Βοήθεια για αναβάθμιση subwoofer

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Ναι αυτά εννοώ,όχι τα xlr και το 12v trigger δεν με απασχολούν,αλλά φαίνεται τα νέα να έχουν και άλλο ενισχυτή
https://www.powersoundaudio.com/products/V1510
https://www.powersoundaudio.com/products/v1500
Αναφέρεσαι στα RMS και στο Peak φαντάζομαι. Όταν τα' χαν ανακοινώσει, είχε δεχθεί ο Vodhanel σωρεία ερωτήσεων. Σε κάποιο post είχε πει ότι η μέτρηση στα παλιά amp ήταν πολύ συντηρητική και στην πράξη είναι ίδια. Αν δεν βαριέσαι ψάξε εδώ
https://www.avsforum.com/forum/113-...-power-sound-audio-subwoofer-thread-1458.html

Να θυμίσω ότι ο Tom Vodhanel ήταν ένας εκ των τριών συνιδρυτών της SVS (To V στο SVS είναι το αρχικό απ' το επίθετό του).
 

Μηνύματα
319
Reaction score
547
Αν μπεις στο site τους, έχουν chat και οι άνθρωποι απαντούν αμέσως. Φοβερό customer service. Παραθέτω διάλογο ο οποίος έλαβε χώρα προ 5 λεπτών:
Power Sound Audio
Hello Angelo. How may I help you?

Angelo
Hello. Is the performance of the V 1510 different from that of the V 1500? The amp on the V 1510 is rated 960W RMS and on the V 1500 it's 725 RMS.

Power Sound Audio7:56 pm
the performance is identical

7:57 pm
the only difference is the v1510 amp has the xlr inputs and 12v trigger

the actual amplifier power capability is the same, we just rate the amps more accurately now. In the past we were ultra conservative

Angelo
Thanks!Delivered
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Εγώ από την άλλη μάλλον θα κινηθώ για το 15αρι αλλά θα περιμένω για το V ή S1502.με ενδεχόμενη προσθήκη δευτέρου αν χρειαστεί,πάντως στις τιμές του μεγάλου θα κοιτούσα και το ΧΤΖ 3.12, 2200 με το κλειδί στο χέρι
το V1500 ειναι ωραιο για τα λ7 του και με 2 κανεις σουπερ δουλεια
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Αν μπεις στο site τους, έχουν chat και οι άνθρωποι απαντούν αμέσως. Φοβερό customer service. Παραθέτω διάλογο ο οποίος έλαβε χώρα προ 5 λεπτών:
Power Sound Audio
Hello Angelo. How may I help you?

Angelo
Hello. Is the performance of the V 1510 different from that of the V 1500? The amp on the V 1510 is rated 960W RMS and on the V 1500 it's 725 RMS.

Power Sound Audio7:56 pm
the performance is identical

7:57 pm
the only difference is the v1510 amp has the xlr inputs and 12v trigger

the actual amplifier power capability is the same, we just rate the amps more accurately now. In the past we were ultra conservative

Angelo
Thanks!Delivered
Ευχαριστώ για την ενημέρωση,γιατί που θα πάμε με μόλις 725 RMS? :lol::lol: ντροπή.
Εξάλλου έκανα και εγώ ερώτηση ανάμεσα στα 15 και 18 για τον χώρο μου και η απάντηση ήταν η εξής,ότι εάν θέλω να ακούω πολύ δυνατά (Very loud) ταινίες τότε τα 18ρια και ότι δύο V1811 έχουν την απόδοση τριών V1510.Αρκετά τυπική απάντηση και απ΄οτι καταλαβαίνω, μάλλον το ''μικρο'' είναι αρκετό για το χώρο μου συν την δυνατότητα προσθήκης δευτέρου μελλοντικά
 


Μηνύματα
61
Reaction score
48
Δεν είναι
Η ποιο ορθή κίνηση κατά την γνώμη μου είναι να πάρω ένα 15 και εάν δω ότι δεν μου φτάνει,να προχωρήσω στην αγορά και δεύτερου,στα λεφτά που παίζει το 18 θα κοιτούσα το ΧΤΖ,επίσης απο 10 με 195 RMS σε 15 725 RMS δεν το λες και αμελητέα αλλαγή
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.465
Καλά, αυτό είναι και υποκειμενικό. Εξάλλου, όπως λέει ο φίλος, υπάρχει δυνατότητα προσθήκης δεύτερου μελλοντικά.
Δεν ειναι υποκειμενικό, ειναι αντικειμενικό.
Όσο για το δεύτερο sub, ειναι απαραίτητο, και δεν αναφέρομαι σε στάθμες.
Και καλύτερα δυο 18ρια απο δυο 15αρια.
Καλυτερα να περισσεύουν παρά να μην φτάνουν.

