Από nordost σε κάτι άλλο !!!


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
1)Ναι Νίκο, όντως παραθέτω λινκ κατασκευαστών.
Όμως παραθέτω λινκ που έχουν κάποια βαρύτητα, όχι τη προσωπική γνώμη ενός χιφιντελιστα ΩΡΛ ή ψαρά :wink: .. ή ακόμα χειρότερα, κανένα λινκ!!!!!!
Άλλωστε διόρθωσε με αν κάνω λάθος, κάνεις δεν έχει αναρτήσει κάποιο λινκ επώνυμο που να δείχνει ότι τα καλώδια δεν έχουν διαφορές μεταξύ τους ή ότι δεν ισχύει το burnin!!
2)Για το τεστ του Σταματάκου τώρα, βλέπουμε ότι κανένα καλώδιο δε παίζει ή μετράει όπως τα υπόλοιπα!!
.... και συγκρίνει καλώδια με min αξίας 700€!!
Εννοείται ότι mogamobelden δε θα μπορούσαν να συνυπάρξουν σε μια τέτοια σύγκριση!
Με πορδιτσες δε βάφει κάνεις αυγά!!
3)Στο τρίτο σκέλος τώρα, αν θεωρήσουμε ότι οι μετρήσεις του κυρίου Σταματάκου ευσταθούν, τότε δεν υπάρχει περίπτωση το Kimber να "μετράει" τα ίδια με το chord, μιας και στο σύνολο του τεστ που έκανε δεν έβγαλε κανένα ζευγάρι δύο διαφορετικών καλωδίων ίδιες μετρήσεις!!!!
Επομένως ή το μικρόφωνο umik-1 που έχεις έχει κάποιο πρόβλημα, ή γενικότερα αυτά τα μικρόφωνα...δεν είναι και τόσο.. ξουράφια στις μετρήσεις, επομένως και πλήρως αναξιόπιστα για συγκρίσεις!!:sneaky::sneaky:
1)Βρε,ναι, αλλά ο κατασκευαστής απλά ευλογεί τα γένια του, αυτό λέω. Επομένως, δεν μου λέει κάτι η άποψή του. Εκτώς αν περιμένεις να βγει κάποιος κατασκευαστής να πει ότι ενώ παρέχει δυνατότητα στρωσίματος, αυτή η διαδικασία δεν προσφέρει τίποτα στη λειτουργία των καλωδίων.
2)Φυσικά και δεν μετράνε το ίδιο όλα τα καλώδια, άλλωστε προφανώς αυτό ακούτε ( ακούμε ). Τη μικροαλληλεπίδραση των στοιχείων των καλωδίων. Όμως, η άποψή μου είναι ότι είναι προτιμότερο να κάνει κάποιος σαφή ισοστάθμιση με γνωστούς παράγοντες και προβλέψιμα αποτελέσματα ( μετρημένα ), παρά μια ισοστάθμιση ( γιατί, αυτό καταλαβαίνω ότι συμβαίνει ) βασισμένη στον τυχαίο παράγοντα της αλληλεπίδρασης του καλωδίου με τα μηχανήματα που ενώνει.
3)Κι όμως, μετράει το ίδιο ως προς τη καμπύλη απόκρισης στον χώρο. Μάλιστα, το μικρόφωνο κατέδειξε τη διαφορά που προέκυψε κατά το σχολαστικό σφίξιμο στις μπόρνες των ηχείων μου, κάτι που έχω αναφέρει στο νήμα μου, παρέθεσα τη σχετική μέτρηση ( που συμβαδίζει με την ακουστή διαφορά ), όσο και αν τέθηκε υπό αμφισβήτηση. Επομένως, μια χαρά μετράει το umik.

Σε αυτό το site, όποτε μπαινει κάποιος να ρωτήσει γνώμες για καλώδια θα γίνει ένας μικρός χαμός, από μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων, που θα ειρωνευτούν, θα παραθέσουν προσωπικές απόψεις περί του ατόπου του ερωτήματος, και η κουβέντα θα γίνει κυρίως μεταξύ τους με ατάκες που οι ίδιοι κατανοούν και ανταλλάσσουν, αφήνοντας τον άμοιρο ερωτώντα να μιλάει μόνος του..

