Αρωμα hi-end απο Θεσσαλονικη.

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Παιδες,δε ξερω αν εχετε το προνομιο να το ζειτε αυτο στον χωρο σας αλλα ολη η κ@βλα ειναι οταν ακους καποιο καλο αλμπουμ με κλειστα τα ματια και μετα απο λιγη ωρα τα ανοιγεις και νοιωθεις ξαφνικα οτι οι τοιχοι ηρθαν μπροστα σου!Ειναι απιστευτη η τοποθετηση των οργανων που αισθανεσαι οτι ο χωρος γινεται τεραστιος σε πλατος και βαθος!

Πλακα εχει οτι οι καλεσμενοι που ερχονται και δε σκαμπαζουν απο ηχοσυστηματα ψαχνουν να βρουν ηχεια στα πλαγια η και πισω απο τα υπαρχοντα! :)
Ηρέμησε και εσύ!! :tongue: :lolsign::lolsign:
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Παιδες,δε ξερω αν εχετε το προνομιο να το ζειτε αυτο στον χωρο σας αλλα ολη η κ@βλα ειναι οταν ακους καποιο καλο αλμπουμ με κλειστα τα ματια και μετα απο λιγη ωρα τα ανοιγεις και νοιωθεις ξαφνικα οτι οι τοιχοι ηρθαν μπροστα σου!Ειναι απιστευτη η τοποθετηση των οργανων που αισθανεσαι οτι ο χωρος γινεται τεραστιος σε πλατος και βαθος!

Πλακα εχει οτι οι καλεσμενοι που ερχονται και δε σκαμπαζουν απο ηχοσυστηματα ψαχνουν να βρουν ηχεια στα πλαγια η και πισω απο τα υπαρχοντα! :)

Μπααααα. Κ@βλα είναι να συμβαίνουν όλα αυτά με ανοιχτά τα μάτια. Εκεί σε θέλω κάβουρα!
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Παραδέχομαι βεβαίως ότι η επίδοσή σου με σκέτα ακροαματικά μέσα άνω της ζώνης Schroeder είναι εξαιρετική.
Θυμάμαι το γράφημα με τα καρατονισμένα μεσαία μετά την Schroeder. Πολλά db πάνω.
Υπαρχει γράφημα που δείχνει κάτι άλλο;
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Παιδες,δε ξερω αν εχετε το προνομιο να το ζειτε αυτο στον χωρο σας αλλα ολη η κ@βλα ειναι οταν ακους καποιο καλο αλμπουμ με κλειστα τα ματια και μετα απο λιγη ωρα τα ανοιγεις και νοιωθεις ξαφνικα οτι οι τοιχοι ηρθαν μπροστα σου!Ειναι απιστευτη η τοποθετηση των οργανων που αισθανεσαι οτι ο χωρος γινεται τεραστιος σε πλατος και βαθος!

Πλακα εχει οτι οι καλεσμενοι που ερχονται και δε σκαμπαζουν απο ηχοσυστηματα ψαχνουν να βρουν ηχεια στα πλαγια η και πισω απο τα υπαρχοντα! :)
Πες μας λεπτομέρειες βρε!:party:

έβαλες εκείνες τις σωλήνες για διάχυση,πήρες ακουστικά ή πήρες από το γκουντ σταφ? :cry:
Θυμάμαι το γράφημα με τα καρατονισμένα μεσαία μετά την Schroeder. Πολλά db πάνω.
Υπαρχει γράφημα που δείχνει κάτι άλλο;
ναι πολλά....
αλλά όχι του Γιάνννη :laugh::lolsign::lol:
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Θυμάμαι το γράφημα με τα καρατονισμένα μεσαία μετά την Schroeder. Πολλά db πάνω.
Υπαρχει γράφημα που δείχνει κάτι άλλο;
Ό,τι θυμάται κανείς....χαίρεται.
Δεν φτάνει το skype,πρέπει να έχεις και...φαντασία. :lolsign:
Εκτός του ψυχοακουστικού smoothing,μπορεί ανάλογα την περίπτωση να εφαρμοστεί και το...συγκαταβατικόν τοιούτον. :Α
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
Γιάνννη, άνοιξε τα μάτια, βάλε pc να παίξει με το dac σου και δώσε ισοστάθμιση. Θα με θυμηθείς!
τι λε ρε?!
και να του χαλάσει
όλη η κ@βλα ειναι οταν ακους καποιο καλο αλμπουμ με κλειστα τα ματια
:lol:
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Γιάνννη, άνοιξε τα μάτια, βάλε pc να παίξει με το dac σου και δώσε ισοστάθμιση. Θα με θυμηθείς!
Δεν αρκεί στην συγκεκριμένη περίπτωση.
Καλώς ή κακώς,για να ισοσταθμιζόταν επιτυχώς η ενέργεια,θα έπρεπε πρώτα να την είχαμε αφενός μεν...διαθέσιμη, αφετέρου δε χωρίς έντονες μεταπτώσεις.
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Σε αυτο το συστημα λογω μικρων μεγαφώνων πραγματικα δεν ξερω αν θα κανει περισσοτερο καλο η κακο η ισοσταθμιση. Μαλιστα μιας και ο χωρος ειναι συμμετρικος μαλλον καλυτερα παιζει τωρα.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ξέρω ότι δεν θα το κάνει, γι'αυτό το λέω. Εντάξει, στη δική μου περίπτωση έκανε θαύματα ( ή τουλάχιστον, έδειξε ότι υπάρχουν σημαντικές προοπτικές ), αλλά κάθε περίπτωση είναι διαφορετική. Έχει όμως μεγάλο ενδιαφέρον το πόσο αλλάζει συμπεριφορά το σύστημα με τη χρήση ισοστάθμισης. Και ακόμα είμαι στην αρχή..!!
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Χανεις πολυ headroom ομως. Δεν λεω φυσικα οτι δεν πρεπει να χρησημοποιησεις ισοσταθμιση, ακριβως το αντιθετο ισχυει.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Παιδες,δε ξερω αν εχετε το προνομιο να το ζειτε αυτο στον χωρο σας αλλα ολη η κ@βλα ειναι οταν ακους καποιο καλο αλμπουμ με κλειστα τα ματια και μετα απο λιγη ωρα τα ανοιγεις και νοιωθεις ξαφνικα οτι οι τοιχοι ηρθαν μπροστα σου!Ειναι απιστευτη η τοποθετηση των οργανων που αισθανεσαι οτι ο χωρος γινεται τεραστιος σε πλατος και βαθος!

Πλακα εχει οτι οι καλεσμενοι που ερχονται και δε σκαμπαζουν απο ηχοσυστηματα ψαχνουν να βρουν ηχεια στα πλαγια η και πισω απο τα υπαρχοντα! :)
Κάτι καλό κυκλοφόρησε στη Θεσσαλονίκη. Μην μας κρατάτε στην απ' έξω. :biggrin:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Καλημερα συμφορουμιτες!Θα προσπαθησω να σας καλυψω ολους σε μια απαντηση.

Επειδη η στερεοφωνικη εικονα και η σωστη αποκριση μπασσου ειναι δυο αντιθετες παραμετροι ως συνηθως σε ενα συστημα,πειραματιστηκα την Κυριακη για να εχω και τα 2 στην καλυτερη τους μορφη.Βαζοντας τα ηχεια στις θεσεις που αναπαραγουν τη σκηνη τα μεγιστα,αφαιρεσα περιπου το 25% των μπασσοπαγιδων για να φερω τον ογκο του μπασσου λιγο πιο πανω.ΠΛΕΟΝ ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΠΑΣΣΟΠΑΓΙΔΕΣ ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ!Αντιθετα με τα λεγομενα του Ethan Winer,στη δικη μου περιπτωση απο ενα σημειο και μετα ειχαν αρνητικη συμβολη στον ηχο!

Τωρα μπορω να πω οτι εχω το μπασσο που ηθελα στη συγκεκριμενη θεση και οι συμβιβασμοι ειναι ελαχιστοι-οι οποιοι παντα υπαρχουν σε τετοιες περιπτωσεις...

Με εξτρα διαχυση θα ασχοληθω συντομα.Επρεπε να τελειωσω πρωτα με το στησιμο των ηχειων.

Αλεξανδρε,σε περιμενω αν βολεψει να ακουσεις και να μου πεις τη γνωμη σου.

Αστροναυτη,δεν υπαρχει περιπτωση η ισοσταθμιση να σου φτιαξει τη στερεοφωνικη εικονα αν δεν ειναι ο χωρος φροντισμενος.

