Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.592
Reaction score
27.933
Και επισης,οντας πανδυσκολο να φροντιστουν ολες οι πρωιμες ανακλασεις ενος τετοιου συστηματος,ιδιως για πολλες θεσεις ακροασης,νομιζω θα ακουγεται ενα θολο και λασπωδες αποτελεσμα.
Αν γκουγκλάρεις Dolby Atmos Studios θα σου βγάλει πάρα πολλά. Όλα αυτά για να έχουν Dolby Certification έχει έρθει η Dolby και έχει μετρήσει. Στα λέω γιατί τα έχω ζήσει. Πιστεύεις ότι όλοι ακούνε θολά με σφραγίδα Dolby;
Το Abbey Road Studio που εχει Atmos με Neumann κάνει λάθος mastering;
Οι sound engineers στα Galaxy Studios που έβγαλαν το Auro3D και έχουν 20 ηχεία σε κάθε level ακούνε θολά; Μία τρίχα από το δεξί τους @ είμαστε σε θέμα γνώσεων;
Τα Domes Vitual Reality Laboratories που έχουν B&O και διάφορα πανεπιστήμια με καμιά 60αριά Genelec κάνουν έρευνα μες τη θολούρα;

Ανοίξτε το μυαλό σας σε νέα δεδομένα.

Κάθε φορά που δημιουργείται μια πεποίθηση είναι σαν να υπάρχει ένα συμπέρασμα και κάθε συμπέρασμα είναι το τέλος της διαδρομής, είναι σαν κλείσιμο της πόρτας σε κάτι.
Όσο περισσότερα συμπεράσματα έχουμε τόσο ποιο νεκροί είμαστε.
Το συμπέρασμα δεν είναι γνώση. Είναι απλά συμπέρασμα.
 
Last edited:

Μηνύματα
485
Reaction score
586
Λοιπον Κωστάκη επειδή προκαλείς το πας το στοιχημα ;
Επειδή η Θεσσαλονίκη μου πέφτει λίγο μακριά.
Το κομμάτι θα είναι "All or nothing at all ".
Θα ανεβάσουμε και οι δύο στο you tube. Εσύ φυσικα πολυκαναλα η ότι σου βρίσκεται.
Εγώ με μονο πεντε βατ, τέσσερεις ιντσες και sub....
Θα πάω τη Δευτέρα ν'αγορασω digital recorder γιατί από τηλέφωνο δεν....
ωχ! έχασε τη(ν ηχητική) ψυχραιμία του ο editor :biggrin:

το ανέβασμα στο site θα γίνει με την ανατολή του ήλιου
 


Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.174
For all the stup-fuckin-idiots επαέ να πω ότι το μόνο άτομο που θα μπορούσε να μιλήσει (ο Μιχάλης termatogazi δηλαδή) δεν μιλάει και αντ' αυτού ανέλαβαν κάποια τσιράκια (και σίγουρα δεν αναφέρομαι στον dimi fuckin borgir) να μας σκοτίζουν τα αρχίδια να πούμε για το πόσο καλή φάση είναι η πολυκάναλη απεικόνιση του γεγονότος. Επιστημονολογία του κερατά δηλαδή και ουσία μηδέν. Για πέτε μας ρε αλάνια αν αυτό

σε πολυκάναλη φάση είναι πιο καλό να πούμε ....... κι άμα είναι κλάστε μας τα αρχίδια γιατί είμαστε και μάγκες ναούμ
Απλά θεικό.! Respect.
 

Μηνύματα
7.256
Reaction score
11.799
Ήντα, ντρέπεσαι τσι ... γιατροί; :spiteful:
Μπααα. Απλά δεν μου άρεσε που είχα φόρα παρτίδα το σύστημά μου στον γκούγκλη με το ονοματεπώνυμό μου. Φοβίες απο τη διάρρηξη που είχε γίνει στο σπίτι μου πριν κάτι χρόνια. Μη δινετε σημασία. :p
Όχι!! Καλά που το είπες, Νίκο!
Με έβαλε σε σκέψεις η απάντηση του Κώστα στον πληθυντικό και είπα να κάνω τα αποκαλυπτήρια προς αποφυγή παρεξηγήσεων.
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.496
Παιδια το ξαναλεω.

Δεν αντιλεγω οτι μπορει να παιζει σωστα το πολυκαναλο-θα ηθελα να ακουσω ενα σωστο σεταπ πρωτα βεβαια,αλλα μου φαινεται αφυσικο να ερχεται ο ηχος απο παντου.

