Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

A

amoustakas

Guest
Μεταξύ υμών και των μεταλλάδων, που όντως δεν αντιλαμβάνομαι το νόημα της ενασχόλησής τους με το hifi, υπάρχουν και αυτοί που ...απλώς ακούνε μουσική. Κανένα πρόβλημα με τα μικρά μουσικά σύνολα, ακόμη και εάν δεν μιλάμε καν για σύνολα αλλά για ένα μόνο όργανο. Το θέμα είναι, να μας υπηρετεί το σύστημά μας και να μπορεί να ανταποκριθεί στις μουσικές που μας αρέσουν, και όχι οι περιορισμοί του -ή αν θέλεις απ' την ανάποδη, τα δυνατά του σημεία- να έρχονται στην πράξη και να καθορίζουν τις μουσικές που ακούμε.
Κι εγώ ανήκω σ' αυτούς που ακούν τα πάντα. Κυρίως ελληνικά και ξένα δεκαετίας '80-'90. Από κλασική και τζαζ κυρίως ότι περιέχει πιάνο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.507
.. ελα βρε Τουλ -νταξ θεμα με το πανκ εχεις χαχα- υπο την εννοια πανκ δεν ειναι μονο το κατσαπανκ και η απλισια (και οι μολοτοφ-οχι ψεματα αυτο ειναι..χιιχιχ) , ειναι το ευρητερο αντιδραστικο υφος προς οτιδηποτε κατεστημενο, που θετει αμφισβητηση.
δηλαδη, πριν το πανκ ροκ, πανκ ηταν η free jazz λογου χαρη ..
;D
=> Sepultura-Chaos AD covers: New model army - hunt και ratos de porao policia (στο βραζιλιανικη εκδοση που εχω απο τα καρφουρ του σαο παολο :biggrin: :o).
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Την κανονική (85δβ, +20 κορυφες) ή την υιοθετούμενη από την τοπική αστυνομία; :p
Την κανονική, οταν λέμε Reference εννοούμε αυτό που έγραψες.

Και είμαι και χαλαρός σήμερα, δεν έβαλα +6db Headroom
 

Μηνύματα
297
Reaction score
426
Σε καταλαβαίνω, άλλωστε μέχρι metallica που έχω φτάσει, εκτιμώ τις ηχογραφήσεις τους. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα στήσω - κρίνω το σύστημά μου με βάση τις θρασιές.
Καλά σαφώς και δε θα στήσεις σύστημα με reference Metallica εσύ και οποιοσδήποτε, αλλά θεωρητικά μιλώντας το σωστό σύστημα πρέπει να παίζει τα πάντα. Period.
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ε, ίσως να έχεις ένα δίκιο, αλλά..
Εννοώ πως η ηλεκτρονική μουσική δεν αποτελεί είδος μουσική, είναι υποκατηγορία μουσικών ειδών. Μπορεί να είναι rock, punk, κλασσική, τζαζ, χορευτική, ντίσκο, ραπ και ένα σωρό άλλα.

Και να προσθέσω γιατί βλέπω πως υπάρχει μία κουβέντα για το punk, ούτε αυτό είναι απόλυτο μουσικό είδος διότι έχει πολλά "πλοκάμια".
 

A

amoustakas

Guest
Ε, ίσως να έχεις ένα δίκιο, αλλά..

Τες πα, επί του θέματος των μουσικών που ακούει ο καθένας, δεν υπάρχει πιο άκυρη και ανούσια κριτική!

Αυτό είναι το μόνο σημείο που ο καθένας μας, δικαιούται να ακούει αυτό που του αρέσει! Τόσο απλά!

Σε κάθε είδος μουσικής, ο άνθρωπος που την ακούει, καταλαβαίνει μια χαρά την ποιότητα στο άκουσμά της, και εξυπνάδες δε χωράνε σε τέτοια ζητήματα. ;)
Ποια ποιότητα; Της παραμόρφωσης του συνθεσαίζερ; ;)
 

Μηνύματα
297
Reaction score
426
.. ελα βρε Τουλ -νταξ θεμα με το πανκ εχεις χαχα- υπο την εννοια πανκ δεν ειναι μονο το κατσαπανκ και η απλισια (και οι μολοτοφ-οχι ψεματα αυτο ειναι..χιιχιχ) , ειναι το ευρητερο αντιδραστικο υφος προς οτιδηποτε κατεστημενο, που θετει αμφισβητηση.
δηλαδη, πριν το πανκ ροκ, πανκ ηταν η free jazz λογου χαρη ..
;D
Ο έρωτας και ο βήχας χαχαχα, έχεις δίκιο... έχω μια κόμπλα με το πανκ και με το τι πρεσβεύει γενικότερα(κομμάτακι οξύμωρο σαν μεταλλάς), γιατί θεωρώ οτι και το μεταλ πρεσβεύει το ίδιο, αλλά λίγο πιο ρομαντικά ρε παιδάκιμ if you know what I mean.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.012
Reaction score
29.882
Δεν μου φαίνεται καθόλου παράξενο. Αλλά το κακό είναι ότι με ένα στάρλετ τετραπετάλουδο κάνεις πολύ καλύτερα drift, οπότε αν πάρεις Rolls Royce για drift, μάλλον τη πάτησες. Μη σου πω ότι θα γίνεις και ρόμπα στη τελική.

