Γραφείο, nearfield ακροάσεις..

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.867
Γιατί η μουσική σου διεγείρει τα γούφερς των SP1, που μετατρέπονται σε παθητικούς απορροφητές (και όχι ακτινοβολητές).
Η βραχυκύκλωση των γούφερς (συρμα από το + στο - του ηχείου) αποσβένει δραστικά την ταλάντωσή τους.
Γι' αυτό και όταν μεταφέρουμε ηχεία που πιθανόν να τρανταχτούν, είναι καλό να βραχυκυκλώνουμε τους ακροδέκτες τους.

Με λίγα λόγια, έχεις δύο μίνι μπασοπαγίδες, δυστυχώς συντονισμένες, με απρόβλεπτα αποτελέσματα στο μπάσο που θα ακούς (αν και δυό φορές μου έτυχε το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο :)
Αν το ψειρίσεις, και οι σωλήνες των μπας-ρηφλέξ μπαίνουν στο παιχνίδι, κλείστους και αυτούς.
.
.
!! SOS !! Αν τα SP1 είναι συνδεδεμένα με κάποιο ενισχυτή, πάλι έχεις (ελαφρά μικρότερη) απόσβεση, αστα ήσυχα και ΜΗΝ τα βραχυκυκλώνεις γιατί δεν θα χαρείς όταν ανάψεις τον ενισχυτή παρά μόνο στην Ανάσταση ❇✳✳❇♨ ... :oops:
.
.
.
Σε ευχαριστώ πολύ για την διευκρίνηση και τον κ. Μάρκου φυσικά για την αρχική συμβουλή.
Τα SP1 είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή, παίζω Α,Β, κατά προτίμηση. ;)

[/QUOTE]
Εντελώς άσχετο και οφφ-τόπικ :
Η μάσκα με μπερδεύει (σιδερένιος και από εμένα), αλλά άμα λάχει . . . γίνεσαι φοβερά γρήγορος οδηγός ??
[/QUOTE]
Για το spoiler.. :biggrin:
Όπως λέει και ο Τσάκωνας στην ταινία (Φτηνά τσιγάρα).

:lol: :lol: :lol: :rolleyes:
:lolsign:

:thumbsup:
 
Last edited:

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Tιποτε δεν εχει νοημα απο αυτα, ποια συντονισμενη που?
Πως συντονιζονται και με τι επιφανεια τι μαζα? Ως μεμβρανη,με τι επιφανεια ενος-δυο μεγαφωνων?
Το μονο που μπορει να συμβει η ο συντονισμος του br ,να δουλεψει ως helmoltz αυτο εχει υψηλοτατη αποδοση μικρου ευρους, εαν ειναι μικρου ευρους συντονισμενη, εαν συμπεσει με στασιμο και εαν τοποθετηθει σε σημειο υψηλης πιεσης και εαν αυτη η πιεση ειναι ικανη να εχει ακουστη αποδοση απο ενα ζευγος br.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.867
"... it is fair to point out that its maximum loudness will be limited by increasingly nonlinear behavior compared with larger, more sensitive speakers. But when used within its dynamic limits in a small, not too absorptively furnished room, the little Spendor S3/5se will give, as AD found, excellent performance "

Το ερώτημα που καλείσαι ο ίδιος ν'απαντήσεις είναι κατά πόσον δεν θα υπερβείς κατά τη χρήση τις ηλεκτρομηχανικές ιδιότητες των Spendor.

Κατά τα άλλα,είναι στάση ζωής να μην προμηθευόμαστε για συνηθισμένες ανάγκες συσκευές στη θέση ήδη υπαρχόντων ως shopping therapy.
Είμαι βέβαιος ότι η τρέχουσα ανάγκη σου θα μπορούσε να ικανοποιηθεί βελτιώνοντας το setup.

