Βοήθεια για αγορά Subwoofer

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Στον χρόνο που μεσολάβησε από την τελευταία αναφορά μου και μετά τις επισημάνσεις-διευκρινήσεις σας, ενημερώθηκα όσο μπορούσα για το θέμα, οπότε κατέληξα στο να αγοράσω έναν ενισχυτή ο οποίος έχει pre out καθώς και main in ετσι ώστε να μπορώ να παρεμβάλλω ένα minidsp για να μπορέσω στο μέλλον με τη βοήθεια όλων σας (ελπίζω) να διαχειριστώ και τα ηχεία, όπως και το subwoofer. Επίσης πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού μου υπάρχει πάντα η αγορά ενός ζεύγους ενεργών ηχείων, οπότε νομίζω ότι έτσι έχω καλύψει και αυτήν την περίπτωση.
Αρα όπως σωστά λέτε νομίζω πως ήρθε η ώρα για αγορά ενός μικροφώνου για να δω τι γίνεται.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Εχει και στις αγγελιες, θαρρω δίνεται μαζι με σαμπ, αλλα ρωτα καλου κακου.
Δίκιο είχες για την αγγελία με το minidsp. Πωλείται με ένα sub πακέτο. Επίσης είναι το minidsp 2xHD. Πάντως σ'ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.👍
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Τηλεφώνησα σήμερα στη μεταφορική και μου είπαν ότι το SVS SB100 pro έφθασε και ότι θα μου το παραδώσουν τη Δευτέρα. Έτσι λοιπόν σαν σόφρων-υπομονετικός άνθρωπος κτλ. που είμαι...σηκώθηκα και πήγα κατευθείαν στο καλοχώρι και το παρέλαβα σήμερα. (Υπάρχει κάποιος που θα περίμενε ως τη Δευτέρα????). Μόλις γύρισα σπίτι. Περιττό να πω πως η συγκίνηση είναι μεγάλη. Πρώτη φορά subwoofer (ούππς κάτι μου θυμίζει αυτή η φράση...😁😁). Θα φάω στα γρήγορα και μετά ...δουλειά. Ξεπακετάρισμα και στήσιμο.🙃🙃
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
IMG_20210611_155950.jpg IMG_20210611_160957.jpg

Και τελικά....Βουαλά......

IMG_20210611_161047.jpg

Άσε τις φώτο και βάλ'το στο ρεύμα.. :biggrin:
Ο καιρός είναι ιδανικός.. :whistling:
Παίζει ήδη
Ακανόνιστα μενν..παίζει δε...
Το καλό είναι οτι ελέγχεται και από το κινητό.......Τέλειο...:party:
Από δευτέρα σειρά έχει αγορά μικροφώνου.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Βασικά θέλω να κάνω 1-2 ερωτήσεις. Ποιά θα ήταν ιδανικότερη σύνδεση? Από το sub out του ενισχυτή στο LFE ή από το pre out me 2 RCA στις υποδοχές input του sub?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
To pre out ειναι πληρους φασματος ενω το σαμπ αουτ κροσαρισμενο απο τον ενισχυτή. Λογικα, εφοσον εχεις σαμπ αουτ, ο ενισχυτης στελνει τις χαμηλες στο σαμπ και τις υπολοιπες στα ηχεια, οποτε αυτός ειναι ο βελτιστος τροπος.
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
To pre out ειναι πληρους φασματος ενω το σαμπ αουτ κροσαρισμενο απο τον ενισχυτή. Λογικα, εφοσον εχεις σαμπ αουτ, ο ενισχυτης στελνει τις χαμηλες στο σαμπ και τις υπολοιπες στα ηχεια, οποτε αυτός ειναι ο βελτιστος τροπος.
Ωραία έτσι το συνδέσω κι εγώ. Στο subwoofwer το low pass filter το έχω στο off, (LFE ενεργό). Σωστά το έχω.?
 


Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Δεν νομίζω ότι μπορεί να ρυθμιστεί. Δικάναλος είναι. Και το manual δεν αναφέρει που γίνεται cross.
 


Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Μετά από μια γρήγορη δοκιμή που έκανα στο subwoofer χωρίς πολλά πολλά, μπορώ να πω ότι έχει πολύ δύναμη. Από ένα σημείο και πάνω άρχισα να τραντάζομαι...
θυμισε μου, ποιος ενισχυτη εχεις;
Πρόσφατα αγόρασα έναν advance acoustic x i-105.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Αν χαμηλωσεις το σαμπ τερμα, τα ηχεια παίζουν κροσαρισμενα ή ειναι πληρους φασματος;

Εψαχνα στο μανουαλ αναφορικα με το κρος του σαμπ, οντως δεν λεει κατι... Περιεργο...
 

Μηνύματα
440
Reaction score
770
Επίσης, θα μπορούσες άνετα να πάρεις από τώρα δύο Presonus Temblor T10, που είναι αξιόλογα σαμπ.

Καλημέρα, η λύση με τα Presonus Τ10 απαιτεί και mini dsp;
 

Μηνύματα
691
Reaction score
2.207
Αν χαμηλωσεις το σαμπ τερμα, τα ηχεια παίζουν κροσαρισμενα ή ειναι πληρους φασματος;

Εψαχνα στο μανουαλ αναφορικα με το κρος του σαμπ, οντως δεν λεει κατι... Περιεργο...
Ναι και εγώ μια βδομάδα ψάχνω σε όλο το ίντερνετ Δε λέει κάτι.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.851
Reaction score
4.596
Με γεια το σαμπ, το υψιπερατο φίλτρο θα το υλοποιήσεις μέσω minidsp ή άλλης συσκευής;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top