Βραχυκυκλωτήρες ηχείων






Μηνύματα
1.123
Reaction score
725
Κανενα equalizer παιζει;
:)
Αριστερα βλεπω ενα βαζο...μηπως κανει κανενα συντονισμο;
Και στο τραπεζι εχεις μια φοντανιερα.Εξαφανισε τα.Ή εστω βαλε σοκολατακια μεσα....ferrero rocher...
 
Last edited:

Μηνύματα
9.775
Reaction score
1.827
Γιώργο οπως είπαν όλοι το πρόβλημα διορθώνεται με άλλους τρόπους, όπως η τοποθέτηση ηχείων, αλλά έχω την υποψία ότι βραχυκυκλωτηρες Nordost ίσως βοηθούσαν το θέμα που έχεις.
 

Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
Γιώργο οπως είπαν όλοι το πρόβλημα διορθώνεται με άλλους τρόπους, όπως η τοποθέτηση ηχείων, αλλά έχω την υποψία ότι βραχυκυκλωτηρες Nordost ίσως βοηθούσαν το θέμα που έχεις.
Θα το δουμε κι αυτο
 






Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Μήπως να δοκίμαζες κανένα καλώδιο ηχείων biwire? Ποιο καλώδιο έχεις τώρα;
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Τελειώσατε;

Βάλε Dirac.

:fuckyou:
Μη θεοποιείς το όποιο πρόγραμμα ψηφιακής ισοσταθμισης απόκρισης, ως τη λύση για πάσα νόσο και μαλακία, είναι ..μαλακία! :p

Για να μη παρεξηγούμαι: Ξέρουν όλοι εδώ μέσα πως είμαι φανατικός υποστηρικτής της ψηφιακής ισοσταθμισης, και την θεωρώ άκρως απαραίτητη σε κάθε ηχοσύστημα. 8-)

Όμως, όπως πολύ καλά γνωρίζεις, στα χοντρά προβλήματα των ιδιοσυντονισμών του χώρου, το κουκούλωμα των φίλτρων της ψηφιακής ισοσταθμισης απόκρισης είναι έως και άχρηστο. Γι'αυτό και συ έχεις γεμίσει το χώρο σου με διαχυτές και μπάσο-παγίδες, και δεν αρκέστηκε η αφεντιά σου στο ντιράκ.:p

Επίσης, γνωρίζεις καλά ότι κάθε επέμβαση σημαντικής διαφοροποίησης με εκουαλαϊζέισιον στο ψηφιακό πεδίο, συνοδεύεται από δυναμική συμπίεση. Δηλαδή παραμόρφωση, του χείριστου είδους...

Αντιθέτως, στην κατασκευή και απόκριση του μετατροπέα ηλεκτρικής ενέργειας σε ηχητική, κοινώς στο ηχείο, οι όποιες επεμβάσεις, ιδίως όταν είναι στοχευμένες για την εκάστοτε εφαρμογή (στα μέτρα του χώρου δηλαδή) δεν έχει συνοδά μειονεκτήματα σε αυτήν την εφαρμογή. Αυτό είναι ας πούμε στα ενεργά ηχεία τα ρυθμιστικά τονικότητας στην πλάτη του ηχείου, τα οποία (ως γνωστόν) διαφοροποιούν τις κλίσεις των κρος και τις προενισχυτικές στάθμες προ των τελικών σταδίων, άρα ομοίως συνοδεύονται από απουσία συνοδών μειονεκτημάτων στην εφαρμογή ισοστάθμισης απόκρισης, και ως εκ τούτου είναι τα πρώτα που θα πρέπει ο χρήστης να χρησιμοποιήσει, είναι αυτά που προτείνει ο ίδιος ο κατασκευαστής του ηχείου για χρήση, κι ως γνωστόν, αυτός, ξέρει..8-)

Ο άνωθεν φίλος, σαν τόσους άλλους, έκανε το ίδιο σφάλμα με τη μάζα, να μην αγοράσει ενεργά ηχεία. Τώρα πληρώνει τα σπασμένα, διότι, αν είχε λόγου χάριν ένα ενεργό dynaudio, θα επέλεγε την έτοιμη ρύθμιση για απόσταση από τον πίσω τοίχο που έχει στην πλάτη του το ηχείο, και θα έπαιζε με τα ρυθμιστικά τονικότητας του ηχείου για μικρορυθμίσεις, μέχρι να το φέρει εκεί που χρειάζεται.

Τώρα, το ίδιο το ηχείο είναι το πρόβλημα, διότι είναι τετραπληγικό, παράλυτο, δε μπορεί να προσαρμοστεί στο χώρο μόνο του, του λείπουν τα αναγκαία ρυθμιστικά τονικότητας στην πλάτη.
Ακόμα και ορισμένα παθητικά ηχειάκια έχουν τέτοιες δυνατότητες, με πιο σύνθετα παθητικά κρος, και με προτεινόμενες από τον κατασκευαστή διαφορετικές οπές ανάκλασης χαμηλών, ώστε να δύναται να προσαρμοστεί στο χώρο, ως προβλέπεται.