Το μπασο ειναι εθιστικό, θέλεις όλο και περισσότερο.
 


Μηνύματα
319
Reaction score
547
Δεν ειναι υποκειμενικό, ειναι αντικειμενικό.
Όσο για το δεύτερο sub, ειναι απαραίτητο, και δεν αναφέρομαι σε στάθμες.
Και καλύτερα δυο 18ρια απο δυο 15αρια.
Καλυτερα να περισσεύουν παρά να μην φτάνουν.

Το μπασο ειναι εθιστικό, θέλεις όλο και περισσότερο.
Επειδή ακριβώς είναι εθιστικό και θέλεις όλο και περισσότερο, γι' αυτό και είναι υποκειμενικό.
Δεν υπάρχει αντικειμενικό στο θέμα του μπάσου. "There is no such thing as too much bass".
Όπως είπε και ο φίλος Kefalas, λεφτά υπάρχουν?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.465
Τα λεφτά φυσικά και είναι το κυρίαρχο (ακολουθεί η παντόφλα :D).

Η ανάγκη για τριψήφια db σε ΚΟΡΥΦΕΣ ( με κεφαλαία γιατί κάποιοι ακόμα δεν καταλαβαίνουν με τίποτα την διαφορά της μέσης στάθμης με την κορυφή, ούτε με εγχείρηση :gotcha:) περίπου στα 20Hz σε όλες τις θέσεις ακρόασης και ομοιόμορφα ειναι αντικειμενική ανάγκη, και όχι υποκειμενική.

Γιατί;

Να γιατί:

fullsizeoutput_af9.jpeg
IMG_0915.JPG
fullsizeoutput_afa.jpeg


Αυτά τα διαγράμματα δεν είναι υποκειμενικά.

Και αν ακούς σε μέση σταθμη 75-80db, που είναι μια μέτρια στάθμη, σύμφωνα με αυτά τα διαγράμματα χρειάζεσαι 100db τουλάχιστον για κορυφές +20db στα χαμηλά.

Και είμαι και συντηρητικός. Ο κινηματογράφος έχει πολύ πληροφορία στο μπάσο, δεν είναι Diana Krall.

Αυτά τα γράφω για τα νέα μέλη, οι παλαιότεροι θα πρέπει να τα έχουν χωνέψει πλέον.
 

D

Dimkal

Guest
Κατά την ταπεινή μου άποψη, ένα κακό sub ή ένας κακος συνδυασμός, πιο πολύ λερώνουν τον ήχο παρά καλό κάνουν.
Αν πάντως θέλεις ένα καλό sub, φτιαξτο μόνος σου!!!!
Εγώ πριν λίγα χρόνια έφτιαξα ένα κύβο 50cm με ξύλο 3cm παχους, 12" audax , ενσωματωμένο ενισχυτή crossover visatone Γερμανίας.
Το έπαιζα με τα peerless ,ηχεία μου με φανταστικά αποτελέσματα φουλ κροσσαρισμενο με δορυφόρους και πάντα μόνο σε μουσική. Φοβερό βάθος αλλά ατάκα νταπα ντουπα έναμεγάλο όχι και λογικό ήταν αφού είχε έμφαση αλλου
Μετά την αγορά των audience 82, κατέστη περιττο επειδή τα ηχεία κατέβαιναν στα βάθη.
Σαν home cinema ήταν άχρηστο γιατί απλά ήταν μια hiend υλοποίηση 250λιτρων σχεδίασης Joe Dapolito χωρίς ατάκα.
Συμπερασμα. Χαρτογράφησε τις ανάγκες σου και φτιαξτο μόνος σου.
Παρεμπιπτόντως πουλάω το sub μου ΑΛΛΑ δεν το δίνω αν δεν το ματσαρω πρωτα με δορυφόρους!!
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.465
Είπαμε, πρέπει να έχεις σχέση με τη Χίο...:p:D
Εχω, είπαμε :)

