Γραφείο, nearfield ακροάσεις..




Μηνύματα
27.077
Reaction score
25.012
Αυτή είναι η καλύτερη δυνατή θέση που βρήκα για να ακούω καλά αλλά και να είναι λειτουργικός ο χώρος. Απόσταση ηχείων 1,70 (tweet to tweet ) . Δεν υπάρχουν και πολλές επιλογές μετά από εδώ.
Εκτός αν αρχίσω να αδειάζω τον χώρο κανονικά... :biggrin:

View attachment 164851
Δημήτρη , αν μου επιτρέπεις μία παρατήρηση. Βγάλε τα spendor από κεί και βάλε τα σε άλλο χώρο. Αν δεν μπορείς , στην χειρότερη , βραχυκύκλωσε τις μπόρνες τους ώστε να μην κινούνται τα woofer τους, να μην είναι ελεύθερα δλδ.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δημήτρη , αν μου επιτρέπεις μία παρατήρηση. Βγάλε τα spendor από κεί και βάλε τα σε άλλο χώρο. Αν δεν μπορείς , στην χειρότερη , βραχυκύκλωσε τις μπόρνες τους ώστε να μην κινούνται τα woofer τους, να μην είναι ελεύθερα δλδ.
Καλησπέρα, για τα μεγάλα λες?
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα μικρά παλεύουμε να στήσουμε, άστα τα μεγάλα...
Ξέρω πως τα έχω χαντακώσει εκεί αλλά προς το παρόν δεν ακούω από αυτά..
Αν καθήσουμε μπαλκόνι καμμιά μέρα τα βάζω μόνο να παίξουν γιατί ακούγεται πιο ''ζωντανή'' η μουσική από αυτά έξω.
Αυτά θα πάνε πάλι πίσω στη θέση τους κάποια στιγμή (καθιστικό).
Παραδόξως και παρά τον όγκο τους, τα sp1 (και βρίστε με όσο θέλετε) συγχωρούν πολύ περισσότερο από όποιο άλλο ηχείο έχω δοκιμάσει σπίτι την κακή τοποθέτηση. Ακόμα και εκεί που τα έχω στριμώξει ''παίζουν''. Αλλά στο καθιστικό παίζουν φυσικά πολύ καλύτερα και κάποια στιγμή θα επιστρέψουν εκεί.
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Για να μην παρεξηγηθώ... Όταν λέω παίζουν, δεν εννοώ ούτε ότι παίζουν σωστά, ούτε ότι παίζουν αυτό που μπορούν... Απλά ακούγονται πολύ ευχάριστα και σε κακή-λάθος θέση σε αντίθεση με άλλα ηχεία που είχα.
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Δημήτρη , αν μου επιτρέπεις μία παρατήρηση. Βγάλε τα spendor από κεί και βάλε τα σε άλλο χώρο. Αν δεν μπορείς , στην χειρότερη , βραχυκύκλωσε τις μπόρνες τους ώστε να μην κινούνται τα woofer τους, να μην είναι ελεύθερα δλδ.
Να τα βραχυκυκλώσεις κι' ας μην τους δίνεις σήμα. Ξέρει τι σου λέει.
Με συγχωρείτε, μέσα στη ζάλη μου χθες απάντησα βιαστικά (έπεσα για ύπνο από τις 9 ) χωρίς να έχω καταλάβει ακριβώς.. :idk:
Γιατί να βραχυκυκλώσω (ποιο το όφελος), και πως?
 
Last edited:



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Γιατί να βραχυκυκλώσω (ποιο το όφελος), και πως?
Γιατί η μουσική σου διεγείρει τα γούφερς των SP1, που μετατρέπονται σε παθητικούς απορροφητές (και όχι ακτινοβολητές).
Η βραχυκύκλωση των γούφερς (συρμα από το + στο - του ηχείου) αποσβένει δραστικά την ταλάντωσή τους.
Γι' αυτό και όταν μεταφέρουμε ηχεία που πιθανόν να τρανταχτούν, είναι καλό να βραχυκυκλώνουμε τους ακροδέκτες τους.

