Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
... αν θες να το τερματισεις το umic γυρνα τα ηχεια να κοιτανε τις γωνιες και εσυ να κοιτας τις πλατες των ηχειων.
τον EAR εικονισμα γιανννη.... καθε βραδυ προσευχη...και διπλα τον τουλ ..και καθε πρωι καλημερα να του λες..
και να τραβεί και καμιά λαλακία έτσι για τη φάση.... :lol:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Βάλτα λοιπόν και τα 2 ηχεία σου εκεί που βγήκε η κόκκινη καμπύλη, ρίξε και μια φωτογραφία, να δούμε θέσεις ηχείων, και μετά τις όποιες διορθώσεις, θα πρέπει να μετρήσεις απόκριση σε 3-4 αποστάσεις ακρόασης, προτείνω να ξεκινήσεις από μικρές αποστάσεις ακρόασης (1,5-1,6μ) και ανά 10cm να ανέβεις μέχρι το 1,8μ.

Για μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης από 1,8μ (κι αυτό πολύ λαρτζ το βλέπω) θα χρειαστεί δορυφόρος με μεγαλύτερης διαμέτρου μεγάφωνο χαμηλών. Αυτό που έχεις, δε κάνει για μεγαλύτερη με τίποτα.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Βάλτα λοιπόν και τα 2 ηχεία σου εκεί που βγήκε η κόκκινη καμπύλη, ρίξε και μια φωτογραφία, να δούμε θέσεις ηχείων, και μετά τις όποιες διορθώσεις, θα πρέπει να μετρήσεις απόκριση σε 3-4 αποστάσεις ακρόασης, προτείνω να ξεκινήσεις από μικρές αποστάσεις ακρόασης (1,5-1,6μ) και ανά 10cm να ανέβεις μέχρι το 1,8μ.

Για μεγαλύτερη απόσταση ακρόασης από 1,8μ (κι αυτό πολύ λαρτζ το βλέπω) θα χρειαστεί δορυφόρος με μεγαλύτερης διαμέτρου μεγάφωνο χαμηλών. Αυτό που έχεις, δε κάνει για μεγαλύτερη με τίποτα.
Κωστα δεκτη και λογικοτατη η συμβουλη σου!Προς το παρων ομως τη βαζω στην ακρη για 2 λογους.

1.Παρολο που ειναι εμφανης η αυξηση των χαμηλων (και το τσιτωμα στις μεσαιες) με το κολλημα στον μπροστα τοιχο,δεν ενθουσιαστηκα με μερικα κομματια που ειχα ακουσει προχθες-οσον αφορα το μπασσο.Ασε που η εικονα και το βαθος πηγαν περιπατο!

2.Ψυχολογικα μου καθεται πολυ χαλια να εχω αγκαλια τον μπροστινο τοιχο στα 2μ και λιγοτερο και να ειναι ολο το δωματιο αδειο απο πισω.

Θα δοκιμασω και αλλες θεσεις,θυσιαζοντας το λιγοτερο δυνατο μπασσο.Με τη μουσικη μου ετσι κι αλλιως δε μου ελειπε.Αυτο που παρατηρειτε ευκολα,ειναι οτι στις μακρινοτερες θεσεις ερχονται στα ισα και οι μεσαιες!

Δωσε μου χρονο για δοκιμες και βαζουνε ολες τις λυσεις στο τραπεζι στο τελος.:thumbsup:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
View attachment 146983

Κόκκινη 35
Πράσινη 55
Μπλε 80

Οι διαφορές του τοιχωματικού γκειν στα 80-120 βγάζουν μάτι.

Στην κόκκινη το 80-110 είναι 1 ντιμπι πάνω από τα μεσαία.

Στην πράσινη είναι 3ντιμπι κάτω, και στην μπλε 6 ντεσιμπέλ κάτω.

Η κόκκινη είναι η μόνη βιώσιμη λύση.

Έρχεται μια χαρά με ισοστάθμιση. Για το ηχείο που έχεις, είναι as good as it gets.

Καλημέρα.
Αυτό πονεσε!
Εσυ που το ξερεις? Το ακουσες? Αντε να μαζευτουμε καμμια μερα για επισκεπτηριο. Αλλα να γινει λιγο χαιενταδικος ο ηχος του. Ειμαστε και μιας ηλικιας.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Κωστα δεκτη και λογικοτατη η συμβουλη σου!Προς το παρων ομως τη βαζω στην ακρη για 2 λογους.