Και cross για sub μέσω JRiver θα μπορούσε να εφαρμοστεί εφόσον θα διέθετες πολυκαναλική κάρτα ήχου με τις αντίστοιχες εξόδους στον υπολογιστή.
Ακούω σε χαμηλές εντάσεις και μέσα στις δυνατότητες τους, ιδιαίτερα με τα μικρά spendor.
Δεν μπήκα ποτέ στη λογική να χρησιμοποιήσω την κάρτα ήχου της μητρικής θεωρώντας πως θα είναι υποβάθμιση σε σχέση με το dac.
Για το shopping therapy έχεις φυσικά δίκιο αλλά και είναι έτσι και όχι.
Κάποια στιγμή τοποθέτησα τα ηχεία έτσι όπως τα είδατε αρχικά για να διευκολύνω λίγο τον καθαρισμό του χώρου και να ''μαζευτώ''. Μετά εφόσον άκουγα από τόσο κοντά μπήκα στη λογική να δοκιμάσω και με ομοαξονικό ηχείο που μου είχαν προτείνει ως ιδέα για κοντινές αποστάσεις σε άλλη θεματική για τον ίδιο χώρο. Οπότε, μετά από όλα αυτά και αφού αποδέχτηκα μέσα μου την ''ήττα'' :biggrin: και τον περιορισμό στην τοποθέτηση... τότε μπήκα και στη λογική του shopping therapy και κοίταξα προς τα Kef ls50 που είναι και ομορφούλικα.. :rolleyes:
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Τα SP1 είναι συνδεδεμένα στον ενισχυτή, παίζω Α,Β, κατά προτίμηση. ;)

OK, τα αφήνεις ήσυχα

Για το spoiler.. :biggrin:
Όπως λέει και ο Τσάκωνας στην ταινία (Φτηνά τσιγάρα). . .

:roflmao::roflmao:
:roflmao: . . . Σοβαρολογούσα πάντως, μου θυμίζεις έντονα (με τη μάσκα τουλάχιστον) ένα Δημήτρη απο τα παλιά.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Tιποτε δεν εχει νοημα απο αυτα, ποια συντονισμενη που?
Πως συντονιζονται και με τι επιφανεια τι μαζα? Ως μεμβρανη,με τι επιφανεια ενος-δυο μεγαφωνων?
Το μονο που μπορει να συμβει η ο συντονισμος του br ,να δουλεψει ως helmoltz αυτο εχει υψηλοτατη αποδοση μικρου ευρους, εαν ειναι μικρου ευρους συντονισμενη, εαν συμπεσει με στασιμο και εαν τοποθετηθει σε σημειο υψηλης πιεσης και εαν αυτη η πιεση ειναι ικανη να εχει ακουστη αποδοση απο ενα ζευγος br.
Συντονίζονται όπως ακριβώς και οι παθητικοί ακτινοβολητές και τα br (που πολύ ωραία περιγράφεις στη 2η παράγραφό σου), αλλά με διέγερση από έξω.

Το που, είναι πολύ σύνθετο: αν τα μεγάφωνα ήταν μόνα τους στον αέρα, στην Fs. Εδώ όμως δεν κοιτάς μόνο τους κώνους+πηνία σαν μάζα, αλλά και τον αέρα από πίσω τους, όλο το ηχείο σαν σύστημα. Μαζί και τα br του, που αλληλεπιδρούν τόσο με την εξωτερική, όσο και (πιθανώς) την εσωτερική διέγερση.

Το κακό (ή . . . καλό ενίοτε) είναι οτι αν και ο συντονισμός είναι μικρός και δεν ξέρουμε ακριβώς το που αν δεν μετρήσουμε, θα είναι κατά πάσα πιθανότητα κάπου μέσα στην κατώτερη οκτάβα που θα μπορούσε να αποδώσει το συντονιζόμενο ηχείο.
 
