Βοήθεια για αγορά Subwoofer

Μηνύματα
449
Reaction score
379
Πάρε 2 presonus temblor T10 (750 ευρώ), ένα miniDSP 2X4 (124 ευρώ), πλήρωσε και έναν επαγγελματία να έρθει να στα ρυθμίσει όπως πρέπει, και είσαι και εντός budget.
Δεν πρέπει να σε περιορίζει ο ενισχυτής που θα αλλάξεις έτσι κι αλλιώς.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Παρατηρώ ότι πάνε να ξοδευτούν χρήματα χωρίς πλήρη ενημερότητα από πλευράς χρήστη,οπότε κρίνεται σκόπιμη μια παρέμβαση...

Η ενσωμάτωση sub σε δεδομένο σύστημα είναι απλούστερη απ'όσο θα πίστευε μεγάλη μερίδα παραδοσιακών ακροαματικόφιλων,αλλά και δυσκολότερη απ'όσο θα θεωρούσε μεγάλη μερίδα...αρχάριων ως προς το αντικείμενο. :wink:

Καταρχάς δεν πας πουθενά χωρίς μέθοδο χρονικής ευθυγράμμισης με τα main,κατά προτίμηση μέσω επεξεργαστή που θα πρόσφερε τέτοια δυνατότητα.Δεν είναι διαπραγματεύσιμο δεδομένο για αρχάριους χρήστες και ιδίως όσους δεν θα είχαν ευχέρεια στην εφαρμογή προχωρημένης χωροταξίας για να έφερνε κάποιου βαθμού χρονική ευθυγράμμιση.

Δεύτερον,εφόσον τηρηθεί το προαναφερθέν,τότε δεν θα χρειαζόταν sub με εξόδους είτε line σήματος είτε ηχείων.

Τρίτον η οδήγηση τεμαχίων sub συνδεδεμένων παράλληλα (δηλαδή με αντάπτορες τύπου ΄΄Υ΄΄) στην ίδια προενισχυτική έξοδο θα έχει ως αποτέλεσμα να βλέπει η δεύτερη φορτίο με αρκετά μικρότερη ωμική τιμή και χωρητικότητα ίση με το άθροισμα σε σχέση με τις επιμέρους αντιστάσεις και χωρητικότητες εισόδου για τα αντίστοιχα τεμάχια sub.Κάτι τέτοιο για τυπικές εξόδους προ με χαμηλό κέρδος και τυπικές τιμές αντίστασης και χωρητικότητας αντίστοιχα σημαίνει ότι σε αρκετές περιπτώσεις ενδέχεται να υπάρξει ασθενική οδήγηση των sub...Δεν είναι μόνο θέμα παρεχόμενης τάσης στην έξοδο προ,αλλά ηλεκτρικής συμβατότητας ως προς τις αντιστάσεις και χωρητικότητες μεταξύ των δύο πλευρών στη διασύνδεση.

Ένα τέτοιο ζήτημα θα μπορούσε να επιλυθεί με τεμάχια sub παρέχοντα δυνατότητα daisy chaining μέσα από δικές τους εισόδους-εξόδους σήματος ,δηλαδή σύνδεση εν σειρά,το ένα μετά το άλλο αντί μαζί και παράλληλα στην ίδια έξοδο.

Μην προμηθεύεσαι εξοπλισμό αν δεν έχεις καθήσει πρώτα να ενημερωθείς πάνω στους όρους χρήσης των συσκευών.
Μην ενταχθείς σε χρήστες παραπονούμενους εκ των υστέρων,όταν ουδεμία παράλειψη θα διορθωνόταν χωρίς περαιτέρω έξοδα...

Σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω τι εννοείτε με τον όρο χρονική ευθυγράμμιση μέσω επεξεργαστή. Μήπως αυτό το EQ που έχουν ενσωματωμένο τα sub svs sb1000 pro και Elac που έχω προαναφέρει που κάνουν τις ρυθμίσεις αυτόματα, ή κάποιο άλλο πρόγραμμα σε Η/Υ ? Θα χρειαστώ τεχνικό για να κάνει ρύθμιση?
Αν κατάλαβα καλά μάλλον θα πρέπει να δω ενισχυτή με 2 sub out για ευκολία και 100% εκμετάλλευση δυνατοτήτων.
Προσπαθώ πολύ να ενημερωθώ όσο γίνεται πριν κάνω τις αγορές μου και επειδή δεν έχω και πολύ σχέση (και μάλλον φαίνεται 😁), κάνω πολλές ερωτήσεις οι οποίες ενδεχομένως είναι αστείες ή λανθασμένες. Όπως και νάχει σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειται να βγώ παραπονούμενος (στρατιωτική ορολογία) και θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το χρόν οπου διαθέτετε και τις συμβουλές που μου δίνετε.👍
Πάρε 2 presonus temblor T10 (750 ευρώ), ένα miniDSP 2X4 (124 ευρώ), πλήρωσε και έναν επαγγελματία να έρθει να στα ρυθμίσει όπως πρέπει, και είσαι και εντός budget.
Δεν πρέπει να σε περιορίζει ο ενισχυτής που θα αλλάξεις έτσι κι αλλιώς.

Σε ποιά έξοδο του ενισχυτή συνέεται το minidsp?
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Σας ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις. Θα ήθελα να ρωτήσω τι εννοείτε με τον όρο χρονική ευθυγράμμιση μέσω επεξεργαστή. Μήπως αυτό το EQ που έχουν ενσωματωμένο τα sub svs sb1000 pro και Elac που έχω προαναφέρει που κάνουν τις ρυθμίσεις αυτόματα, ή κάποιο άλλο πρόγραμμα σε Η/Υ ? Θα χρειαστώ τεχνικό για να κάνει ρύθμιση?
Αν κατάλαβα καλά μάλλον θα πρέπει να δω ενισχυτή με 2 sub out για ευκολία και 100% εκμετάλλευση δυνατοτήτων.
Προσπαθώ πολύ να ενημερωθώ όσο γίνεται πριν κάνω τις αγορές μου και επειδή δεν έχω και πολύ σχέση (και μάλλον φαίνεται 😁), κάνω πολλές ερωτήσεις οι οποίες ενδεχομένως είναι αστείες ή λανθασμένες. Όπως και νάχει σε καμιά περίπτωση δεν πρόκειται να βγώ παραπονούμενος (στρατιωτική ορολογία) και θέλω να σας ευχαριστήσω όλους για το χρόν οπου διαθέτετε και τις συμβουλές που μου δίνετε.👍
Πρόσεχε μόνο γιατί εδώ βγαίνουν...στερήσεις εξόδων. :wink:

Η χρονική ευθυγράμμιση δεν γίνεται με συμβατικό sub και στο αναλογικό πεδίο,αλλά είτε συνήθως μέσω κεντρικού επεξεργαστή DSP,είτε σπανιότερα χάρη σε sub που θα διέθεταν ενσωματωμένο ειδικό DSP ως προς κανάλια αποκλειστικώς συνδεόμενα σε δικές τους εξόδους σήματος line...Παραδείγματα τέτοιων sub έχουμε σε μοντέλα Neumann,Genelec & Dynaudio,μόνο που στη δική σου περίπτωση ως αρχάριου θα ήταν προτιμότερο να ξεκινούσες με κεντρικό επεξεργαστή που θα διαχειριζόταν υπό ανώτερη ευελιξία τα επιμέρους κανάλια ως ενιαίος κόμβος σημάτων...

Με το γνωστό ρυθμιστικό φάσης των sub θα μπορούσε να γίνει υπό προϋποθέσεις σε κάποιο βαθμό χαοτικό φασική ευθυγράμμιση με τα main,αλλά με κανέναν τρόπο χρονική.Αυτές οι παράμετροι διαφέρουν μεταξύ των και κακώς θα συγχέονταν...
Σε ποιά έξοδο του ενισχυτή συνέεται το minidsp?
Χρειάζεται να συνδεθούν οι είσοδοί του σε κάποια έξοδο σήματος line,κατά προτίμηση προενισχυτική ώστε να χρησιμοποιείται εξασθενητής από το αντίστοιχο στάδιο ως master volume...Θα το θεωρούσα προτιμότερο από το να χρησιμοποιηθεί σε τέτοιον ρόλο το ενσωματωμένο volume από το ίδιο το miniDSP,ιδίως σε περίπτωση όπου θα παρεμβαλλόταν σε έξοδο line σταθερή ή μέσω USB ,όπως λ.χ. προερχόμενη από αρχική πηγή σήματος.Οι έξοδοί του θα έπρεπε να διαμοιραστούν κατάλληλα σε αντίστοιχες εισόδους τελικών για επιμέρους κανάλια,ή ενεργών ηχείων κι επιπρόσθετα με τα επιμέρους sub σε κάθε περίπτωση...Με τον επεξεργαστή σε ρόλο play maker για το σύνολο διακλαδώσεων στο σήμα θα γίνεται ολοκληρωμένη διαχείριση στις επιμέρους αποκρίσεις για ηχειακά κανάλια και κανάλια sub.

