Γίνεται, που γίνεται, ας γίνει σωστά

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.395
Reaction score
125.558
Δεν χωράει το FL μπροστά απο την οθόνη και την κάσα της πόρτας
Ναι, το ξέρω.
Θα πρέπει να σταματήσει η οθόνη εκεί που θα ξεκινάει το ηχείο, τουλάχιστον να γίνει ένα "παράθυρο", και να έρθει "πρόσωπο" το ηχείο με το επίπεδο της οθόνης, στην έσω ακμή του.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Οι πορτες σε τετοιους χωρους εαν γινεται , καλο ειναι να ανοιγουν προς τα εξω.
Πιστευω οτι γινεται με κλιση , ορθιο και επανασχεδιασμο στο πλαινο μασκιν.(αρα και μαυρο ηχοπερατο εκει).Με αλλη βαση φυσικα.
Το ραβε ξυλωνε μην το σκεφτεσαι, δεν αποφευγεται θα χρειαστει και μετα των δοκιμων, ειναι μερος της διαδικασιας.
 

Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.317
Οι πορτες σε τετοιους χωρους εαν γινεται , καλο ειναι να ανοιγουν προς τα εξω.
Πιστευω οτι γινεται με κλιση , ορθιο και επανασχεδιασμο στο πλαινο μασκιν.(αρα και μαυρο ηχοπερατο εκει).Με αλλη βαση φυσικα.
Το ραβε ξυλωνε μην το σκεφτεσαι, δεν αποφευγεται θα χρειαστει και μετα των δοκιμων, ειναι μερος της διαδικασιας.
Εννοείται πως την είχα σχεδιάσει να ανοίγει προς τα έξω, αλλά φευ.
ο «διακοσμητής» πήρε πρωτοβουλία >:(
Η πόρτα είναι χειροποίητη , ένα ποίημα, λυπήθηκα να την ξηλώσω. Αν και θα έχουν πρόβλημα ήχοδιαφυγής γιατί εγώ είχα άλλες προδιαγραφές, αλλά υπερίσχυσε η «αισθητική» μη σεσω o_O
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Kαταλαβα...νταξυ η ηχομονωση αλλο κεφαλαιο ειδικα με τις χαμηλες...θελει δευτερο προθαλαμμο με δευτερη πορτα....και ,και..και ...σε καποια πραγματα θελει συμβιβασμους ...
 

Μηνύματα
7
Reaction score
0
Ομολογώ οτι το αρχικό θρεντ του 2019 μου είχε διαφύγει. Εξαιρετικά λεπτομερείς και ξεκάθαρες οι κατόψεις. Φαίνονται ότι έχουν μελετηθεί με μεράκι και αγάπη . Τυχερός και ο πελάτης που γνώρισε τον Αρτέμιο και του μετέδωσε το μικρόβιο αλλά και Αρτέμιος που δούλεψε το προτζεκτ. Σου εύχομαι να κάνεις και άλλες τέτοιες ωραίες δουλειές.

Από την μεριά μου θα ήθελα να δω και να ρωτήσω τα εξής

1) Υπάρχει πίσω όψη με τα ατμός μέσα? αν όχι, έστω μια πλαϊνή.
2) Θα υπάρχει εξωτερικό treatment πάνω στην διάτρητη ?
3) Η αρχική μελέτη εκτελέστηκε με τα μονωτικά στο post #19 ?
4) Τι rt έδωσε η ακουστική μελέτη. Ο χώρος μετρήθηκε μετά την τοποθέτηση των υλικών ?
5) Βάσεις ηχείων οροφής και βάση προτζέκτορα. Με εντυπωσιάζει η λύση της κίνησης πάνω στη ράγα. Ποιος μας τις φτιάχνει ?
6) Τι σημαίνει , είναι η λύση των τοιχοματικών ορίων. ? Έχει να κάνει με το ποστ του Κώστα στο #85?
7) Στην φωτό 4 του #162 υπάρχουν ηχεία ύψους σε ράγα και ηχείο ύψους κεντρικό ? Στην κάτοψη υπάρχουν αλλά δε τα βλέπω ?
8) Ποια είναι η απόσταση ηχείων --> ακουστικής οθόνης - Bασικά ποιές είναι οι ιδανικές αποστάσεις ?

Καλά έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά δεν τις γράφω.
Βασικά οκ, αυτό που ρώτησε ο Soco δύο φορές νομίζω σχετικά με το comb filtering (εντοιχισμός/μονωτικά κτλ) . Δεν το θεωρεί απαραίτητο ο μηχανικός ακουστικής ?
 

