Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

A

AKARL

Guest
Θα έλεγα πως το μέταλ είναι το ακριβώς αντίθετο από το πανκ, όπως η τζαζ από την μπλουζ.
Κι εγώ θα έλεγα ότι αυτό είναι απολύτως λάθος δεδομένου ότι οι ρίζες της jazz ήταν το blues και το ragtime.

Ζαβαλε, θα ελεγα οτι ειναι λιγο ετεροκλιτα, παρα αντιθετα...
Ουδόλως ετερόκλητα είναι αγαπητή μας ... μαϊμού, συγγενείς εξ αίματος είναι. :wink:

Να και μνιά αφιέρωση για πάρτη σου και μόνο:


Άντε πείτε μου τώρα σε ποιο είδος κατατάσσεται το τραγούδι αυτό... :biggrin:
 

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
Όλοι εσείς οι anti-metalάδες που - πολύ πιθανώς - μιλάτε χωρίς να έχετε ακούσει metal ...................................................... .... Στην έξοδο, μην ξεχάσετε να μαζέψετε το σαγόνι σας από το πάτωμα.
Αυτό φοβόμαστε :p
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508
Καλως τον Σειχη, αντιλαμβανομενος την τοποθετηση του Ζαββαλου, το εγραψα.
Η Τζαζ, εν γενει βρισκω (imho και στην μεχρι τωρα εξερευνηση μου-ως μαιμου γαρ), πως ηρθε ως αντιθεση με τη τοτε καταληξη των μπλουζ (τα οποια ξεκινησαν απο τα roots).
+1 monkey song..
 

Μηνύματα
297
Reaction score
426
@ZaBBalos δε τα λες άσχημα αν και εγώ επιμένω οτι πανκ και μεταλ έχουν πολύ κοινό υπόβαθρο, αλλά σαφώς διαφοροποιούνται στην εξέλιξη τους.
Δηλαδή το πανκ είναι στάσιμο ή νεκρό σχεδόν από τότε που βγήκε (υπερβάλλω για να δυναμιτίσω την ατμόσφαιρα) ενώ το μεταλ εξελίσσεται ακόμα και τώρα.
Α! Και οι μεταλλάδες κυρίως "απλυτοι" είναι χιχιχι...ΟΙ "μεταλλαδες" ντεμέκ έστω.

@wizzy και γω με morbid angel και mastodon το έστησα το σύστημα. Για τον φόβο των Ιουδαίων έβαζα και takuya kuroda για να μη μας πουνε και απαίδευτους στα καταστήμα που πήγαινα για ακροάσεις όπως και τους αγαπημένους μου rush. Marduk ποτέ δε κατάφερα να ακούσω χαχαχα, είδες διαφορές που έχουμε οι μεταλλάδες!
 

A

AKARL

Guest
Καλως τον Σειχη, αντιλαμβανομενος την τοποθετηση του Ζαββαλου, το εγραψα.
Η Τζαζ, εν γενει βρισκω (imho και στην μεχρι τωρα εξερευνηση μου-ως μαιμου γαρ), πως ηρθε ως αντιθεση με τη τοτε καταληξη των μπλουζ (τα οποια ξεκινησαν απο τα roots).
+1 monkey song..
Όντως, οι πιο "ελεύθερες", "πειραματικές" και φχιούζιον μορφές της τζαζ ελάχιστα κοινά στοιχεία (ή επιρροές) είχαν τόσο με τα μπλουζ όσο και με την λεγόμενη ... κλασσική τζαζ.

Σύλβιαν + Φριππ ... :hi:

Μάλλον έχουμε πολλές κοινές μουσικές αγάπες... :drinks:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289
Εγώ, χωρίς να έχω ούτε τις ελάχιστες γνώσεις από αυτές που έχει αποκομίσει μέσω μελέτης ο Γιανννης, θα πω πως ένα σύστημα με μικρό sweet spot είναι προβληματικό. Για καθαρά πρακτικούς λόγους, δε μπορώ να ακούω μουσική και να φοβάμαι να ξυθώ μην τυχόν και κουνηθεί το κεφάλι μου από τη θέση την καλή.
- είναι όμως σχεδιαστική επιλογή για κάποιους κατασκευαστές , πχ κόρνες που είναι ''μονοθέσια''
 