Και επισης,οντας πανδυσκολο να φροντιστουν ολες οι πρωιμες ανακλασεις ενος τετοιου συστηματος,ιδιως για πολλες θεσεις ακροασης,νομιζω θα ακουγεται ενα θολο και λασπωδες αποτελεσμα.

Δε θελω να παρεξηγηθω και να αναζωπυρωσω την κατασταση!
Στις πολλές θέσεις ακρόασης έχει απίστευτο προβάδισμα το πολυκάναλο για τον απλούστατο λόγο ότι υπάρχει κεντρικό ηχείο και δεν νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση αυτό. Στο πολυκάναλο όπως λέει και ο μπάρμπα Τουλ θες απορρόφηση στα early reflections διότι ο ήχος των επιθυμητών ανακλασεων στο δικαναλο, έρχεται από τα sr στο πολυκάναλο.
Υ.Γ Μιλάμε πάντα για dedicated χώρους. Τα σαλόνια και οι τυπικοί οικιακοί χώροι μου είναι αδιάφοροι σε μια τέτοια συζήτηση και μου προκαλούν απλά αναγουλα διότι πρόκειται για λύσεις ανάγκης.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.211
Reaction score
26.957
Δεν καταλαβαίνω γιατί συζητάτε για πολυκάναλο στο συγκεκριμένο θρεντ. Δεν έχει νόημα.
Πάμε στο άλλο
Γιατί όλοι έσπευσαν να βγάλουν τα σώψυχά τους στο συγκεκριμένο θρεντ :laugh:
Πώς προέκυψε ψυχαναλυτικό? αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω εγώ 8-) :biggrin:
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Λοιπον Κωστάκη επειδή προκαλείς το πας το στοιχημα ;
Επειδή η Θεσσαλονίκη μου πέφτει λίγο μακριά.
Το κομμάτι θα είναι "All or nothing at all ".
Θα ανεβάσουμε και οι δύο στο you tube. Εσύ φυσικα πολυκαναλα η ότι σου βρίσκεται.
Εγώ με μονο πεντε βατ, τέσσερεις ιντσες και sub....
Θα πάω τη Δευτέρα ν'αγορασω digital recorder γιατί από τηλέφωνο δεν....
ωχ! έχασε τη(ν ηχητική) ψυχραιμία του ο editor :biggrin:

το ανέβασμα στο site θα γίνει με την ανατολή του ήλιου
Έχει ήδη επινοηθεί και ταιριαστός τίτλος για την πιθανή αναμέτρηση : ΄΄Χιονονιφάδα vs. Χιονοστιβάδας΄΄ :roflmao:
Γιατί όλοι έσπευσαν να βγάλουν τα σώψυχά τους στο συγκεκριμένο θρεντ :laugh:
Πώς προέκυψε ψυχαναλυτικό? αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω εγώ 8-) :biggrin:
Έτσι κάνουν setup όπως του Γιάνννη,δεν αναλύουν μονάχα τη Μουσική,αλλά και όσους...εκτίθενται στην επίδρασή τους.

Ας είναι καλά και ο Γιάνννης που δίνει ευκαρία σε σοβαρούς ανθρώπους...σα να μην είχαν κάτι άλλο καλύτερο να έκαναν,να του καταλαμβάνουν το νήμα.Μόνο...χαμένος όμως δεν αναμένεται να βγεί.
Γιατί όλοι έσπευσαν να βγάλουν τα σώψυχά τους στο συγκεκριμένο θρεντ :laugh:
Πώς προέκυψε ψυχαναλυτικό? αυτό είναι που δεν καταλαβαίνω εγώ 8-) :biggrin:
Τί...καταλαβαίνεις πια;;; :p
Tip για τον Πέτρο Νταλίπη : Δανείσου πάση θυσία από γνωστούς ή κατάστημα - τάχαμου για κατ'οίκον δοκιμή - ασθενικό γλομπάτο ενισχυτή και μονόδρομα ή άλλο μινιμαλιστικό ηχείο με μικρούλι woofer.Μέχρι και...Proac Tablette θα μας έκανε.Εξαφανίζεις προπαντός κάθε ίχνος από sub.

Υπό τους ίδιους όρους βάλε και φαντεζί καλωδιώσεις.Αντί για ικρίωμα θα αραδιάσεις τις συσκευές χαμηλά στο πάτωμα τοποθετώντας από κάτω τους διάφορα μπιχλιμπίδια που θα βρίσκονταν πρόχειρα στο σπίτι τάχαμου εν είδει αυτοσχέδιων και ΄΄ψαγμένων΄΄ αντικραδασμικών.Δανείσου και από τον Ear διάφορα χαϊενδικά παραφερνάλια που είχε κατά καιρούς μαζέψει.

