Για Klipsch RP-280F: Marantz PM/SA-8005, Primare I/CD-22, other?

Marantz PM8005 vs Primare I22 vs Cambridge Audio CXA80 vs Other


  • Total voters
    22
Μηνύματα
82
Reaction score
32
Καλησπέρα και πάλι στην παρέα. Έχοντας λάβει πλέον τα παραπάνω ηχεία έπειτα και από τις δικές σας συμβουλές, καλούμαι πλέον να επιλέξω τον κατάλληλο - ενσωματωμένο - ενισχυτή (γιατί δεν έχω ούτε ενισχυτή!) που θα "ταιριάξει" με τα ηχεία, ώστε να παράγεται ένας ζωντανός, αναλυτικός ήχος που δεν θα κουράζει. Από τον τίτλο φαίνεται ότι κατευθύνομαι σε αδλεφικές λύσεις για αισθητικούς λόγους, ολοκληρεμένου ενισχυτή + CD πηγής. Απαραίτητες προυποθέσεις, να είναι ασημί χρώματος και η ύπαρξη κάπου USB-B υποδοχής για απευθείας σύνδεση υπολογιστή.


Οι βασικές προτάσεις που έχω εντοπίσει είναι οι εξής:

Marantz PM8005 + SA8005
Primare I22 + CD22
Cambridge Audio CXA80 + CXC


Εναλλακτικά έχω επίσης στο μυαλό και τα παρακάτω:


Φθηνότερο: Marantz PM7005 + CD6006
Ακριβότερο: Cambridge Audio Azur 851A + 851C



Από όσο έχω διαβάσει και ακούσει, υπάρχει κίνημα για συνδυασμό Klipsch και Marantz. Ισχύει ότι αυτός ο συνδυασμός είναι καλός; Τα Primare και Cambridge Audio από όσα έχω ακούσει στο youtube μου φαίνονται πιο αναλυτικά/σκληρά. Ισχύει αυτή η εντύπωση που έχω σχηματίσει; Πάνε ή δεν πάνε με τα Klipsch RP-280F;

ΟΙ συνδυασμοί που έχω κάνει παραπάνω, ανήκουν όλοι στην ίδια κατηγορία; Από τιμή είναι σχετικά κοντά. Ποια είναι η γνώμη σας; Άμα υπάρχει κάποιο άλλο μοντέλο να προτείνετε, είμαι όλος αυτιά! :)
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Κάποια πρόταση, κάποια γνώμη βρε παιδιά; Τόσο καλές επιλογές έχω κάνει που δεν χωράνε συζήτηση;;; :dance2:
 

vasilisnt

Golden Boy!
Μηνύματα
2.104
Reaction score
2.740
Δεν ξέρω από ματσαρισματα ηχείων με ενισχυτές

Αν είχα το ποσό καρφί για 851

Προσωπικά θα προτιμούσα κανά benchmark μεταχείρα προ με hypex τελικούς
 

Μηνύματα
13.610
Reaction score
6.565
τα ηχεια πριν τα αγορασεις φανταζομαι τα ακουσες,με τι τα ακουσες? με ποιους ενισχυτες? ποιος σου αρεσε περισσοτερο? απο εκει ξεκινας.Τα μηχανηματα που αναφερεις ειναι καλα,αλλα για να σου πει καποιος μια σωστη γνωμη θα πρεπει να τα εχει ακουσει με τα ηχεια σου,λιγο δυσκολο να πω την αληθεια. Επισης το cd player το θελεις οπωσδηποτε? Για παραδειγμα ο CXA80 εχει και usb dac,μπορεις να συνδεσεις ενα laptop εκει και να κανεις την δουλεια σου.
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.366
- όντας klipschάς , ζωντανό και αναλυτικό ήχο έχουν τα ηχεία σου από μόνα τους , οπότε θα πρότεινα να οδηγηθούν από κάτι μαλακό και με έμφαση στις αρμονικές , δηλ. full - λάμπα ή λάμπα + μόσφετ . . . ενισχυτικά του Τσακιρίδη ή υβρίδια τύπου unico , cairn . . .