Βεβαίως, ο κόσμος αγοράζει κουτσά και παράλυτα ηχεία γιατί του "άρεσαν" στο μάτι ή στο αφτί του δοκιμαστή ενός περιοδικού, και δεν βάζει στο σκεπτικό του να αφήσει τον χώρο να επιλέξει ηχείο, θέλει νά'χει αυτός το "πάνω χέρι". Ε, παίρνει πόδι από το χώρο και ψάχνει ...μαγικούς βραχυκυκλωτήρες!:p

Αυταααα....:drinks:
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μη θεοποιείς το όποιο πρόγραμμα ψηφιακής ισοσταθμισης απόκρισης, ως τη λύση για πάσα νόσο και μαλακία, είναι ..μαλακία! :p

Για να μη παρεξηγούμαι: Ξέρουν όλοι εδώ μέσα πως είμαι φανατικός υποστηρικτής της ψηφιακής ισοσταθμισης, και την θεωρώ άκρως απαραίτητη σε κάθε ηχοσύστημα. 8-)

Όμως, όπως πολύ καλά γνωρίζεις, στα χοντρά προβλήματα των ιδιοσυντονισμών του χώρου, το κουκούλωμα των φίλτρων της ψηφιακής ισοσταθμισης απόκρισης είναι έως και άχρηστο. Γι'αυτό και συ έχεις γεμίσει το χώρο σου με διαχυτές και μπάσο-παγίδες, και δεν αρκέστηκε η αφεντιά σου στο ντιράκ.:p

Επίσης, γνωρίζεις καλά ότι κάθε επέμβαση σημαντικής διαφοροποίησης με εκουαλαϊζέισιον στο ψηφιακό πεδίο, συνοδεύεται από δυναμική συμπίεση. Δηλαδή παραμόρφωση, του χείριστου είδους...
Και αφού είπες όσα πολύ σωστά είπες, και αφού είδες την φωτό του χώρου και τα ηχεία, και αφού διάβασες τα μαγικά περί βραχυκυκλωτήρων, μπορείς τωρα να γυρίσεις στην πρώτη παράγραφο και να την αλλάξεις.:p

Και αυτό γιατί εγώ δεν θεοποιώ το προγράμματα ψηφιακής ισοστάθμισης, και εχω γεμίσει όλο το δωμάτιο με room treatments. . Ξέρω πολυ καλά πως το software δεν λύνει ολα τα προβλήματα. Απλως τα μετατρέπει σε άλλα, μικρότερα προβλήματα. Τζάμπα την έγραψες την παράγραφο.

Κανονικά λοιπόν θα έπρεπε να προτείνουμε μέτρηση απόκρισης και χρόνων αντήχησης και κατόπιν διόρθωση τους με room treatments. Ισως και πολλαπλά subwoofers. Ο φίλος δεν θα μας έδινε καμία σημασία, βάζω στοίχημα απο όσα βλέπω στις φωτό. Και θα άρχιζε τα βουντού.

Οπότε στην συγκεκριμένη περίπτωση, με τα δεδομένα που έχουμε, το software θα του λύσει το πρόβλημα του μπουμαρίσματος πολύ καλύτερα απο τα μαγικά που φαντάζεται, και πολυ φτηνότερα σε βάθος χρόνου.

Κι αν θελει, το βάζει να δουλέψει μονο στις χαμηλές, πες 20-150Hz.
 
Last edited:

P

PMC

Guest
Καλησπερα. Έχω ένα ζεύγος ηχείων Monitor audio PL200 στα οποία έχω τους μαμά βραχυκυκλωτηρες και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι βγάζουν πολύ μπάσο για τον χώρο μου. Έχω ακούσει ότι με αλλαγή βραχυκυκλωτηρων διορθώνεται το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό , όποτε θα ήθελα την γνώμη σας για το τι καλώδιο θα μπορούσα να βάλω ως βραχυκυκλωτηρα ώστε να μαζέψω το μπάσο χωρίς να χάσω σε καθαρότητα.
Έχεις σκεφτεί την διπλό καλωδίωση ?
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Τζάμπα την έγραψες την παράγραφο.
Μπα, τα λέω στη νυφη ν'ακούει η πεθερά, σταθερά, χρόνια τώρα... ;)

Κανονικά λοιπόν θα έπρεπε να προτείνουμε μέτρηση απόκρισης και χρόνων αντήχησης και κατόπιν διόρθωση τους με room treatments.
Πολυτέλειες για τον αδαή, θα φρικάρει, άσε που δε σώζεται εκεί μέσα, ούτε να τα κουνήσει από τη θέση τους δε μπορεί!
Και χωρίς μετρήσεις, με βασικές γνώσεις, τα κύρια προβλήματα τα ξέρεις ήδη. Η μέτρηση εδώ έρχεται μόνο ως επιβεβαίωση της θεωρίας, δηλαδή είναι σχεδόν άχρηστη, καθώς ούτε ακρίβεια χρειάζεται, ούτε στοχευμένη παθητική ισοσταθμιση χώρου δε πρόκειται να γίνει.:p

Ισως και πολλαπλά subwoofers.
Αυτό ναι, σωστό. Τώρα πως να πείσεις αυτόν που νομίζει ότι έχει υπερβολικό μπάσο ότι χρειάζεται πολλαπλά σαμπ, είναι κάτι που το αφήνω στα επιδέξια χέρια σου! :gotcha:

Εγώ το είπα πως λύνεται το πρόβλημα του φίλου, και το εξήγησα αρκετά αναλυτικά (ενεργά ηχεία με ενσωματωμένη DSP ισοσταθμιση, ως προβλέπεται). Έχει πάρει παράλυτα ηχεία. :lol:

Το ειπα, δε το είπα; :lolsign:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.715
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top