Η διαφορά στον ήχο, μεταξύ καλωδίων, φυσικά και υφίσταται, ξεκινώντας από τα καλώδια ρεύματος και πηγαίνοντας σ αυτά των ηχείων και κατόπιν στα IC. Η άποψη αυτή δεν έρχεται από κάποιον ειδικό, αλλά από προσωπική εμπειρία. Βέβαια για να γίνει ακουστή η διαφορά θα πρέπει τα συνοδά να την αναδεικνύουν και πολύ φοβαμαι ότι οι διαφωνούντες απλά δεν έχουν αντίστοιχαώστε να το έχουν αντιληφθεί

Κατά τα αλλα, εύχομαι καλές ακροάσεις και επιλογές στον συμφορουμιτη
Μου θυμίζεις τον εαυτό μου πριν περίπου ενάμισυ χρόνο... Τότε που θεωρούσα κουφούς και μη κατέχοντες σοβαρά μηχανήματα όσους έλεγαν ότι δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιεί κάποιος ακριβά καλώδια. Φυσικά και ακούγονται τα καλώδια, δεν αμφισβητείται αυτό. Υπάρχουν όμως βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος πριν ασχοληθεί με καλώδια. Βήματα που δεν κοστίζουν ή που κοστίζουν όσο ένα ή δύο ακριβά καλώδια, αλλά έχουν σαφώς μεγαλύτερη και σαφέστερη επίδραση στον ήχο ( βλέπε περιποίηση χώρου ).
Και όταν οι περισσότεροι βασίζονται στα αυτιά τους για να αξιολογήσουν τη συμβολή των καλωδίων στο σύστημά τους, ενώ δεν έχουν κάνει ούτε μια μέτρηση στον χώρο τους, απορώ πως μπορούν να πιστεύουν ότι η όποια αλλαγή είναι προς τη σωστή κατεύθυνση.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
1)Βρε,ναι, αλλά ο κατασκευαστής απλά ευλογεί τα γένια του, αυτό λέω. Επομένως, δεν μου λέει κάτι η άποψή του. Εκτώς αν περιμένεις να βγει κάποιος κατασκευαστής να πει ότι ενώ παρέχει δυνατότητα στρωσίματος, αυτή η διαδικασία δεν προσφέρει τίποτα στη λειτουργία των καλωδίων.
2)Φυσικά και δεν μετράνε το ίδιο όλα τα καλώδια, άλλωστε προφανώς αυτό ακούτε ( ακούμε ). Τη μικροαλληλεπίδραση των στοιχείων των καλωδίων. Όμως, η άποψή μου είναι ότι είναι προτιμότερο να κάνει κάποιος σαφή ισοστάθμιση με γνωστούς παράγοντες και προβλέψιμα αποτελέσματα ( μετρημένα ), παρά μια ισοστάθμιση ( γιατί, αυτό καταλαβαίνω ότι συμβαίνει ) βασισμένη στον τυχαίο παράγοντα της αλληλεπίδρασης του καλωδίου με τα μηχανήματα που ενώνει.
3)Κι όμως, μετράει το ίδιο ως προς τη καμπύλη απόκρισης στον χώρο. Μάλιστα, το μικρόφωνο κατέδειξε τη διαφορά που προέκυψε κατά το σχολαστικό σφίξιμο στις μπόρνες των ηχείων μου, κάτι που έχω αναφέρει στο νήμα μου, παρέθεσα τη σχετική μέτρηση ( που συμβαδίζει με την ακουστή διαφορά ), όσο και αν τέθηκε υπό αμφισβήτηση. Επομένως, μια χαρά μετράει το umik.



Μου θυμίζεις τον εαυτό μου πριν περίπου ενάμισυ χρόνο... Τότε που θεωρούσα κουφούς και μη κατέχοντες σοβαρά μηχανήματα όσους έλεγαν ότι δεν υπάρχει λόγος να χρησιμοποιεί κάποιος ακριβά καλώδια. Φυσικά και ακούγονται τα καλώδια, δεν αμφισβητείται αυτό. Υπάρχουν όμως βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος πριν ασχοληθεί με καλώδια. Βήματα που δεν κοστίζουν ή που κοστίζουν όσο ένα ή δύο ακριβά καλώδια, αλλά έχουν σαφώς μεγαλύτερη και σαφέστερη επίδραση στον ήχο ( βλέπε περιποίηση χώρου ).
Και όταν οι περισσότεροι βασίζονται στα αυτιά τους για να αξιολογήσουν τη συμβολή των καλωδίων στο σύστημά τους, ενώ δεν έχουν κάνει ούτε μια μέτρηση στον χώρο τους, απορώ πως μπορούν να πιστεύουν ότι η όποια αλλαγή είναι προς τη σωστή κατεύθυνση.
Στο 1)Επαναλαμβάνω, είναι επώνυμες τοποθετήσεις μεγάλων εταιρειών, όχι τίποτα τυχαρπαστων ανωνύμων φορουμιτων.