Last edited:

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Παλιά επισκεπτομουν συχνά συγκεκριμένο μαγαζί.
Ό,τι άκουγα εκεί ακούγονταν λεπτομερές,γεμάτο, μουσικό.
Τότε πίστευα ότι ο ιδιοκτήτης απλώς ήξερε να συνδυάζει.
Τώρα περισσοτερο το αποδιδω σε δυο πράγματα.
-Ήταν ακριβώς δίπλα σε υποσταθμο της ΔΕΗ.
-Στο βάθος υπήρχαν σε παράταξη
κάμποσα ηχεία που προφανώς συντονίζονταν ελαφρά.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Παλιά επισκεπτομουν συχνά συγκεκριμένο μαγαζί.
Ό,τι άκουγα εκεί ακούγονταν λεπτομερές,γεμάτο, μουσικό.
Τότε πίστευα ότι ο ιδιοκτήτης απλώς ήξερε να συνδυάζει.
Τώρα περισσοτερο το αποδιδω σε δυο πράγματα.
-Ήταν ακριβώς δίπλα σε υποσταθμο της ΔΕΗ.
-Στο βάθος υπήρχαν σε παράταξη
κάμποσα ηχεία που προφανώς συντονίζονταν ελαφρά.
Η σωστή τροφοδοσία είναι το άλφα και το ωμέγα και κάνει μεγάλες διαφορές. Υπερβολικά μεγάλες αναλογικά με το πόσο στοιχίζει . Είτε είναι μία ξεχωριστή γραμμή είτε κάποιο σωστότερο καλώδιο τροφοδοσίας - ποιοτικότερο από αυτά της τοστιέρας ή ένα καλύτερο τροφοδοτικό για την συσκευή κλπ. Όποιος δεν το καταλάβει νωρίς κακό στην τσέπη του και στα αυτιά του θα κάνει. :)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Ακούω σε χαμηλές εντάσεις και μέσα στις δυνατότητες τους, ιδιαίτερα με τα μικρά spendor.
Δεν μπήκα ποτέ στη λογική να χρησιμοποιήσω την κάρτα ήχου της μητρικής θεωρώντας πως θα είναι υποβάθμιση σε σχέση με το dac.
Για το shopping therapy έχεις φυσικά δίκιο αλλά και είναι έτσι και όχι.
Κάποια στιγμή τοποθέτησα τα ηχεία έτσι όπως τα είδατε αρχικά για να διευκολύνω λίγο τον καθαρισμό του χώρου και να ''μαζευτώ''. Μετά εφόσον άκουγα από τόσο κοντά μπήκα στη λογική να δοκιμάσω και με ομοαξονικό ηχείο που μου είχαν προτείνει ως ιδέα για κοντινές αποστάσεις σε άλλη θεματική για τον ίδιο χώρο. Οπότε, μετά από όλα αυτά και αφού αποδέχτηκα μέσα μου την ''ήττα'' :biggrin: και τον περιορισμό στην τοποθέτηση... τότε μπήκα και στη λογική του shopping therapy και κοίταξα προς τα Kef ls50 που είναι και ομορφούλικα.. :rolleyes:
Σου εύχομαι καλή ανάρρωση και προτείνω ύστερα απ'όλα αυτά να βάλεις από εκείνα τα καλώδια που απογειώνουν setup,ούτως ώστε να έπαυες ν'ανησυχείς και για την...στήριξη.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Θα έπρεπε να έχει βραχυκυκλωμένες τις μπόρνες , όπως το εξήγησε ο ΤOULOU.
Ο λόγος επίσης εξηγήθηκε.
Εαν είναι συνδεδεμένα σε ενισχυτή , τότε θα πρέπει αυτός να είναι αναμένος , μόνο και μόνο για να τα φρενάρει.Φυσικά χωρίς βραχυκύκλωμα.
Το αν που και πότε και ποιό ρεφλέξ που λέει ο socco είναι λάθος.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Oσο καλα συντονισμενα και να ειναι με οτι q και badwidth εαν δεν βρισκεται κοντα σε ενα τοιχωματικο οριο που να εχει και ενεργεια στη συγκεκριμενη συχνοτητα συντονισμου της κανει μια τρυπα στο νερο.
Αυτα δεν τα λεω εγω.
Παντα φυσικα μπορεις να βραχυκυκλωσεις ενα ζευγος ηχεια ,να μας δειξετε και τι μετρα φυσικα πριν και μετα να γελασουμε παρεα...
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.867
Σου εύχομαι καλή ανάρρωση
Σε ευχαριστώ.
Θα έπρεπε να έχει βραχυκυκλωμένες τις μπόρνες , όπως το εξήγησε ο ΤOULOU.
Ο λόγος επίσης εξηγήθηκε.
Εαν είναι συνδεδεμένα σε ενισχυτή , τότε θα πρέπει αυτός να είναι αναμένος , μόνο και μόνο για να τα φρενάρει.Φυσικά χωρίς βραχυκύκλωμα.
Το αν που και πότε και ποιό ρεφλέξ που λέει ο socco είναι λάθος.
Ναι είναι on ο ενισχυτής.
Έχω και τα δύο ζεύγη πάνω στον Creek.
Ευχαριστώ. :drinks:
 

