Γίνεται, που γίνεται, ας γίνει σωστά

Μηνύματα
4.463
Reaction score
7.736
επανερχομαστε. :party:

το σύστημα τοποθετήθηκε , 9.4.6.
ΟΛΑ, πολύ σκούρο γκρι (στο χρώμα των Neumann), σχεδόν μαύρα, πλην δαπέδου κ πολυθρόνων.

Θεατές 2+4
Διαστάσεις χώρου #151, κεκλιμένη οροφή κ δάπεδο παταριού.

Όλα ενεργά
Neumann. KH420. LRC
Neumann. KH310 υπόλοιποι 6 δορυφόροι σε επιτοίχιες κινητές βάσεις.
Neumann. ΚΗ120 atmos (μετακινούμενα σε ράγα)
Βάσεις ηχείων/προτζεκτορα by Μελίδης

2 sub dual opposed (στον πίσω τοίχο), 12” (4τμχ γουφερ) πρόβλεψη για άλλα 2 όμοια sub
2 sub dual opposed (κάτω απο τα LR), 18” (8τμχ γουφερ)
Όλα τα subs με Hypex FusionAmp FA502

PrePro Trinnov Altitude 20ch

ηχοπερατη οθόνη σταθερή 120” (ανακλινόμενη), με δυνατότητα για 140”. σε custom πλαίσιο, masking μαύρο βελούδο.

custom έπιπλο μηχανημάτων

προβολέας JVC N5B (μετακινούμενους σε ράγα).
Lumagen pro4242


Εκκρεμεί το καλιμπραρισμα ήχου κ εικόνας.
Οι φώτος εκκρεμούν:D
Σωστές επιλογές.
 

Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.325
Ο @Artemios με τα λόγια χτίζει ανώγεια και κατώγεια (κυριολεκτικά,χα χα!) :biggrin: :biggrin:
Θέλουμε έστω μία ενδεικτική φωτό, αλλιώς όλα τα παραπάνω δεν υπήρξαν ποτέ :tongue:! Ελπίζω ν΄αφήσει ο ευτυχής ιδιοκτήτης, είναι για καλό σκοπό.

Congrats για το project και την υλοποίηση, ακούγεται και σίγουρα είναι απαιτητικότατη σχεδίαση και εφαρμογή.
Είμαι σίγουρος οτι το αποτέλεσμα θα δικαιώσει :party:!

:thumbsup::thumbsup::thumbsup:
Μερικές παλιές προ εξαμήνου.
IMG_7149.jpeg
IMG_7159.jpeg
IMG_7150.jpeg

IMG_7153.jpeg


Θα ανεβάσω και προσφατες με την οθόνη κ τα μηχανήματα κ κάτοψη με τις τελικές θέσεις.
 


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Για να μην ψάχνω όλο το νήμα, η διάτρητη (υλικό?) επιφάνεια στους τοίχους από που αγοράστηκε; Τιμή ;
Υλικό πλήρωσης (αν) οπίσθιας κοιλότητας και βάθος ;
Είναι πραγματικό binary diffuser ;
Ενα λινκ με προδιαγραφές θα βοηθούσε πολύ.
Ευχαριστώ
 



Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.325
Για να μην ψάχνω όλο το νήμα, η διάτρητη (υλικό?) επιφάνεια στους τοίχους από που αγοράστηκε; Τιμή ;
Υλικό πλήρωσης (αν) κοιλότητας και βάθος ;
Είναι πραγματικό binary diffuser ;
Ενα λινκ με προδιαγραφές θα βοηθούσε πολύ.
Ευχαριστώ
Κοινή διάτρητη γυψοσανίδα του εμπορίου.
ολη η ιστορία βρίσκεται πίσω απο αυτήν. :thumbsup: ;) Και αφορά τη μελέτη που εφαρμόστηκε.
Αυτο που μπορώ να πω γιατί το έχω ήδη αναφέρει , είναι η λύση των τοιχοματικών ορίων. Πρέπει να ανατρέξεις σε πιο πάνω ποσταρισματα.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Υπάρχει ιστορία και στα κατανομή/"τυχαίον" και στις διαστάσεις της διάτρησης, και είπα "μήπως", γι' αυτό ρώτησα. Φαντάζομαι specs της γυψοσανίδας δεν υπάρχουν . . . ;
 

Μηνύματα
3.121
Reaction score
10.325

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.400
Reaction score
1.856
Κλασσικοί Γερμαναράδες, όλα μόνο στη γλώσσα τους, ακόμα και στις "διεθνείς" ιστοσελίδες τους. >:(>:(

