Βοήθεια για επιλογή hifi

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Nαι για τον χώρο αυτόν...πίσω σίγουρα, στο πλάι μπορεί να δοκιμάσει αρχικά απορρόφηση, ο πετροβάμβακας τζάμπα είναι που λέει ο λόγος...
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
@ep4nder στην πρώτη ανάκλαση προτείνεις απορρόφηση και όχι διάχυση; Επίσης στον πίσω τοίχο πάλι απορρόφηση;
Διάχυση στο οπίσθιο προς τον καναπέ τοίχωμα θ'απαιτούσε μεγαλύτερο περιθώριο ως προς την απόσταση του ακροατή.Επιπλέον,οι συνιστώσες από πλευρικές ανακλάσεις που θ'αντιστοιχούσαν στο δεξί ηχείο,θα είχαν ένεκα της εν λόγω διαρρύθμισης...στοχαστική ενεργειακή κατανομή.
Αυτο μπορουμε να το βρουμε για δεδομενο χωρο και πως ?
Ναι.Υπολογισμός RT ανά ζώνη τριτοκτάβας.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Πιθανόν θα μπορούσες κι έτσι για πιθανόν λιγότερη ενεργοποίηση των room modes, όπου θα είχες και τη δυνατότητα να προσθέσεις -αφού θα βόλευε λειτουργικα, αλλά και αισθητικά- ένα superchank στη γωνία, ως πλάτη της TV. Όρεξη να έχεις και από ιδέες...
Untitle21.png
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.455
Reaction score
50.594
- αυτό το τελευταίο λογικά είναι καλύτερο , και είναι και η πάγια λύση σε κυβικούς χώρους
 




Μηνύματα
24
Reaction score
14
Μίλησα με αντιπροσωπεία dynaudio. Τα focus 200 xd έχουν 4.700 και δεν υπάρχουν για να τα ακούσεις. Μόνο να τα αγοράσεις απ ευθείας. Πιθανόν να πάω να ακούσω κάποια άλλα dynaudio για να πάρω μια ιδέα από τον ήχο τους. Από τη σειρά xeo έχει μόνο προς ακρόαση τα xeo 2.

Μου έστειλε ο τύπος κάποιες φώτο από τα μεταχειρισμένα foxus 200xd απο γερμανία. Tα focus κάποια εξωτερικά θεματάκια τα οποία τα έκανε repair όπως λέει και μου έστειλε κάποιες φωτο να δω. Γενικά στο audio-markt.de έχει μόνο καλές κριτικές ο τυπάς.

ep4nder ποιο προγραμμα χρησιμοποιεις; Μήπως τα καταφέρω και κάνω μια πιο ρεαλιστική παρουσίαση του χώρου.
 

Attachments


Μηνύματα
148
Reaction score
98
Πιθανόν να πάω να ακούσω κάποια άλλα dynaudio για να πάρω μια ιδέα από τον ήχο τους.
Ακόμη ένα θέμα προς σκέψη.
Αν πάρεις ενεργό σύστημα κ δε σου αρέσει,βγει κάτι που δεν σου κάνει,θα έχεις λιγότερες εναλλακτικές λύσεις.
Στον ανεξάρτητο"ήχο" από ηχεία -ολοκληρωμένο κλπ μελλοντική αναβάθμιση σιγά σιγά ή κ ύφους πως θα ακούγεται θα έχεις επιλογή.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.797
Reaction score
11.041
Και κατά συνέπεια θα συνεχίζεις να ξοδεύεις χρήματα ακολουθώντας την ασφαλή και καθιερωμένη μέθοδο: "δοκιμή και σφάλμα".
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
H άποψη να βρει ηχεία (παθητικά) που του αρέσουν μαζί με nc400 -nc500 και ένα pro-dac και ακουστική φροντίδα του χώρου δεν παίζει?
 

Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Τα πάντα παίζουν...και αυτό καλή λύση είναι, από άποψη οδήγησης και ουδετερότητας τουλάχιστον...
 