- klipsch + manantz , κουράζει διότι παντρεύονται δύο μονάδες με καλές αλλά προβολικές μεσαίες

- από τα αναφερόμενά σου θα πήγαινα στον primare

- δές και εδώ . . . http://www.avsite.gr/forum/threads/klipsch-greek-club.134191/
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
- όντας klipschάς , ζωντανό και αναλυτικό ήχο έχουν τα ηχεία σου από μόνα τους , οπότε θα πρότεινα να οδηγηθούν από κάτι μαλακό και με έμφαση στις αρμονικές , δηλ. full - λάμπα ή λάμπα + μόσφετ . . . ενισχυτικά του Τσακιρίδη ή υβρίδια τύπου unico , cairn . . .

- klipsch + manantz , κουράζει διότι παντρεύονται δύο μονάδες με καλές αλλά προβολικές μεσαίες

- από τα αναφερόμενά σου θα πήγαινα στον primare

- δές και εδώ . . . http://www.avsite.gr/forum/threads/klipsch-greek-club.134191/

Ή κανά Vincent ή είναι λίγο μούφα;
 


Z

Zdimis

Guest
http://www.audioshow.gr/index.php?o...t_id=19433&virtuemart_category_id=325&lang=el


Μιλαμε για ΤΟΝ ενισχυτη που εχει αρετες ακριβων τριοδικων υλοποιησεων ταμαμ για τα ηχεια σου και με dac.Σ ε αυτηντην τιμη παιζει να ειναι το τελ κομματι (στοιχιζε 300),πηγαιμε αρπα τον και δεν θελω να μου φιλησεις τα χερια για τη χαρα που θα παρουνε τα αυτια σου και το πλρτοφολι σου.Δες και τα ριβιου του στο 6 moons
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.366
- αυτά που λές για τον KINGREX T20U , ισχύουν και με το παραπάνω , όμως το βατάζ τους είναι πολύ λίγο για τα klipsch , και ας λέγονται ευαίσθητα , τα γούφερ τους θέλουν watt + ρεύματα για να λειτουργήσουν σωστά , άσε που η αντίστασή τους πέφτει χαμηλά
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
http://www.audioshow.gr/index.php?o...t_id=19433&virtuemart_category_id=325&lang=el


Μιλαμε για ΤΟΝ ενισχυτη που εχει αρετες ακριβων τριοδικων υλοποιησεων ταμαμ για τα ηχεια σου και με dac.Σ ε αυτηντην τιμη παιζει να ειναι το τελ κομματι (στοιχιζε 300),πηγαιμε αρπα τον και δεν θελω να μου φιλησεις τα χερια για τη χαρα που θα παρουνε τα αυτια σου και το πλρτοφολι σου.Δες και τα ριβιου του στο 6 moons
Με το που είδα την τιμή του και αφού το προτείνεις και τόσο θερμά το διάβασα το ριβιού κατευθείαν. Βέβαια ο Κ. Σποκ νομίζω ότι έχει δίκιο στο θέμα της ισχύος, ΑΛΛΑ επειδή προσφέρεται σε πολύ χαμηλή τιμή έχει και USB-B για να συνδέσω κατευθείαν Υ/Η και να παίξω μερικά φλακ τραγούδια, είναι ικανός να οδηγήσει τα Klipsch RP280f ώστε και να τα ακούσω μέχρι να πάρω τα άλλα σετ αλλά και να τα "στρώσω" σε χαμηλές εντάσεις;
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Επίσης μιας και πιάσαμε μια κατηγορία προιόντων που δεν μου είχε περάσει ποτέ από το μυαλό να τους αναλογιστώ, για τo Taga Harmony HTA 700B v2 τι γνώμη έχετε; Παρόμοιο δεν είναι, πιο καλά εξοπλισμένο και πιο δυνατό αλλά και πιο ακριβό κατά 200 ευρώ; Το έχετε ακούσει; Φαντάζομαι πως ούτε αυτό κάνει για δυνατές εντάσεις. Ωστόσο, για ακούσματα χαμηλά ώστε να ακούσω επιτέλους τα ηχεία και να στρωθούν κάνει δουλειά; Όντας πιο ακριβός είναι μήπως περιττός έναντι του KINGREX T20U;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.366
- τα watt είναι λίγα , αλλά και η τιμή σε σχέση με την απόδωση του KINGREX T20U είναι όχι απλά ευκαιρία αλλά ληστεία
 

