Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
414
Reaction score
891
Λέανδρε δεν έκανα κανένα σχόλιο για το πώς έπαιζε το ηχοσύστημα, δεν έχω την εμπειρία να κάνω review σε συστήματα. Σχολίασα μόνο το θέμα της έντασης. Οπότε μη μου βάζεις λόγια σε παρακαλώ.
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Θα ήθελα να δω τον @leandros σε συνέδριο ακουστικής να ανεβαίνει στο βήμα και να αραδιάζει αυτά που λέει εδώ μέσα.
:lolsign: :lolsign: :lolsign:
κι εγώ να δω το..... ακουόγραμμα σου!!
ο ορισμός της απόλυτης ευθέιας μάλλον! :lol: :lol: :lol:
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέανδρε δεν έκανα κανένα σχόλιο για το πώς έπαιζε το ηχοσύστημα, δεν έχω την εμπειρία να κάνω review σε συστήματα. Σχολίασα μόνο το θέμα της έντασης. Οπότε μη μου βάζεις λόγια σε παρακαλώ.
όταν αναφέρεις 4 φορές σε 5 σειρές για παραμόρφωση για κάτι που δεν άκουσες και το συγκρίνεις με σετάκι της creative, τι περιμένεις??????
Post automatically merged:

Αφου δε διαβάζεις pdf ρε, τι να το κάνεις;
1)Η ευθεία δε χρειάζεται pdf για να αποτυπωθεί, αρκούν 2 σημεία!:sneaky::sneaky:
2)Pdf διαβάζω...δεν ακούω!
3)πρέπει επιτέλους να συνειδητοποιήσεις ότι αισθητήριο όργανο της ακοής είναι το αυτί κι όχι το μάτι!!
 
Last edited:


Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Η αλήθεια είναι ότι και με το ντεσιμπελόμετρο παίζοντας συχνότητες, μέτρηση έκανες. Απλά με το μικρόφωνο και τη βοήθεια του REW στο laptop γίνεται πιο εύκολα. Ποιό ντεσιμπελόμετρο έχεις; Μερικά έχουν έξοδο ήχου που μπορεί να συνδεθεί σε υπολογιστή.
 



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Η αλήθεια είναι ότι και με το ντεσιμπελόμετρο παίζοντας συχνότητες, μέτρηση έκανες. Απλά με το μικρόφωνο και τη βοήθεια του REW στο laptop γίνεται πιο εύκολα. Ποιό ντεσιμπελόμετρο έχεις; Μερικά έχουν έξοδο ήχου που μπορεί να συνδεθεί σε υπολογιστή.
Κανενα.ηταν το κινητο ενος φιλου που διαπιστωμενα μετρουσε και χαμηλες συχνοτητες.Το δικο μου Samsung δεν κατεβαινει τοσο χαμηλα.
 


Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
"Αρκετή" ένταση βγάζει και το 7.1 της Creative, πολύ δυνατό για τα λεφτά του. Το θέμα είναι τί παραμορφώσεις ακούς σε αυτήν την ένταση. Και αν θες παραμορφώσεις... Αν θέλεις hi-fi, δε θέλεις παραμόρφωση. Αν θέλεις την παραμόρφωση (μέσω λάμπας ας πούμε ή ανεπαρκούς οδήγησης ενισχυτή με το volume ψηλά), αυτό είναι άποψη, όχι hi-fi. Δεκτό αν το θέλεις, εφόσον αυτήν είναι η προτεραιότητά σου.
Καλά, το κλιπάρισμα ξέρω να το διακρίνω ( αν και με τον Bryston 4B έχω ξεχάσει πως είναι... ) και δεν το άκουσα. Μια ιδέα παραμόρφωσης άκουσα στην αρχή της ακρόασης, αλλά οφειλόταν σε κακή ποιότητα του ρεύματος, κάτι που αποδείχτηκε κατά την ακρόαση εκ νέου αρκετών τραγουδιών που έπαιξαν στην αρχή ( και επειδή μου ξένισε, το θυμόμουν αποκλείεται το φαινόμενο placebo, το θυμόμουν, δεν μου άρεσε, δεν υπάρχει περίπτωση να συνηθισε το αυτί μου ). Τώρα, δεν ξέρω τί αυτιά έχετε εσείς, αλλά σε τέτοιες εντάσεις εγώ δυσκολεύομαι να ακούσω γενικότερα, πόσο μάλλον να κάνω κριτική ακρόαση. Είμαι για ντεμί υψηλές στάθμες.
Το σίγουρο όμως είναι ότι σε καμία περίπτωση το σύστημα δεν "ψυθίριζε" ή αναπαρήγαγε "θροΐσματα".
Άρα, εγώ είμαι ένας απο τους χρήστες που εξέλαβα πολύ καλή στερεοφωνική εικόνα ( δεν θα πω άριστη γιατί δεν έχω ακούσει πολυκάναλο, αν και για τις απαιτήσεις μου, θα έλεγα "άριστη" ), επαρκέστατα δυναμικά και αν όχι ανύπαρκτη ( = μη ακουστή ), μη ενοχλητική παραμόρφωση.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.418
Reaction score
27.705
To AES λέει ότι δεν χρειάζεται να ακούσεις ένα ηχείο για να καταλάβεις πώς παίζει. Το βλέπεις στις μετρήσεις.
Όλοι στο AES έχουν σπουδάσει τον ήχο.