Είχε κάνει πριν 50 χρόνια η Mercedes κάτι αντίστοιχο, είχε πάρει τον θηριώδη για την εποχή V8 6.3 λίτρων κινητήρα από την κορυφαία λιμουζίνα της-θωρηκτό (τη W100 που εμφανίζεται στις Μάγισσες του Ίστγουηκ), τον έβαλε στην "κοινή" W109, φτιάχνοντας έτσι το ταχύτερο σεντάν της εποχής, και αφού το έκανε αυτό, είπε κάποια κομμάτια να τα κατεβάσει σε αγώνες, αυξάνοντας τον κυλινδρισμό στα 6.8 λίτρα (με πάνω από 400 άλογα). Το ...φρανγκενστάιν που προέκυψε, έλαβε και όνομα ανάλογο του βούρκου των αγώνων που συμμετείχε: Rote Sau (δλδ κόκκινη γουρούνα).



απ' τα σαλόνια στα αλώνια
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
872
Reaction score
806
Την κανονική, οταν λέμε Reference εννοούμε αυτό που έγραψες.

Και είμαι και χαλαρός σήμερα, δεν έβαλα +6db Headroom
Γιατί έτσι χαλαρώνουμε;
Δεν θέλω τέτοια :)
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ο έρωτας και ο βήχας χαχαχα, έχεις δίκιο... έχω μια κόμπλα με το πανκ και με το τι πρεσβεύει γενικότερα(κομμάτακι οξύμωρο σαν μεταλλάς), γιατί θεωρώ οτι και το μεταλ πρεσβεύει το ίδιο, αλλά λίγο πιο ρομαντικά ρε παιδάκιμ if you know what I mean.
Θα έλεγα πως το μέταλ είναι το ακριβώς αντίθετο από το πανκ, όπως η τζαζ από την μπλουζ. Είναι λογικό να σιχαίνεσαι το πανκ.

Όταν λέω τζαζ δεν εννοώ τα ηλίθια cool ή vocal, μιλώ για τους μέντορες.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.507
.. το καταλαβα "με τη δευτερη" .. No offence bro! :D
..ναι νταξ, δεν ειναι τα παραδειγματα που μπορει να εχουμε , σκ@τ@ και σαπια ολα..αμφοτερων ειδων. Η νοοτροπια των μεταλαδων με χαλαει σε ενα μεγαλο βαθμο, βαρυτικα ενα μικρο δειγμα δεν ειναι αρκετο να σωσει το ειδος, και εδω που τα λεμε κοινωνικα δεν μας σωζει τιποτα. Δεν το αφοριζω εντελως το μεταλ, εχει μια καποια παραδοση..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Ποια ποιότητα; Της παραμόρφωσης του συνθεσαίζερ; ;)
Ιδέαν δεν έχεις για τι πράγμα μιλάς.
Άγνοια μεγαλειώδης...

Εκτός κι αν απλώς τρολάρεις..

Τες πα, επί του θέματος, έχω απαντήσει επαρκώς. ;)
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.507
Ζαβαλε, θα ελεγα οτι ειναι λιγο ετεροκλιτα, παρα αντιθετα...
(μιας και το ακουγα χτες, αναμεσα σε διαφορα αλλα αλμπουμ, μετα πηγα σε ornette coleman, peter brotzman heather leigh...μετα δε θυμαμαι...α θυμηθηκα μετα πηγα σε Heldon - λαθος δεν ειναι για bass test σε σχεση με την χτεσινοβραδυνη αναρτηση, θυμομουν λαθος κατι- μμ... και ενα material (Μπιλ Λαζγουελ) εβαλα.. και πεταξα και ενα cd soft machine Και πηγα για υπνο)
 
Last edited:

Μηνύματα
297
Reaction score
426
Για hifi και μεταλ ο λόγος.

Πριν καμιά 20αριά χρόνια (κάπου το 2000 με 2001 αν θυμάμαι καλά) είχα δει στο γήπεδο Σπόρτιγκ live Krisiun, Kreator, Cannibal Corpse.
Τρυφερή ηλικία toolman 17 με 18.