Στο 2) Μπορείς αν θες να περιγράψεις με την άδεια μου εννοείται ότι ακριβώς διάφορες άκουσες σπίτι μου μεταξύ διαφορετικών καλωδίων είτε μόνο τη πρώτη φορά που ήταν μόνο στο ρεύμα, είτε τη δεύτερη που ήταν τα ίδια καλώδια ρεύματος αλλά με άλλα ic και ηχείων??
ελεύθερα..
Στο 3) Αυτό έλειπε να μη μπορούσε να καταγράψει και μια ελλατωματικη επαφή των καλωδίων (βλάβη με άλλα λόγια)!!! Θα ήταν εντελώς για κλάματα!!
Αν όμως ανάμεσα chord & Kimber δεν έδειξε διάφορες στις καμπύλες.... πρόβλημα!!
μεγάλο πρόβλημα!!
μη πολυλαμβανεις υπόψη σου τις μετρήσεις του καλού κακού!! :wink: :wink:
Στο 4)Δεν έχει καθόλου άδικο ο @tio4711 .
Για να μπορέσει κάποιος να καταλάβει τι συνεισφορά του καλωδίου στον ήχο του θα πρέπει και τα συνοδά του να μπορούν να αποδώσουν τα αναμενόμενα!
Αν πχ ο άλλος ακούει με ένα nad 3020a, και kondo ic να του βάλει από εντελώς χάλια θα ακούει λιγότερο χάλια!!
Εκεί όντως δε θα έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα!
Εκεί ας ακούσει και με κοτετσοσυρμα :p :p
 

Μηνύματα
3.060
Reaction score
632
Δείτε το post 130, 2η παράγραφος:
Οι ηχογραφήσεις και η επεξεργασία του ήχου, έχετε την εντύπωση ότι γίνονται με καλώδια των 1000 , ή 5000€?
Το καλώδιο μικροφώνου , ή της κιθάρας ενός καλλιτέχνη για ένα τραγούδι, που εσείς θεωρείται αναφοράς ...και το έχετε ¨λιώσει ¨ σπίτι σας, νομίζετε ότι έχει γραφεί και επεξεργασθεί με καλώδια ¨αναφοράς ¨ των χιλιάδων €?: :roflmao:
προφανώς αυτό δεν θέλουν να το πιστέψουν κάποιοι...
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
1)Επαναλαμβάνω, είναι επώνυμες τοποθετήσεις μεγάλων εταιρειών, όχι τίποτα τυχαρπαστων ανωνύμων φορουμιτων.
Κι εγώ επαναλαμβάνω, τοποθετήσεις απο πλευράς των ίδιων των εταιρειών, οι οποίες πουλάνε το εμπόρευμα πάνω στο οποίο τοποθετούνται. Άρα, δεν μου λέει κάτι η τοποθέτησή τους.

2) Μπορείς αν θες να περιγράψεις με την άδεια μου εννοείται ότι ακριβώς διάφορες άκουσες σπίτι μου μεταξύ διαφορετικών καλωδίων είτε μόνο τη πρώτη φορά που ήταν μόνο στο ρεύμα, είτε τη δεύτερη που ήταν τα ίδια καλώδια ρεύματος αλλά με άλλα ic και ηχείων??
ελεύθερα..
Βρε Λεανδρούκο, τι σημασία έχει η αναφορά στις ακροάσεις του δικού σου συστήματος; Δεν τοποθετούμαι ως προς το αν ακούγονται οι διαφορές των καλωδίων, αλλά ως προς τα βήματα που πρέπει να ακολουθήσει κάποιος πριν ασχοληθεί με τα καλώδια. Αν τα καλύψει και μετά νιώθει την ανάγκη να ασχοληθεί και με τα καλώδια, αφού ακούσει και κρίνει ότι οι διαφορές αξίζουν τα χρήματα που θα κληθεί να σκάσει, be my guest!

3) Αυτό έλειπε να μη μπορούσε να καταγράψει και μια ελλατωματικη επαφή των καλωδίων (βλάβη με άλλα λόγια)!!! Θα ήταν εντελώς για κλάματα!!
Αν όμως ανάμεσα chord & Kimber δεν έδειξε διάφορες στις καμπύλες.... πρόβλημα!!
μεγάλο πρόβλημα!!
μη πολυλαμβανεις υπόψη σου τις μετρήσεις του καλού κακού!! :wink: :wink:
Έτσι,ε; Είναι καλό το μικρόφωνο όταν καταδεικνύει τις μεταβολές απο το σφίξιμο στις μπόρνες, αλλά σκάρτο όταν δεν το κάνει κατά την αλλαγή των καλωδίων; Μάλιστα! Πάντως, υποθέτω ότι οι μικροδιαφορές μάλλον εκφράζονται σε άλλες παραμέτρους των μετρήσεων και όχι απλά στη καμπύλη του χώρου.

