Γνώμες για εγκατάσταση.


Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Από εβδομάδα ξεκινάνε εργασιες.
Τι γκρι να βάλω στον τοίχο τις τηλεόρασης??
 




Μηνύματα
234
Reaction score
2
Γεια χαρα σε ολους! Ηρθε λοιπον επιτελους η στιγμη που θα στησω και εγω το δικο μου home cinema. :D
Θα ηθελα την βοηθεια σας για την διαρυθμιση του χωρου και κυριως για την τοποθετηση του προβολεα που ειναι και το σημαντικοτερο ζητημα.
Αρχικα να σας πω οτι σκεφτομαι για τον Epson tw-5650.
Παρακατω επισυναπτω φωτογραφιες του σαλονιου και εξηγω τα 2 πιθανα σεναρια που εχω στο μυαλο μου.Δεκτη καθε υποδηξη και ιδεα!
Αρχικα να σας πω οτι τα 2 πιθανα σημεια για να τοποθετησω τον προβολεα ειναι το Α και το Β που θα παρατηρησετε σε 2 απο τις φωτογραφιες.Στο μεν Α μπορει ο προβολεας να κατσει ενδεχομενως πανω σε μια βιβλιοθηκουλα(δεν μπορω να τρυπησω τοιχο γιατι εκτος οτι το νοικιαζω το σπιτι και θελω οσο το δυνατων λιγοτερη παρεμβαση, ειναι και κολωνα), ωστοσο θα χρειαστει μαλλον lens shift για να κεντραριστει η εικονα πραγμα που δεν ξερω αν χαλαει την ποιοτητα(η 3η φωτογραφια τραβηχτηκε με το κινητο κολημενο στην κολωνα).Στο Β σημειο αναγκαστικα πρεπει να τρυπιθει ο τοιχος και να μπει βαση.
Η αποσταση μεχρι την κολωνα και επομενως μεχρι το Α ειναι 3m ενω ως το Β ειναι 20cm παραπανω. Οταν βλεπω ταινιες θα κολαω τον καναπε πισω, δηλαδη στα 3m εκει που ξεκιναει η κουζινα. Δεδομενου αυτου του χωρου πιστευετε οτι βγαινουν 100inch απο την αποψη της αποστασης θεασης και της αποστασης του προβολεα απο τον τοιχο η θα πρεπει να παω αναγκαστικα στις 90inch? :(. Σε ποιο σημειο θα τον τοποθετουσατε εσεις?
Επισης ενα ακομα θεμα εχει να κανει με την οθονη προβολης. Δεδομενου οτι οι τοιχοι ειναι ολοι ασπροι και ο epson αρκετα φωτεινος λετε να χρειαζεται οθονη 0.8gain η και με gain 1 θα ειναι μια χαρα?
 

Attachments


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.406
Reaction score
74.703
Δεδομενου οτι οι τοιχοι ειναι ολοι ασπροι και ο epson αρκετα φωτεινος λετε να χρειαζεται οθονη 0.8gain η και με gain 1 θα ειναι μια χαρα?

Διαβάζω οτι ο EH-TW5650 είναι ο 2150 στο Αμέρικα.

https://www.projectorcentral.com/Epson-Home_Cinema_2150-projection-calculator-pro.htm
Εδώ θα βρεις τις διαστάσεις εικόνας σε σχέση με την απόσταση και το zoom. Σύροντας τα ρυθμιστικά αλλάζουν τα στοιχεία.
Μην ξεχνάς το βάθος του προβολέα! Μετράμε απο φακό.


θα χρειαστει μαλλον lens shift για να κεντραριστει η εικονα πραγμα που δεν ξερω αν χαλαει την ποιοτητα
Δεν την χαλάει ιδιαίτερα, αλλά είναι πάντα προτιμότερη η σωστή εγκατάσταση. Αν χρησιμοποιηθεί πολύ shift μπορεί να υπάρξουν θέματα εστίασης, focus.



Γνώμη μου είναι να πάρεις προβολέα και να διαλέξεις/ουμε οθόνη αφού πρώτα γίνουν επιτόπιες μετρήσεις. ;)
Υπάρχουν πρακτικά θέματα που συχνά προηγούνται της διάστασης.
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Επίσης θα μπορούσες να δείξεις και τις άλλες πλευρές του σαλονιού
Ίσως βολευει καλύτερα
Επίσης εάν φωνάξεις ειδικό εκτός από τη καθοδήγηση το πιθανότερο να γλιτώσεις σεβαστό ποσό χρημάτων με καλύτερο αποτέλεσμα
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.391
Reaction score
125.534
Επίσης εάν φωνάξεις ειδικό εκτός από τη καθοδήγηση το πιθανότερο να γλιτώσεις σεβαστό ποσό χρημάτων με καλύτερο
Αυτό.
 