Μηνύματα
297
Reaction score
426
Καλως τον Σειχη, αντιλαμβανομενος την τοποθετηση του Ζαββαλου, το εγραψα.
Η Τζαζ, εν γενει βρισκω (imho και στην μεχρι τωρα εξερευνηση μου-ως μαιμου γαρ), πως ηρθε ως αντιθεση με τη τοτε καταληξη των μπλουζ (τα οποια ξεκινησαν απο τα roots).
+1 monkey song..
Οτι έχει κάνει ο Φριπ είναι καταδικασμένο να ναι πολύ καλό. Τι να πω... king crimson μόνο να χε έφτανε....
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Κι εγώ θα έλεγα ότι αυτό είναι απολύτως λάθος δεδομένου ότι οι ρίζες της jazz ήταν το blues και το ragtime.
Πρέπει να εξηγήσω λίγο αυτό με το μπλουζ και τη τζαζ καθώς είναι λίγο δυσνόητο.

Η αφροαμερικάνικη μουσική έχει τουλάχιστο δυσδιάκριτα όρια. Που σταματά η γκόσπελ και που ξεκινά η σόουλ, που σταματά η σόουλ και που ξεκινά η φανκ κτλ. Δεν υπάρχουν όρια, η μουσική έτσι κι αλλιώς δεν έχει όρια. Τζαζ λέμε πχ την Peggy lee ή την julie london και ταυτόχρονα τον miles davies ή τον keith jarrett.

Το μπλουζ όμως με την τζαζ έχει μία θεμελιώδη διαφορά που κάνει τα δύο αυτά είδη αντίθετα στα αυτιά μου. Ο μπλουζμαν θα πάρει ένα φθηνό κι εύκολο μοτίβο και θα προσπαθήσει πάνω εκεί να χτίσει κάτι πολύπλοκο για να εντυπωσιάσει. Ο bb king θα παίξει 2 νότες και θα προσπαθήσει όσο μπορεί να το κάνει να φανεί περίπλοκο, ενώ φυσικά δεν είναι. Ο τζαζμαν θα κάνει το ακριβώς αντίθετο, θα πάρει μία τρελή και μπερδεμένη ιδέα και θα προσπαθήσει να την αποδομήσει παρουσιάζοντάς την απλή. Αυτό θα κάνει ο miles davies, το αποτέλεσμα μπορεί να εξακολουθεί να μη φαντάζει τόσο απλό αλλά είναι σε σχέση με την αφετηρία.

Αντίστοιχες διαφορές έχουν όλα τα είδη της "μαύρης" μουσικής.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.838
Reaction score
20.314
@wizzy και γω με morbid angel και mastodon το έστησα το σύστημα. Για τον φόβο των Ιουδαίων έβαζα και takuya kuroda για να μη μας πουνε και απαίδευτους στα καταστήμα που πήγαινα για ακροάσεις όπως και τους αγαπημένους μου rush. Marduk ποτέ δε κατάφερα να ακούσω χαχαχα, είδες διαφορές που έχουμε οι μεταλλάδες!
Οι Rush είναι από τις μεγάλες μου αγάπες και το μόνο συγκρότημα που ήθελα να δω live και δεν τα κατάφερα.

Επίσης, @AKARL άλλη φορά να βάζεις το σωστό 'Shock the monkey"... :p:biggrin:

Coal Chamber & Ozzy - Shock the monkey
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ρε παιδια,εχει αλλαξει κατι στο θεμα μου και γραφετε για μουσικη αντι του θεματος του τιτλου;
είσαι τυχερός που τουλάχιστον η..1η σελίδα είναι εντός αρχικού θέματος!
Συνήθως το θέμα ξεχειλώνει πολύ πιο γρήγορα και ακολουθεί το τρίπτυχο: ενεργά-sub-πολυκάναλο!!
έχεις τη παγκόσμια πρώτη, ότι το θρεντ σου κατέληξε στη..μουσική!!:dance2: :dance2:
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289
Καλά σαφώς και δε θα στήσεις σύστημα με reference Metallica εσύ και οποιοσδήποτε, αλλά θεωρητικά μιλώντας το σωστό σύστημα πρέπει να παίζει τα πάντα. Period.
- μπορείς , με το ομώνυμό τους ( ή black album , ''λαϊκά'' ) . . . ειδικά στην αραιογραμμένη έκδοση σε διπλό LP
Post automatically merged:

Θα έλεγα πως το μέταλ είναι το ακριβώς αντίθετο από το πανκ, όπως η τζαζ από την μπλουζ.


