Βοήθεια για αναβάθμιση subwoofer

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Γιατί; Βάλε φωτό

Τέλεια. Πότε θα είναι διαθέσιμο ξέρεις;
Αν δεν κάνω λάθος, οι πρώτες παρτίδες αποστέλλονται αυτές τις ημέρες (στην Αμερική).
[DOUBLEPOST=1532445809][/DOUBLEPOST]
βέβαια μαζί με τα μεταφορικά,μιλάμε για κόστος 2000,αρκετά παραπάνω από το budget μου και με πολλές άλλες επιλογές στο τραπέζι,π.χ http://eshop.ultimateaudio.gr/el/e-shop/home-cinema-1/subwoofers/svs-sb-4000-premium-black-ash.html
ή με ακόμα λίγο παραπάνω https://www.xtzsound.eu/product/sub-3x12
[DOUBLEPOST=1532443889][/DOUBLEPOST]
Γιατί από την μία πλευρά υπάρχει το κενό του χόλ,αρά θα πρέπει να τα χωρέσω και τα δύο από την άλλη το ένα δίπλα στο άλλο,δεν μου κάθετε σωστά σαν τοποθέτηση,χωρίς να είμαι και ειδικός βέβαια.
Η αλήθεια είναι ότι όταν το' χα πάρει εγώ ήταν 150, 200 λίρες πιο φθηνό. Το pb 4000 δεν νομίζω πως έχει καμία σχέση με το psa.
Κοίτα αυτό, δείχνει να είναι σε απόθεμα https://www.powersoundaudio.eu/product-page/v1500-single-15-ported-subwoofer.
 


Μηνύματα
319
Reaction score
547
Δεν θα του φτάσει για τον χώρο του.
Ενδεχομένως, είναι όμως ότι πιο vfm. Αλλιώς θα πρέπει να κοιτάξει αυτά που είπαμε, με το XTZ να φαντάζει η πιο ιδανική επιλογή σε αυτά τα χρήματα.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Όσο για την τοποθέτηση, βάλε φωτό. Όλου του χώρου.

Αν το θέμα είναι “παντόφλα όπως μέλος Κεφάλας” πέστο ξεκάθαρα να μην συζητάμε τζάμπα.
θα ανεβάσω φώτο μόλις φτάσω σπίτι,δεν υπάρχει πρόβλημα ''παντόφλας'' μόνος μου μένω,ότι γουστάρω κάνω:D:D
Το λέω για καθαρά για τεχνικούς λόγους,μόλις ανεβάσω φωτογραφία θα καταλάβετε
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Καλησπέρα δεν πρόλαβα χθες,θα ανεβάσω τώρα φωτο του χώρου,μόλις καταλάβω πως γίνεται αυτό:idk::idk:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Αποθηκεύεις την φωτό στον υπολογιστή ή tablet/smartphone απο το οποίο γράφεις.

Πατώντας το “Ανέβασμα Αρχείου” στο μήνυμα που ποστάρεις σε οδηγεί να βρεις την φωτό στην μνήμη του υπολογιστή. Την επιλέγεις, και έφτασες.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
20180725_102701.jpg 20180725_102657.jpg

Καλά είμαι τελείως γκαβός μπροστά μου όλη την ώρα και δεν το έβλεπα
Από την πλευρά της πόρτας,δίπλα στο δεξί ηχείο δεν γίνεται να μπει οτιδήποτε,μόνο απο την αριστερή,τοίχο τοίχο διαστάσεις σαλονιού 6,8χ4,συν διάδρομο και κουζίνα ενιαίος 43τ.μ
 
Last edited by a moderator:



Μηνύματα
1.069
Reaction score
2.183
Το δεύτερο sub δεν μπαίνει υποχρεωτικά μόνο μπροστά.
Μια χαρά μπαίνει και πίσω μπροστά από το πάσο.
Συνήθως είναι καλύτερα το μπροστά με το πίσω να είναι διαγώνια οπότε το μπροστά θα πάει από την άλλη μεριά της τηλεόρασης.
Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο, επειδή θα μετακινηθεί η Tv, χάνεις την ευθυγράμμιση της TV από την θέση θέασης.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.412
Πόση απόσταση εχει η θέση ακρόασης απο το ηχείο; Και πόση τα ηχεία μεταξύ τους;
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Το δεύτερο sub δεν μπαίνει υποχρεωτικά μόνο μπροστά.
Μια χαρά μπαίνει και πίσω μπροστά από το πάσο.
Συνήθως είναι καλύτερα το μπροστά με το πίσω να είναι διαγώνια οπότε το μπροστά θα πάει από την άλλη μεριά της τηλεόρασης.
Δεν ξέρω βέβαια κατά πόσο, επειδή θα μετακινηθεί η Tv, χάνεις την ευθυγράμμιση της TV από την θέση θέασης.
Καλημέρα το πρώτο θέλω να αποφύγω,δηλαδή την τοποθέτηση πίσω από το πάσο,το δεύτερο που λες θα μπορούσε να γίνει,να είναι δηλαδή αριστερό ηχείο subwoofer1 τηλεόραση subwoofer2 δεξί ηχείο
[DOUBLEPOST=1532596471][/DOUBLEPOST]
Πόση απόσταση εχει η θέση ακρόασης απο το ηχείο; Και πόση τα ηχεία μεταξύ τους;
Δεν είμαι τώρα σπίτι να μετρήσω αλλά περίπου 3μ θέση ακρόασης και μεταξύ τους 2,3 με 2,5 μέτρα,απόγευμα θα ξέρω ακριβώς
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Μόλις μίλησα με PSA ,ζήτησα προσφορά για S1801 και V1500,για το πρώτο μου απάντησαν ότι αντικαθίσταται από το S1811
για το δεύτερο 1200 λίρες μαζί με μεταφορικά.Το S1811 pre order 1575+100 λίρες μεταφορικά.
Αρά εν τέλει 1350,95 και 1885,75
[DOUBLEPOST=1532598309][/DOUBLEPOST]Η παραπάνω τιμή για το S1811 ισχύει έως την κυριακή έχει ένα 5% έκπτωση σαν προπαραγγελία
 


Μηνύματα
61
Reaction score
48
Ευχαριστώ για την πληροφορία.
Ψήνομαι.
Εγώ από την άλλη μάλλον θα κινηθώ για το 15αρι αλλά θα περιμένω για το V ή S1502.με ενδεχόμενη προσθήκη δευτέρου αν χρειαστεί,πάντως στις τιμές του μεγάλου θα κοιτούσα και το ΧΤΖ 3.12, 2200 με το κλειδί στο χέρι
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
Το σαμπ φεύγει από εκεί που είναι τώρα και μετακινείς το επιπλο και το αριστερό ηχείο τόσο ώστε τα ηχεία μεταξύ τους να έχουν περίπου 2.5μ αποσταση και να απέχουν ίση απόσταση από το κεντρικό. Μεταφέρεις τον καναπέ λίγο μπροστά ώστε να είσαι και εσύ στα 2.5μ. Επίσης δίνεις κλίση στα ηχεια 45 μοίρες ώστε να σε κοιτάνε σχηματίζοντας ισόπλευρο τρίγωνο από τη θέση ακροασης. Αφού τα κάνεις αυτά μπορεις να συνεχίσεις την αναζήτηση για σαμπ. Αν πάλι δε μπορείς να τα κανεις αυτα μη πετάς λεφτά άδικα σε ακριβά σαμπ. Πάρε ένα φτηνό να κάνεις τη δουλειά σου και είσαι οκ. Αυτά στα λέω φιλικά πάντα.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Το σαμπ φεύγει από εκεί που είναι τώρα και μετακινείς το επιπλο και το αριστερό ηχείο τόσο ώστε τα ηχεία μεταξύ τους να έχουν περίπου 2.5μ αποσταση και να απέχουν ίση απόσταση από το κεντρικό. Μεταφέρεις τον καναπέ λίγο μπροστά ώστε να είσαι και εσύ στα 2.5μ. Επίσης δίνεις κλίση στα ηχεια 45 μοίρες ώστε να σε κοιτάνε σχηματίζοντας ισόπλευρο τρίγωνο από τη θέση ακροασης. Αφού τα κάνεις αυτά μπορεις να συνεχίσεις την αναζήτηση για σαμπ. Αν πάλι δε μπορείς να τα κανεις αυτα μη πετάς λεφτά άδικα σε ακριβά σαμπ. Πάρε ένα φτηνό να κάνεις τη δουλειά σου και είσαι οκ. Αυτά στα λέω φιλικά πάντα.
Αυτό είναι κάτι που θα έκανα ούτως η άλλως,έχω την δυνατότητα και την άνεση να μετακινήσω τα πάντα κατά το δοκούν,φτάνει να μην χαλούν την αισθητική και την πρακτικότητα της καθημερινότητας,δεν τρελαίνομαι να αγοράσω ακριβό σαμπ,αλλά επειδή έχω την παραπάνω επιλογή σκέφτομαι να το δοκιμάσω
 