Εναλλακτικός τρόπος χρήσης για το τυπικό miniDSP μοντέλο είναι επίσης η παρεμβολή του σε έξοδο sub από AV pre/pro ούτως ώστε να επιτελούσε διαχείριση αποκλειστικά ως προς εγκατεστημένα πολλαπλά sub...
 
Last edited:

D

Deleted member 48513

Guest
Όπως κάποιοι έγραψαν ζήτα βοήθεια στην ενσωμάτωση/ρυθμίσεις του στο σύστημα. Όλο και κάποιος "βλαμένος" πιο έμπειρος από εσένα θα μένει κοντά σου. Α, και πάρε 2 με τη μία.
 

VonKarayian

Επαγγελματίας
Μηνύματα
266
Reaction score
274
Και εγώ για το SVS 1000 pro διάβαζα αλλά δεν βλέπω να κυκλοφορεί ακόμη στην Ελλάδα.


 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Χρειάζεται να συνδεθούν οι είσοδοί του σε κάποια έξοδο σήματος line,κατά προτίμηση προενισχυτική ώστε να χρησιμοποιείται εξασθενητής από το αντίστοιχο στάδιο ως master volume...Θα το θεωρούσα προτιμότερο από το να χρησιμοποιηθεί σε τέτοιον ρόλο το ενσωματωμένο volume από το ίδιο το miniDSP,ιδίως σε περίπτωση όπου θα παρεμβαλλόταν σε έξοδο line σταθερή ή μέσω USB ,όπως λ.χ. προερχόμενη από αρχική πηγή σήματος.Οι έξοδοί του θα έπρεπε να διαμοιραστούν κατάλληλα σε αντίστοιχες εισόδους τελικών για επιμέρους κανάλια,ή ενεργών ηχείων κι επιπρόσθετα με τα επιμέρους sub σε κάθε περίπτωση...Με τον επεξεργαστή σε ρόλο play maker για το σύνολο διακλαδώσεων στο σήμα θα γίνεται ολοκληρωμένη διαχείριση στις επιμέρους αποκρίσεις για ηχειακά κανάλια και κανάλια sub.

Εναλλακτικός τρόπος χρήσης για το τυπικό miniDSP μοντέλο είναι επίσης η παρεμβολή του σε έξοδο sub από AV pre/pro ούτως ώστε να επιτελούσε διαχείριση αποκλειστικά ως προς εγκατεστημένα πολλαπλά sub...
επαε καλα τα λεει χωσμενεδασκαλε ?
Gear-setup2.jpg.a3478e4d0a828e3fd996e7272f1c1c62.jpg
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
επαε καλα τα λεει χωσμενεδασκαλε ?
View attachment 213672
Θα προτιμούσα από τα ανωτέρω το config.02 υπό δικαναλικές συνθήκες,αφού με ανάλογες αρχιτεκτονικές χωρίς όμως παρεμβολή miniDSP έχω ενσωματώσει sub τόσο με δικούς μου ολοκληρωμένους ενισχυτές,όσο και μέσω του DSP από τα 18S και ενεργά ηχεία ή τελικούς που ακολουθούσαν.

Εξακολουθώ όμως να θεωρώ προτιμότερη υπό δικαναλική σύσταση με εμπλεκόμενες συσκευές που δεν θα διέθεταν ειδική έξοδο για sub αποκλειστικά για το συγκεκριμένο μοντέλο την παρεμβολή μεταξύ αυτόνομου προενισχυτή και ανεξάρτητων τελικών σταδίων.