Τεσπα, και συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά για όποιον άλλον ενδιαφερθεί :

Για τους μη γερμανομαθείς, οι δικές σου είναι μάλλον μία από τις τυχαίας διάτρησης Cleaneo 8/15/20 ή 12/25/30 (binary diffusers δεν είναι, αλλά από το ολότελα...), με specs από το pdf κάνοντας ψάξιμο για "8/15/20" ή "12/25/30" :

 
Last edited:

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Binary diffuser μπορεί να χαρακτηριστεί οποιοδήποτε diffuser αποτελείται από 0 και 1 (εξού και το δυαδικό) όπου 0 είναι πλήρης ανάκλαση και 1 πλήρης απορρόφηση. Αυτό στη θεωρία πάντα γιατί στην πράξη δεν υπάρχει πλήρης ανάκλαση και πλήρης απορρόφηση. Στο audio τώρα αυτό που έχει καθιερωθεί να λέμε binary diffuser είναι σαν αυτά που έχω φτιάξει και εγώ στο νήμα μου που το 0 και 1 προκύπτει μέσω ψευδοτυχαιου αλγορίθμου. Η γυψοσανίδα της knauf όπως την βλέπω μια χαρά δουλειά μπορεί να κάνει απλά δεν είναι binary σε καμία περίπτωση αφού δεν έχει ίδιας διατομής τρύπες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.409
Reaction score
125.595
διαστάσεις από τοιχωματικα όρια 7,27/4,61/2,82
τελικες καθαρές διαστάσεις 7,10/4,42/max2,62-min2,35
καθαρή επιφάνεια 31,38 τμ, καθαρός όγκος 80 κμ
Ο χώρος αυτός είναι λίγο πιο στενός από μένα (4,42 η μικρή διάσταση μετά τις γυψοσανίδες, 4,61 η αρχική, ενώ σε μένα είναι 5,76*6,10) και πάνω κάτω ίδια τετραγωνικά μέτρα (άντε να τον περνάω κατά 1-1,5τμ.

Πολύ πράμα έβαλε, άρχοντας.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Τιπ, εάν δεν το έχετε κάνει ήδη, πίσω από το ηχοπερατο και μεταξύ των ηχείων l-c-r θα χρειαστεί απορρόφηση τέτοια οσο δείχνει η συχνοτικη αποκοπή του υφάσματος + ))για αποφυγή combfiltering.
 







kostas999

Ανάποδη Πυξίδα
Μηνύματα
947
Reaction score
978
Μπράβο για το Project, δεν ξέρω λεπτομέρειες αλλά με βάση φωτό έχω μερικές καλοπροαίρετες παρατηρήσεις. Η πρώτη αφορά τη γυψοσανίδα, πολύ γυψοσανίδα, μα πολύ γυψοσανίδα, ακόμη και με στερέωση σε ειδικό πλαίσιο με αντικραδασμικά θα παρουσιάσει προβλήματα πολύ σύντομα! Πολλά sub, δυνατός ήχος, μεγάλος συντονισμός, ιδίως αν τα πίσω sub παίξουν με το wave, πολλές βίδες και στερεώσεις ηχείων πάνω της. Το δεύτερο αφορά την τοποθέτηση ηχείων, τα WL, WR σε τόσο κοντινές αποστάσεις με τα μπρος και τα suround απλά χαλάνε εικόνα. Εχω σχεδόν ίδιες αποστάσεις χώρου (8Χ5Χ3.30) και όλες οι ηχητικές μετρήσεις έδειχναν αλληλοκάλυψη, αναγκαστικά έδιωξα τα WR,WL.
Η απόσταση θέασης για 120 ίντσες είναι από οριακή έως κουραστική αν χρησιμοποιούνται υπότιτλοι, δίχως υπότιτλους κανένα πρόβλημα. Θα προτιμούσα τα 400 L φως παραπάνω του ΝΖ7 αλλά αυτό που πραγματικά θα ενοχλεί είναι η ζέστη που θα έρχεται στα κεφάλια των πίσω θεατών! Έχω Dila και καλοκαίρι είναι σα θερμάστρα!
Το τελευταίο είναι πιο πολύ απορία, γιατί 2 παράκεντρες θέσεις και όχι 3 μικρότερες αλλά με κεντρική θέαση; Αδύνατο να ακούσεις στέρεο αλλά και ενοχλητικό να βλέπεις εικόνα από γωνία!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.615
Μηνύματα
2.868.143
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top