Αλλά αν δεν πάρεις δεύτερο pb13, είναι εξαιρετικά απίθανο να πετύχεις σωστή κατανομή του μπάσου.
Βάλε παραγγελία τώρα, απο την ξαπλώστρα :D
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Επειδή ακριβώς είναι εθιστικό και θέλεις όλο και περισσότερο, γι' αυτό και είναι υποκειμενικό.
Δεν υπάρχει αντικειμενικό στο θέμα του μπάσου. "There is no such thing as too much bass".
Όπως είπε και ο φίλος Kefalas, λεφτά υπάρχουν?
Oπώς έγραψα και πιο πάνω,η τιμή του 18 πλησιάζει σε επίπεδα ΧΤΖ εάν φτάσω σε τέτοιο επίπεδο βλακείας θα πάω προς εκεί,ούτως η άλλως με βάση τα γούστα μου και την εμπειρία από το ταπεινό velodyne θεωρώ ότι το V15 θα μου φτάσει αν βέβαια το μεγάλο έπαιζε στο 1500 οκ θα το έπαιρνα,αλλά στο φάσμα των 2000 δε νομίζω ότι πλέον το λες και VMF.Ενώ με 1300 ποιοτικό 15αρι με τόσο δυνατό ενισχυτή δεν παίζει άλλο στην γειτονιά μας
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.405
Reaction score
74.700
Μην ξεφεύγετε πάλι κορίτσια και φτάσουμε στα 20.000€ όπως συνήθως, μια χαρά θα είναι και το ένα. ;)
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
μια χαρα θα εισαι με το 15νταρη..
....και αν θες πας σε αλλο ενα μετα.

μπορει να ισχυουν αυτα που λεει ο dimi θεωρητικα με τα διαγραμματα, αλλα θελεις και καλη ακουστικη χωρου....αν δεν την εχεις ακους ενα μπαχαλο ....
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
μια χαρα θα εισαι με το 15νταρη..
....και αν θες πας σε αλλο ενα μετα.

μπορει να ισχυουν αυτα που λεει ο dimi θεωρητικα με τα διαγραμματα, αλλα θελεις και καλη ακουστικη χωρου....αν δεν την εχεις ακους ενα μπαχαλο ....
Αυτό σκέφτομαι και εγώ δεν είναι λύση ανάγκης ή οικονομικός συμβιβασμός,άλλωστε κανείς δεν απαγορεύει στο μέλλον και προσθήκη δεύτερου,τρίτου,τέταρτου.Θέλω να δω και πως θα μου κάτσει και η μουσική με χρήση σαμπ αν μ'αρεσει ή όχι δεν θέλω το μπάσο να καπελώνει τους άλλους ήχους
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.465
Καλά πάρε ένα. Και παίρνεις δεύτερο αργότερα. Αλλά αν είναι να παντρευτείς, παρ´το νωρίτερα, μετά θα δυσκολευτείς (και θα λες στους άλλους πως ένα αρκεί :gotcha:).

Όσο για την ακουστική χώρου, αν έχεις πολλά subwoofer παραδόξως δεν χρειάζεσαι πολύ room treatment, και αυτό είναι κάτι που ο περισσότερος κόσμος το αγνοεί.
[DOUBLEPOST=1532694304][/DOUBLEPOST]
δεν θέλω το μπάσο να καπελώνει τους άλλους ήχους
Αν στηθεί σωστά, δεν καπελώνει καθόλου.
 

Μηνύματα
61
Reaction score
48
Καλά πάρε ένα. Και παίρνεις δεύτερο αργότερα. Αλλά αν είναι να παντρευτείς, παρ´το νωρίτερα, μετά θα δυσκολευτείς (και θα λες στους άλλους πως ένα αρκεί :gotcha:).

Όσο για την ακουστική χώρου, αν έχεις πολλά subwoofer παραδόξως δεν χρειάζεσαι πολύ room treatment, και αυτό είναι κάτι που ο περισσότερος κόσμος το αγνοεί.
[DOUBLEPOST=1532694304][/DOUBLEPOST]
Αν στηθεί σωστά, δεν καπελώνει καθόλου.
Θα το'χω υπ'όψιν για το γάμο πρώτα θα φτιάξω τα του ήχου και εικόνας,ώστε να βρεθεί προ τετελεσμένων,μόλις παραλάβω με το καλό θα σας ενημερώσω
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top