Γνώμες για εγκατάσταση.

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Καλησπέρα σας ξανά.
Μετά από απαίτηση της γυναίκας πρέπει να αλλάξω το έπιπλο και όλη την σύνθεση του σαλονιού
Ευκαιρία για σωστότερη τοποθέτηση που στόχο θα έχει την ορθότερη αναπαραγωγή και αν μπορώ με κάποιους τρόπους να φροντίσω την ακουστική του.
Ο χώρος τώρα
IMG_20181029_134902.jpg
Ένα πρόχειρο σκιτσο με τις διαστάσεις
IMG_20181029_135810.jpg
Σκέφτομαι να βγάλω τα 2 λευκά έπιπλα και να τα βάλω το ένα πάνω στο άλλο και να τα βάλω ακριβώς μετά την κολώνα κάθετα δημιουργωντας ένα μικρό χώρισμα το οποίο θα γεμίσω με υλικό για να προσφέρει όσο μπορεί στην ακουστική.
Θα μπει μικρότερο έπιπλο για να αφήσω χώρο στα ηχεία να τοποθετηθούν καλύτερα.
Επίσης σκέφτομαι μιας και έχω 2 σαμπ να τα τοποθετήσω μαζί με τα κύρια ηχεία κάπως έτσι
IMG_20181029_105548.jpg
Και να χρησιμοποιήσω σαν αποσβεστικο και riser συγχρόνως ένα τέτοιο
8918889_800.jpg
Για να έρθει στο σωστό ύψος με την θέση ακρόασης.
Το έπιπλο θα είναι χαμηλό ώστε το κεντρικό ηχείο να είναι και αυτό όρθιο και όχι ξάπλα οπως τώρα.
Δυστυχώς δεν ξέρω από μετρητικα και λοιπά προγραμματα.
Γι'αυτό και ψάχνω βοήθεια από ειδικούς και διαβασμενους γνώστες του αντικειμένου.
Προσπαθώ να κρατήσω το σαλόνι λειτουργικό γιατί έχει καθημερινή χρήση και στο ηχητικό κομμάτι να γίνει ξεκούραστο και όχι κουραστικό.
Ο πίνακας από πίσω είναι δικιά μου παρέμβαση στο χώρο με κυψελωτο ρικοφον από πίσω για να απορροφάει ότι μπορεί και να είναι και όμορφο στα μάτια τις γυναίκας .
Γνώμες????
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.931
Reaction score
41.199
Αν το γυρίσεις όρθιο το κεντρικό να φροντίσεις (όσο μπορείς) να είναι στο ίδιο ύψος τα τουίτερ και των 3 ηχείων και όσο γίνεται όλα μαζί στο ύψος του αυτιού σου όταν κάθεσαι στον καναπέ και βλέπεις ταινίες (καθιστός, ξαπλωτός, όπως συνηθίζεις).
 



Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Βήματα προς την σωστή κατεύθυνση. :thumbsup:

Αν ο πίνακας είναι βαμμένος καμβάς με λαδομπογιά ή ακρυλικό, ό,τι και να βάλεις απο πίσω δεν κάνει καμία διαφορά.
Εκτύπωση σε καμβά είναι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Τη μπαλκονόπορτα τη χρησιμοποιείτε; Βγαίνετε έξω; Άμα μπει εκεί μπροστά κανας καναπές (στα ~80εκ πειράζει;
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Τη μπαλκονόπορτα τη χρησιμοποιείτε; Βγαίνετε έξω; Άμα μπει εκεί μπροστά κανας καναπές (στα ~80εκ πειράζει;
Ναι την χρησιμοποιούμε είναι η μόνη έξοδος στο μπαλκόνι.
 



Μηνύματα
4.365
Reaction score
4.234
εαν δεν ειναι δικο σου το διαμερισμα βουρ για αλλο χωρο που θα μπορεις να στησεις το συστημα σου !;)
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
εαν δεν ειναι δικο σου το διαμερισμα βουρ για αλλο χωρο που θα μπορεις να στησεις το συστημα σου !;)
Τόσο χάλια πιααα??
Στο νοίκι είμαι προς το παρών αλλά δεν γίνεται να μετακομίσω με τίποτα.
 

Μηνύματα
258
Reaction score
127
Βλέπω πικαπιον, άρα δεν είσαι μόνο ταινίες...
Δύο σαμπ και 5 ηχεία σε αυτό τον χώρο..... υπερβολή για τα αυτιά και τα μάτια της γυναικός!!!
Απομακρύνεις τα άσπρα έπιπλα και παίρνεις το μακρόστενο της ικεα (1.40 νομίζω) και το βάσεις ξαπλωτό χωρίς το μεσαίο ράφι(χώρισμα). Βάζεις πάνω την τν και το πικαπ και από κάτω τα υπόλοιπα, και παίρνεις μια μπάρα για το ήχο, σε αυτή την απόσταση θα σου δώσει καλούτσικο σαραουντ!!!
Τα ηχεία τα βάζεις εκεί που κάνει το "δόντι" το δωμάτιο στο "μάκρος", δεξιά και αριστερά για τις ακροάσεις σου και θα κάθεσαι στον καναπέ μπροστά από την μπαλκονόπορτα. Η πολυθρόνα πρέπει να ψιλοχωράει εκεί που έχεις τώρα το αριστερό "μεϊν" ηχείο.
¨Ολες αυτές οι "παραχωρήσεις" γίνονται (θα πεις στην σύζυγο) γιατί σε 2 (?) μήνες έρχονται ένα προβόλι που θα μπει πάνω από την μπαλκονόπορτα και ένα 100αρι πανί που θα κρεμαστεί πάνω από την νέα θέση των ηχείων , και θα παίζεις χωρίς κεντρικό( έχει και μεταχειρισμένα σε πάρα πολύ κατάσταση αν φοβάσαι το κόστος).
Μπορείς όλο αυτό να το κάνεις (αν γυρίζει ο καναπές) και να κοιτάς την μπαλκονόπορτα όταν βλέπεις ταινίες.
Έχω παρόμοιο χώρο , λίγο μεγαλύτερο, για αυτό στα λέω....
 

Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Βλέπω πικαπιον, άρα δεν είσαι μόνο ταινίες...
Δύο σαμπ και 5 ηχεία σε αυτό τον χώρο..... υπερβολή για τα αυτιά και τα μάτια της γυναικός!!!
Απομακρύνεις τα άσπρα έπιπλα και παίρνεις το μακρόστενο της ικεα (1.40 νομίζω) και το βάσεις ξαπλωτό χωρίς το μεσαίο ράφι(χώρισμα). Βάζεις πάνω την τν και το πικαπ και από κάτω τα υπόλοιπα, και παίρνεις μια μπάρα για το ήχο, σε αυτή την απόσταση θα σου δώσει καλούτσικο σαραουντ!!!
Τα ηχεία τα βάζεις εκεί που κάνει το "δόντι" το δωμάτιο στο "μάκρος", δεξιά και αριστερά για τις ακροάσεις σου και θα κάθεσαι στον καναπέ μπροστά από την μπαλκονόπορτα. Η πολυθρόνα πρέπει να ψιλοχωράει εκεί που έχεις τώρα το αριστερό "μεϊν" ηχείο.
¨Ολες αυτές οι "παραχωρήσεις" γίνονται (θα πεις στην σύζυγο) γιατί σε 2 (?) μήνες έρχονται ένα προβόλι που θα μπει πάνω από την μπαλκονόπορτα και ένα 100αρι πανί που θα κρεμαστεί πάνω από την νέα θέση των ηχείων , και θα παίζεις χωρίς κεντρικό( έχει και μεταχειρισμένα σε πάρα πολύ κατάσταση αν φοβάσαι το κόστος).
Μπορείς όλο αυτό να το κάνεις (αν γυρίζει ο καναπές) και να κοιτάς την μπαλκονόπορτα όταν βλέπεις ταινίες.
Έχω παρόμοιο χώρο , λίγο μεγαλύτερο, για αυτό στα λέω....
ΧΑΧΧΑΑΧΧΑΧΑ
Δεν γυρνάει με τίποτα ο καναπές ,δεν χωραει.
Βλέπουμε σχεδόν καθε μέρα 3 άτομα ταινία,οπότε πρέπει να μείνει εκεί που είναι.
Βέβαια με παρέμβαση δικηγόρου ,ψυχολόγου και άλλων ειδικών μπορεί και να κάνουμε κάτι.
Επίσης το επιπλο που λές είναι μικρό δυστηχώς.Η τηλεόραση ειναι 1.44 και θέλει χώρο η γυναίκα (mini crystalator) να βάλει κάτι ποτηρομπουκαλα και κάτι άλλα από κάτω .
Ας μην τα θέλω όλα δικά μου τώρα.
Στο μέλλον που θα πάω στο δικό μου σπίτι θα έχουμε αφιερώματα με εντοιχισμένα array!!!!
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Όσον αφορά το μπάσο, το καλύτερο που μπορείς να κάνεις εκει, είναι 4 σαμπ στις 4 άκρες του χώρου σου, πιθανώς και προφανώς κάτω από τα 4 ηχεία που ήδη έχεις.

Δε χρειάζεται μεγάλα ή δυνατά σαμπ. Ας είναι μικρά κι αδύναμα. 4 όμως.

Τώρα, όσον αφορά τα μεσαιοπρίμα σου, είσαι στο σωστό δρόμο. Βάλε κι άλλα κάδρα με απορροφητικό υλικό από πίσω, όπου μπορείς.

Αν μπορείς να βάλεις κάτι και στο ταβάνι, θα'χεις κι άλλη βελτίωση.

Ε, ρίξε και στο πάτωμα κάνα χαλί, κι ότι μαζέψει.

Έτσι κι αλλιώς, πολλά δε μπορείς να κάνεις, αλλά με αυτά που λέω, θα έχεις άριστο μπάσο και κάπως ελεγχόμενες πλευρικές ανακλάσεις.

Μια παχιά παχιά κουρτίνα μπροστά από την μπαλκονόπορτα, θα βοηθήσει πολύ.
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
και αν θελεις υψος πιο πολυ για τα ηχεια, αντι για βασεις βαλε αλλη μια σειρα sub
Πολύ καλή ιδέα!
8-)

Αν μάλιστα συνεχίζεται το στοίβαγμα των σαμπ, το ένα πάνω στο άλλο, μέχρι το ταβάνι, θα έχεις ένα ενδιαφέρον αρέι.
 



Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
.....άλλη λύση χτίζεις το μπαλκόνι και στην μία μπαλκονόπορτα βιδώνεις ένα 30ιντσο!!!
Λύσσα πια με αυτό το μπαλκόνι.
Να πάρουμε και λίγο αερα βρε αδελφια!!
Απορώ οι μηχανικοί τι σκεφτονται όταν χτίζουν.
Βάζουν έξοδο κεραίας δίπλα στην πόρτα τις εισόδου λες και θέλω να βλέπω ταινία την ώρα που ανοίγω την πόρτα να φύγω και πολλά άλλα!!
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.092
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top