1.Παρολο που ειναι εμφανης η αυξηση των χαμηλων (και το τσιτωμα στις μεσαιες) με το κολλημα στον μπροστα τοιχο,δεν ενθουσιαστηκα με μερικα κομματια που ειχα ακουσει προχθες-οσον αφορα το μπασσο.Ασε που η εικονα και το βαθος πηγαν περιπατο!

2.Ψυχολογικα μου καθεται πολυ χαλια να εχω αγκαλια τον μπροστινο τοιχο στα 2μ και λιγοτερο και να ειναι ολο το δωματιο αδειο απο πισω.

Θα δοκιμασω και αλλες θεσεις,θυσιαζοντας το λιγοτερο δυνατο μπασσο.Με τη μουσικη μου ετσι κι αλλιως δε μου ελειπε.Αυτο που παρατηρειτε ευκολα,ειναι οτι στις μακρινοτερες θεσεις ερχονται στα ισα και οι μεσαιες!

Δωσε μου χρονο για δοκιμες και βαζουνε ολες τις λυσεις στο τραπεζι στο τελος.:thumbsup:
Γιάνννο μου...αυτό που δεν έχεις πάρει απόφαση.... από την στιγμή που πήρες το μικρόφωνο και ξεβρακώθηκε ο χώρος-ηχεία...είναι ότι η λέξη ''μπάσα'' πρέπει να αποβληθεί από το λεξιλόγιο σου...;)

η προσπάθεια όλων εστιάζεται στο πως θα ακούς με τελικό σύνορο 80-100hz(μελλοντικό σημείο κρος των σαμπζ)
και αυτό θα εξαρτηθεί και από την θέση ακρόασης που θα επιλεγεί στο τέλος....
οτιδήποτε κάτω από αυτές τις συχνότητες....απλά ζημιά κάνουν....γιατί δεν βγαίνουν από τα ηχεία σου

βασικά τίποτα από τα 200-250 και κάτω δεν βγαίνει απο τα ηχεία (σου)

έχεις ένα γamaτο θετικό το rt608-):party:

από εκεί και πέρα θα παίξεις με εστιασμένο ροομτριτμεντ και θα τα φέρεις όλα....μέχρι να πειστείς για την αγορά subs
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δεν υπάρχουν άλλα περιθώρια, sorry Γιαννάκη μου.

Αυτά τα μετρητικά συμπεράσματα, τα γνώριζα 100% εξ'αρχής, από το πρώτο δευτερόλεπτο που είδα τα ηχεία σου στο χώρο σου.

Οι 3 καμπύλες που βλέπω, απλώς επιβεβαιώνουν την θεωρία:

265756_2dc04bdd6edfe3fbb8dbff05794debb6.jpg


Η μπλέ καμπύλη, μπορεί να φαίνεται όμορφη στα μεσαία, πράγμα αδιάφορο γιατί τα μεσαία στρώνουν πανευκολα με λίγη ισοστάθμιση, αλλά θα ήταν χρήσιμη μόνο με κρος στους 200 κύκλους, διότι από κει και κάτω δεν υπάρχει ενέργεια.

Στην πράσινη καμπύλη, που τα μεσαία, 500-2κ είναι άριστα, έχει 8 ντεσιμπέλ πτώση στο πολύ χρήσιμο φάσμα 120-200, που δεν μπορείς να το φέρεις με ισοστάθμιση, είναι αδύνατο.

Η κόκκινη καμπύλη έχει μέση στάθμη μεσαίων στα 82,5 ντεσιμπέλ, και το 150-200 φλερτάρει στα 80 ντεσιμπέλ, πραγματικά πολύ κοντά, οπότε χαμηλώνοντας λίγο τα μεσαία, θα γίνει βιώσιμο.

Είναι το μόνο βιώσιμο. Για πολλούς λόγους.

Καταλαβαίνω τα προβλήματα διαρρύθμισης στο χώρο, και αισθητικής.