Μηνύματα
3.663
Reaction score
5.497
Αυτό είναι κάτι που θα έκανα ούτως η άλλως,έχω την δυνατότητα και την άνεση να μετακινήσω τα πάντα κατά το δοκούν,φτάνει να μην χαλούν την αισθητική και την πρακτικότητα της καθημερινότητας,δεν τρελαίνομαι να αγοράσω ακριβό σαμπ,αλλά επειδή έχω την παραπάνω επιλογή σκέφτομαι να το δοκιμάσω
Ok τότε προχωρα με την αγορα του σαμπ. Επίσης κατά τη γνώμη μου πάρε ported αν θες καλύτερο spl for money.
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Εγώ από την άλλη μάλλον θα κινηθώ για το 15αρι αλλά θα περιμένω για το V ή S1502.με ενδεχόμενη προσθήκη δευτέρου αν χρειαστεί,πάντως στις τιμές του μεγάλου θα κοιτούσα και το ΧΤΖ 3.12, 2200 με το κλειδί στο χέρι
S 1510, V 1510 μάλλον εννοείς. Αν δεν σκοπεύεις να αξιοποιήσεις τα xlr inputs και το 12v trigger, μάλλον τζάμπα λεφτά θα δώσεις (σε σχέση με το V 1500). Παραθέτω μήνυμα του Tom V. στο αμερικάνικο forum

Hi all,

We still have some previous model cabinets that need finishing in our new spray shop. All orders will be approximately 3 weeks to finish, assemble and ship. Also, as a reminder, the only difference between these models and their new counterparts is these models do not have the new XLR inputs or 12v trigger on the amplifiers. The performance hasn't changed.

Tom V.
Power Sound Audio
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
S 1510, V 1510 μάλλον εννοείς. Αν δεν σκοπεύεις να αξιοποιήσεις τα xlr inputs και το 12v trigger, μάλλον τζάμπα λεφτά θα δώσεις (σε σχέση με το V 1500). Παραθέτω μήνυμα του Tom V. στο αμερικάνικο forum

Hi all,

We still have some previous model cabinets that need finishing in our new spray shop. All orders will be approximately 3 weeks to finish, assemble and ship. Also, as a reminder, the only difference between these models and their new counterparts is these models do not have the new XLR inputs or 12v trigger on the amplifiers. The performance hasn't changed.

Tom V.
Power Sound Audio
Ναι αυτά εννοώ,όχι τα xlr και το 12v trigger δεν με απασχολούν,αλλά φαίνεται τα νέα να έχουν και άλλο ενισχυτή
https://www.powersoundaudio.com/products/V1510
https://www.powersoundaudio.com/products/v1500
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.562
Μηνύματα
2.865.637
Members
37.934
Νεότερο μέλος
corfu11
Top