4)Δεν έχει καθόλου άδικο ο @tio4711 .
Για να μπορέσει κάποιος να καταλάβει τι συνεισφορά του καλωδίου στον ήχο του θα πρέπει και τα συνοδά του να μπορούν να αποδώσουν τα αναμενόμενα!
Αν πχ ο άλλος ακούει με ένα nad 3020a, και kondo ic να του βάλει από εντελώς χάλια θα ακούει λιγότερο χάλια!!
Εκεί όντως δε θα έχει τα αναμενόμενα αποτελέσματα!
Εκεί ας ακούσει και με κοτετσοσυρμα :p :p
Μπορεί. Αλλά όλα αυτά με το σύστημα να λειτουργεί σωστά στον χώρο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Όμως, η άποψή μου είναι ότι είναι προτιμότερο να κάνει κάποιος σαφή ισοστάθμιση με γνωστούς παράγοντες και προβλέψιμα αποτελέσματα ( μετρημένα ), παρά μια ισοστάθμιση ( γιατί, αυτό καταλαβαίνω ότι συμβαίνει ) βασισμένη στον τυχαίο παράγοντα της αλληλεπίδρασης του καλωδίου με τα μηχανήματα που ενώνει.
Οπότε μια σωστή αντιμετώπιση θα ήταν:
Παίρνεις ένα καλό καλώδιο που μπορείς (οικονομικά). Mogami; Belden; πιο ακριβό; πολύ πιο ακριβό; ότι γουστάρεις τέλος πάντων αλλά ΕΝΑ, δοκιμές δε θα γίνουν.
Αφού λοιπόν αυτό το ένα καλώδιο ενταχθεί στο σύστημα και εισάγει τις όποιες ( απειροελάχιστες; ) μικρομεταβολές εισάγει... δεν ξανασχολείσε μαζί του, προχωράς στην κανονική ισοστάθμιση ( που θα ισοσταθμίσει το σύμπαν ...και το καβλώδιο :p ) και τέλος.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Οπότε μια σωστή αντιμετώπιση θα ήταν:
Παίρνεις ένα καλό καλώδιο που μπορείς (οικονομικά). Mogami; Belden; πιο ακριβό; πολύ πιο ακριβό; ότι γουστάρεις τέλος πάντων αλλά ΕΝΑ, δοκιμές δε θα γίνουν.
Αφού λοιπόν αυτό το ένα καλώδιο ενταχθεί στο σύστημα και εισάγει τις όποιες ( απειροελάχιστες; ) μικρομεταβολές εισάγει... δεν ξανασχολείσε μαζί του, προχωράς στην κανονική ισοστάθμιση ( που θα ισοσταθμίσει το σύμπαν ...και το καβλώδιο :p ) και τέλος.
Κάπως έτσι το σκέφτομαι!
 

Μηνύματα
387
Reaction score
237
Φυσικα και πρέπει να ξεκινήσει με την διαμόρφωση του χώρου, την τοποθέτηση των ηχείων ως προς την θέση ακρόασης και μετα να δει για καλώδια, με του ρεύματος να είναι τα πρώτα που θα πειραματιστεί.

Αν όμως δεν μπορεί να κανει κάτι με τα παραπάνω, πχ είναι ένα σαλόνι σε σπίτι, τότε αξίζει η προσπάθεια να δοκιμάσει διαφορετικά καλώδια
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Κι εγώ επαναλαμβάνω, τοποθετήσεις απο πλευράς των ίδιων των εταιρειών, οι οποίες πουλάνε το εμπόρευμα πάνω στο οποίο τοποθετούνται. Άρα, δεν μου λέει κάτι η τοποθέτησή τους.

Έτσι,ε; Είναι καλό το μικρόφωνο όταν καταδεικνύει τις μεταβολές απο το σφίξιμο στις μπόρνες, αλλά σκάρτο όταν δεν το κάνει κατά την αλλαγή των καλωδίων; Μάλιστα! Πάντως, υποθέτω ότι οι μικροδιαφορές μάλλον εκφράζονται σε άλλες παραμέτρους των μετρήσεων και όχι απλά στη καμπύλη του χώρου.
1)Ξανά λοιπόν για να το καταλάβω καλύτερα:
Επειδή είναι κατασκευαστές η γνώμη τους δε μετράει!!..
Αν όμως ένας χομπίστας υδραυλικός ή ένας κτηνίατρος ότι δεν υπάρχουν διάφορες με το burnin είναι σωστό ε??
Μάλιστα...
2)Το ότι ήταν λασκα οι μπορνες σου είναι ελλατωματικη επαφή.
Αν δε μπορεί να "τσιμπήσει" ένα τόσο χοντρό πρόβλημα το μικρόφωνο θα ήταν εντελώς άχρηστο!
Δεν είπαμε κάτι τέτοιο!
Είπα ότι αν δε σου έδειξε διάφορες μεταξύ δύο διαφορετικών καλωδίων ενώ στο Σταματάκο ανάμεσα σε 16 κανένα δεν έδειξε την ίδια καμπύλη με κάποιο άλλο, τότε ή το συγκεκριμένο μικρόφωνο έχει θέμα, ή τα συγκεκριμένα μικρόφωνα δε κάνουν τόσο καλά αυτά που λένε ότι κάνουν!!
 