Μηνύματα
234
Reaction score
2
@Zizik ευχαριστω για το toolακι πολυ χρησιμο.Βλεπω με zoom πιανει τις 100ιντζες σε 3μ αποσταση.Οριακα τις πιανει και στα 2.9m (3.2-depth of projector). Αληθεια το zoom χαλαει την ποιοτητα?
Παντως το σχεδιο ειναι να παρω τον προβολεα να προβαλω στον τοιχο και επειτα να βρω οθονη για να ξερω εεν τελη ποσες ιντζες πανι χρειαζομαι.Απλα εκ των προτερων πρεπει να ξερω τουλαχιστον αν μπορει να μπει ο προβολεας σε ενα απο τα 2 σημεια. Δυστυχως δεν αναφερει το manual του προβολεα μεχρι ποσες μοιρες παει το λενς σιφτ.


@makis.pol οι αλλες μεριες του σαλονιου δεν βολευουν καθολου ειτε απο θεμα τοιχου ειτε ως προς το θεμα του που θα μπει ο καναπες.Μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος ως προς το τι ποσο μμπορω να γλιτωσω φωναζοντας ειδικο?:D
 

Μηνύματα
7.237
Reaction score
4.617
Θα σε διαφωτίσει σχετικά με καλωδιωσεις τοποθέτηση βάσεων ,ζουμ προβολέα ,πηγές ,ενισχυτή και αγορά ηχείων
Πράγματα που εσένα δεν πάει το μυαλό σου αυτή την στιγμή
Θα σε καθοδηγήσει περί συμβατότητας συσκευών όπως και μελλοντικής αναβάθμισης αυτών
Επίσης θα έχει την ευθύνη τοποθέτησης αυτών ώστε να δουλεύουν άψογα την ώρα της παράδοσης
Θέλεις και άλλα ;;;
Επίσης θα τα βαλει με την γυναίκα σου για να δικαιολογησεις τις αγορές
Σου φτάνουν ;
Όχι δεν αναλαμβάνω εγώ ούτε μπορώ να σου υποδείξω ποιος θα τα κάνει αυτά ...
Ευχαριστημένος;
 


Μηνύματα
234
Reaction score
2
Θα σε διαφωτίσει σχετικά με καλωδιωσεις τοποθέτηση βάσεων ,ζουμ προβολέα ,πηγές ,ενισχυτή και αγορά ηχείων
Πράγματα που εσένα δεν πάει το μυαλό σου αυτή την στιγμή
Θα σε καθοδηγήσει περί συμβατότητας συσκευών όπως και μελλοντικής αναβάθμισης αυτών
Επίσης θα έχει την ευθύνη τοποθέτησης αυτών ώστε να δουλεύουν άψογα την ώρα της παράδοσης
Θέλεις και άλλα ;;;
Επίσης θα τα βαλει με την γυναίκα σου για να δικαιολογησεις τις αγορές
Σου φτάνουν ;
Όχι δεν αναλαμβάνω εγώ ούτε μπορώ να σου υποδείξω ποιος θα τα κάνει αυτά ...
Ευχαριστημένος;
Αχαχαχα με καλυψες!
 






Μηνύματα
1.842
Reaction score
3.438
Εχω επιτέλους μερικές μετρήσεις (ευχομαι να τις κανω σωστα)

Main ηχεία
main both.jpg

center
center.jpg

sub
sub 1.jpg

rt 60
rt60.jpg

spectro 1 sub
spectro sub.jpg


Δεν ξερω αν εχω μετρησει σωστα.Μικρόφωνο θέση ακρόασης να βλέπει center.ενταση ενισχυτή -35.
Αυτά προς το παρών.Θα ζήσει ο ασθενής?
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Δεν ξερω αν εχω μετρησει σωστα.Μικρόφωνο θέση ακρόασης να βλέπει center.ενταση ενισχυτή -35.
Αυτά προς το παρών.Θα ζήσει ο ασθενής?
Όχι.
Θα ζήσει, αλλά δεν εχεις μετρήσει σωστά.

Θα βάλεις το μικρόφωνο στην θέση ακρόασης κάθετο προς το ταβάνι, με το calibration file για 90 μοίρες.
Τα διαγράμματα θέλουν 1/6 smoothing.
Το καθε ηχείο ξεχωριστή μέτρηση, και σε ενα διάγραμμα.
To RT60 θελει one third octave bars, και μόνο την πράσινη γραμμή.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.600
Μηνύματα
2.867.503
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top