Βοήθεια για αναβάθμιση subwoofer

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Καλημέρα ,ψάχνω για καινούριο subwoofer σε αντικατάσταση του velodyne CHT-10Q,ο Χώρος είναι ενιαίος 43τ.μ και το καθιστικό 28τ.μ .Το υπόλοιπο σύστημα είναι marantz 7012 ενισχυτής,monitor audio RX6.RXFX RX centre,oppo 83se και nvdia shield media player.Πέρα από την χρήση home cinema θα με ενδιέφερε και μουσική ακρόαση καθώς έως τώρα ακούω stereo,θα ήθελα να δοκιμάσω το subwoofer και στη μουσική.
Οι υποψήφιοι είναι klipsh r115sw (680) xtz 12.17(682) και BK-monolith ff plus(περιμένω απάντηση για κόστος μεταφοράς).Εάν υπάρχει και καμία άλλη πρόταση έως 700 ευρώ ευχαρίστως να την ακούσω.Ευχαριστώ
 



Μηνύματα
61
Reaction score
48
Κράτα και το velodyne, να έχεις δυο.
Ενα των 700€ δεν θα σου φτάνει
Δεν μπορώ να πω ότι το VELODYNE υπολείπεται δύναμης,τουλάχιστον για τα δικά μου γούστα,ίσως λίγο καλύτερη ποιότητα σε μουσική και ''άνεση'' αλλά δεν το αλλάζω επειδή δεν παίζει δυνατά
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Βρε παιδια, να ρωτησω κι εγω κατι ισως και οχι και τοσο οφτοπικ (κατα τη προσφιλη μου συνηθεια) καθως και ο νηματοθετης αναφερει
λίγο καλύτερη ποιότητα σε μουσική
εκει κατω λοιπον στα 100 χερτζ ας πουμε, υπαρχει μουσικοτητα - χροιες - πως να το πω δε ξερω ?
να, βλεπω εδω το τσελο (νομιζω παιζεται με δοξαρι) και το μπασο (νομιζω κι αυτο μπορει να παιχτει ομοιως) - αν παιξουν το ιδιο πραμα κι εμεις τ' ακουσουμε απο ενα υποβαθυφωνο (μπουτια με κατεστρεψες !) θα διακρινουμε το ενα οργανο απο το αλλο ?
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Βρε παιδια, να ρωτησω κι εγω κατι ισως και οχι και τοσο οφτοπικ (κατα τη προσφιλη μου συνηθεια) καθως και ο νηματοθετης αναφερει

εκει κατω λοιπον στα 100 χερτζ ας πουμε, υπαρχει μουσικοτητα - χροιες - πως να το πω δε ξερω ?
να, βλεπω εδω το τσελο (νομιζω παιζεται με δοξαρι) και το μπασο (νομιζω κι αυτο μπορει να παιχτει ομοιως) - αν παιξουν το ιδιο πραμα κι εμεις τ' ακουσουμε απο ενα υποβαθυφωνο (μπουτια με κατεστρεψες !) θα διακρινουμε το ενα οργανο απο το αλλο ?
Klipsch από ekektrowelt24.de ούτε 600
https://www.idealo.de/preisvergleich/OffersOfProduct/4618987_-r-115sw-klipsch.html
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Βρε παιδια, να ρωτησω κι εγω κατι ισως και οχι και τοσο οφτοπικ (κατα τη προσφιλη μου συνηθεια) καθως και ο νηματοθετης αναφερει

εκει κατω λοιπον στα 100 χερτζ ας πουμε, υπαρχει μουσικοτητα - χροιες - πως να το πω δε ξερω ?
να, βλεπω εδω το τσελο (νομιζω παιζεται με δοξαρι) και το μπασο (νομιζω κι αυτο μπορει να παιχτει ομοιως) - αν παιξουν το ιδιο πραμα κι εμεις τ' ακουσουμε απο ενα υποβαθυφωνο (μπουτια με κατεστρεψες !) θα διακρινουμε το ενα οργανο απο το αλλο ?
Ισως έχεις δίκιο έγραψα και στην αρχή ότι μουσική ακούω μόνο από τα ηχεία αλλά το τελευταίο καιρό,δεν ξέρω γιατί ,ψήνομαι για πολυκάναλη ακρόαση ,μπορεί αύριο να μου περάσει δεν ξέρω αλλά τώρα θα θελα να δοκιμάσω.Επίσης θα ήθελα και κάτι ποιο ''ρωμαλέο'' από το υπάρχων υποβαθύφωνο σε ταινίες,χωρίς να λέω ότι αυτό που έχω είναι ψόφιο.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Ισως έχεις δίκιο έγραψα και στην αρχή ότι μουσική ακούω μόνο από τα ηχεία αλλά το τελευταίο καιρό,δεν ξέρω γιατί ,ψήνομαι για πολυκάναλη ακρόαση ,μπορεί αύριο να μου περάσει δεν ξέρω αλλά τώρα θα θελα να δοκιμάσω.Επίσης θα ήθελα και κάτι ποιο ''ρωμαλέο'' από το υπάρχων υποβαθύφωνο σε ταινίες,χωρίς να λέω ότι αυτό που έχω είναι ψόφιο.
Ωπ, δε παιρνω θεση - θετω το ερωτημα καθως απο την εμπειρια μου (μια και μοναδικη) δεν ειδα κατι τετοιο ... ισως το σαμπ μου να ηταν μαπα εε ανεπαρκες ηθελα να πω ...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Μεχρι να εμφανιστεί κανένας Μπούτχιας, να σου πω:

Σαφώς και υπάρχουν πολλαπλοί παράγοντες που καθορίζουν την ποιότητα ενός σαμπ, και όχι μόνο το μέγεθος και τα ντιμπιά. Και κάνουν το ενα καλύτερο απο το άλλο, και ναι, αυτο ακούγεται στην μουσική (και όχι μόνο), και όσο ανεβαίνουν οι συχνότητες λιγοστεύουν τα σαμπ που τις αναπαράγουν αξιοπρεπώς.

Επίσης, οταν ενα τσέλο παίζει κάπου εκεί στα 100Ηz, ακούς και πολλές αρμονικές του, παραπάνω.
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Μεχρι να εμφανιστεί κανένας Μπούτχιας, να σου πω:

Σαφώς και υπάρχουν πολλαπλοί παράγοντες που καθορίζουν την ποιότητα ενός σαμπ, και όχι μόνο το μέγεθος και τα ντιμπιά. Και κάνουν το ενα καλύτερο απο το άλλο, και ναι, αυτο ακούγεται στην μουσική (και όχι μόνο), και όσο ανεβαίνουν οι συχνότητες λιγοστεύουν τα σαμπ που τις αναπαράγουν αξιοπρεπώς.

Επίσης, οταν ενα τσέλο παίζει κάπου εκεί στα 100Ηz, ακούς και πολλές αρμονικές του, παραπάνω.
Ευχαριστω ντοκ, να παρε κι ενα ωραιο κομματακι που ανακαλυψα μετα απο 45 χρονια ...
 




Μηνύματα
61
Reaction score
48
Καλησπέρα επανέρχομαι στο θέμα αφου διαβάζοντας δεξιά και αριστερά σε διάφορα φόρουμ και σχετικές ιστοσελίδες,οι περισσότερες απόψεις συγκλίνουν στο συμπέρασμα ότι μάλλον χρειάζομαι μεγαλύτερο και δυνατότερο subwoofer για τα 43τ.μ του χώρου μου από αυτά που αναφέρω παραπάνω.Με τα νέα δεδομένα λοιπόν,τι προτάσεις υπάρχουν στο πεδίο των 1200 με 1500 ευρώ.Λύσεις 2 subwoofer αποκλείονται,ευχαριστώ
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Καλησπέρα επανέρχομαι στο θέμα αφου διαβάζοντας δεξιά και αριστερά σε διάφορα φόρουμ και σχετικές ιστοσελίδες,οι περισσότερες απόψεις συγκλίνουν στο συμπέρασμα ότι μάλλον χρειάζομαι μεγαλύτερο και δυνατότερο subwoofer για τα 43τ.μ του χώρου μου από αυτά που αναφέρω παραπάνω.Με τα νέα δεδομένα λοιπόν,τι προτάσεις υπάρχουν στο πεδίο των 1200 με 1500 ευρώ.Λύσεις 2 subwoofer αποκλείονται,ευχαριστώ
Ωραία. Έμαθες κάτι.
Όταν (και εάν) θα διαβάσεις κι άλλο δεξιά και αριστερά, θα πάρεις και δεύτερο σαμπγούφερ.
Βαλε κατι ακόμα και πάρε αυτό https://www.powersoundaudio.eu/product-page/v1801-single-18-ported-subwoofer
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Ωραία. Έμαθες κάτι.
Όταν (και εάν) θα διαβάσεις κι άλλο δεξιά και αριστερά, θα πάρεις και δεύτερο σαμπγούφερ.
Βαλε κατι ακόμα και πάρε αυτό https://www.powersoundaudio.eu/product-page/v1801-single-18-ported-subwoofer
Δεν το λέω από άποψη απόδοσης,δυστυχώς ο χώρος είναι τέτοιος πού δεν επιτρέπει δύο,ειδάλλως θα ήταν ακόμα καλύτερα θα μπορούσα να πάρω ένα τώρα και να προσθέσω και άλλο μετά
 