Η δε υποχρεωτικότητα των RCA διασυνδέσεων σε κάποιο βαθμό...ξενερώνει λογαριάζοντας απαραίτητα μήκη καλωδίων για διάφορες εφαρμογές midfield & farfield...Σε εφαρμογές τόσο Home Theater όσο και πολυκαναλικές αμιγώς μουσικές βέλτιστη λύση είναι ο κεντρικός επεξεργαστής που θα διαχειρίζεται το σύνολο των διακλαδώσεων στο σήμα και βεβαίως με XLR - ή TRS προκειμένου για συσκευές επαγγελματικών προδιαγραφών - διασυνδέσεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Απ' ότι κατάλαβα, στην περίπτωση μου όπου υπάρχει μόνο ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής, ισχύει η περίπτωση 1.
Από την έξοδο sub (ή pre-out ?) του ενισχυτή στην είσοδο του minidsp και μετά μπορούν να βγουν στην έξοδο 2 sub.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Απ' ότι κατάλαβα, στην περίπτωση μου όπου υπάρχει μόνο ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής, ισχύει η περίπτωση 1.
Από την έξοδο sub (ή pre-out ?) του ενισχυτή στην είσοδο του minidsp και μετά μπορούν να βγουν στην έξοδο 2 sub.
Πώς είπαμε ότι θα επιτευχθεί τότε χρονική ευθυγράμμιση με τα main μέσω του miniDSP; :sneaky:
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
:o:o:o...... Δύο λέξεις μόνο.....Μεγάλο Μπέρδεμα. Και εκεί που είπα οκ κάτι καταλάβαμε. Άρα πρέπει να υπάρχει ενισχυτής με main in για τη σύνδεση του minidsp στην είσοδο του.. Στον cambridge audio της φωτογραφίας που δεν βλέπω να υπάρχει τέτοια είσοδος πώς συνδέεται το minidsp (2η περίπτωση)?🤔
Πώς είπαμε ότι θα επιτευχθεί τότε χρονική ευθυγράμμιση με τα main μέσω του miniDSP; :sneaky:
Θα μπορούσα με ένα UMIK και το REW να μετράω και τα ηχεία και τα sub και το delay να το δηλώνω μόνο για τα subwoofer στο minidsp? Και αν χρειάζεται να αλλάξω και κάπως τις αποστάσεις του subwoofer από τη θέση ακρόασης σε σχέση με τα ηχεία? Βλακεία είπα? Τελείως λάθος τα έχω καταλάβει? 🤔 🤔 🤔
 
Last edited:

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Βλακεία είπα? Τελείως λάθος τα έχω καταλάβει?
Μια χαρα εισαι ! ΑΥΤΟΙ ειναι χαϊενταδες !! :biggrin: :lolsign:
και μετα ειναι και κατι τυποι σα κι εμενα που θα σου πουνε
"σιγα τη χρονικη ευθιγραμιση του σαμπ - εδω δεκα χρονια παλευω να καταλαβω το νταμπινφαχτορ και ακομα δενν ... :("
βαλε σαμπακι να γουσταρεις μπασακι ;)

να αλλάξω και κάπως τις αποστάσεις του subwoofer από τη θέση ακρόασης σε σχέση με τα ηχεία?
ο μονος αθρωπος που τα κανει αυτα στο γνωστο συμπαν (?) ειναι ο χωσμενοςγκουρου - ακομη και η συμορια τσι μπερουκας χρησιμοποιει μηχανακια 8-)
:drinks:
οι συσκευες στο σχεδιακι που ανεβασα _εαν αναφερεσαι σ' αυτο - ειναι ενδεικτικες των συνδεσεων και ουχι προτασεις συσκευων
:drinks:(δις)
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Μια χαρα εισαι ! ΑΥΤΟΙ ειναι χαϊενταδες !! :biggrin: :lolsign:
και μετα ειναι και κατι τυποι σα κι εμενα που θα σου πουνε
"σιγα τη χρονικη ευθιγραμιση του σαμπ - εδω δεκα χρονια παλευω να καταλαβω το νταμπινφαχτορ και ακομα δενν ... :("
βαλε σαμπακι να γουσταρεις μπασακι ;)