  • Like
Reactions: PMC

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ωραία. Δηλαδή, θα ψάξει ας πούμε περισσότερο όγκο στη μουσική τη στιγμή που η πληροφορία "γεμίζει" όταν τα ηχεία είναι συμμετρικά τοποθετημένα. Θα αναζητήσει καλύτερη στερεοφωνική εικόνα απο τα καλώδια, ενώ τα ηχεία δεν θα είναι ρυθμισμένα σωστά με βάση τις αρχές της στερεοφωνίας.
Μια τρύπα στο νερό δηλαδή.
1)Ξανά λοιπόν για να το καταλάβω καλύτερα:
Επειδή είναι κατασκευαστές η γνώμη τους δε μετράει!!..
Αν όμως ένας χομπίστας υδραυλικός ή ένας κτηνίατρος ότι δεν υπάρχουν διάφορες με το burnin είναι σωστό ε??
Μάλιστα...
2)Το ότι ήταν λασκα οι μπορνες σου είναι ελλατωματικη επαφή.
Αν δε μπορεί να "τσιμπήσει" ένα τόσο χοντρό πρόβλημα το μικρόφωνο θα ήταν εντελώς άχρηστο!
Δεν είπαμε κάτι τέτοιο!
Είπα ότι αν δε σου έδειξε διάφορες μεταξύ δύο διαφορετικών καλωδίων ενώ στο Σταματάκο ανάμεσα σε 16 κανένα δεν έδειξε την ίδια καμπύλη με κάποιο άλλο, τότε ή το συγκεκριμένο μικρόφωνο έχει θέμα, ή τα συγκεκριμένα μικρόφωνα δε κάνουν τόσο καλά αυτά που λένε ότι κάνουν!!
Δεν νομίζω ότι μέτρησαν με τον τρόπο που μέτρησα εγώ. Δηλαδή, ο Σταματάκος πρέπει να μέτρησε λειτουργία μηχανημάτων, ενώ εγώ μέτρησα τη συμπεριφορά του συστήματος στον χώρο. Εν πάση περιπτώσει, όπως είπα θα επαναληφθεί η συγκριτική μέτρηση!
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ωραία. Δηλαδή, θα ψάξει ας πούμε περισσότερο όγκο στη μουσική τη στιγμή που η πληροφορία "γεμίζει" όταν τα ηχεία είναι συμμετρικά τοποθετημένα. Θα αναζητήσει καλύτερη στερεοφωνική εικόνα απο τα καλώδια, ενώ τα ηχεία δεν θα είναι ρυθμισμένα σωστά με βάση τις αρχές της στερεοφωνίας.
Μια τρύπα στο νερό δηλαδή.