Μηνύματα
570
Reaction score
1.548
Να ρίξω μια πρόταση -1cent.

Σε τέτοιας δομής χώρο θα έκανα όποια εγκατάσταση στο μήκος της μεγαλύτερης πλευράς του δωματίου.
Πρώτον θα αγόραζα ή θα ζητούσα από ξυλουργό την κατασκευή ενός studiodeck.
Πχ. κάτι τέτοιο
13792401_800.jpg


Σου δίνει αρκετό χώρο για ενισχυτή ή ότι άλλο παρελκόμενο διαθέτεις
όπως οθόνη, tower, πληκτρολόγιο, κονσόλα αν είδα καλά.
Τα μεγάλα Spendor θα τα εξόριζα. Στο σετάπιο θα πρόσθετα 2 sub.
Α μην ξεχάσω θα χρειαστείς και κάποιου τύπου decoupling για τα ηχεία.

Δεύτερον αντί να πάρω ηχεία θα επένδυα σ' αυτό το minidsp με ένα ωραίο class D τελικό ή όποιο τελικό μπορεί να διαθέτεις ήδη - ισοστάθμιση και τέλος.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.867
Να ρίξω μια πρόταση -1cent.

Σε τέτοιας δομής χώρο θα έκανα όποια εγκατάσταση στο μήκος της μεγαλύτερης πλευράς του δωματίου.
Πρώτον θα αγόραζα ή θα ζητούσα από ξυλουργό την κατασκευή ενός studiodeck.
Πχ. κάτι τέτοιο View attachment 165251

Σου δίνει αρκετό χώρο για ενισχυτή ή ότι άλλο παρελκόμενο διαθέτεις
όπως οθόνη, tower, πληκτρολόγιο, κονσόλα αν είδα καλά.
Τα μεγάλα Spendor θα τα εξόριζα. Στο σετάπιο θα πρόσθετα 2 sub.
Α μην ξεχάσω θα χρειαστείς και κάποιου τύπου decoupling για τα ηχεία.

Δεύτερον αντί να πάρω ηχεία θα επένδυα σ' αυτό το minidsp με ένα ωραίο class D τελικό ή όποιο τελικό μπορεί να διαθέτεις ήδη - ισοστάθμιση και τέλος.
Σούπερ είναι όλα αυτά.. πραγματικά.
Το θέμα είναι πως δεν θα ήθελα να ξοδέψω περισσότερα από αυτά που είχα αρχικά πει. Αν ήθελα έκανα λίγη υπομονή οκ, αλλά δεν είναι μόνο αυτό...
Ανεβαίνει γενικά αρκετά το κόστος έτσι.
Είναι πάντως μια πολύ ωραία ιδέα.
Επίσης δυστυχώς οι ''μεγάλες'' πλευρές νομίζω είναι ακόμα πιο προβληματικές :idk:
Γκρι (μπαλκονόπορτα) μπλε (είσοδος).