Με λίγα λόγια, έχεις δύο μίνι μπασοπαγίδες, δυστυχώς συντονισμένες, με απρόβλεπτα αποτελέσματα στο μπάσο που θα ακούς (αν και δυό φορές μου έτυχε το αποτέλεσμα να είναι καλύτερο :)
Αν το ψειρίσεις, και οι σωλήνες των μπας-ρηφλέξ μπαίνουν στο παιχνίδι, κλείστους και αυτούς.
.
.
!! SOS !! Αν τα SP1 είναι συνδεδεμένα με κάποιο ενισχυτή, πάλι έχεις (ελαφρά μικρότερη) απόσβεση, αστα ήσυχα και ΜΗΝ τα βραχυκυκλώνεις γιατί δεν θα χαρείς όταν ανάψεις τον ενισχυτή παρά μόνο στην Ανάσταση ❇✳✳❇♨ ... :oops:
.
.
.
Εντελώς άσχετο και οφφ-τόπικ :
Η μάσκα με μπερδεύει (σιδερένιος και από εμένα), αλλά άμα λάχει . . . γίνεσαι φοβερά γρήγορος οδηγός ??
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.139
Reaction score
26.698
Δηλαδή, όταν πας να ακούσεις σε ένα κατάστημα που έχει ένα σωρό ηχεία δίπλα δίπλα, τι γίνεται?
 
  • Like
Reactions: PMC

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Να ηταν μονο το προβλημα των υπολοιπων ηχειων που συνυπαρχουν σ ενα καταστημα !

Υπαρχουν και περιτεχνα φροντισμενοι χωροι καταστηματων με υπερμελετη και τιγκα στις μπασοπαγιδες, διαχυτες, καλωδια πολλαπλασιας αξιας των ηχειων η ενισχυτες αξιας ενος νεφρου και τα κανουν ολα ν ακουγοται μαγικα. Στο σπιτι μετα βεβαια ........

Υπαρχουν και ηχεια που παιζουν τοσο χαλια οπου και αν μπουν (πχ Quad 11, 22 κλπ, Kef XQ series) που οπου και να τα ακουσεις καταλαβαινεις το κολοσσιαιο μεγεθος της ανικανοτητας του κινεζου απατεωνα/σχεδιαστη/κατασκευαστη
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
1) Τίποτα, γιατί μάλλον θα είναι όλα συνδεδεμένα με ενισχυτές - δεν θα βλέπουν μεν τα μηδέν Ω της βραχυκύκλωσης, αλλά θα βλέπουν τα εκατοστά του Ω της αντίστασης εξόδου του ενισχυτή.
2) Τίποτα σημαντικό γιατί η απορρόφηση τυχόν ελεύθερων παλλόμενων κώνων είναι ασήμαντη μπροστά στον όγκο ενός μαγαζιού, την συνολική ενέργεια που τον διεγείρει και την γιγαντιαία ζωντανή μπασοπαγίδα των θεατών.
3) Ο ήχος του 80+% των μαγαζιών είναι γτπ, οι παλλόμενοι ελεύθεροι κώνοι μπορεί και να του κάνουν καλό :D:D
.
.
Ούπς!! άκυρα (... όχι πάντα :) ) τα 2 και 3. Λέγοντας "κατάστημα" προφανώς εννοείς κατάστημα πώλησης συσκευών, εγώ νόμισα μαγαζί ψυχαγωγίας
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.389
Reaction score
1.843
Δηλαδή, όταν πας να ακούσεις σε ένα κατάστημα που έχει ένα σωρό ηχεία δίπλα δίπλα, τι γίνεται?
Να σου πω οτι δεν το'χα σκεφθεί ως τώρα . . .
Βασικά το κατάστημα δεν μπορεί να κάνει και αλλιώς- από πρακτικής απόψεως εννοώ. Και ο όγκος του κατά κανόνα είναι πολλαπλάσιος αυτού των τυπικών σαλονιών και πιο φροντισμένος. Επίσης οι πολλοί διαφορετικοί κώνοι και σωλήνες σε πολλά διαφορετικά κουτιά θα προκαλούν κάπως πιο "ευρυζωνική" χαμηλόσυχνη απορρόφηση (ή και χρωματισμό).
Αλλά ναι, σε ένα "ψειρισμένο" σύστημα και χώρο, θα προτιμούσα απουσία μεγάλων ελεύθερων κώνων, ιδίως κοντά σε μικρούς δορυφόρους.
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.309
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top