Βραχυκυκλωτήρες ηχείων

Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
Καλησπερα. Έχω ένα ζεύγος ηχείων Monitor audio PL200 στα οποία έχω τους μαμά βραχυκυκλωτηρες και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι βγάζουν πολύ μπάσο για τον χώρο μου. Έχω ακούσει ότι με αλλαγή βραχυκυκλωτηρων διορθώνεται το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό , όποτε θα ήθελα την γνώμη σας για το τι καλώδιο θα μπορούσα να βάλω ως βραχυκυκλωτηρα ώστε να μαζέψω το μπάσο χωρίς να χάσω σε καθαρότητα.
 

kl1

Μηνύματα
159
Reaction score
56
Δεν νομιζω να αλλαξει το μπασο με τους βραχυκυκλοτηρες το θεωρω απιθανο .
 

Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
Δεν νομιζω να αλλαξει το μπασο με τους βραχυκυκλοτηρες το θεωρω απιθανο .
Ήδη δοκιμάζω κάποιους άλλους με καλώδιο van dehul “the wind” και το μπάσο μαζεύτηκε αρκετά αλλά δεν είναι τόσο καθαρό όσο πριν.
Αναμένω και άλλες γνώμες-συμβουλες .......
 


Μηνύματα
2.340
Reaction score
4.902
Καλησπερα. Έχω ένα ζεύγος ηχείων Monitor audio PL200 στα οποία έχω τους μαμά βραχυκυκλωτηρες και το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι βγάζουν πολύ μπάσο για τον χώρο μου. Έχω ακούσει ότι με αλλαγή βραχυκυκλωτηρων διορθώνεται το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό , όποτε θα ήθελα την γνώμη σας για το τι καλώδιο θα μπορούσα να βάλω ως βραχυκυκλωτηρα ώστε να μαζέψω το μπάσο χωρίς να χάσω σε καθαρότητα.
Δεν ισχύει τίποτε από όλα αυτά. Σταμάτα να ψάχνεσαι σε αυτό το σημείο...αλλού είναι το πρόβλημα.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Πιό πιθανό να πετύχεις αυτό που θέλεις αλλάζοντας τη θέση των ηχείων στο χώρο ή ακόμα καλύτερα κάνοντας μια μελέτη ακουστικής του χώρου παρά δοκιμάζοντας γέφυρες από εξωτικά υλικά και διάφορα τέτοια ματζούνια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
Έχω ακούσει ότι με αλλαγή βραχυκυκλωτηρων διορθώνεται το πρόβλημα σε μεγάλο βαθμό
Να μην ακούς τέτοια τρελά πράγματα.
Και για κάτσε, ποιος στην είπε αυτή την πατάτα;
 



Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
Πιό πιθανό να πετύχεις αυτό που θέλεις αλλάζοντας τη θέση των ηχείων στο χώρο ή ακόμα καλύτερα κάνοντας μια μελέτη ακουστικής του χώρου παρά δοκιμάζοντας γέφυρες από εξωτικά υλικά και διάφορα τέτοια ματζούνια.
Δεν δοκιμάζω εξωτικά υλικά ,απλά έτυχε να έχω το καλώδιο που ανέφερα και είπα να το δοκιμάσω. Αλλαγή στην θέση των ηχείων δεν γίνεται καθώς δεν υπάρχει άλλος χώρος.
 


Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
Να μην ακούς τέτοια τρελά πράγματα.
Και για κάτσε, ποιος στην είπε αυτή την πατάτα;
Τι σημασία έχει ποιος μου το είπε ? !!!!.
Το θέμα είναι ότι παρατήρησα μείωση χαμηλού με την αλλαγή που έκανα.
 


Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Το θέμα είναι ότι παρατήρησα μείωση χαμηλού με την αλλαγή που έκανα.
Αυθυποβολή λέγεται:) χωρίς να θέλω να σε πικάρω ή θίξω το σχόλιο είναι πραγματικά καλοπροαίρετο και με διάθεση χιούμορ. Όταν είπα αλλαγή θέσης των ηχείων εννοούσα να μετακινηθούν έστω μερικούς πόντους κι όχι να τα βάλεις σε εντελώς άλλο σημείο του δωματίου, βάλε φωτό.
 

Μηνύματα
1.116
Reaction score
88
Βάλε φωτό..



[DOUBLEPOST=1524846071][/DOUBLEPOST]
Να φέρεις παπά για ευχέλαιο.
Κάτι παίζει εκεί μέσα...
Χαχαχχαχχχχχχ, θα φωναξω εξορκιστη !!!!
[DOUBLEPOST=1524846184][/DOUBLEPOST]
Αυθυποβολή λέγεται:) χωρίς να θέλω να σε πικάρω ή θίξω το σχόλιο είναι πραγματικά καλοπροαίρετο και με διάθεση χιούμορ. Όταν είπα αλλαγή θέσης των ηχείων εννοούσα να μετακινηθούν έστω μερικούς πόντους κι όχι να τα βάλεις σε εντελώς άλλο σημείο του δωματίου, βάλε φωτό.

[DOUBLEPOST=1524846389][/DOUBLEPOST]Το αριστερο Ηχείο που ειναι λιγο στριμωγμενο εχει αποσταση από τον πισω τοιχο 50cm και απο τον πλαινο επισης 50cm. Η κλιση τους ειναι ελαφριως προς τα μεσα οπως βλεπετε.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187


Το μπλε είναι η απόκριση των woofers σου, που είναι μια χαρά.
Το κόκκινο είναι η στάθμη του συντονισμένου σωλήνα. Αυτή αθροίζεται με τα woofers και δίνει αυξημένη στάθμη 4-5 db από τους 60 Hz έως τους 180 Hz.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.284
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top