Βάλε επιπρόσθετα και κάποιο από τα παλαιά βινυλιακά του πατέρα σου,ανιχνεύοντας οπωσδήποτε και το dbx expander.Βρες και κανένα παλαιό αναπαραγωγό CD,κατά προτίμησιν από αρχές δεκαετίας 90 ή...πρωτύτερα.
Δημοφιλείς επιλογές εδώ κάποιο Marantz ή Luxman από εκείνα με το παραθυράκι και τη λυχνία στην πρόσοψη.

Να καλύψεις ακολούθως πάτωμα τοίχους και ταβάνι αν γίνεται με φλοκάτες.Η δε θέση ακρόασης όσο πιο μακρινή γίνεται από τα ηχειάκια.Και πάση θυσία ποικιλία από χαϊμαλιά να κρέμονται και αν είναι δυνατόν διάσπαρτα μουσικά όργανα - έστω και από παληατζίδικο - εντός του χώρου.

Φτιάχνεις φωτογραφικό υλικό αντιπαραβάλλοντας το κανονικό σου setup μ'εκείνο που θα έχεις εγκαταστήσει στη θέση του προηγούμενου,ξεκινώντας διάφορα θριαμβευτικά σχόλια για το πώς άκουσες ...το φως το αληθινό αλλάζοντας φιλοσοφία setup.Αλλάζεις τέλος και τίτλο στο νήμα σου με κάτι υπαινικτικό όπως : "Οι συνέπειες του Νόμου΄΄ , ΄΄Η θερμή μου χιονονιφάδα΄΄,΄΄Άρωμα φυσικού αερίου πριν...την ανάφλεξη΄΄΄, κ.τ.τ.... :spiteful:

Το μόνο που μένει θα είναι να...κάααθεσαι απολαμβάνοντας τον επικείμενο ΄΄χαμό΄΄ και το ρεκόρ παρακολούθησης,με καθέναν να βγάζει τα χιουμοριστικά και μη του σώψυχα στη φόρα.

΄΄If you build it,They will come...΄΄
:D
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Στις πολλές θέσεις ακρόασης έχει απίστευτο προβάδισμα το πολυκάναλο για τον απλούστατο λόγο ότι υπάρχει κεντρικό ηχείο και δεν νομίζω ότι χρειάζεται ανάλυση αυτό. Στο πολυκάναλο όπως λέει και ο μπάρμπα Τουλ θες απορρόφηση στα early reflections διότι ο ήχος των επιθυμητών ανακλασεων στο δικαναλο, έρχεται από τα sr στο πολυκάναλο.
Υ.Γ Μιλάμε πάντα για dedicated χώρους. Τα σαλόνια και οι τυπικοί οικιακοί χώροι μου είναι αδιάφοροι σε μια τέτοια συζήτηση και μου προκαλούν απλά αναγουλα διότι πρόκειται για λύσεις ανάγκης.
Θα διαφωνησω.

Το κεντρικο ηχειο,οντας παντα λαθος τοποθετημενο D,Apollito,εχει εξαιρετικα στενο sweet spot!
Post automatically merged:

Αν γκουγκλάρεις Dolby Atmos Studios θα σου βγάλει πάρα πολλά. Όλα αυτά για να έχουν Dolby Certification έχει έρθει η Dolby και έχει μετρήσει. Στα λέω γιατί τα έχω ζήσει. Πιστεύεις ότι όλοι ακούνε θολά με σφραγίδα Dolby;
Το Abbey Road Studio που εχει Atmos με Neumann κάνει λάθος mastering;
Οι sound engineers στα Galaxy Studios που έβγαλαν το Auro3D και έχουν 20 ηχεία σε κάθε level ακούνε θολά; Μία τρίχα από το δεξί τους @ είμαστε σε θέμα γνώσεων;
Τα Domes Vitual Reality Laboratories που έχουν B&O και διάφορα πανεπιστήμια με καμιά 60αριά Genelec κάνουν έρευνα μες τη θολούρα;

Ανοίξτε το μυαλό σας σε νέα δεδομένα.

