Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Έχω ένα φούσκωμα στα 31.5 αλλά δε μου είναι ακουστο με τη μουσική που ακούω...
Με συγχωρείς που σε αδειάζω αλλά πιστεύεις ότι έχεις πραγματικά 30Hz στα 2.5μ που ακούς και έχουν και φούσκωμα;
Μάλλον αρμονικές ακούς.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Γιάνννη έχω διαβάσει περισσότερα από ότι νομίζεις.
Τι συνολικό πάχος έχουν οι μπάσο παγίδες σου;
Υπάρχει κάπου μέτρηση για την απορρόφηση της κουβέντας στις χαμηλές ανάλογα με το πάχος;
Γιατί ας πούμε για το aritherm υπάρχουν.
Από 40 έως 70 εκατοστά.Σου υπενθυμίζω το συμπαγές του υλικού και το λεγόμενο skin που βοηθάει περαιτέρω...Οι ξύλο κατασκευές επίσης απορροφούν αρκετά κάτω από τα 100hz.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι αλλά έχει αντικραδασμικά στο dac, αμφιταλαντεύεται.
κάνεις λάθος,
...ταλαντεύεται και το γνωρίζει!! :wink:
Γι αυτό κι ο άνθρωπος έβαλε αντικραδασμικά παντού κι όχι μόνο στο dac!!
..άλλοι αμφιταλαντεύονται και δε το γνωρίζουν!:lol::lol:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Με συγχωρείς που σε αδειάζω αλλά πιστεύεις ότι έχεις πραγματικά 30Hz στα 2.5μ που ακούς και έχουν και φούσκωμα;
Μάλλον αρμονικές ακούς.
Είναι η θεμελιώδης του χώρου μου.Το πρώτο στάσιμο.Δεν κάθομαι στο κέντρο του χώρου και για αυτό το ακούω μια χαρά.
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Στα 70εκ με σωστό υλικό κάτι γίνεται.
Οι ξυλοκατασκευές είναι απλά αόρατες για τις χαμηλές.
Any way όπως διαφαίνεται από τον διάλογο έχεις ισχυρή και κατασταλαγμένη άποψη οπότε η συζήτηση μάλλον είναι περιττή.
Μια και βρίσκομαι κοντά σου προσφέρομαι για υποκειμενική ακρόαση.
Τα μικρόφωνα τα έχουν οι δόχτωρες.....
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Στα 70εκ με σωστό υλικό κάτι γίνεται.
Οι ξυλοκατασκευές είναι απλά αόρατες για τις χαμηλές.
Any way όπως διαφαίνεται από τον διάλογο έχεις ισχυρή και κατασταλαγμένη άποψη οπότε η συζήτηση μάλλον είναι περιττή.
Μια και βρίσκομαι κοντά σου προσφέρομαι για υποκειμενική ακρόαση.
Τα μικρόφωνα τα έχουν οι δόχτωρες.....
Αν ψάξεις ήχο απορρόφηση ξύλου θα δεις ότι απορροφάει αρκετά,ανάλογα με το πάχοςΣτα Αγγλικά πάντα.Absorption coefficient..Η συζητηση από την πλευρά μου είναι ευπρόσδεκτη.

Γιατί όχι;Μπορω να δω κάπου το σύστημα σου,να ξέρω με ποιον έχω να κάνω;Η μουσική που ακούς;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Γνωρίζεις το φαινόμενο του μικροφωνισμου;
...
Υπ´οψιν,ο χώρος μου χωράει μόνο ένα έξτρα άτομο και την ηχητική απόλαυση τη γεύεται ο κεντρικά καθήμενος.
Είμαι επίσης βέβαιος ότι γνωρίζεις καλύτερα από τον υποφαινόμενο τις εγγενείς ατέλειες κατά τη μονοτελική μετάδοση του σήματος.