Last edited:

Μηνύματα
148
Reaction score
98
Και κατά συνέπεια θα συνεχίζεις να ξοδεύεις χρήματα ακολουθώντας την ασφαλή και καθιερωμένη μέθοδο: "δοκιμή και σφάλμα".
Κ ένας από τους βασικούς (;))κανόνες της ζωής,μαθαίνω από τα λάθη μου,που πήγε;
Είναι μονόδρομος η επαφή με καλό stereo- να περνάει από ,νταντεύω χώρο ακουστικά,περνάω σε αγορά ενεργού σετ κ όλα θα μ' αρέσουν;
Έτσι νομίζω"ακυρώνεται" μεγάλη μερίδα στο χόμπι μας .
 


Μηνύματα
2.412
Reaction score
2.566
Κ ένας από τους βασικούς (;))κανόνες της ζωής,μαθαίνω από τα λάθη μου,που πήγε;
Είναι μονόδρομος η επαφή με καλό stereo- να περνάει από ,νταντεύω χώρο ακουστικά,περνάω σε αγορά ενεργού σετ κ όλα θα μ' αρέσουν;
Έτσι νομίζω"ακυρώνεται" μεγάλη μερίδα στο χόμπι μας .
Γενικότερα, σε οποιαδήποτε ασχολία, όποιος θέλει να επανεφεύρει τον τροχό για χάρη του ταξιδιού και της μαθησιακής διαδικασίας, no problem, θα το χαρεί και περισσότερο...αρκεί να έχει να δίνει.
Στο θέμα μας, η ενασχόληση με τον χώρο για μένα είναι εκ των ων ουκ άνευ, καθώς αφενός εμπεριέχει και αυτή φοβερή ικανοποίηση και ταξίδι, αφετέρου, βελτιώνει την ακουστική εμπειρία, συνεπώς, ναι, για καλό στέρεο όπως λες, είναι απαραίτητη πουπόθεση πλέον. Για κακό έως μέτριο στέρεο όμως, δεν είναι... και εκεί υπάρχει πεδίον δόξης λαμπρόν.
 



Μηνύματα
148
Reaction score
98
Γενικότερα, σε οποιαδήποτε ασχολία, όποιος θέλει να επανεφεύρει τον τροχό για χάρη του ταξιδιού και της μαθησιακής διαδικασίας, no problem, θα το χαρεί και περισσότερο...αρκεί να έχει να δίνει.
Στο θέμα μας, η ενασχόληση με τον χώρο για μένα είναι εκ των ων ουκ άνευ, καθώς αφενός εμπεριέχει και αυτή φοβερή ικανοποίηση και ταξίδι, αφετέρου, βελτιώνει την ακουστική εμπειρία, συνεπώς, ναι, για καλό στέρεο όπως λες, είναι απαραίτητη πουπόθεση πλέον. Για κακό έως μέτριο στέρεο όμως, δεν είναι... και εκεί υπάρχει πεδίον δόξης λαμπρόν.
Δεν έχω εδώ κ χρόνια αμφιβολία ότι εν αρχή είναι ο χώρος .
Δε μπορώ όμως για χάρη της γνώσης κ της επιστήμης (άλλωστε αυτή μας δίνει αυτά πού αγοράζουμε) να παραβλέψω την ανθρώπινη φύση μου.
Αν έκανα αγορές αλλά κ φτιάξιμο χώρου έτοιμα θα είχα μικρότερη χαρά για αποτέλεσμα.Δεκτή κάθε σκέψη κ σχολή κ σχόλιο όταν είναι καλοπροαίρετη .
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Κ ένας από τους βασικούς (;))κανόνες της ζωής,μαθαίνω από τα λάθη μου,που πήγε;
Είναι μονόδρομος η επαφή με καλό stereo- να περνάει από ,νταντεύω χώρο ακουστικά,περνάω σε αγορά ενεργού σετ κ όλα θα μ' αρέσουν;
Έτσι νομίζω"ακυρώνεται" μεγάλη μερίδα στο χόμπι μας .
Είναι ν'απορεί κανείς,προτεραιότητα του περίφημου ΄΄χόμπι΄΄ αποτελεί η απρόσκοπτη ακρόαση μουσικών έργων,ή...συσκευών;:sneaky:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.591
Μηνύματα
2.866.903
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top