1588965993268.png
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Oσο καλα συντονισμενα και να ειναι με οτι q και badwidth εαν δεν βρισκεται κοντα σε ενα τοιχωματικο οριο που να εχει και ενεργεια στη συγκεκριμενη συχνοτητα συντονισμου της κανει μια τρυπα στο νερο.
Αυτα δεν τα λεω εγω.
Παντα φυσικα μπορεις να βραχυκυκλωσεις ενα ζευγος ηχεια ,να μας δειξετε και τι μετρα φυσικα πριν και μετα να γελασουμε παρεα...
Ναι καλά άστο , γιατί όταν είδα τι έκαναν τα 2 15ιντσα στο χώρο μου αφρενάριστα τράβαγα τα μαλλιά μου. Και έχω , και σαμπς και μαλλιά . Μιλάμε οι ακυρώσεις και οι συμβολές , πήγαιναν σύννεφο. Και τα δύο σαμπς με ρεφλέξ , το οποίο από τότε έκλεισε . Μην μου ζητήσεις μετρήσεις δεν τις έχω πλέον. Κάπου πιθανόν να τις έχει ο jargon , σε κάποιο laptop που κάναμε τις μετρήσεις. Ομως ήταν άλλα ντάλλα της παρασκευής το γάλα.
Σε ευχαριστώ.

Ναι είναι on ο ενισχυτής.
Έχω και τα δύο ζεύγη πάνω στον Creek.
Ευχαριστώ. :drinks:
Οχι !!! να είναι συνδεδεμένα σε ενεργό ενισχυτή, με λίγα λόγια στο ζευγάρι που τροφοδοτεί ο ενισχυτής, όχι στο δεύτερο που είναι ανενεργό , κατά συνέπεια ασύνδετο.
Εγώ όταν παίζω δικάναλο , χωρίς σαμπ , ο ενισχυτής των σαμπ είναι αναμένος , μόνο και μόνο για να μου φρενάρει τους κώνους να μην κινούνται ή να μην συντονίζουν κάπου. Αν έχω κλειστό τον ενισχυτή των σαμπ , σε υψηλές εντάσεις βλέπω τα vu meters στην έξοδο του τελικού να κινούνται , είναι ανεξάρτητα.
Μιλάω πάντα για το δικό μου σύστημα με μεγάλους κώνους , Παντού. Χωρίς αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να ΄γινει το ίδιο και στο δικό σου. Ιδίως κοντά σε τοίχους.
 
Last edited:

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Μπορεί η αναβαθμισιτιδα να μην είναι μοιραία για τον οργανισμό είναι όμως για την τσέπη. Τολμώ να πω οτι ως vfm τίποτα δεν ξεπερνά το συνδιασμό jbl305 και 310s που είχα για 2-3 χρόνια. Με ενα ποσό δηλαδή κοντά στο 600αρικο μαζί με το audio interface ήμουν μια χαρα! Μετά με επιασε η περιέργια και ξεκίνησα να χώνω λεφτά. Καλύτερα ηχεία, καλύτερα ενισχυτικά (οταν δεν αγόραζα ενεργά) , καλυτερά και περισσότερα subwoofer. 3,4, 5, 6 φορές περισσότερα χρήματα για να 30% καλύτερο ήχο (πραφανώς καθαρά υποκειμενικό το ποσοστό). Βεβαια αν η ηχογράφηση ήταν καλή, αν καθόμουν στο σωστό σημείο, αν έφτιαχνα λίγο τον χώρο, αν , αν, αν, λεφτά, λέφτά, λεφτά ... τοτε ο ήχος ήταν ακόμη καλύτερος!