Κι επιστρέφοντας σε ζητήματα απόκρισης εντός του χώρου,ακόμα και το χαρακτηριστικό του στενού sweet spot συνιστά ατέλεια,αυτή τη φορά όχι...από τη μονοτελική μετάδοση σήματος.
Μόνο τελική;
...
Single-Ended,RCA interconnects & cables.
Ορίστε,τώρα που γράφτηκε Ελληνικά πρέπει να...ξεκαθαρίστηκε. :)
κάνεις λάθος,
...ταλαντεύεται και το γνωρίζει!! :wink:
Γι αυτό κι ο άνθρωπος έβαλε αντικραδασμικά παντού κι όχι μόνο στο dac!!
..άλλοι αμφιταλαντεύονται και δε το γνωρίζουν!:lol::lol:
Λέανδρε,αυτή η παρέμβαση παραπέμπει συνειρμικώς στην παροιμία με τον αθίγγανο που είδε τη γενιά του και αναγάλλιασε η καρδιά του. :lolsign:
....
Γιατί όχι;Μπορω να δω κάπου το σύστημα σου,να ξέρω με ποιον έχω να κάνω;Η μουσική που ακούς;
Ξεστομίστηκε εν τέλει η ΄΄μαγική΄΄ φράση,ή τέλως πάντων κάποια παραλλαγή εκείνης. ;)
Oh,Yes!
Now we're in ...business! :oops:
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Είμαι επίσης βέβαιος ότι γνωρίζεις καλύτερα από τον υποφαινόμενο τις ατέλειες στην μονοτελική μετάδοση του σήματος.

Κι επιστρέφοντας σε ζητήματα απόκρισης εντός του χώρου,ακόμα και το χαρακτηριστικό του στενού sweet spot συνιστά ατέλεια,αυτή τη φορά όχι...από τη μονοτελική μετάδοση σήματος.

Λέανδρε,αυτή η παρέμβαση παραπέμπει συνειρμικώς στην παροιμία με τον αθίγγανο που είδε τη γενιά του και αναγάλλιασε η καρδιά του. :lolsign:
Μόνο τελική;

Κατά τη γνώμη,για σωστή εικόνα,ακόμα και κατά 2 3 εκατοστά αν αποκλίσεις από το κέντρο,χάνεται η εικόνα και αυτό λόγω φυσικής διαφοράς στις συχνότητες που φτάνουν στα αυτια.Και δε μπορούν να βοηθήσουν σε αυτό ούτε τα MBL.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε,αυτή η παρέμβαση παραπέμπει συνειρμικώς στην παροιμία με τον αθίγγανο που είδε τη γενιά του και αναγάλλιασε η καρδιά του. :lolsign:

Oh,Yes!
Now we're in ...business! :oops:
γιατί βρε bhutia μ???
Γνωρίζεις κάτι για τη καταγωγή των zabbalos, decembered & sonorus που σχολίασαν πρώτοι τα αντικραδασμικά του Γιάνννη που δεν το γνωρίζουμε οι υπόλοιποι??? :wink:

Μίλα bhutia!!!
Μίλα που να με πάρει ο διάβολος!!!:lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
Είμαι επίσης βέβαιος ότι γνωρίζεις καλύτερα από τον υποφαινόμενο τις εγγενείς ατέλειες κατά τη μονοτελική μετάδοση του σήματος.

Κι επιστρέφοντας σε ζητήματα απόκρισης εντός του χώρου,ακόμα και το χαρακτηριστικό του στενού sweet spot συνιστά ατέλεια,αυτή τη φορά όχι...από τη μονοτελική μετάδοση σήματος.

Λέανδρε,αυτή η παρέμβαση παραπέμπει συνειρμικώς στην παροιμία με τον αθίγγανο που είδε τη γενιά του και αναγάλλιασε η καρδιά του. :lolsign:

Ξεστομίστηκε εν τέλει η ΄΄μαγική΄΄ φράση,ή τέλως πάντων κάποια παραλλαγή εκείνης. ;)
Oh,Yes!
Now we're in ...business
! :oops:
Αργήσατε , 8 σελίδες σας πήρε , να εκμαιεύσετε το ζητούμενο. :biggrin:
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
888
Reaction score
807
Δυστυχώς για τα συστήματα ακούω κλασσική μουσική.
Το σύστημα είναι φευ στέρεο με βάση τα Elac BS312 σε nearfield αυστηρά.
Ο χώρος είναι μικρός και δουλεύει μόνο απορρόφηση.
Συνεπώς διαθέτω σε όλα τα κρίσιμα σημεία απορρόφηση πλην πίσω από τα ηχεία που έχει διάχυση.
Το rt είναι πολύ χαμηλό σε πολύ κόσμο δεν αρέσει στα 0.3
Υπάρχει βύθιση λόγω SBIR αναπόφευκτα λόγω στενότητας χώρου.
Φωτογραφία από εβδομάδα διότι λόγω παρατεταμένου θέρους βρίσκομαι σε διακοπές.....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
γιατί βρε bhutia μ???
Γνωρίζεις κάτι για τη καταγωγή των zabbalos, decembered & sonorus που σχολίασαν πρώτοι τα αντικραδασμικά του Γιάνννη που δεν το γνωρίζουμε οι υπόλοιποι??? :wink:

Μίλα bhutia!!!
Μίλα που να με πάρει ο διάβολος!!!:lolsign::lolsign: (ΣΣ:Ούτε στιγμιότυπο με το...Γιάγκο Δράκο να ήτανε)
Οι παροιμίες είναι τέτοιες διότι ομιλούν και μεταδίδουν νοήματα μεταφορικώς.
Είμαι σε θέση να εξαγάγω λογικά συμπεράσματα περί...ακροαματικής καταγωγής από τα κατατεθέντα γραπτά καθενός εκ των συμμετεχόντων.
Αργήσατε , 8 σελίδες σας πήρε , να εκμαιεύσετε το ζητούμενο. :biggrin:
Slow burn , JMF. :)
To καλό πράγμα...αργεί να γίνει.
 
Last edited:


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Οι παροιμίες είναι τέτοιες διότι ομιλούν και μεταδίδουν νοήματα μεταφορικώς.
μα...μεταφορικώς σου απάντησα κι εγώ bhutia μ... μεταφορικώς!
Κι εγώ προσπαθώ..να μην εξαγώ συμπεράσματα από τα γραφόμενα του καθενός, αλλά μερικές φορές, εξάγονται αυτομάτως!!:wink::wink:
 
Last edited:



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
απο..κάλυψη σκέτη bhutia μ....αποκάλυψη!!!! :roflmao: :roflmao:
Από...κάλυψη,άλλο...τίποτα. :p
Κατά τη γνώμη,για σωστή εικόνα,ακόμα και κατά 2 3 εκατοστά αν αποκλίσεις από το κέντρο,χάνεται η εικόνα και αυτό λόγω φυσικής διαφοράς στις συχνότητες που φτάνουν στα αυτια.Και δε μπορούν να βοηθήσουν σε αυτό ούτε τα MBL.
Είμαι υποχρεωμένος σε ένσταση,καθότι απαντούν μέθοδοι στησίματος,ακουστική φροντίδα χώρου - νάτη πετιέται ξανά η διάχυση - αλλά κυρίως αρχιτεκτονικές κατά την υλοποίηση ηχείων που λειτουργούν στο ν'αντιπαρερχόμεθα το εν λόγω φαινόμενον.
 
Last edited:


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Δε σε παίρνει ούτε αυτός, φοβάται πως θα τον σέρνεις σε ακροάσεις καβλωδίων μέχρι να σβήσει ο ήλιος... :lol:
μπα...πιο πιθανό είναι να έρθει αυτός σ ακρόαση, παρά κάποιοι άλλοι! :wink:
'Άλλωστε κι εσύ είπες πως σε σχέση με τα φίλτρα του ifi, τα καλώδια κάνουν μεγαλύτερες διαφορές...άρα μήπως, λέω μήπως..είσαι κρυφοκαβλωδιάς και δε το λες????
ε ντόκτορ???:roflmao::roflmao::roflmao:
μήπως ακούς δικάναλα??
μήπως έχεις τα subίδια για να ακουμπάς τη μπυρίτσα σου ε??
μήπως???
αναπάντητα ερωτήματα που μαστίζουν την επιστημονική κοινότητα Βορείου Ελλάδος!!
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top