Ωστόσο, όσον αφορά τον ήχο, το συγκεκριμένο ηχείο που έχεις δε γίνεται να παίξει μακριά από τοίχο (κοιλιά στην απόκριση) και δε γίνεται να παίζει σε μεγάλη απόσταση ακρόασης.

Αυτά είναι τα δεδομένα.

Στην ακατάλληλη θέση που τα είχες εξ'αρχής, δεν ακούς τίποτα από τα ηχεία, παρά μόνο το σαρδάμ του χώρου, εγώ αυτά τα θεωρώ αηδίες, δεν ακούγονται καν, αλλά στα πλαίσια του Χάι Εντ, είναι συνηθισμένα φαινόμενα.

Όσον αφορά το θέμα αισθητικής, πιθανώς να δεις τοποθέτηση των ηχείων στον άλλο τοίχο, ή και διαγώνια, αλλά οι βασικές αρχές για τα ηχεία που έχεις, όπως τις διατύπωσα, δεν αλλάζουν (θέλουν οπωσδήποτε κολλητά στον τοίχο, και.πολυ ελαττωμένη απόσταση ακρόασης).

Για αυξημένες αποστάσεις ακρόασης, δεν έχω πάρα να σου προτείνω και σένα το 10" της krk με τα ομόσταυλα σαμπ.


Σε κάθε περίπτωση, η χρήση σάμπ είναι αναγκαία, και οι δορυφόροι χρειάζεται να έχουν επαρκούς διατομής γουφερ, ώστε να καταφέρουν να γεμίζουν με ενέργεια την 3η και 4η οκτάβα, δηλαδή το φάσμα 80-320 που πρέπει να δίνει πολύ ξύλο, είναι φάσμα υψηλού ενεργειακού περιεχομένου, δε βγαίνει καθόλου εύκολα.

Κάτω από 80 κύκλους, δε μετράμε καν τους δορυφόρους, δεν έχει χρησιμότητα καμία. Εκεί, παίζουν μόνο τα σαμπ. Είναι αδύνατο να παίξουν οι δορυφόροι τις 2 πρώτες οκτάβες, εντελώς αδύνατο.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αζ αμποβ.
... στο θεμα ψυχολογιας, ρητορικα και μονο θα πω το κλισε που εχω χρονια "πριν επικαλεστεις τη ψυχολογια , βεβαιωσου οτι εχεις ψυχη.." 99% των περιπτωσεων εχουν λανθανουσα ουσια.
το υπολοιπο 1% το αφηνω στα απομνημονευματα μου ... να υπαρχει κατι μετα θανατο...χτυπα καγκελο (στο κλουβι).
-
βαλε ανακλιντρο αν σε βολευει για ψυχολογικους λογους...
και μια φωτογραφια του Φροιντ
μεχρι τωρα στο horror ηταν το death from above... τωρα βιωνουμε και το death from behind.. !!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Υπ'οψιν πως καμία από τις καμπύλες μέτρησης που έχεις, δεν έχει νόημα ακρόασης χωρίς ισοστάθμιση.

Όλες αυτές οι αποκρίσεις είναι χάλια μαύρα στην ακρόαση, θέλουν οπωσδήποτε ισοστάθμιση, χωρίς ισοστάθμιση μόνο Ίου Ίου παίζουν.

Μουσική δε παίζουν. Παπαριές μουσική παίζουν.

Όπως σου έγραψε ο φαλακροπόδης, μόνο αφού στήσεις μια τέτοια καμπύλη:

265761_b56722db3ae3b223230ceba5b67373c5.jpg


Μετά ναι, δικαιούσαι να κάτσεις να ακούσεις μουσική.

Τότε ναι, παίζει μουσική. Σωστά.

Μέχρι τότε, δεν έχει νόημα να παίζει τίποτε άλλο, εκτός από Ίου Ίου.

