Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
@Γιάνννης μη μασάς.
Αν πάρω μικρόφωνο ποτέ και ανεβάσω (για το REW δεν κάνει του ANTHEM), θα νιώσεις πολύ καλά γιατί τα δικά μου ίσως να είναι και χειρότερα.
Βέβαια έχω ένα Sub, αλλά έχω και omnipolar κανόνια χωρίς treatement.
Ίου ίου εδώ να δεις που θα πέσει.
:lolsign:


Θα γελάνε και τα 34000 μέλη του φόρουμ. :eek::lol:
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Θα γελάνε και τα 34000 μέλη του φόρουμ.
Για αυτή τη δουλειά, υπάρχουν τα καλώδια στο Χάι Εντ. Άφθονο γέλιο προσφέρουν απλόχερα, μέχρι δακρύων. ;)

Οι μετρήσεις όχι, είναι σπαζοκεφαλιές, σταυρόλεξα προς επίλυση. Βεβαίως το μεγαλύτερο βάρος στην πλάτη το παίρνει ο επαγγελματίας καλιμπρατορας, που βλέπει αυτά που βλέπει στις μετρήσεις, και πρέπει να το στρώσει σε ντετέ. Ούτε αυτός γελάει... Μόνο.αμα δει τίποτα καλώδια πύθωνες γελάει, έστω από μέσα του, αλλά τότε είναι που ψοφάει στο γέλιο. ;)
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Για αυτή τη δουλειά, υπάρχουν τα καλώδια στο Χάι Εντ. Άφθονο γέλιο προσφέρουν απλόχερα, μέχρι δακρύων. ;)

Οι μετρήσεις όχι, είναι σπαζοκεφαλιές, σταυρόλεξα προς επίλυση. Βεβαίως το μεγαλύτερο βάρος στην πλάτη το παίρνει ο επαγγελματίας καλιμπρατορας, που βλέπει αυτά που βλέπει στις μετρήσεις, και πρέπει να το στρώσει σε ντετέ. Ούτε αυτός γελάει... Μόνο.αμα δει τίποτα καλώδια πύθωνες γελάει, έστω από μέσα του, αλλά τότε είναι που ψοφάει στο γέλιο. ;)

Ακριβώς. Οι μετρήσεις είναι σταυρόλεξα προς επίλυση και αντί να κρυβόμαστε πίσω απο το δαχτυλάκι μας, το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε είναι να τις ανεβάσουμε εδώ που είστε οι γνώστες ( ρισπέκτ για τον τρόπο που διαβάζεις τα γραφήματα ) και να πάρουμε συμβουλές επί της ουσίας και σε μια βάση που δεν χωρεί αμφισβήτησης ή προσωπικών γούστων ( μετρήσεις ).
Γιάνννη, να ξέρεις σε νιώθω! Αλλά μάλλον πρέπει να λιώσουμε στις μετρήσεις καρντάσι!
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλημερα σε ολους τους χαλιενταδες!

Γενικες ερωτησεις προς ολα τα μελη που απαντησαν:

Με ποιο κριτηριο παρατηρησατε οτι δεν εχω μπασσο;Ειναι εμφανεις οι βυθισεις οπως τις ανελυσε και ο Κωστας,αλλα η καμπυλη συχνοτητας κυμαινεται σε πολυ ανεκτα επιπεδα-απο καποια hz και πανω-για μη επαγγελματικο χωρο.Εχω διαβασει απο πολλους ανθρωπους στο χωρο του room treatment οτι για τη συχνοτητα fs και κατω +-6db στο μπασσο ειναι πολυ καλη αποδοση.

Επισης-κρινοντας ακουστικα-εκτος του οτι το μπασσο μου ακουγεται ογκωδες και γεματο,γρηγορο και ρυθμικο,στη jazz που εχω μαθει να κρινω και να αναλυω,ακουγεται ομοιο με του Κοτσιδη.(Το οποιο συστημα εχω σαν αναφορα).

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις καλοπροαιρετες αποψεις σας.Δε λεω οτι δε χρηζει διορθωσης ο χωρος μου.Απλα περιμενω λογικες απαντησεις μεχρι να κανω το επομενο βημα.

Αργοτερα ανεβαζω και RT.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Εχω διαβασει απο πολλους ανθρωπους στο χωρο του room treatment οτι για τη συχνοτητα fs και κατω +-6db στο μπασσο ειναι πολυ καλη αποδοση
Όχι, δεν ισχύει αυτό.
Αφετέρου, κοίτα:

265082_0d23424b481ae0b12656ceed57b75a51.jpg


Στα 95 μετράει στους τριαντακατι και στους εξήντακάτι, με ενδιάμεσο στα 65-68, δηλαδή συνολική απόκλιση 30 ντεσιμπελ, πες το +-15.

Άλλο +-3 που είναι Χάι φάι, άλλο +-15.