Μηνύματα
3.117
Reaction score
10.317
Ομολογώ οτι το αρχικό θρεντ του 2019 μου είχε διαφύγει. Εξαιρετικά λεπτομερείς και ξεκάθαρες οι κατόψεις. Φαίνονται ότι έχουν μελετηθεί με μεράκι και αγάπη . Τυχερός και ο πελάτης που γνώρισε τον Αρτέμιο και του μετέδωσε το μικρόβιο αλλά και Αρτέμιος που δούλεψε το προτζεκτ. Σου εύχομαι να κάνεις και άλλες τέτοιες ωραίες δουλειές.

Από την μεριά μου θα ήθελα να δω και να ρωτήσω τα εξής

1) Υπάρχει πίσω όψη με τα ατμός μέσα? αν όχι, έστω μια πλαϊνή.
2) Θα υπάρχει εξωτερικό treatment πάνω στην διάτρητη ?
3) Η αρχική μελέτη εκτελέστηκε με τα μονωτικά στο post #19 ?
4) Τι rt έδωσε η ακουστική μελέτη. Ο χώρος μετρήθηκε μετά την τοποθέτηση των υλικών ?
5) Βάσεις ηχείων οροφής και βάση προτζέκτορα. Με εντυπωσιάζει η λύση της κίνησης πάνω στη ράγα. Ποιος μας τις φτιάχνει ?
6) Τι σημαίνει , είναι η λύση των τοιχοματικών ορίων. ? Έχει να κάνει με το ποστ του Κώστα στο #85?
7) Στην φωτό 4 του #162 υπάρχουν ηχεία ύψους σε ράγα και ηχείο ύψους κεντρικό ? Στην κάτοψη υπάρχουν αλλά δε τα βλέπω ?
8) Ποια είναι η απόσταση ηχείων --> ακουστικής οθόνης - Bασικά ποιές είναι οι ιδανικές αποστάσεις ?

Καλά έχω και άλλες ερωτήσεις αλλά δεν τις γράφω.
Βασικά οκ, αυτό που ρώτησε ο Soco δύο φορές νομίζω σχετικά με το comb filtering (εντοιχισμός/μονωτικά κτλ) . Δεν το θεωρεί απαραίτητο ο μηχανικός ακουστικής ?

1) η ράγα οροφής που κινούνται προτζέκτορας κ ατμος είναι η ράγα-οδηγός που μπαίνει στις συρόμενες πόρτες
IMG_7157.jpeg
IMG_7156.jpeg


2) κατά τις μετρήσεις θα το διαπιστώσουμε , αν και εκτιμούμε ότι θα χρειαστεί και θα γίνει ανάρτηση απορρόφησης (5εκ) υπό μορφή κάδρου πάνω στη διάτρητη. Τα έχουμε ήδη πάει για τις δοκιμές

3) τροποποιήθηκε , δεν μπήκε διπλή γυψοσανιδα τελικά , η μελέτη υπέδειξε άλλα υλικά με ελαστική ανάρτηση κ στήριξη. Γιαυτο και κατέλαβε παραπάνω χώρο απ ότι είχε αρχικά σχεδιαστεί.
ο πίσω τοίχος έγινε σάντουιτς με διπλό σκελετό , φουλ μόνωση, και τέλος διπλές γυψοσανίδες.
στην οροφή η μόνωση που εφάπτεται στο Σκυροδεμα είναι heraklith και κατόπιν Πέτροβάμβακας.

4) όχι ακόμα

5) Μιχάλης Μελίδης Θεσσαλονίκη, στέλνει παντού.
IMG_6916.jpeg


6) τοιχοματικό όριο (για τα μπάσα) θεωρούμε το Σκυροδεμα. Εδώ στις 6 έδρες του ορθογωνίου παραλληλεπίπεδου , οι 5 είναι μπετόν.

7) δεν υπάρχει κεντρικό ύψους (vog)
Αυτό που φαίνεται στο βάθος είναι σαμπ.
Τα ροζ είναι στην κάτοψη τα atmos

8) 35 εκ τουιτερ-πανί

Θεωρώ ότι ο «σωστός» εντοιχισμος είναι δεσμευτικός , οπότε δεν προτάθηκε, εξάλλου ο ιδιοκτήτης ήθελε να τα βλέπει. Υπήρχε θέμα κ με την ηχοπερατή αλλά δεν …..

Αυτά
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.719
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top