα λεφτά ´´, που τα πληρώνουν οι καταναλωτές, επειδή νομίζουν ότι θα βελτιώσουν το σύστημά τους, ενώ χωλαίνουν σε τόσους άλλους τομείς ( χώρο, ακουστικότητα, ηχεία, πηγές, κ.ο.κ). :thumbsdown: Ok, δικά σας λεφτά είναι και εν γνώσει σας τα ¨πετάτε ¨. Προσωπικά έχω βάλει όριο, για ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ καλώδιο τα 200-250€, που αν χρειαστώ να αγοράσω , θα το πάρω πάντα ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΟ, με 70-100 max €. :geek: Αλλά και πάλι κάτι τέτοιο θα είναι εξαίρεση , γιατί βολεύομαι με πολύ πιο φθηνά και κάνω τη δουλειά περίφημα. :thumbsup: Σταματήστε να τσιμπάτε στο δόλωμα των καλωδίων...:tongue:.είναι ΑΠΑΤΗ για τα λεφτά που ζητάνε..( τα καλώδια..:biggrin:)
Οι ηχογραφήσεις και η επεξεργασία του ήχου , έχετε την εντύπωση ότι γίνονται με καλώδια των 1000 , ή 5000€?
Το καλώδιο μικροφώνου , ή της κιθάρας ενός καλλιτέχνη για ένα τραγούδι, που εσείς θεωρείται αναφοράς ...και το έχετε ¨λιώσει ¨ σπίτι σας, νομίζετε ότι έχει γραφεί και επεξεργασθεί με καλώδια ¨αναφοράς ¨ των χιλιάδων €?: :roflmao:
Αντί ν'ακούν με τ'αυτιά,ακούν με τα μάτια
 

Μηνύματα
62
Reaction score
78
εγω το mogami 2549 εχω με neutrik οπου να ναι θα το πεταξω απο το παραθυρο ή θα το βαλω αγγελια.

εβαλα το ατλας και ηρεμησε ο τοπος.
Κραξτε με γουσταρω...αλλα ειναι μια πραγματικοτητα.

ps: μακρια απο το kimber hero
Καλημέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω πιό καλώδιο Atlas interconnect χρησιμοποιήσατε.

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
940
Reaction score
264


Πριν ξοδέψετε ο,τιδήποτε για καλώδια, αναρτήστε την τηλεόραση στον τοίχο (ανυψώνοντάς την περίπου 20cm), τοποθετήστε στο κέντρο του σερβάν τον προενισχυτή και το cd player, και τους τελικούς ένθεν και ένθεν, συνδέοντάς τους με τα ηχεία με αντιστοίχως κοντότερο καλώδιο. Αν δεν μπορείτε να κοντύνετε το υπάρχον nordost, ζητήστε να σας το κάνει κάποιος στον Ορφέα. Όπως και να το εξετάσει κανείς, η τοποθέτηση των συσκευών στο δάπεδο και κυριολεκτικά μέσα στα πόδια σας είναι απαράδεκτη (και επικίνδυνη για τα πόδια σας, αν κυκλοφορείτε μέσα στο σπίτι ξυπόλυτος).

Σημείωση: Αν σας είπαν πως τοποθετώντας τις συσκευές στο δάπεδο, θα βελτιώσετε τον ήχο του συστήματος, έχετε πέσει θύμα απάτης.
O λυση η σωστη δεν ειναι αυτη,τα μηχανηνατα θα ζεσταινονται μεσα εκει.Πρωτον η τηλεοραση παει στον τοιχο το επιπλο φευγει απο εκει και μπανει ενα hifi τυπου exelixis χωρις να ακουμπανε οι καλωδιωσεις στο τοιχο,η διαφορα που θα δει θα ειναι σημαντικη,και δεν το βγαζω απο το μυαλο μου μια ιδια ακριβως περιπτωση δουλεψα σε ενα σπιτι φιλου μου και αλλαξανε ολα στον ηχο προς το καλυτερο.Το να κοντυνεις το Nordost ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΟ λαθος!θα του το πει και ιδιος ο Ορφεας αυτο,και αν θελει ο φιλος ας ρωτησει και να μας πει τι του ειπε.Τα μηχανηματα στο πατωμα τωρα ελεος τι να πω!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.155
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top