Z

Zdimis

Guest
με rf 35 κενταγε σε 50 τμ απο τρια μετρα .Σε μεσαιες 70-90 db εντασεις και με ικανοποιητικο σβησιμο μπασσου.Απο την εμπειρια μου δε με το ενισχυτακι -τιθασευει οποιο ατιθασο ηχειο ψηλα δινοντας πριμα που τα ψαχνεις σε λάμπα και δεν τα βρισκεις ευκολα.Εμενα με καλυπτουνε απο τα 2 μετρα ανετα σε εντασεις μεχρι 90db κορυφες ζητωντας μολις 4 watt απο τα 7 που εχει να δωσει με τα 6ωμα quad 11ll.Το περιεργι και αιρετικο με τα τριπθ ειναι οτι αρεσκονται σε 4ομα ηχεια πολυ περισσότερο απο 8ωμα και οσο πιο χαμηλα 4-6 om παιζει το ηχειο τοσο καλυτερα αποδιδει .Για τα δε klipsch του φιλου προκειται για δωρο θεου (ειδικα αν συνεκτιμηθει η τσεπη γιατι για παραδειγμα με 800+ μεταχειρισμενο γινεται και καλυτερα ) imo.Με κατι triangle celius es 92 db 4-8 om και τουμπανο απο extra τροφοδτοτικο τον προενισχυτη του λαμπατο buffer magicbox και ενα hd970 για dac ισως τετοιο ηχο δεν εχω ουτε σημερα που υποτιθεται το εξελιξα το ηχητικο μου πεδιο....:) Για μενα και με τα triangle επαιζε καλυτερα απο 3-4 λαμπατους των 1000-1500 και αλλους τοσους τρανζιστορατους αυτης της κατηγοριας που υπηρξαν διαθεσιμοι μια δεκαετια παράλληλα,καθως ....ιδιαιτεαρα εφετζιδικο ηχειο το εν λογο που ηταν ο μονος ενισχυτης που του βρηκε κεντρο ισσοροπια.Ασε που σε βαζει μεσα στην μουσικη λεπτομερεια με ενα τροπο πενταδιαφανο.Κεντρο ειχε βρει και με τα rf35 που πλεον δεν κουραζανε οπως με αλλους λαμπατους
 
Last edited by a moderator:

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.366
- Feregorn , εφ΄ όσον υπάρχει η εμπειρία από τον Zdimis , μπορείς να προχωρήσεις , στην χειρότερη τον πουλάς μετά στα ίδια ή και περισσότερα απ΄ ότι τον αγοράζεις , ή του προσθέτεις και το εξωτερικό του τροφοδοτικό

