Βοήθεια για επιλογή hifi

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
Ο ήχος της dynaudio πως είναι; Πως θα τον χαρακτήριζες?
- ουδέτερος , αλλά με κάπως προβολική μεσαία και αρκετά εκτεταμένα πρίμα , εκθέτει κάπως περισσότερο τα λάθη από συνοδά - ηχογραφήσεις κλπ
[DOUBLEPOST=1482396750][/DOUBLEPOST]
Μάλλον κάποιος άνοιξε ένα ενεργό και είδε μέσα...
Ενισχυτές μέσα ( φάουλ έτσι και αλλιώς λόγω κραδασμών) class D ενα σκαλάκι πάνω από αυτόν που έχει η τηλεόρασή μας ή το κινητό. :banned:

Καλωδιάκια τηλεφώνου.
Μεγάφωνα από τη λαϊκή.
Καμπίνα από τα Lidl.
Εμφάνιση...''Αγάπη μου χτύπα με , με το τηγάνι τώρα !!''

Παίζουν;
Σε studio δεξιά - αριστερά από την κονσόλα στο 1 - 1,5 μέτρο σίγουρα, για αυτό τα φτιάχνουν.
Σε σαλόνι ; :whistling::whistling:
Θα βάλει sub , άντε και έβαλε πως θα το ρυθμίσει;

Επί της ουσίας όμως το αποτέλεσμα μετράει, άμα παίζει γιατί να μην το πάρει;
Για να μην του πιάσουν τον ποπό; Γιατί υπάρχει συσκευή στο hi-fi που να μην είναι εθελοντική ληστεία;

Ερωτηματικά τέλος
- συμφωνώ . . . αλλά να μία μικρή εξαίρεση :



http://www.skroutz.gr/s/325949/Kingrex-T20U.html

6moons audio reviews: KingRex T20U & Pre-Amp
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.367
Ανεξαρτητα αν καποιος συμφωνει με τον εαρ, δε μπορει παρα να δεχτει οτι στηριζει τις προτασεις του με γνωσεις και λογικα-τεχνικα επιχειρηματα. Στις οποιες προτασεις ειμαι σιγουρος οτι θα δεχοταν με χαρα αντιθετη κριτικη, αν αυτη ηταν επισης στηριγμενη σε γνωσεις και τεχνικη επαρκεια. Ωστωσο, η κριτικη ειναι του γνωστου κατωτατου, μη τεχνικου επιπεδου...αναμενομενο αλλωστε, διοτι ποιος καθεται τωρα να διαβασει να καταλαβει πως και γιατι... Αντιθετως, ακολουθει τον ευκολο δρομο, θεωρει την δικη του μικρη και τυχαια υποκειμενικη εμπειρια την μονη αληθεια και βγαζει λαθος ολα τα αλλα. Και μαζι με πολλους ακομα που ειναι ετσι, νιωθει σιγουρια για το "δίκιο" του... Συγνωμη αλλα αυτοι μας εχουν κουρασει με την επιμονη στο λαθος και στο υποδεεστερο...οχι ο εαρ, που ο ανθρωπος εχει γραψει τομους επι τομων για να βοηθησει στη κατανοηση ενος τεχνικου κατα βαση ζητηματος.
Ξερεις, το αρτιο τεχνικα ειναι ενα δεν ειναι πολλα. Συνεπως η σωστη προταση ειναι μιας μορφης και αυτος που την εχει κατανοησει αυτη θα προτεινει, οσο κουραστικο κι αν ειναι αυτο για καποιους που δεν θελουν ή ισως δε μπορουν να καταλαβουν. Απο εκει κ περα αλλωστε, ο καθενας εχει ελευθερη βουληση να κανει οτι θελει...
Γλείφτρα!:p:D:D
[DOUBLEPOST=1482397241][/DOUBLEPOST]
Μια ερώτηση μπορείς να την κανεις, δεν εχεις να χάσεις τίποτα.