Κάθε φορά που δημιουργείται μια πεποίθηση είναι σαν να υπάρχει ένα συμπέρασμα και κάθε συμπέρασμα είναι το τέλος της διαδρομής, είναι σαν κλείσιμο της πόρτας σε κάτι.
Όσο περισσότερα συμπεράσματα έχουμε τόσο ποιο νεκροί είμαστε.
Το συμπέρασμα δεν είναι γνώση. Είναι απλά συμπέρασμα.
Φιλε μου μη συγκρινεις χωρους που γινεται mastering.Εκει ξερεις οτι τα μπικικινια are no object και η φροντιδα του χωρου και τοποθετηση ηχειων και θεσης ακροασης ειναι εξαιρετικη.

Να σου πω εγω το αλλο-ακουσες ποτε ενα τετοιας ποιοτητας οικιακο δικαναλο;Γιατι ειναι πολυ πιο εφικτο να στηθει σε ενα σπιτι απο ενα πολυκαναλο!
 

TGD

Μηνύματα
7.129
Reaction score
7.172
Μέχρι και...Proac Tablette θα μας έκανε.
Είχα τα Tablette κάποτε. Σε φοιτητική κρεβατοκάματα. Έμειναν δύο εβδομάδες. Αντικαταστάθηκαν από τα Epos και σε δυο μήνες από τα Vandersteen. Από τότε είμαι πιστός στα μεγάλα γούφερ!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Θα διαφωνησω.
Το κεντρικο ηχειο,οντας παντα λαθος τοποθετημενο D,Apollito,εχει εξαιρετικα στενο sweet spot!

Φιλε μου μη συγκρινεις χωρους που γινεται mastering.Εκει ξερεις οτι τα μπικικινια are no object και η φροντιδα του χωρου και τοποθετηση ηχειων και θεσης ακροασης ειναι εξαιρετικη.

Να σου πω εγω το αλλο-ακουσες ποτε ενα τετοιας ποιοτητας οικιακο δικαναλο;Γιατι ειναι πολυ πιο εφικτο να στηθει σε ενα σπιτι απο ενα πολυκαναλο!
Αποτελεί όμως πιστότερη εστία αντιληπτικής προσήλωσης σε σχέση με το κλασσικόν ΄΄κανάλι-φάντασμα΄΄.

Κι εδώ είναι κατάλληλη στιγμή να επανέλθουμε στο...θέμα μας με το κομμάτι Limehouse Blues από τη Τζαζ στο Ενεχυροδανειστήριον.

Όπως και κατά το γνωστό τέχνασμα με την ελάχιστα αντιληπτή μαϊμού στο φόντο,όσοι καίγονται να προσέξουν τις αερικές μεταναστεύσεις που κάνουν οι διαδοχικοί τόνοι του βιμπραφώνου επί της δημιουργούμενης ηχητικής σκηνής,μοιάζουν να τους διαφεύγουν όσα κάνουν η ρυθμική βάση με τη γραμμή του κοντραμπάσου στο παρασκήνιο...Και κάνουν πολλά που δίνουν ιδιαίτερο χαρακτήρα στο κομμάτι και διαφορετικές διαστάσεις στη δημιουργούμενη ηχητική σκηνή...Πώς όμως να διαπιστωνόταν επαρκώς κάτι τέτοιο χωρίς τη συνδρομή ορθώς ενσωματωμένων sub;;;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.276
Δεν τίθεται θέμα ούτε ψυχανάλυσης ούτε καν εκτός θέματος ποστ. 8-)

Η απάντηση βρίσκεται στον τίτλο. :biggrin:
Ο τίτλος του θρεντ είναι σαφής.:drinks:

Ο οποίος τίτλος, δόθηκε (ίσως άθελά του) ορθώς εξ'αρχής, υπό την παραδοσιακή έννοια του hi-end, εκφράζοντας τα "πιστεύω" του νηματοθετη, και ήταν αυτός ακριβώς ο λόγος της σταδιακής εκμαίευσης διαφόρων απαντήσεων από αυτόν, ώστε να ζυγιστεί επακριβώς η ένταση του αρώματος της χαϊεντίλας, σε κάθε γνωστή πτυχή του audio. :tongue:

Ο τίτλος του θρεντ αν ήταν "το σύστημα του Γιάννη", ή "άλλο ένα σύστημα στη συμπρωτεύουσα", θα είχε απλώς 3 φωτογραφίες και από κάτω 3 ποστ "αχ τι καλό" και "καλές ακροάσεις".. :roflmao:

Εφόσον λοιπόν ο τίτλος αναφέρει χαϊεντιλα, ακολουθεί κοσμίως μια αντιπαράθεση επί των αρχών λειτουργίας στο audio, που στόχο έχει από τη μια πλευρά να σβήσουν οι ανυπόστατοι μύθοι του χαϊ ενδ, ενώ από την άλλη να .. συντηρηθούν. ;)

Δηλαδή, από τη μια πλευρά εκλαμβάνεται ως "άρωμα χαϊεντίλας", κι από την άλλη ως "μπόχα χαϊεντίλας" και ψάχνουμε να βρούμε τι βρωμάει.:tongue:
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.276
Θα διαφωνησω.