Οταν εχω διαθεση θα ξανανεβασω τελικη μετρηση.
 

Μηνύματα
4.461
Reaction score
7.732
ΠΛΕΟΝ ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΠΑΣΣΟΠΑΓΙΔΕΣ ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ!
Υπαρχει περίπτωση να έχεις και περισσότερα ηχεία απ όσα χρειαζεσαι:biggrin::biggrin:
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
αφαιρεσα περιπου το 25% των μπασσοπαγιδων για να φερω τον ογκο του μπασσου λιγο πιο πανω.
Για πόσες κούτες δηλαδή μιλάμε? :laugh:

Οταν εχω διαθεση θα ξανανεβασω τελικη μετρηση.
Πες μας γρήγορα τι μπορούμε να κάνουμε για να σου την φτιάξουμε :party:
 


Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
Καλημερα συμφορουμιτες!Θα προσπαθησω να σας καλυψω ολους σε μια απαντηση.

Επειδη η στερεοφωνικη εικονα και η σωστη αποκριση μπασσου ειναι δυο αντιθετες παραμετροι ως συνηθως σε ενα συστημα,πειραματιστηκα την Κυριακη για να εχω και τα 2 στην καλυτερη τους μορφη.Βαζοντας τα ηχεια στις θεσεις που αναπαραγουν τη σκηνη τα μεγιστα,αφαιρεσα περιπου το 25% των μπασσοπαγιδων για να φερω τον ογκο του μπασσου λιγο πιο πανω.ΠΛΕΟΝ ΔΗΛΩΝΩ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΜΠΑΣΣΟΠΑΓΙΔΕΣ ΑΠΟ ΟΣΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ!Αντιθετα με τα λεγομενα του Ethan Winer,στη δικη μου περιπτωση απο ενα σημειο και μετα ειχαν αρνητικη συμβολη στον ηχο!

Τωρα μπορω να πω οτι εχω το μπασσο που ηθελα στη συγκεκριμενη θεση και οι συμβιβασμοι ειναι ελαχιστοι-οι οποιοι παντα υπαρχουν σε τετοιες περιπτωσεις...

Με εξτρα διαχυση θα ασχοληθω συντομα.Επρεπε να τελειωσω πρωτα με το στησιμο των ηχειων.

Αλεξανδρε,σε περιμενω αν βολεψει να ακουσεις και να μου πεις τη γνωμη σου.

Αστροναυτη,δεν υπαρχει περιπτωση η ισοσταθμιση να σου φτιαξει τη στερεοφωνικη εικονα αν δεν ειναι ο χωρος φροντισμενος.

Οταν εχω διαθεση θα ξανανεβασω τελικη μετρηση.
τώρα θα μας πεις ότι σου έφαγαν το μπάσο οι μπάσοπαγιδες.
φυσικά όταν θα ξαναμετρήσεις θα καταλάβεις δεν ισχύει ούτε υπάρχει περιπτωση
να έχεις περισσότερες από όσες χρειάζεσαι.
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
τώρα θα μας πεις ότι σου έφαγαν το μπάσο οι μπάσοπαγιδες.
φυσικά όταν θα ξαναμετρήσεις θα καταλάβεις δεν ισχύει ούτε υπάρχει περιπτωση
να έχεις περισσότερες από όσες χρειάζεσαι.
Δε χρειαζεται να μετρησω.Η διαφορα ακουστικα ειναι τεραστια.

Με τις τελευταιες που προσθετα,επρεπε να πλησιαζω τα ηχεια ολο και πιο κοντα στον τοιχο για να εχω την ιδια ενταση.

Εχω ξαναπει οτι σαν την εμπειρια δεν υπαρχει.Εγω σου χαριζω απλοχερα τη συμβουλη μου.Αν δεν πιστευεις,ξερεις...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.636
Reaction score
77.056
τώρα θα μας πεις ότι σου έφαγαν το μπάσο οι μπάσοπαγιδες.
φυσικά όταν θα ξαναμετρήσεις θα καταλάβεις δεν ισχύει ούτε υπάρχει περιπτωση
να έχεις περισσότερες από όσες χρειάζεσαι.
έβγαλε τους κόφτες καλέ.... :biggrin:
όταν σου ρουφάνε db και δεν έχεις ιπποδύναμη να συμπληρώσεις....αυτά έχει
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top