Τίποτα απολύτως.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
αζ αμποβ.
... στο θεμα ψυχολογιας, ρητορικα και μονο θα πω το κλισε που εχω χρονια "πριν επικαλεστεις τη ψυχολογια , βεβαιωσου οτι εχεις ψυχη.." 99% των περιπτωσεων εχουν λανθανουσα ουσια.
το υπολοιπο 1% το αφηνω στα απομνημονευματα μου ... να υπαρχει κατι μετα θανατο...χτυπα καγκελο (στο κλουβι).
-
βαλε ανακλιντρο αν σε βολευει για ψυχολογικους λογους...
και μια φωτογραφια του Φροιντ
μεχρι τωρα στο horror ηταν το death from above... τωρα βιωνουμε και το death from behind.. !!
μια που έπιασες και το behind....
εγώ τον έχω ψυχολογήσει τον Γιάνννη....
του αρέσουν οι τσ0ντες με νάνους... :cry: :roflmao: :lolsign:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Η μπλέ καμπύλη, μπορεί να φαίνεται όμορφη στα μεσαία, πράγμα αδιάφορο γιατί τα μεσαία στρώνουν πανευκολα με λίγη ισοστάθμιση, αλλά θα ήταν χρήσιμη μόνο με κρος στους 200 κύκλους, διότι από κει και κάτω δεν υπάρχει ενέργεια.
Δες το αλλιως:
Η μπλε ειναι η μόνη που δεν εχει ακύρωση στα 100-200Hz, πολυ σημαντική οκταβα.
Όλο το φάσμα απο 200-3000Hz πρέπει να παει κάτω 5db με ισοσταθμιση, θα ξελασκάρει και το μιντγουφερ.
Συν ενα ζευγαράκι σαμπ, και έγινε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.640
Reaction score
77.063
Δες το αλλιως:
Η μπλε ειναι η μόνη που δεν εχει ακύρωση στα 100-200Hz, πολυ σημαντική οκταβα.
Όλο το φάσμα απο 200-3000Hz πρέπει να παει κάτω 5db με ισοσταθμιση, θα ξελασκάρει και το μιντγουφερ.
Συν ενα ζευγαράκι σαμπ, και έγινε.
αφού είπαμε όχι ισοστάθμιση πάνω από την ζώνη σσσρέντερ :tongue::biggrin:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.246
Reaction score
78.925
Και η κόκκινη κανει δουλειά.

Όλες βέβαια ειναι πολυ καλύτερες απο τις προηγούμενες, εκείνες με τον αέρα :gotcha:
αφού είπαμε όχι ισοστάθμιση πάνω από την ζώνη σσσρέντερ :tongue::biggrin:
Μην γελάς :tongue: . Αν θες να μάθεις, ρώτα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
Δες το αλλιως:
Η μπλε ειναι η μόνη που δεν εχει ακύρωση στα 100-200Hz, πολυ σημαντική οκταβα.
Όλο το φάσμα απο 200-3000Hz πρέπει να παει κάτω 5db με ισοσταθμιση
10 θέλει να πέσει.
Το είδα κι έτσι.
Είναι μεγάλη δυναμική συμπίεση 10.
Φυσικά, είναι μια επιλογή κι αυτή.

Απλώς είναι πολύ προτιμότερη η κόκκινη.
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Να ψάξει τι γίνεται στα 150Hz, να μετρήσει και να βγάλει κομπιουτεράκι.

Επίσης θα ήθελα μια μέτρηση του ηχείου. Υπάρχει κάπου;
Αν κόψει 5db ποιος τον ακούει μετά !!!
Μπλα μπλα τα αυτιά μου μπλα μπλα.

Γιανννννη γερά, ψάξου στα 150
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Να ψάξει τι γίνεται στα 150Hz, να μετρήσει και να βγάλει κομπιουτεράκι.

Επίσης θα ήθελα μια μέτρηση του ηχείου. Υπάρχει κάπου;
Αν κόψει 5db ποιος τον ακούει μετά !!!
Μπλα μπλα τα αυτιά μου μπλα μπλα.

Γιανννννη γερά, ψάξου στα 150
Πατα Stereophile ES12 measurements.Ετσι μετραει με 10hz χαμηλοτερη εκταση.
 


Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Η κόκκινη καμπύλη έχει μέση στάθμη μεσαίων στα 82,5 ντεσιμπέλ, και το 150-200 φλερτάρει στα 80 ντεσιμπέλ, πραγματικά πολύ κοντά, οπότε χαμηλώνοντας λίγο τα μεσαία, θα γίνει βιώσιμο.
Νομίζω ότι έχει offset στο διάγραμμα Κώστα άρα τα db μη τα παίρνεις της μετρητοίς.
 




Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.304
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top