Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.





Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.719
Reaction score
10.529
Καλά καλά μην βαράτε.
Όταν βάλεις σαμπ και μικρόφωνο.
Θα κάνει συντονισμό στα 31Hz.
Δεν μας ενδιαφέρει πιο πάνω τι κάνει, ξεκινάμε πάντα από αριστερά.
Από το dsp θα κόψεις λίγο στα 31 (4 - 5db).
Μετά ξαναμετράς.
Κοιτάς εκεί που έκοψες και λίγο πιο δεξιά για να δεις πως αντέδρασε ο χώρος.
Μετά κόβεις και στα 62Hz.
κ.οκ.
Σιγά σιγά και υπομονή, θα φάς ένα απόγευμα μπρος πίσω και γράψε σβήσε.

60€ και λίγα είναι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Ο Γιανννης έχει τα εξής προτερήματα
  • Έχει δικό του χώρο και άνεση παρεμβασεων
  • Έχει υπόβαθρο διαβάσματος
  • Έχει ψηφιακό συστημα
Αν εκμεταλλευτεί τις δυνατότητες του φορουμ θα βγει πολύ ευνοημένος, όσο λίγοι.

Γιάνννη, μπορεί να παίζει καλά το σύστημα, αλλά δεν έχεις εξαντλήσει τις δυνατότητες. Δεν τις έχεις καν πλησιάσει. Κράτα το μυαλό σου ανοιχτό.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Για να κλείσουμε το θέμα όμορφα, ο Γιάννης λέει ότι παίζει καλά, δηλαδή του αρέσει.

Η γνωστή σπείρα του audio police συμπρωτεύουσας, ξέρει ότι δε παίζει καλά, και μπορεί να το αποδείξει με μετρήσεις, ευκολακι, σε ντετε.

Ακρόαση μουσικής δε χρειάζεται για να βγει το πόρισμα του "πως παίζει", το λένε τα διαγράμματα στις μετρήσεις.

Ακρόαση μουσικής στο χώρο του Γιάννη, έχει νόημα για λόγους χαβαλε από κοντά.

Αυτά από το audio police department of Thessaloniki beach. :)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Για να κλείσουμε το θέμα όμορφα, ο Γιάννης λέει ότι παίζει καλά, δηλαδή του αρέσει.

Η γνωστή σπείρα του audio police συμπρωτεύουσας, ξέρει ότι δε παίζει καλά, και μπορεί να το αποδείξει με μετρήσεις, ευκολακι, σε ντετε.

Ακρόαση μουσικής δε χρειάζεται για να βγει το πόρισμα του "πως παίζει", το λένε τα διαγράμματα στις μετρήσεις.

Ακρόαση μουσικής στο χώρο του Γιάννη, έχει νόημα για λόγους χαβαλε από κοντά.

Αυτά από το audio police department of Thessaloniki beach. :)
Εισαικακοςανθρωποςπινειςλαθοςμπυρασελαθοςποτηρι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.358
Reaction score
125.326
Εισαικακοςανθρωποςπινειςλαθοςμπυρασελαθοςποτηρι
Ρε συνάδελφε επίτιμε Φαλακροπόδη, πιάσε το γιουμικ να του 'ξηγησεις τ'ονειρο, κι άσε τις μπύρες, θα σου βρω εγώ ποτήρι με χερούλι, μη φοβάσαι τίποτα. Εγώ πίνω και σε ποτηράκι του καφέ, του ελληνικού, το μικρό, σηκώνω και το μικρό δάχτυλο.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.444
Reaction score
50.544
Ρε τον φαγατε ρε τον ανθρωπο, αφηστε τον λιγο χαλαρα ν απολαυσει το ομορφο κλιμα.
:thumbsdown: . . . :)
Post automatically merged:

Ο Γιανννης έχει τα εξής προτερήματα
  • Έχει δικό του χώρο και άνεση παρεμβασεων
  • Έχει υπόβαθρο διαβάσματος
  • Έχει ψηφιακό συστημα
  • Έχει αποφασίσει πως δεν θέλει πικάπ
 




Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Αγαπητέ Γιάνννη καλώς ήρθες.
Να πω εγώ την κακία μου δεν βλέπω να έχεις πολύ διάθεση στον παραγωγικό διάλογο και τυχόν διορθώσεις - βελτιώσεις.
Έχεις μια κατασταλαγμένη άποψη σωστή ή λάθος δεν με ενδιαφέρει και αντικρούσεις ότι σου έχει προταθεί μέχρι τώρα.
Σαν απλά να ζητάς επιβεβαίωση - επιβράβευση για το σύστημα σου.
Ας πω λοιπόν και εγώ την άποψη μου ότι ας πούμε στις diy μπάσο παγίδες που έχεις γεμίσει με κάλτσες κουβέρτες κλπ αν κάνεις μια μέτρηση πριν και μια μετά θα διαπιστώσεις ότι η συμβολή τους στο χαμηλό είναι μηδαμινή.
Ίσως σε βοηθάνε λίγο πάνω από τα 100Hz.
Δοκίμασε να τα γεμίσεις με ένα εξειδικευμένο υλικό αν θέλεις να κάνεις κάτι.
Αγαπητέ Γιάνννη καλώς ήρθες.
Να πω εγώ την κακία μου δεν βλέπω να έχεις πολύ διάθεση στον παραγωγικό διάλογο και τυχόν διορθώσεις - βελτιώσεις.
Έχεις μια κατασταλαγμένη άποψη σωστή ή λάθος δεν με ενδιαφέρει και αντικρούσεις ότι σου έχει προταθεί μέχρι τώρα.
Σαν απλά να ζητάς επιβεβαίωση - επιβράβευση για το σύστημα σου.
Ας πω λοιπόν και εγώ την άποψη μου ότι ας πούμε στις diy μπάσο παγίδες που έχεις γεμίσει με κάλτσες κουβέρτες κλπ αν κάνεις μια μέτρηση πριν και μια μετά θα διαπιστώσεις ότι η συμβολή τους στο χαμηλό είναι μηδαμινή.
Ίσως σε βοηθάνε λίγο πάνω από τα 100Hz.
Δοκίμασε να τα γεμίσεις με ένα εξειδικευμένο υλικό αν θέλεις να κάνεις κάτι.
Σε ευχαριστώ φίλε μου.

Και βέβαια έχω,απλά δεν έχω διάθεση να αγοράσω λαπτοπ προς το παρών για αυτό.

Οι μπάσο παγίδες,όντας ντυμένες με το τριφυλλο χαρτόνι και νάιλον από μέσα,θα διαπιστώσεις διαβάζοντας ότι είναι πολύ αποδοτικές για τις χαμηλές συχνότητες!.Και οι κουβέρτες και τα χάλια συμπυκνωμένα,είναι πολύ πιο αποδοτικά στην απορρόφηση των πρώτων οκτανίων.Εδω ένα ρόλο υαλοβάμβακα να βάλεις σε μια γωνία,έχεις μια πολύ καλή βάση!Ψαξου λίγο στο Gearslutz και σε Realtraps!
 

I

iason

Guest
Ο λογος που ανοιξα το θεμα ειναι η παραγωγικη κριτικη με πιθανη βελτιωση.
Ωραία ,ο τρόπος σκέψης σού εννοώ, αλλά όπως έχεις καταλάβει σε ένα φόρουμ με μερικές χιλιάδες ατομα σύμφωνα με τους διαχειριστές λογικά εισπράττεις το κοντό και το μακρύ του καθενός.
Παρόλα αυτά εδώ στο φόρουμ τα ενεργά μέλη καλώς ή κακός δεν ειναι πάνω από καμιά 20σαρια άτομα.
Η πλειοψηφία αυτών δε φλερτάρει μανιωδώς με τα πολλυκαναλα συστήματα ήχου και εικόνας και ενεργά ηχεια με αποτέλεσμα εάν δεν είσαι φίλος του πολλυκαναλου ήχου και ενεργών ηχειων να μην έχεις( θέση) εδώ μέσα .
Τα ειρωνικά σχόλια δε περισσεύουν.
Εντελώς φιλικά σου εύχομαι να βρεις αυτό που (ψάχνεις).:drinks:
 
Last edited by a moderator:



Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Γιάνννη έχω διαβάσει περισσότερα από ότι νομίζεις.
Τι συνολικό πάχος έχουν οι μπάσο παγίδες σου;
Υπάρχει κάπου μέτρηση για την απορρόφηση της κουβέντας στις χαμηλές ανάλογα με το πάχος;
Γιατί ας πούμε για το aritherm υπάρχουν.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ναι αλλά έχει αντικραδασμικά στο dac, αμφιταλαντεύεται.
Γνωρίζεις το φαινόμενο του μικροφωνισμου;

Άντε ρε παιδιά,που είναι ο σερίφης των db που θα κεράσει ένα μέτρημα;;;

Υπ´οψιν,ο χώρος μου χωράει μόνο ένα έξτρα άτομο και την ηχητική απόλαυση τη γεύεται ο κεντρικά καθήμενος.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.865.587
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top