Οι συναυλίες και γενικότερα η ακρόαση μουσικής ποτέ δε θα ήταν ίδια ξανά..... Οι cannibal Corpse παίξανε πιο καθαρά και από κονσέρτο κλασικής μουσικής. Δε μπορώ να το περιγράψω πιο καλά. Ηταν σαν να ακούγαμε τα cd τους παιγμένα πιο καθαρά και πιο κρυστάλλινα από ποτέ. Μπορούσες να "διακρίνεις" τα πάντα.
Οπότε αν αυτοί οι κανίβαλοι βγάζουν τέτοια ποιότητα ήχου, live κιόλας, τότε σίγουρα ένα σύστημα μπορεί να στηθεί και να παίξει πεντακάθαρα οτι και αν το ταίσεις. Από τότε πολλά αντίστοιχα παραδείγματα, αλλά ίσως λόγω ηλικίας, δε ξέρω, μου χει μείνει το πόσο αψεγάδιαστο ήχο βγάζει μία μπάντα τίγκα στην παραμόρφωση.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.507
.. και τους obituary με μορτις και susperia ειδα καπου τοτε.. ε δεν θυμαμαι, καλα περασα.. xD
Οι Κανιμπαλ κορπς εχουν αποψη, οπως και οι ναπαλμ ντεθ. Αυτοι ναι οντως ειναι ακραιοι και οχι "καφροι" οπως η μαζα των ακολουθων των.
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.313
Όλοι εσείς οι anti-metalάδες που - πολύ πιθανώς - μιλάτε χωρίς να έχετε ακούσει metal σε σωστό χώρο, εάν είστε από Αθήνα, κάντε μια χάρη στον εαυτό σας: Ζητήστε ευγενικά, πολύ πολύ ευγενικά, από τον @stathis να πάτε να ακούσετε metal στο χώρο του. Στην έξοδο, μην ξεχάσετε να μαζέψετε το σαγόνι σας από το πάτωμα.

Καλά σαφώς και δε θα στήσεις σύστημα με reference Metallica εσύ και οποιοσδήποτε, αλλά θεωρητικά μιλώντας το σωστό σύστημα πρέπει να παίζει τα πάντα. Period.
Εγώ που έστησα το σύστημα με κριτήριο τους Marduk, δεν έκανα καλά; :biggrin:

@Γιάνννης: άσε μας κι εσύ ρε φίλε με τα καλώδια, εδω συζητάμε σοβαρά θέματα!:lol:
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Ζαβαλε, θα ελεγα οτι ειναι λιγο ετεροκλιτα, παρα αντιθετα...
Για μένα είναι το ακριβώς αντίθετο. Σε όλα:

ο πανκ μουσικός έχει σαν raw model πχ τον Sid Vicious ενώ ο μέταλ πχ τον John Petrucci
ο πάνκης ο ορθόδοξος θα πλυθεί σπάνια και τα ρούχα του ποτέ ενώ ο μεταλάς θα βάλει ισιωτική στο μαλλί και θα κάνει πιστολάκι ;)
πόσες είναι οι μέταλ μπάντες που ασχολούνται με κοινωνικά θέματα, συμμετέχουν σε κινήματα, έχουν πολιτικές θέσεις κάτι που είναι η βάση για το πανκ?

Σαν υποκουλτούρα το μέταλ θα το παρομοίαζα με αυτό που κάποτε λέγαμε "rave", δηλαδή γουστάρουμε τη μουσική μας σαν τρελοί, δεν μας αρέσει συνήθως τίποτα άλλο, δεν πίνουμε δεν καπνίζουμε και χτυπιόμαστε όσο μπορούμε! Η υποκουλτούρα του πανκ είναι το άλλο άκρο IMHO.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.507
να πω οτι εχεις αδικο...δεν εχεις...χαχαχαχα...
για μενα προτυπο πανκ ειναι το Αμερικανικο, οι σεκς πιστολς ηταν θυματα του σοου μπιζ.
πόσες είναι οι μέταλ μπάντες που ασχολούνται με κοινωνικά θέματα, συμμετέχουν σε κινήματα, έχουν πολιτικές θέσεις κάτι που είναι η βάση για το πανκ?
εκει ειναι η ενσταση μου απεναντι στο ευρυ-μεταλ ... στην κοινονοικοποιηση, που μονο ενα μικρο μερος αυτης της ειναι (ραδι)ενεργο.
Οχι οτι το πανκ το κανει με επιτυχια..
Post automatically merged:

ν @stathis να πάτε να ακούσετε metal
.. τελευταια φορα παντως στον Σταθη, ακουγαμε Red Temple Spirits.. ^^ Μπον Τζουρ Ουιζι!!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.499
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top