http://avmentor.gr/kingrex_in_greece.htm
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
- τα watt είναι λίγα , αλλά και η τιμή σε σχέση με την απόδωση του KINGREX T20U είναι όχι απλά ευκαιρία αλλά ληστεία
Άρα να μη σκεφτώ καν το Harmony HTA 700B v2 και να πάω κατευθείαν στο Kingrex T20U; Κάτι που διαβάζω ότι παίζει καλύτερα με το δικό του ξεχωριστό PSU ισχύει; Υπάρχει λόγος να μην το αγοράσω εάν δεν διατίθεται μαζί του ή δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά;
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.410
Reaction score
50.366
Άρα να μη σκεφτώ καν το Harmony HTA 700B v2 και να πάω κατευθείαν στο Kingrex T20U; Κάτι που διαβάζω ότι παίζει καλύτερα με το δικό του ξεχωριστό PSU ισχύει; Υπάρχει λόγος να μην το αγοράσω εάν δεν διατίθεται μαζί του ή δεν κάνει τόσο μεγάλη διαφορά;
- τα τροφοδοτικά πάντα βοηθάνε έως απογειώνουν τις συσκευές , η ανησυχία μου ήταν στην οδήγηση , εφ΄ όσον όμως δοκιμάστηκε σε παρόμοια ηχεία με τα δικά σου . . . ok
 

Z

Zdimis

Guest
https://www.ritsos.com/product/HdzO/PSUZ-S100?lang=gr


Aντικατασταση του πλαστικου τροφοδοτικου του με το ανωθι και με ΕΞΑΙΡΕΣΗ εντασεις παρτυ και μπάσσο κλωτσια στην κοιλια μπορεις να εισαι απο ενισχυτη καλυμένος on the long run.(ειδικα αμα περασουνε μερικοι single ended μονης αποληξης λυχνιας απο διπλα για τεστακια γιατι με τετοια μοιαζει ο ηχος του ειδικα με το αναβαθμισμενο τροφοδοτικο.

Και σκετος με το μαμα τροφοδοτικο παντως θα σε καλυψει ,αλλα αν σε παιρνει με το τροφοδοτικο εξαρχης θα παρεις 8 πολυ καλά βατ που το καθενα θα κοστιζει 50 ευρω οταν αλλοι την ηχητικη υπογραφη αυτη την χρεώνουν σχεδον 10 πλάσια και λαμπουνε κιολας :) και ειναι και 30 κιλα
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
82
Reaction score
32
https://www.ritsos.com/product/HdzO/PSUZ-S100?lang=gr


Aντικατασταση του πλαστικου τροφοδοτικου του με το ανωθι και με ΕΞΑΙΡΕΣΗ εντασεις παρτυ και μπάσσο κλωτσια στην κοιλια μπορεις να εισαι απο ενισχυτη καλυμένος on the long run.(ειδικα αμα περασουνε μερικοι single ended μονης αποληξης λυχνιας απο διπλα για τεστακια γιατι με τετοια μοιαζει ο ηχος του ειδικα με το αναβαθμισμενο τροφοδοτικο.

Και σκετος με το μαμα τροφοδοτικο παντως θα σε καλυψει ,αλλα αν σε παιρνει με το τροφοδοτικο εξαρχης θα παρεις 8 πολυ καλά βατ που το καθενα θα κοστιζει 50 ευρω οταν αλλοι την ηχητικη υπογραφη αυτη την χρεώνουν σχεδον 10 πλάσια και λαμπουνε κιολας :) και ειναι και 30 κιλα


Με έχετε πείσει! Θα τον πάρω λοιπόν, γιατί ανυπομονώ να ακούσω τα ηχεία και για να αρχίσω να τα στρώνω. Το τροφοδοτικό δεν βλέπω πάντως να το παίρνω, αφού ούτως ή άλλως θα αγοράσω βραχυπρόθεσμα μια σειρά ενισχυτή-σιντι-δικτυακό. Τότε αυτό θα βρει χρήση αλλού.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Διαβάζοντας τα αποτελέσματα της ψηφοφορίας μέχρι τώρα, προηγούνται με διάφορα ο συνδυασμός Primare I22+CD22 και το Other με 4 ψήφους έκαστο. Πειτε βρε παιδιά 2 λόγια! Γιατί προτιμάτε τα Primare, ποια είναι τα χαρακτηριστικά τους που τα καθιστούν προτιμητέα και επίσης ποιο είναι το Other που προτείνετε! Φαντάζομαι κάπου θα βασίζονται οι απόψεις αυτές... :)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.119
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top