Ο άλλος λέει ότι ο ήχος πρέπει να ακουστεί για να καταλάβεις. Επίσης ο ίδιος δεν έχει σπουδή στον ήχο ενώ ταυτόχρονα όσους έχουν τους βάφτισε σαλονολόγους και άλλους reviewers εξ αποστάσεως.

Go figure.
source.gif


Είναι σαν το post που έκανε Αμερικανός λέγοντας ότι Profesional listeners - audio scientists είπαν ότι δεν χρειάζεται και τσουπ να σου και η καρικατούρα ο Fremer να σου λέει ότι και αυτός Profesional listener είναι και έχει άλλη άποψη.
Ε, και δε σου μένει άντερο.
 
Last edited:

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.718
Reaction score
10.527
πρέπει επιτέλους να συνηδητοποιήσεις, ότι αισθητήριο της ακοής είναι το αυτί και σε καμιά περίπτωση το μάτι!
αισθητήριο μάνα μ'
καλά το έγραψες.
Όχι όργανο μέτρησης.

Πες ότι μετράς και με το μάτι Κέλβιν :roflmao: :roflmao: :roflmao: :roflmao:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Σταμάτα βρε καλέ μου άνθρωπε... Τον κέρδισες επάξια τον τίτλο του Σεφερλή της Audio ενότητας του φόρουμ, μην προσπαθείς άλλο!
Βάλε τώρα πλώρη να κερδίσεις τον ίδιο τίτλο και στα πολιτικά, έχεις όλα τα εχέγγυα να το καταφέρεις και έχεις δώσει εξαιρετικά πρώτα δείγματα γραφής!!
Εγώ θέλω να είναι φανατικός κομμουνιστής ρε αλήτη να δω τι θα πεις μετά :roflmao: :roflmao: :tongue:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694
Θα ήθελα να δω τον @leandros σε συνέδριο ακουστικής να ανεβαίνει στο βήμα και να αραδιάζει αυτά που λέει εδώ μέσα.
:lolsign: :lolsign: :lolsign:
Θα διασκέδαζε κι άλλο κόσμο, τώρα τον έχουμε κατ' αποκλειστικότητα! :lol:

Ποίημα ολόκληρο του αφιέρωσε ο μπουτχιας, σε συνέδριο θα του αφιέρωνε ανάλογο μέχρι κι ντοκτορ Τουλ! :tongue:
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
[/QUOTE]
Εγώ θέλω να είναι φανατικός κομμουνιστής ρε αλήτη να δω τι θα πεις μετά :roflmao: :roflmao: :tongue:
Πχοιός καλέ ο Λεανδρούκος?
Τα ύστερα του κόζμου..μάλλον δεν έχεις διαβάσει ποστ του στα πολιτικά...
 




Μηνύματα
7.238
Reaction score
11.775
To AES λέει ότι δεν χρειάζεται να ακούσεις ένα ηχείο για να καταλάβεις πώς παίζει. Το βλέπεις στις μετρήσεις.
Όλοι στο AES έχουν σπουδάσει τον ήχο.

Ο άλλος λέει ότι ο ήχος πρέπει να ακουστεί για να καταλάβεις. Επίσης ο ίδιος δεν έχει σπουδή στον ήχο ενώ ταυτόχρονα όσους έχουν τους βάφτισε σαλονολόγους και άλλους reviewers εξ αποστάσεως.

Go figure.
View attachment 140600
Ωραία τα σπεκς, λένε πάντα την αλήθεια. Τα ίδια πίστεψαν και όσοι αγόρασαν VW.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.528
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top