Δεν νομίζω ότι μέτρησαν με τον τρόπο που μέτρησα εγώ. Δηλαδή, ο Σταματάκος πρέπει να μέτρησε λειτουργία μηχανημάτων, ενώ εγώ μέτρησα τη συμπεριφορά του συστήματος στον χώρο. Εν πάση περιπτώσει, όπως είπα θα επαναληφθεί η συγκριτική μέτρηση!
Ρε Νικόλα, μη το γυρίζεις γύρω γύρω..
Μιλάμε για τα καλώδια και το burnin αν επιφέρουν αλλαγές σε ένα σύστημα χωρίς καμία άλλη αλλαγή.!!
Τόσο δύσκολο δηλαδή είναι να τοποθετηθεί κάποιος αν υπάρχουν διάφορες ή μη???
Είτε σε σωστά τοποθετημένα ηχεία είτε όχι, και στις δύο περιπτώσεις καλουμαστε να πούμε αν υπάρχουν διάφορες μεταξύ δύο διαφορετικών καλωδίων ή ενός αστρωτου με ένα στρωμένο χωρίς καμία άλλη αλλαγή στο σύστημα!!
Δεν είναι δα και πυρηνική υδραυλική!!
Ακούγονται ναι ή όχι τέλος πάντων??
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ρε Νικόλα, μη το γυρίζεις γύρω γύρω..
Μιλάμε για τα καλώδια και το burnin αν επιφέρουν αλλαγές σε ένα σύστημα χωρίς καμία άλλη αλλαγή.!!
Τόσο δύσκολο δηλαδή είναι να τοποθετηθεί κάποιος αν υπάρχουν διάφορες ή μη???
Είτε σε σωστά τοποθετημένα ηχεία είτε όχι, και στις δύο περιπτώσεις καλουμαστε να πούμε αν υπάρχουν διάφορες μεταξύ δύο διαφορετικών καλωδίων ή ενός αστρωτου με ένα στρωμένο χωρίς καμία άλλη αλλαγή στο σύστημα!!
Δεν είναι δα και πυρηνική υδραυλική!!
Ακούγονται ναι ή όχι τέλος πάντων??
Η αλήθεια είναι ότι εσείς το γυρίσατε στο burn in και λέω τη γνώμη μου ( δεν με πείθει η θέση της εταιρείας η οποία "πουλάει" τη διαδικασία ). Ως προς τα καλώδια, φυσικά και επιφέρουν αλλαγές, αλλά όπως προανέφερα, είναι ανούσιο να ζητάς τις αλλαγές των καλωδίων σε ένα σύστημα που δεν λειτουργεί σωστά εξ'αρχής. Δεν μπορείς για παράδειγμα να ζητάς καλύτερη στερεοφωνική εικόνα όταν τα ηχεία δεν λειτουργούν στερεοφωνικά. Πως να το κάνουμε?
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Η αλήθεια είναι ότι εσείς το γυρίσατε στο burn in και λέω τη γνώμη μου ( δεν με πείθει η θέση της εταιρείας η οποία "πουλάει" τη διαδικασία ). Ως προς τα καλώδια, φυσικά και επιφέρουν αλλαγές, αλλά όπως προανέφερα, είναι ανούσιο να ζητάς τις αλλαγές των καλωδίων σε ένα σύστημα που δεν λειτουργεί σωστά εξ'αρχής. Δεν μπορείς για παράδειγμα να ζητάς καλύτερη στερεοφωνική εικόνα όταν τα ηχεία δεν λειτουργούν στερεοφωνικά. Πως να το κάνουμε?
Νίκο η cardas, και η chord που έχω βάλει τα λινκ δεν "πουλάνε τη διαδικασία" ή μηχάνημα για burn in όπως η nordost, οπότε δεν στέκει η αντίρρηση σου.
Τουλάχιστον στο 2 σκέλος συμφωνήσαμε ότι όντως υπάρχουν διάφορες μεταξύ καλωδίων... κάτι είναι κι αυτό!!
 

Μηνύματα
172
Reaction score
240
Φυσικά και ακούγονται τα καλώδια.ολοκληρη βιομηχανία έχει στηθεί επί τούτου.αν ένα σύστημα είναι ισορροπημένο οι διαφορές μικρότερες,τώρα εάν καλοστημενο κ τα καλώδια επιλεγμένα, φυσικά κ κάνει την διαφορά.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τουλάχιστον στο 2 σκέλος συμφωνήσαμε ότι όντως υπάρχουν διάφορες μεταξύ καλωδίων... κάτι είναι κι αυτό!!
Διαφωνούμε ως προς την ουσία όμως. Είναι ανούσιο να ασχοληθεί οποιοσδήποτε με καλώδια εάν πρώτα δεν είναι σίγουρος ότι το σύστημά του λειτουργεί όπως πρέπει: στερεοφωνικά και όχι δικαναλικά.
 

