Γραφείο, nearfield ακροάσεις..

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Έχω ένα μικρό δίλημμα που με απασχολεί.
Είχα αποφασίσει η επόμενη αγορά μου να είναι ενεργά για το γραφείο. Ο χώρος είναι σχετικά μικρός 16 τετραγωνικά, οι περισσότεροι τον έχετε δει από άλλο θέμα. Επειδή όταν ασχολούμαι στο γραφείο ακούω από πολύ κοντά (1 και κάτι μ.) σκέφτομαι για ομοαξονικά. Σε ενεργά δεν είναι πάρα πολλές οι επιλογές αλλά υπάρχουν... (τα Tannoy π.χ.). Από την άλλη υπάρχει και το kef ls50 που είναι καλό ηχείο από όσα γράφονται. Επειδή το μπάτζετ θα παραμείνει χαμηλό (δεν θέλω να δώσω πάνω από 600-650) αξίζει να πάω στa παθητικά kef ls50 μεταχειρισμένα ή σε αυτά τα χρήματα και θέση ακρόασης λέτε τα ενεργά είναι καλύτερα ? Και για το φύσημα το λέω αλλά και για την κατασκευαστική ποιότητα των ls50 που υποθέτω είναι ανώτερη από ενεργά αυτής της κατηγορίας. Και τα ls50 λένε παίζουν εξαιρετικά nearfield. Ένα θέμα είναι και ο ενισχυτής βέβαια και έρχομαι στη δεύτερη ερώτηση... Ο Creek Destiny 1 που έχω έχει το juice να παίξει τα ls50 ικανοποιητικά? Διαβάζω πως είναι λίγο ιδιότροπα σε αυτό.. Για άλλου τύπου ηχεία μην κάνετε προτάσεις μόνο για ομοαξονικά.
Φώτο...
DSC00153.jpgy.jpg

1588511280384.png


Για ενεργά υπολογίστε και την αγορά καλωδίων στο μπάτζετ.. :idk:
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Για ενεργά υπολογίστε και την αγορά καλωδίων στο μπάτζετ.. :idk:
Να βάλουμε δηλαδίς δυό χιλιαρικάκια σύνολο; Θα πάρεις τα Μπέλντεν (BJC) τα χαϊεντάδικα και δεν το συζητώ.-
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Τι ηχεία βλέπουμε στην φωτό;
 




Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Που να τα βάλω βρε Dimi..
Έχω δοκιμάσει κάποιες θέσεις, εκεί μου έκατσαν βολικά και στο αυτί και για το χώρο... Τι προτείνεις να κάνω σε τοποθέτηση δηλ. ? Για πες καμμιά ιδέα να δούμε τώρα που είμαστε ξαπλωτοί…
Αν δεν προβώ σε αγορά ηχείου μάλλον θα τσιμπήσω το mini DSP να κροσσάρω τα sub's. Και αργότερα αν τρελαθώ τελείως o_O ίσως πάρω κι ένα UMIC-1 :whistling:
Από περιέργεια και μόνο γιατί δεν καταλαβαίνω πολλά από τα τεχνικά των ενισχυτών, θα τα κατάφερνε ο γεροcreek τα kef?
 

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Kάνε κάτι να σηκωθούν τα tweeter στο ύψος των αυτιών σου. Όπου άκουσα τα LS50 με άφησαν παγερά αδιάφορο, και τα παθητικά και τα ενεργά. Ωραίο ηχείο εμφανισιακά και κατασκευαστικά αλλά δεν... Θα κράταγα τα Spendor αν μου άρεσαν, θα τα έστηνα καλύτερα.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.132
Να παρης δημητρη εγω πως πηρα το umik 1 ετσι μου ειπαν οι ντοκτορες και εγω αμ επος αμ εργο
μονο που οι γιατροι το πηραν ρεφενε εγω ο αρχικαπιταλιστης ακουμπισα 105 εβρα
αυτα μου καναν οι ντοκτορες :smile: :lol: μαλλον με περασαν για τον αγγελικουση
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Kάνε κάτι να σηκωθούν τα tweeter στο ύψος των αυτιών σου. Όπου άκουσα τα LS50 με άφησαν παγερά αδιάφορο, και τα παθητικά και τα ενεργά. Ωραίο ηχείο εμφανισιακά και κατασκευαστικά αλλά δεν... Θα κράταγα τα Spendor αν μου άρεσαν, θα τα έστηνα καλύτερα.
Ευχαριστώ που μοιράστηκες τις εντυπώσεις σου.. Το tweeter στο αυτί είναι ήδη :thumbsup: και τα spendor δεν θα έφευγαν έτσι κι αλλιώς :wink:
Να παρης δημητρη εγω πως πηρα το umik 1 ετσι μου ειπαν οι ντοκτορες και εγω αμ επος αμ εργο
μονο που οι γιατροι το πηραν ρεφενε εγω ο αρχικαπιταλιστης ακουμπισα 105 εβρα
αυτα μου καναν οι ντοκτορες :smile: :lol:
Εσύ φταις που διατηρείς σχέσεις... :lol::lol::lol:
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.247
Reaction score
78.936
Τα 3/5 δεν παίζουν ξαπλωτά, αυτό που έχεις κάνει είναι κωμωδία, και τα έχεις στοιβάξει κιόλας να τραγουδάνε και τα από κάτω, είναι που είναι οι καμπίνες κουνίστρες :roflmao:

Σοβαρέψου, βαλτά όρθια και σωστά, και αν θέλεις να κροσάρεις και σαμπ, όρμα.

Αλλά έτσι που τα έχεις γελάνε και οι πέτρες
Να παρης δημητρη εγω πως πηρα το umik 1 ετσι μου ειπαν οι ντοκτορες και εγω αμ επος αμ εργο
μονο που οι γιατροι το πηραν ρεφενε εγω ο αρχικαπιταλιστης ακουμπισα 105 εβρα
αυτα μου καναν οι ντοκτορες :smile: :lol: μαλλον με περασαν για τον αγγελικουση
Το umik ειναι ιδιόκτητο.

To trinnov μικρόφωνο (άλλο είναι αυτό) είναι κοινόχρηστο. Αυτό κάνει 700 ευρώ. ;)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Τα 3/5 δεν παίζουν ξαπλωτά, αυτό που έχεις κάνει είναι κωμωδία, και τα έχεις στοιβάξει κιόλας να τραγουδάνε και τα από κάτω, είναι που είναι οι καμπίνες κουνίστρες :roflmao:

Σοβαρέψου, βαλτά όρθια και σωστά, και αν θέλεις να κροσάρεις και σαμπ, όρμα.

Αλλά έτσι που τα έχεις γελάνε και οι πέτρες
Καλά τα λες.. σωστά.
Θα το δω...
'Εφαγα λίγο παντοφλίτσα να τα στριμώξω για να γίνει πιο εύκολο το συγύρισμα και κατέληξαν έτσι... :frown:
Θα σκίσω τη γάτα.. :unsure:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Γιατί όχι 2 μικρά genelec-άκια?

(ώπα άκυρο, δεν είναι ομοαξονικά)
Ta 8010A π.χ?
Σκεφτόμουν ομοαξονικά όπως έγραψα αρχικα..
Για άλλου τύπου μόνιτορ είχα κι άλλες ιδέες..
Αλλά και ακριβά βρε παιδί μου για 3'' οδηγό..


Τα 3/5 δεν παίζουν ξαπλωτά, αυτό που έχεις κάνει είναι κωμωδία, και τα έχεις στοιβάξει κιόλας να τραγουδάνε και τα από κάτω, είναι που είναι οι καμπίνες κουνίστρες :roflmao:

Σοβαρέψου, βαλτά όρθια και σωστά, και αν θέλεις να κροσάρεις και σαμπ, όρμα.

Αλλά έτσι που τα έχεις γελάνε και οι πέτρες
Ευχαριστώ που με ξεκόλλησες βρε Dimi…
Είδες η ρουτίνα βαράει καμμιά φορά..
Τα έστησα ήδη πρόχειρα αλλού με βάσεις και άνεση γύρω τους και θυμήθηκα πως παίζουν. :rolleyes:
 
Last edited:



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.116
Reaction score
124.694


 

Μηνύματα
3.703
Reaction score
3.085
Καλά τα λες.. σωστά.
Θα το δω...
'Εφαγα λίγο παντοφλίτσα να τα στριμώξω για να γίνει πιο εύκολο το συγύρισμα και κατέληξαν έτσι... :frown:
Θα σκίσω τη γάτα.. :unsure:
Εξαφάνισε τις παντόφλες από το σπίτι και τοποθέτησε τα ηχεία σωστά
Αυτός είναι ο χώρος σου,προσαρμόσου
 

Μηνύματα
13.615
Reaction score
6.572
Mην περιμενεις με αυτοενισχυομενα των 600 ευρω, να παρεις τον ηχο που σου δινει ενας συνδυασμος Creek Destiny 1+spendor........μαλλον θα απογοητευτεις. Στησε τα ηχεια καθετα,βαλτα σε κανονικες βασεις και οχι σε ηχεια που λειτουργουν σαν αντιχεια.Παντως αν πας στα LS50,ο ενισχυτης σου δεν θα εχει κανενα θεμα να τα οδηγησει.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.323
Μηνύματα
2.858.524
Members
37.895
Νεότερο μέλος
Mark Zappa
Top