Το θέμα ειναι οτι στο γραφείο συνήθως κάνεις δουλειά πρώτα και ακους μουσική δευτερα, για μένα τελικά δεν έχει ιδαίτερη σημασία η ανάλυση, η το αν κατεβαίνει στα 20hz , αν κάτι εκτιμώ ειναι το midrange και πάλι όμως κάτι γλυκόηχο δε θα με χάλαγε. Επειδή είπα πολλά κατα τη γνώμη μου μη το ψείρίζεις δώσε το 600αρη γιατί ήδη το έχεις αποφασίσει και δεν το ξέρεις και μην ασχολήσε περαιτέρω.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.397
Reaction score
1.856
Oσο καλα συντονισμενα και να ειναι με οτι q και badwidth εαν δεν βρισκεται κοντα σε ενα τοιχωματικο οριο που να εχει και ενεργεια στη συγκεκριμενη συχνοτητα συντονισμου της κανει μια τρυπα στο νερο.
Αυτα δεν τα λεω εγω.
Παντα φυσικα μπορεις να βραχυκυκλωσεις ενα ζευγος ηχεια ,να μας δειξετε και τι μετρα φυσικα πριν και μετα να γελασουμε παρεα...
Δεν καταλαβαίνω γιατί σε προηγούμενο ποστ σου θεωρείς οτι "...μπορει να συμβει ο συντονισμος του br ,να δουλεψει ως helmoltz αυτο εχει υψηλοτατη αποδοση μικρου ευρους, εαν ειναι μικρου ευρους συντονισμενη, εαν συμπεσει με στασιμο και εαν τοποθετηθει σε σημειο υψηλης πιεσης και εαν αυτη η πιεση ειναι ικανη να εχει ακουστη αποδοση απο ενα ζευγος br..." , ενώ ο κώνος μαζί με την κοιλότητα του ηχείου πίσω του, δεν θεωρείς οτι μπορεί να δουλέψει ως helmoltz.
Και ναι, τα SP1 είναι χωμένα στις γωνίες (που είναι περιοχές υψηλής διακύμανσης πίεσης για όλους τους ρυθμούς του δωματίου), και επί πλέον σχεδόν δίπλα στη θέση ακρόασης.

Το πρόβλημα πάντως δεν είναι τόσο η ίδια η (μικρή πράγματι) απορρόφηση ή ενίσχυση που προκαλείται, όσο το οτι οι κώνοι συνεχίζουν να πάλλονται και μετά το τέλος της διέγερσής τους αν είναι ελεύθεροι. Τόσο πιο έντονα και παρατεταμένα όσο μεγαλύτερες οι διαστάσεις τους και μαλακότερη η ανάρτησή τους. Αυτό αποσβένυται έντονα με την βραχυκύκλωση (πέντε λεπτά της ώρας και δυό συρματάκια υπόθεση είναι . . . )
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.180
Δεν είναι ούτε 5 λεπτά να βάλεις δύο βραχυκυκλώματα σε δύο ρημαδοηχεία.
Είναι το ότι ο Σωκράτης δεν γουστάρει την ιδέα.
 

Μηνύματα
12.849
Reaction score
10.066
Τολμώ να πω οτι ως vfm τίποτα δεν ξεπερνά το συνδιασμό jbl305 και 310s που είχα για 2-3 χρόνια. Με ενα ποσό δηλαδή κοντά στο 600αρικο μαζί με το audio interface ήμουν μια χαρα!
Έτσι, πέστα!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.121
Reaction score
18.867
Μπορεί η αναβαθμισιτιδα να μην είναι μοιραία για τον οργανισμό είναι όμως για την τσέπη. Τολμώ να πω οτι ως vfm τίποτα δεν ξεπερνά το συνδιασμό jbl305 και 310s που είχα για 2-3 χρόνια. Με ενα ποσό δηλαδή κοντά στο 600αρικο μαζί με το audio interface ήμουν μια χαρα! Μετά με επιασε η περιέργια και ξεκίνησα να χώνω λεφτά. Καλύτερα ηχεία, καλύτερα ενισχυτικά (οταν δεν αγόραζα ενεργά) , καλυτερά και περισσότερα subwoofer. 3,4, 5, 6 φορές περισσότερα χρήματα για να 30% καλύτερο ήχο (πραφανώς καθαρά υποκειμενικό το ποσοστό). Βεβαια αν η ηχογράφηση ήταν καλή, αν καθόμουν στο σωστό σημείο, αν έφτιαχνα λίγο τον χώρο, αν , αν, αν, λεφτά, λέφτά, λεφτά ... τοτε ο ήχος ήταν ακόμη καλύτερος!