Όλο το μπάσο είναι λάθος.

Πάμε στις "ακουστικές εντυπώσεις":

Επισης-κρινοντας ακουστικα-εκτος του οτι το μπασσο μου ακουγεται ογκωδες και γεματο
Πάμε άλλη μια:

265082_0d23424b481ae0b12656ceed57b75a51.jpg


Ακούς τα 60-κατι που είναι τονισμένα, δηλαδή ακούς έναν ιδιορρυθμό για μπάσο, κι απλώς σου αρέσει, γιατί αυτή η περιοχή ...αρέσει. (κι ας σέρνεται, ας είναι αργό, δίνει ... όγκο)

Αμέσως πιο πάνω, οι μπασοπαγιδες σου, έχουν φτιάξει ένα κάπως ανεκτό φάσμα απόκρισης, από 80-110 περίπου, που όντως είναι γρήγορο και στακάτο, φαίνεται αυτό το σημείο και από το γουοτερφολ που λες, οπότε σ'αρεσει.

Έρχεται μετά ένας τονισμός στους 120-κατι, επίσης στάσιμο, που σου είπα ήδη πως είναι το δώρο του χώρου, έχεις χτύπημα μπότας. Σ'αρεσει.

Την κοιλιά πιο πάνω, δεν την ακούς, το συνηθισες. Ε, λείπουν μερικές νότες, ακούγονται καθαρότερα οι υπόλοιπες. Εύκολο.

Στην πράξη, όπως έχω γράψει κατ'επαναληψιν, ακούς όπως όλοι οι τυπικοί χαϊεντάδες τους συντονισμούς του χώρου για μπάσο, δεν έχεις τίποτα ουσιαστικό στις 2 πρώτες οκτάβες, και αντικειμενικά οι μετρήσεις τα δείχνουν όλα.

Στην πράξη, για τις 2 πρώτες οκτάβες θες σαμπ. Προφανώς δε βγάζει το ηχείο.

Από κει και πέρα, δεν έχεις σοβαρές επιλογές πέραν της αλλαγής τοποθέτησης που θα στρώσει το πράμα από την τρίτη οκταβα αρκετά καλά, και αν πέσουν οι ιδιοσυντονισμοί με λίγη ισοστάθμιση θα γίνει κουκλί από κει και πάνω, με αποτέλεσμα στο τέλος να νιώσεις το αντικειμενικό έλλειμμα στο μπάσο, που με τα σαμπ θα γίνει ομοίως κουκλάκι.

Ειδάλλως κάτσε ως έχει, αλλά τουλάχιστον να ξέρεις ότι ακούς με +-15 εκεί κάτω, και από μπάσο ακούς μόνο τους ιδιοσυντονισμούς του χώρου.
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Μην επιμένεις σε κάτι που δεν κατέχεις.
Πότε .
Αποδεδειγμένα έχεις πρόβλημα και το ξέρεις .
Εάν θες να σε βοηθήσουν τα παιδιά και να κάνεις δουλειά μην το παίζεις πονηρός .
Εάν δεν θες να σε βοηθήσουν συνέχισε στο ίδιο μοτίβο .
Παραδεξου ότι δεν ξέρεις ούτε να διαβάζεις τις μετρήσεις κ όλα θα πάνε καλά.
βάλε μπασοπαγιδες στο 1/3 του δωματίου και βγάλε τις κουβέρτες και τις κούτες .
Ο τρόπος είναι απλός
Πάρε 80αρι πετροβάμβακα και αριθερμ
1 φύλο πετροβάμβακα και από πάνω αριθερμ από πάνω έως κάτω στις 4 γωνίες διαγώνια ώστε να έχει κενό
από πίσω .
Ντύσε το με ύφασμα για καναπέδες στο χρώμα που σου αρέσει από την λαϊκή .
Στηρίξε το με πηχακια ώστε να είναι σταθερό .
Το κόστος δεν θα είναι ούτε 200 ευρώ .
Οι κουβέρτες έχουν ακριβότερα.
Μετά ξαναμετρας εφόσον τα έχεις τοποθετήσει.
Μέχρι τότε είναι ανούσιο να σχολιάζουμε τι και πώς .
Τσάμπα χρόνος και σάλιο ...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Γιάνννη μου....είσαι ωραίος τύπος και ακομπλεξάριστος...γι αυτό πρέπει να κάνεις την χειμωνιάτικη υπέρβαση:drinks:
ώρα να μοιράσεις τις κουβέρτες στους ανθρώπους που πραγματικά τις έχουν ανάγκη και να παίξεις εστιασμένα με κατάλληλα υλικά;)
http://www.acousticmodelling.com/helmholtz.php

ξεκινα το παιχνίδι με αριθερμ (6000 Pa.s/m2 ) και παίξε με τις τρύπες
Post automatically merged:

άντε καλέ !
Δώσε RT60
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
LR CENTER RT60 maybe wrong.jpg



Εδω ειναι και το RT60 αλλα κατι μαλλον δεν πηγε καλα στα ψηλα και απορω.