Δείξε και αυτα, μπορει να τσιμπήσει



View attachment 67434
Σπίτι είναι καλέ...όχι μαγαζί για νύχια:o:roflmao::roflmao::roflmao:
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
Η αλήθεια είναι ότι ..στην αρχή έβγαζε μια σκληράδα...μετά τις πρώτες 200ώρες όμως έστρωσε:p:D:D
- βάλε χάλκινες βίδες στου μεντεσέδες και θα ακούσεις άλλη λεπτομέρεια - αέρα ψηλά και σώματα :dance2:
 


Μηνύματα
24
Reaction score
14
- ουδέτερος , αλλά με κάπως προβολική μεσαία και αρκετά εκτεταμένα πρίμα , εκθέτει κάπως περισσότερο τα λάθη από συνοδά - ηχογραφήσεις κλπ
[DOUBLEPOST=1482396750][/DOUBLEPOST]
Αν είναι πιο πριμαριστά από τα cm6 που άκουσα νομίζω δε θα μου αρέσουν. Περιμένω απάντηση από αντιπροσωπεία να μου πει αν τα έχει και αν μπορώ να τα ακούσω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.816
Reaction score
77.367
- βάλε χάλκινες βίδες στου μεντεσέδες και θα ακούσεις άλλη λεπτομέρεια - αέρα ψηλά και σώματα :dance2:
Αν είναι και φωτιζόμενη θα πρέπει να πειραματιστεί με καλώδια...:D
ναιιιιιι!!!!! ίσως έτσι μου την κλέψει κανένας ρομά-κατσίβελος για ανακύκλωση:thumbsup::p:D:D
 




Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
Αν είναι πιο πριμαριστά από τα cm6 που άκουσα νομίζω δε θα μου αρέσουν. Περιμένω απάντηση από αντιπροσωπεία να μου πει αν τα έχει και αν μπορώ να τα ακούσω.
- δεν τα έχω αντιπαραβάλει για να σου πώ , αλλά προσοχή : - δεν είναι τα αμιγώς πρίμα αυτά που ενοχλούν ( όταν δεν είναι σε ισορροπία με το υπόλ. φάσμα ) , αλλά τα μεσοπρίμα , δηλ. ανάμεσα στα 2,5 . . . με 5k
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.350
Reaction score
79.334
- δεν τα έχω αντιπαραβάλει για να σου πώ , αλλά προσοχή : - δεν είναι τα αμιγώς πρίμα αυτά που ενοχλούν ( όταν δεν είναι σε ισορροπία με το υπόλ. φάσμα ) , αλλά τα μεσοπρίμα , δηλ. ανάμεσα στα 2,5 . . . με 5k
´Η ο χώρος. Πάλι.
(Τσιρίζουν λίγο αυτής της σειράς τα B&W, ειναι αλήθεια.)
 


Μηνύματα
24
Reaction score
14
Η cm σειρά υποτίθεται "τσιρίζει" λίγο και έχει δωθεί λένε έμφαση στην αναπαραγωγή πιστότητας. Για τα γούστα μου ήταν όσο πιο τσιριχτό πάει. Αν δλδ οι επιλογές που μου λέτε είναι για πιο φωτεινό ήχο πιστεύω δε θα μου αρέσει.

Είχα ακούσει το καλοκαίρι κάτι kef μικρή σειρά και δε μου αρέσανε αν και το soundstage τους ήταν καλο.

Για κλασσική μουσική μπορεί να μετράει πολύ αυτό to signature αλλά αυτά που μ'αρέσουν είναι πιο ζεστά.
Επειδή όμως "έχω μεγαλώσει" μου αρέσει και η πιστότητα στην ηχογράφηση. Όπότε μια ισσοροπία πιστότητας και να πάει προς το ζεστό θα είναι το ιδανικό για μένα πιστεύω.

Δεν ξέρω αν ισχύει η ορολογία που χρησιμοποιώ και αν τα έχω πιάσει σωστά τα θέματα αλλά πιστεύω καταλάβατε!
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.441
Reaction score
50.532
Η cm σειρά υποτίθεται "τσιρίζει" λίγο και έχει δωθεί λένε έμφαση στην αναπαραγωγή πιστότητας. Για τα γούστα μου ήταν όσο πιο τσιριχτό πάει. Αν δλδ οι επιλογές που μου λέτε είναι για πιο φωτεινό ήχο πιστεύω δε θα μου αρέσει.

Είχα ακούσει το καλοκαίρι κάτι kef μικρή σειρά και δε μου αρέσανε αν και το soundstage τους ήταν καλο.