Το θέμα ειναι οτι στο γραφείο συνήθως κάνεις δουλειά πρώτα και ακους μουσική δευτερα, για μένα τελικά δεν έχει ιδαίτερη σημασία η ανάλυση, η το αν κατεβαίνει στα 20hz , αν κάτι εκτιμώ ειναι το midrange και πάλι όμως κάτι γλυκόηχο δε θα με χάλαγε. Επειδή είπα πολλά κατα τη γνώμη μου μη το ψείρίζεις δώσε το 600αρη γιατί ήδη το έχεις αποφασίσει και δεν το ξέρεις και μην ασχολήσε περαιτέρω.
Έχω περάσει από κάποια στάδια με αλλαγές κλπ, είχα και ενεργά (focal alpha 65) τα οποία ακόμα θεωρώ πολύ καλά για τα χρήματα τους. Γίνονται ζυμώσεις και θα γίνονται έτσι είναι αυτά, σε πιάνει φαγούρα.. Είμαι ευτυχής που έχω σταθεί τυχερός και έχω ξοδέψει λίγα χρήματα στο hobby σε σχέση με την πλειοψηφία. Έχω βρει όχι τη νιρβάνα αλλά μια ισορροπία που με ικανοποιεί. Θα μου πεις αν είχα πάρει ένα ζεύγος ενεργά από την αρχή και είχα βρει ''κάτι'' δεν θα είχα χαλάσει ακόμα λιγότερα ? Και από το δικό σου παράδειγμα νομίζω πως όχι.. Αν δεν κάνεις μια ''γύρα'' έστω μικρή πάντα σε ''τρώει'', μιλάμε για hobby. Πέρασα ένα διάστημα με τα ηχεία τοποθετημένα πολύ κοντά μου (μην τα ξαναγράφω) και σκέφτηκα αν είναι να μείνει έτσι το στήσιμο να πάω για ομοαξονικά, άλλαξε αυτό και πάει...
'Οπως πολύ σωστά μου είπε εδώ ο Dimi (και άλλοι) είναι καλύτερα να προσπαθήσω να εκμεταλλευτώ στο έπακρο το
υπάρχον υλικό, για αυτό το λόγο ρωτάμε εδώ άλλωστε πριν κάνουμε κινήσεις όσοι δεν έχουμε εντρυφήσει τόσο στο σπορ... Αν δεν είχα μπει σε αυτή τη διαδικασία διαλόγου και διαβάσματος εδώ τόσα χρόνια, είμαι σίγουρος πως παρά την οικονομική στενότητα θα είχα χαλάσει τα διπλάσια χρήματα και το πιο πιθανό με χειρότερα αποτελέσματα.
Αποφάσισα να ρίξω λίγο χρήμα ναι, αλλά όχι υποχρεωτικά..
Δεν τα έχω ξοδέψει ήδη εγκεφαλικά, όχι.
Το cross με τα sub, η φροντίδα του χώρου είναι πραγματάκια που έπρεπε ίσως να έχουν γίνει πολύ νωρίτερα οπότε δεν τα θεωρώ αναβαθμίτιδα αλλά αξιοποίηση του υπάρχοντος υλικού..
Αν θελήσω να ''κάψω'' χρήμα υπάρχει άλλη μούσα που μου τα τσιμπάει εδώ και χρόνια.. 📷 8-)
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.516
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top