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Ωραία. Έμαθες κάτι.
Όταν (και εάν) θα διαβάσεις κι άλλο δεξιά και αριστερά, θα πάρεις και δεύτερο σαμπγούφερ.
Βαλε κατι ακόμα και πάρε αυτό https://www.powersoundaudio.eu/product-page/v1801-single-18-ported-subwoofer
Επειδή πέρασε απ' τα χέρια μου, σε χώρο λίγο μεγαλύτερο από του φίλου, μία χαρά θα τον καλύψει το συγκεκριμένο. Έχει σταματήσει πάντως η παραγωγή του και έχει αντικατασταθεί με το V 1811. Απ' αυτά που χει πει ο ιδρυτής της PSA, Tom Vodhanel, το μόνο που αλλάζει είναι η προσθήκη 12v trigger και XLR inputs. Από απόδοση είναι ίδια.

DSCN1103.JPG
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
δυστυχώς ο χώρος είναι τέτοιος πού δεν επιτρέπει δύο
Γιατί; Βάλε φωτό
Επειδή πέρασε απ' τα χέρια μου, σε χώρο λίγο μεγαλύτερο από του φίλου, μία χαρά θα τον καλύψει το συγκεκριμένο. Έχει σταματήσει πάντως η παραγωγή του και έχει αντικατασταθεί με το V 1811. Απ' αυτά που χει πει ο ιδρυτής της PSA, Tom Vodhanel, το μόνο που αλλάζει είναι η προσθήκη 12v trigger και XLR inputs. Από απόδοση είναι ίδια.

View attachment 101728
Τέλεια. Πότε θα είναι διαθέσιμο ξέρεις;
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Επειδή πέρασε απ' τα χέρια μου, σε χώρο λίγο μεγαλύτερο από του φίλου, μία χαρά θα τον καλύψει το συγκεκριμένο. Έχει σταματήσει πάντως η παραγωγή του και έχει αντικατασταθεί με το V 1811. Απ' αυτά που χει πει ο ιδρυτής της PSA, Tom Vodhanel, το μόνο που αλλάζει είναι η προσθήκη 12v trigger και XLR inputs. Από απόδοση είναι ίδια.

View attachment 101728
βέβαια μαζί με τα μεταφορικά,μιλάμε για κόστος 2000,αρκετά παραπάνω από το budget μου και με πολλές άλλες επιλογές στο τραπέζι,π.χ http://eshop.ultimateaudio.gr/el/e-shop/home-cinema-1/subwoofers/svs-sb-4000-premium-black-ash.html
ή με ακόμα λίγο παραπάνω https://www.xtzsound.eu/product/sub-3x12
[DOUBLEPOST=1532443889][/DOUBLEPOST]
Γιατί; Βάλε φωτό
Γιατί από την μία πλευρά υπάρχει το κενό του χόλ,αρά θα πρέπει να τα χωρέσω και τα δύο από την άλλη το ένα δίπλα στο άλλο,δεν μου κάθετε σωστά σαν τοποθέτηση,χωρίς να είμαι και ειδικός βέβαια.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
βέβαια μαζί με τα μεταφορικά,μιλάμε για κόστος 2000,αρκετά παραπάνω από το budget μου και με πολλές άλλες επιλογές στο τραπέζι,π.χ http://eshop.ultimateaudio.gr/el/e-shop/home-cinema-1/subwoofers/svs-sb-4000-premium-black-ash.html
ή με ακόμα λίγο παραπάνω https://www.xtzsound.eu/product/sub-3x12
[DOUBLEPOST=1532443889][/DOUBLEPOST]
Γιατί από την μία πλευρά υπάρχει το κενό του χόλ,αρά θα πρέπει να τα χωρέσω και τα δύο από την άλλη το ένα δίπλα στο άλλο,δεν μου κάθετε σωστά σαν τοποθέτηση,χωρίς να είμαι και ειδικός βέβαια.
To Svs sb4000 είναι καλό σαμπάκι. Θα χρειαστείς τέσσερα τεμάχια :roflmao:

Εννοώ πως υπολείπεται πολύ σε απόδοση απο το psa το ported 18αρι.
Αντίστοιχο Svs ειναι το pb16.

Όσο για την τοποθέτηση, βάλε φωτό. Όλου του χώρου.

Αν το θέμα είναι “παντόφλα όπως μέλος Κεφάλας” πέστο ξεκάθαρα να μην συζητάμε τζάμπα.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top