Δε διαφωνω με τα σχολια σας αλλα το περιεργο ειναι οτι ακουω την καθε νοτα του κοντραμπασσου με ομοια ενταση και ταχυτητα.Ξερω οτι σας ακουγεται περιεργο αλλα πρεπει να σας μεταφερω το ακουστικο αποτελεσμα.

Αυριο θα παιξω παλι με μετρησεις με βαση τις θεσεις του Room Sim.

Οι συντονισμενες μπασσοπαγιδες θα ειναι πολυ καλη επιλογη αν δεν επιλυσω το προβλημα στα 60 με τη θεση ακροασης-δουλεουν ομως σαν diy?



Kαι εδω ειναι τι δειχνει το Room Sim στη θεση που ειμαι τωρα και σε μια θεση με τα ηχεια κοντυτερα στον τοιχο και τη θεση ακροασης κοντυτερα στον μπροστινο τοιχο.Ειναι ξεκαθαρο οτι η μεγαλη πτωση ειναι SBIR του πισω τοιχου,σε μια συχνοτητα που ειναι πολυ δυσκολο να διορθωθει τοσο χαμηλα.

20191207_111300.jpg 20191207_111440.jpg
 

Sonorus

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
875
Reaction score
806
Το RT από τα 300 και πάνω είναι πολύ καλό διότι είναι σταθερό αν και πολύ υψηλό για τα δικά μου γούστα τουλάχιστον.
Κάτω από τα 300 χρειάζεται να βάλεις το spectrogram και δεν φαίνεται καθόλου καλό όπως είναι και αναμενόμενο από τις προηγούμενες μετρήσεις που ανέβασες.
Post automatically merged:

Ώπα τώρα το είδα

Έχεις κάνει όμως κάτι λάθος με την καμπύλη που έβαλες.
Αυτό δεν είναι RT60.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.666
Άριστο το RT 60, το περίμενα στο 0.2, βγήκε 0,3, άριστο. Φυσικά στα πρίμα ή έχεις φλατερ εκο ή είναι προβληματικά τα Τουίτερ εκ κατασκευής.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Άριστο το RT 60, το περίμενα στο 0.2, βγήκε 0,3, άριστο. Φυσικά στα πρίμα ή έχεις φλατερ εκο ή είναι προβληματικά τα Τουίτερ εκ κατασκευής.
Απορία: γιατί δεν βγαίνει τετραγωνισμένο όπως τα περισσότερα RT60 που ποστάρονται; Ρωτάω επειδή και το δικό μου κάτι ευθείες γραμμές έβγαζε και θεώρησα ότι κάτι δεν έκανα καλά.

Edit: Τεθλασμένες ή εν πάση περιπτώση, μη τετραγωνισμένα σχήματα.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Για το RT60 ποσταρα οτι ειπε ο dimifoot απο την προταση της minidsp.

Μπορω να ριξω η να σηκωσω το χρονο αν θελησω πανευκολα.

Δεν πιστευω να εχουν θεμα τα tweeter.Αυτο που με παραξενεψε ομως ηταν οτι στο sweep ακουγοταν σαν να κανει τριπλο περασμα στα ψηλα.Επαναληψη του σφυριγματος προς το τελος.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Απορία: γιατί δεν βγαίνει τετραγωνισμένο όπως τα περισσότερα RT60 που ποστάρονται; Ρωτάω επειδή και το δικό μου κάτι ευθείες γραμμές έβγαζε και θεώρησα ότι κάτι δεν έκανα καλά.
γιατί δεν πάτησε το κουμπάκι....παλιοκουτσομπόλη:p :roflmao:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.638
Reaction score
77.059
Αυτο που με παραξενεψε ομως ηταν οτι στο sweep ακουγοταν σαν να κανει τριπλο περασμα στα ψηλα.Επαναληψη του σφυριγματος προς το τελος.
καμιά φορά μπορεί να φάει σκάλωμα....ξανακάνε μέτρηση
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
ΟΚ! Έκανα ένα δοκιμαστικό sweep στο laptop και μου τα έβγαλε τετραγωνισμένα! Thanks!
Δε χρειαζεται να μετρας καθε φορα.Φορτωνεις παλιες μετρησεις για πειραματισμους.
Post automatically merged:

καμιά φορά μπορεί να φάει σκάλωμα....ξανακάνε μέτρηση
Ναι,ηταν ακουστη και ξεκαθαρη η επαναληψη στα ψηλα.Ελπιζω να μη φταιει το laptop που ειναι παλιο και δε μπορει να ανταπεξελθει...Θα κανω restart αυριο σιγουρα.
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top