ο μονος αθρωπος που τα κανει αυτα στο γνωστο συμπαν (?) ειναι ο χωσμενοςγκουρου - ακομη και η συμορια τσι μπερουκας χρησιμοποιει μηχανακια 8-)
:drinks:
οι συσκευες στο σχεδιακι που ανεβασα _εαν αναφερεσαι σ' αυτο - ειναι ενδεικτικες των συνδεσεων και ουχι προτασεις συσκευων
:drinks:(δις)
Το μόνο σίγουρο είναι ότι sub θα μπεί (μπουν). Για τα παρελκόμενα που θα χρειαστώ σκέφτομαι....μη ξεχάσω κάτι...:drinks:
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
,πριν προχωρήσεις σε αγορά σαμπ δες στις αγγελίες που υπάρχουν εξαιρετικά σαμπ προς πώληση και σε ζευγάρια στα λεφτά σου.
 

Μηνύματα
11
Reaction score
0
Πρόσφατα αγόρασα το Polk Audio HTS 12.
Δεν το έχω ρυθμίσει σωστά καθώς δεν έχω εμπειρία σε αυτό αλλά μου το είπαν σαν καλή λύση.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Πρόσφατα αγόρασα το Polk Audio HTS 12.
Δεν το έχω ρυθμίσει σωστά καθώς δεν έχω εμπειρία σε αυτό αλλά μου το είπαν σαν καλή λύση.
Ναι είναι 1 από τα 2-3 που προτείνονται αρκετά συχνά εδώ μέσα σε αυτό το επίπεδο τιμών. Το έχω και αυτό υπόψιν. Ελπίζω να το ρυθμίσεις σύντομα και να το ευχαριστηθείς.
 

Μηνύματα
690
Reaction score
2.199
Τελικά μετά από πολύ σκέψη (και άγχος θα έλεγα) πάρθηκε η μεγάλη απόφαση και έκανα παραγγελία ένα:


Την Παρασκευή ή τη Δευτέρα μάλλον θα το έχω, οπότε και θα επανέλθω για βοήθεια σχετικά με την τοποθέτηση:):)
Τώρα μένει η αγορά ενός minidsp 2X4 και ενός UMIK. Μήπως ξέρει κάποιος αν μπορώ να τα πάρω από ελλάδα?
Συγχρόνως έχω τακτοποιήσει και το θέμα του ενισχυτή
 
Last edited:

Μηνύματα
191
Reaction score
339

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Εχει και στις αγγελιες, θαρρω δίνεται μαζι με σαμπ, αλλα ρωτα καλου κακου.
 


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
:o:o:o...... Δύο λέξεις μόνο.....Μεγάλο Μπέρδεμα. Και εκεί που είπα οκ κάτι καταλάβαμε. Άρα πρέπει να υπάρχει ενισχυτής με main in για τη σύνδεση του minidsp στην είσοδο του.. Στον cambridge audio της φωτογραφίας που δεν βλέπω να υπάρχει τέτοια είσοδος πώς συνδέεται το minidsp (2η περίπτωση)?🤔


Θα μπορούσα με ένα UMIK και το REW να μετράω και τα ηχεία και τα sub και το delay να το δηλώνω μόνο για τα subwoofer στο minidsp? Και αν χρειάζεται να αλλάξω και κάπως τις αποστάσεις του subwoofer από τη θέση ακρόασης σε σχέση με τα ηχεία? Βλακεία είπα? Τελείως λάθος τα έχω καταλάβει? 🤔 🤔 🤔
To ζητούμενο είναι απλό...Τα sub πρέπει χονδρικά να παίζουν τις δύο πρώτες οκτάβες...Τα main ηχεία να είναι με κάποιον τρόπο απαλλαγμένα από τις δύο πρώτες οκτάβες...Αυτό πρέπει να γίνει με υψιπερατά και βαθυπερατά φίλτρα και χρονική ευθυγράμμιση,μέσω συσκευής που θα διαχειρίζεται η ίδια ολόκληρο το σήμα μοιράζοντας κατάλληλα τις συχνοτικές ζώνες στα επιμέρους ηχειακά τεμάχια και φυσικά να ελέγχεται η στάθμη με ένα μονάχα master volume...

Να προμηθευτείς πρώτα UMIK μικρόφωνο,ώστε να διερευνήσεις την ανταπόκριση από το χώρο σου σε σχέση με τις υπάρχουσες ηχειακές πηγές και τρόπους διευθέτησης αυτών.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.149
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top