Για κλασσική μουσική μπορεί να μετράει πολύ αυτό to signature αλλά αυτά που μ'αρέσουν είναι πιο ζεστά.
Επειδή όμως "έχω μεγαλώσει" μου αρέσει και η πιστότητα στην ηχογράφηση. Όπότε μια ισσοροπία πιστότητας και να πάει προς το ζεστό θα είναι το ιδανικό για μένα πιστεύω.

Δεν ξέρω αν ισχύει η ορολογία που χρησιμοποιώ και αν τα έχω πιάσει σωστά τα θέματα αλλά πιστεύω καταλάβατε!
- εάν θέλεις ''ζεστό'' ήχο . . . chario . . . ή spendor για κάτι ποιο ισορροπημένο
 

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Ο ήχος της dynaudio πως είναι; Πως θα τον χαρακτήριζες?
χμ...τα προσωπικά μας κριτήρια;
Λοιπόν...σε εμένα αρέσει που έχει όγκο, χαμηλό αρκετό για μοντέλο βάσης ,έχει υψηλό επίπεδο ανάλυσης χωρίς να κουράζομαι εύκολα ,παίζει δυνατά χωρίς παραμόρφωση όταν πρόγραμμα ή περιστάσεις απαιτούν.
Σιγουρότατα για εμένα θέλει watts κ ρεύματα.κ επειδή είναι κ 4 ωμ . Σίγουρα πιο μόνιτορ ήχο από τα πιο ζεστά ηχοχρώματα του δικού μου paradigm.
Κάθε εταιρεία έχει κ δικά της" αλατοπίπερα".
Πρέπει να βρεις χρόνο να ακούσεις έστω κ αποσπασματικά (καλή ώρα όπως με B&W κ ROTEL) .
Εσύ θα πληρώσεις,εσύ θα βλέπεις, εσύ θα ακούσεις...
Τα άλλα εδώ μέσα (άποψη μου) είναι απλά μπούσουλας για να γλιτώσεις αν γίνεται χρόνο κ "πατάτες" ...
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Μπορείς ως δεύτερη λύση να το αφήσεις και έτσι όπως είναι, αν σου είναι δύσκολο να αλλάξεις διαρρύθμιση, αλλά πρέπει οπωσδήποτε να μετριάσεις την πρώτη ανάκλαση του αριστερού ηχείου και τις ανακλάσεις πίσω από το κεφάλι σου, ενώ καλό θα ήταν να 'σπάσεις' και τις ανακλάσεις από τον μπροστά τοίχο με ράφια με βιβλία πχ. Όλα αυτά μπορούν σε ένα βαθμό να γίνουν χωρίς να χαλάσει αισθητικά ο χώρος, πχ:
Untitled1.png
 
Last edited:

Z

Zdimis

Guest
Για τσέκαρε και αυτή τη διαρρύθμιση...οι διαστάσεις είναι οι δικές σου...όπου πίνακες είναι απορροφητικά πάνελ με ηχοδιαπερατό καμβά. Τουλάχιστον έτσι θα παίζουν πιο όμοια τα ηχεία και μπορείς να μετριάσεις και μερικές πρώτες πλαινές ανακλάσεις, ενώ αφήνεις και πίσω από το κεφάλι σου κενό χώρο...και δεν είναι άσχημα...

View attachment 67450
καλυτερα απο ετσι δεν στηνεται αλλα με 3 μετρα φαρδος επιμενω γουφερ ενα και μεχρι 5 ιντσες .
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Αυτά είναι πολύ basic για οποιονδήποτε μικρό χώρο ακρόασης και βελτιώνουν σαφώς την απόδοση! Ρώτα σε τί χώρο ακούνε αυτοί που σου λένε για πριμαριστές πορδές και σκληρά π@π@ρια σε ηχεία και ενισχυτές και μετά βγάλε τα συμπεράσματά σου...

Όσο για το μέγεθος γούφερ στη πρώτη διάταξη, μιλάμε για 60μ3 (3.5 Χ 6.2 Χ 2.8 πες), άρα...
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
@ep4nder στην πρώτη ανάκλαση προτείνεις απορρόφηση και όχι διάχυση; Επίσης στον πίσω τοίχο πάλι απορρόφηση;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.587
Μηνύματα
2.865.041
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top