Το κεντρικο ηχειο,οντας παντα λαθος τοποθετημενο D,Apollito,εχει εξαιρετικα στενο sweet spot!
:lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign: :lolsign:

Θες πολύ διάβασμα. Φιλικά στο λέω.. :)

μοιάζουν να τους διαφεύγουν όσα κάνουν η ρυθμική βάση με τη γραμμή του κοντραμπάσου στο παρασκήνιο...Και κάνουν πολλά
Τι πολλά; Απλά πολλά; Μόνο πολλά; Ρε... Της Πόπης γίνεται λεμεεεεεεεεεεεεεε, κουνιούνται τα ντουβάργια! :lol::lol::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Άνευ πλάκας, και με τον ντιμιφουτ αυτό λέγαμε για το συγκεκριμένο κομμάτι, αλλά στις μπύρες, όχι εδω..8-)

Εδώ, το ανέφερα σε φαινομενικά άσχετο ποστ "τι κάνει ένα κοντραμπάσο" αλλά δε τσίμπησε κανείς! :gotcha:
Πώς όμως να διαπιστωνόταν επαρκώς κάτι τέτοιο χωρίς τη συνδρομή ορθώς ενσωματωμένων sub;;;
Έτσι πάει, αν δεν βγαίνει το σοβαρό το πράγμα να το ακούσεις, μένουν ν'ακους τα καμπανάκια τα χαιενταδικα, ενώ το άλλο (ως προβλέπεται) σου τραντάζει τη ραχοκοκαλιά. :gotcha:
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
...παίζουν & οι μαϊμούδες, βιμπράφωνο?:biggrin::thumbsdown:
Αφιερωμένο στους...απίστους - έστω και αν δεν ήταν αυτό το νόημα του αυθεντικού σχολίου...
...ξέρω , ξέρω, ακόμα και αυτό να ήταν θα το ¨αμφισβητούσες´ πάλι....:dance2:

Υποχρεώνομαι δια λόγους...νηματικής τάξης και μόνο,να δηλώσω ότι δεν αμφισβήτησα είτε κυριολεκτικώς είτε μεταφορικώς κάτι επ'αυτού ο ίδιος - όρα το πρώτο quote.

Και προσδοκώ να μην εκλαμβανόταν η τεκμηριωμένη από μέρους μου απόρριψη της αμφισβήτησης,ως...διάθεση αμφισβήτησης.:)
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.344
Reaction score
125.276
Σε ποιον τομεα θελω διαβασμα,ear?
Ξεκίνα με αυτό ακριβώς που έγραψες, για το κεντρικό ηχείο.
Υπάρχουν καμιά 20-αρια μελέτες, που λένε ακριβώς τα αντίθετα....

Κι όπως σου πρότεινα, κι όχι μόνο εγώ, αγόρασε επειγόντως το βιβλίο του Τουλ, και κάτσε διάβασέ το με ευλάβεια, όλο, ξανά και ξανά μέχρι να γίνει κτήμα σου. Βεβαίως μετά την πρώτη ανάγνωση θα σοκαριστείς... Στη δεύτερη θα καταλάβεις και στην τρίτη θα το μάθεις.

Δεν δέχομαι ούτε για πλάκα αντίθετες "προσωπικές" "απόψεις" κι "εμπειρίες" από τα δεδομένα στο audio. Διαβάζοντας τον Τουλ, θα μάθεις ποια είναι αυτά τα "δεδομένα", και εν συνεχεία μπορεί να υπάρξει εμβάθυνση σε κάθε τομέα ξεχωριστά.

Γραφικότητες διαβάζω παντού, πχ στα ριβιους στο ΤAS, που σε κάθε θέμα τους, όπου εμπλέκουν τεχνικά θέματα, τα κάνουν σαλάτα, λάθη αλλεπάλληλα, έχω κατ'επαναληψιν σημειώσει σωρείες λαθών, κι όμως, ούτε αυτοί οι ίδιοι δε τα ξέρουν τα λάθη τους, ούτε όλοι τους οι αναγνώστες. Ε, συνηθισμένα τα βουνά στα χιόνια, χωρίς διάβασμα δε γίνεται.
 
Last edited:


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.589
Μηνύματα
2.865.087
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top