Μηνύματα
27.074
Reaction score
25.005
Λέανδρε έλεος, με τα καλώδια .
Τα έχουμε πεί , ξαναπεί και ξαναπεί.
Οκ πιστεύεις ότι διαφορές μεταξύ καλωδίων υπάρχουν. Εντάξει μπορούν να υπάρξουν απειροελάχιστες και όχι πάντα ακουστές ή διακριτές. Εντάξει.
Σε καλώδια ρεύματος το θεωρώ από απίθανο έως και απαράδεκτο να το συζητάμε, μόνο και μόνο διότι μεσολαβεί το τροφοδοτικό , και όλα όσα περιλαμβάνει.
Στο θέμα στρωσίματος καλωδίων, γελάω μόνο που το γράφω, τι να στρώσει ρε συ? Σε ξαναρώτησα και απάντηση δεν πήρα. Σου είπα μετά από ερώτησή σου , ότι δεν έχω κάποια λινκς που να αποδεικνύουν ότι δεν υπάρχουν διαφορές.
Εσύ από την άλλη δεν δίνεις κάποιο σοβαρό λινκ , κάποιου που έχει ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα και αποκνύει ότι υπάρχουν διαφορές.
Εχωντας κάποιες γνώσεις ηλεκτροτεχνίας και έχοντας εργαστεί στο παρελθόν σε service συσκευών ήχου , όχι μόνο στην sansui teac tascam, αλλά και αλλού , βλέποντας αυτά περί στρωσίματος με πιάνουν τα γέλια.
Το ίδιο και πολούς άλλους εδώ μέσα που επίσης έχουν γνώσεις.
Είναι τουλάχιστον αστείο να ισχυρίζεται κάποιος το ότι τα καλώδια στρώνουν. Τα έχω ξαναπεί και τα λέω πάλι. Δεν υφίσταται αυτό , πως να το κάνουμε. Διότι δεν αλλάζει κάτι στην μοριακή δομή του μετάλλου. Γιατί? δεν ξέρω. ! Απλά δεν αλλάζει. Το καβλώδιο από την ημέρα της παραγωγής του και μετά , καβλώδιο θα παραμείνει είτε περάσουν μερικά εκατομμύρια βολτς για μία δεκαετία είτε περάσουν μερικές χιλιάδες βολτς για μία βδομάδα.
Είναι ένα παθητικό εξάρτημα που δεν αλλάζει τα χαρακτηριστικά του ώντας σε ένα χ κύκλωμα ηλεκτρισμού.
Οι νόμοι της φυσικής και δή του ηλεκτρισμού δεν αλλάζουν .
Τα εξαρτήματα που αλλάζουν συμπεριφορά με το ρεύμα είναι κυρίως οι λυχνίες. Εκεί ναι αλλάζουν πράγματα. Διότι η λυχνία δεν είναι παθητικό υλικό. Πέφτει η απόδοσή της με την χρήση. Γνωστό παρατηρημένο και συμφωνημένο.
Τα τρανζίστορς , από την άλλη ελάχιστη διαφορά έχουν με την πάροδο του χρόνου. Εχουν αλλά είναι μικρή και αμελητέα.
Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές παρουσιάζουν αλλαγή αλοίωση των χαρακτηριστικών τους με τα χρόνια, λογικό . Μόνο αυτοί όμως . Οι άλλοι , φιλμ , πολυεστερικοί , πλαστικοί , κλπ άλλες προοδευτικές δυνάμεις τίπτα.
Τα καλώδια σίγουρα δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
Προσπαθώ μέσω απλών γραμμών να σου δείξω τι κάνουμε και πως μετράμε τα υλικά στο service.

Οπου δούμε ηλεκτρολυτικό , είμαστε έτοιμοι για αλλαγή. Τρανζίστορ το ίδιο. Τα άλλα, αντιστάσεις , δίοδοι , πηνία , θυρίστορ , ποσίτορ , και ότι άλλο , τα αντιμετωπίζουμε χαλαρά.
Τα καλώδια , τα έχουμε δεδομένο ότι κάνουν αυτό που έχουν να κάνουν δλδ , μεταφορά και μόνο , είτε τάσης , είτε ρεύματος είτε παλμού , είτε οτιδήποτε άλλο.
Στρώσιμο ή αλλαγή συμπεριφοράς καλωδίου σε οποιοδήποτε μηχάνημα απλά δεν νοείται.
 


Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.802
Εγώ αυτό που ξέρω είναι για το καλώδιο ηχείων ότι δεν πρέπει να το μαζεύουμε κυκλικά σε μια γωνιά ότι περισσεύει γιατί δημιουργεί δίπολο, ήρεμα απαντάω...
Θέλω όμως να μάθω και για τα υπόλοιπα καλώδια (HDMI USB ψηφιακή οπτική ρεύματος αλλά και αναλογικά rca) τι ακριβώς ισχύει ..
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε έλεος, με τα καλώδια .
Τα έχουμε πεί , ξαναπεί και ξαναπεί.
Οκ πιστεύεις ότι διαφορές μεταξύ καλωδίων υπάρχουν. Εντάξει μπορούν να υπάρξουν απειροελάχιστες και όχι πάντα ακουστές ή διακριτές. Εντάξει.
Σε καλώδια ρεύματος το θεωρώ από απίθανο έως και απαράδεκτο να το συζητάμε, μόνο και μόνο διότι μεσολαβεί το τροφοδοτικό , και όλα όσα περιλαμβάνει.
Στο θέμα στρωσίματος καλωδίων, γελάω μόνο που το γράφω, τι να στρώσει ρε συ? Σε ξαναρώτησα και απάντηση δεν πήρα. Σου είπα μετά από ερώτησή σου , ότι δεν έχω κάποια λινκς που να αποδεικνύουν ότι δεν υπάρχουν διαφορές.
Εσύ από την άλλη δεν δίνεις κάποιο σοβαρό λινκ , κάποιου που έχει ασχοληθεί σοβαρά με το θέμα και αποκνύει ότι υπάρχουν διαφορές.
Εχωντας κάποιες γνώσεις ηλεκτροτεχνίας και έχοντας εργαστεί στο παρελθόν σε service συσκευών ήχου , όχι μόνο στην sansui teac tascam, αλλά και αλλού , βλέποντας αυτά περί στρωσίματος με πιάνουν τα γέλια.
Το ίδιο και πολούς άλλους εδώ μέσα που επίσης έχουν γνώσεις.
Είναι τουλάχιστον αστείο να ισχυρίζεται κάποιος το ότι τα καλώδια στρώνουν. Τα έχω ξαναπεί και τα λέω πάλι. Δεν υφίσταται αυτό , πως να το κάνουμε. Διότι δεν αλλάζει κάτι στην μοριακή δομή του μετάλλου. Γιατί? δεν ξέρω. ! Απλά δεν αλλάζει. Το καβλώδιο από την ημέρα της παραγωγής του και μετά , καβλώδιο θα παραμείνει είτε περάσουν μερικά εκατομμύρια βολτς για μία δεκαετία είτε περάσουν μερικές χιλιάδες βολτς για μία βδομάδα.
Είναι ένα παθητικό εξάρτημα που δεν αλλάζει τα χαρακτηριστικά του ώντας σε ένα χ κύκλωμα ηλεκτρισμού.
Οι νόμοι της φυσικής και δή του ηλεκτρισμού δεν αλλάζουν .
Τα εξαρτήματα που αλλάζουν συμπεριφορά με το ρεύμα είναι κυρίως οι λυχνίες. Εκεί ναι αλλάζουν πράγματα. Διότι η λυχνία δεν είναι παθητικό υλικό. Πέφτει η απόδοσή της με την χρήση. Γνωστό παρατηρημένο και συμφωνημένο.
Τα τρανζίστορς , από την άλλη ελάχιστη διαφορά έχουν με την πάροδο του χρόνου. Εχουν αλλά είναι μικρή και αμελητέα.
Οι ηλεκτρολυτικοί πυκνωτές παρουσιάζουν αλλαγή αλοίωση των χαρακτηριστικών τους με τα χρόνια, λογικό . Μόνο αυτοί όμως . Οι άλλοι , φιλμ , πολυεστερικοί , πλαστικοί , κλπ άλλες προοδευτικές δυνάμεις τίπτα.
Τα καλώδια σίγουρα δεν καταλαβαίνουν τίποτα.
Προσπαθώ μέσω απλών γραμμών να σου δείξω τι κάνουμε και πως μετράμε τα υλικά στο service.

Οπου δούμε ηλεκτρολυτικό , είμαστε έτοιμοι για αλλαγή. Τρανζίστορ το ίδιο. Τα άλλα, αντιστάσεις , δίοδοι , πηνία , θυρίστορ , ποσίτορ , και ότι άλλο , τα αντιμετωπίζουμε χαλαρά.
Τα καλώδια , τα έχουμε δεδομένο ότι κάνουν αυτό που έχουν να κάνουν δλδ , μεταφορά και μόνο , είτε τάσης , είτε ρεύματος είτε παλμού , είτε οτιδήποτε άλλο.
Στρώσιμο ή αλλαγή συμπεριφοράς καλωδίου σε οποιοδήποτε μηχάνημα απλά δεν νοείται.
Ρε συ Γιάννη,
Αν δε κάνω λάθος, το νήμα για καλώδια αναφέρεται!!
Τώρα αν θεωρείς ότι οι δικές σου γνώσεις πάνω στο αντικείμενο υπερβαίνουν τη τεχνογνωσία της cardas , της chord, της nordost και της zu audio, να σου βγάλω το καπέλο !!
Το ότι κάποιος έχει δουλέψει ως μηχανικός επισκευής αυτοκινήτων δεν τον κάνει αυτομάτως Enjo Ferrari ούτε Ferdinand Porsche!!
Μη μου επικαλεισαι λοιπόν τη πείρα σου στα service 2-3 εταιριών ως τεκμήριο της άποψης σου κι απ' την άλλη καταρριπτεις τη θέση των κατασκευαστών καλωδίων ως αναξιόπιστη!!
Δε στέκει Γιάννη, απ'όποια πλευρά και να το δεις δε στέκει!!
Σου έχω επανηλλημενα ζητήσει ένα λινκ που να υποστηρίζει τις θέσεις σου και να έχει κάποια στοιχειώδη βαρύτητα ο συντάκτης αλλά δεν μου έχεις στείλει τίποτα εκτός της.. πείρας σου!!
..κι αυτό θεωρείς ότι έχει μεγαλύτερη βαρύτητα από τον cardas!!!
Κι ύστερα μου επικαλεισαι και την πείρα των υπολοίπων!!
Τώρα, αν το δούμε με ένα τρίτο μάτι, ποια από τις δύο απαντήσεις στο θέμα προκαλεί γέλια??
Η δική σου ή των cardas, nordost, zuaudio,chord κλπ????
Μένω άφωνος κυριολεκτικά!!!
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.306
Μηνύματα
2.858.039
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top