- ειδικά η τζαζ και τα μπλουζ , είναι αδέλφια που κινούνται σε παράλληλους δρόμους . . . ενίοτε τέμνονται

- όταν το swing jazz συνάντησε το rhythm & blues , country συνηγορούσης επικουρικά . . . εγένετο rock 'n' roll
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Μα, αν παίξει απαραμόρφωτα τις παραμορφωνένες κιθάρες, μήπως θα παραμορφώνει...?
Έστω και αν ακούγεται ν'αναπαράγει την αυθεντική παραμορφωμένη καλλιτεχνία,δεν θα πρόσθετε δική του παραμορφωτική άποψη πάνω στην πρώτη.

Κι ένα γενικό σχόλιο επί τη ευκαιρία :

Από κάποιο σημείο κι έπειτα καταντά...άτοπη και καταχρηστική η περιρρέουσα και αναπαραγόμενη μέσω δικτύωσης
νοοτροπία ότι εμείς ως τελικοί χρήστες θα ήμασταν υποτίθεται πλέον αρμόδιοι ν'αποφανθούμε το πώς θα άρμοζε ν'ακουστεί ένα καλλιτεχνικό αποτέλεσμα για το οποίο έχουν ήδη αποφανθεί οι αυθεντικοί δημιουργοί του,καλλιτέχνες και ηχητικοί μηχανικοί ,με τη συνδρομή του αντίστοιχου για την παραγωγή εξοπλισμού.Το ότι πληρώνουμε για να καταναλώσουμε τέχνη δεν μας παρέχει κάποια αυθεντία επ'αυτής.

Κι εφόσον υποστηρίζαμε ότι η Τέχνη αποτελεί κοινό αγαθό χωρίς αποκλειστικότητα στην επαφή με τα έργα της,τότε συνιστά αυτή η ιδέα ακόμα ισχυρότερο λόγο να σεβόμαστε την αυθεντική μορφή καθενός έργου - όπως συστάθηκε από τους πραγματικούς αρμοδίους.

Τροφή για σκέψη...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.391
Reaction score
50.289
Ρε παιδια,εχει αλλαξει κατι στο θεμα μου και γραφετε για μουσικη αντι του θεματος του τιτλου;
- ένα δίκιο το έχεις . . . γιά την μουσική ( ή και για τις ταινίες ) όμως , δεν γίνονται όλα ;
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
- ένα δίκιο το έχεις . . . γιά την μουσική ( ή και για τις ταινίες ) όμως , δεν γίνονται όλα ;
Για την αναπαραγωγη της απο το ηχοσυστημα.

Παρακαλω τα υπολοιπα ποστ να ειναι εντος θεματος και να παρεμβει ο moderator αν συνεχιστει.Σιγουρα υπαρχουν θεματα που θιγουν τη μουσικη.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.218
Reaction score
78.821
Ρε παιδια,εχει αλλαξει κατι στο θεμα μου και γραφετε για μουσικη αντι του θεματος του τιτλου;
Αυτό ξεκίνησε όταν εσύ καθόρισες περιορισμούς στο ποιά είδη επιτρέπονται να παίζονται στο συγκεκριμένο σύστημα. Αν δεν είχε συμβεί αυτό, τότε η κουβέντα θα είχε μείνει στα περί του συστήματος.
 

Μηνύματα
12.803
Reaction score
10.034
Παρακαλω τα υπολοιπα ποστ να ειναι εντος θεματος και να παρεμβει ο moderator αν συνεχιστει.Σιγουρα υπαρχουν θεματα που θιγουν τη μουσικη.
Αντί να χαίρεσαι που το θέμα σου έχει κίνηση; Στο δικό μου δεν πατάει κανείς!
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.500
Members
37.876
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top