Γραφείο, nearfield ακροάσεις..

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Κορίτσια σκέφτομαι να προσθέσω άλλα δύο subάκια σιγά σιγά.. :whistling:
Ένα τώρα και στην πορεία το δεύτερο.
Αργότερα θα αντικατασταθούν και αυτά που έχω ήδη με άλλα 2 ίδια (σύνολο 4) σαν αυτό που θα επιλέξουμε μαζί οπότε θέλω να γίνει καλή δουλειά.. :biggrin:
Το μπάτζετ που επιθυμώ να διαθέσω είναι πενιχρό και οι επιλογές μειωμένες λόγο αυτού.
Έχω εστιάσει σε δύο για την ώρα, το ομόσταυλο της Yamaha hs8s και το Presonus Templor T10.
To Yamaha είναι πιο ακριβό (469€), το Templor (375€).
Tο Τemplor έχει κάποια καλούδια που το Yamaha δεν.. π.χ. έξοδο sub για εύκολη σύνδεση, αλλά και 10'' γούφερ. :geek:
Απ΄ την άλλη η Yamaha δεν είναι αμελητέα ποσότητα ως εταιρία και ξέρω πως το προιόν της θα είναι λογικά προσεγμένο, επίσης ταιριάζει λογικά με τα μονιτοράκια μου..
Τι λέτε?
Ρίξτε μια ματιά στα spec ή αν έχετε γνώση για την ποιότητα κατασκευής των δύο κλπ..
Αν υπάρχει και άλλη πρόταση βεβαίως, αλλά όχι πάνω από την τιμή του Yamaha. To Templor η αλήθεια είναι πως έρχεται πιο βολικά οικονομικά.
Ξέχασα να αναφέρω πως έστω και προσωρινά θα πάρω σήμα για τα ηχεία από την έξοδο XLR του sub, οπότε βάλτε και αυτό στο κάδρο της σύγκρισης..
 
Last edited:



Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Όχι. Το T10 έχει κάποια χαρακτηριστικά που το κάνουν να φαίνεται ανώτερο.

1. Απόκριση συχνότητας 20 Hz – 200 Hz έναντι 22Hz - 160Hz
2. 10άρι κώνο έναντι 8 ιντσών.
3. 230 watt έναντι 150.
4. Φτηνότερο.
 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Μην το ψειριζεις για desktop ψωνίζεις .. θα με φάνε οι γιατροί αλλά και με ενα μια χαρά θα έκανες την δουλειά σου (απλά δεν θα το φωνάζεις γιατί παίζει να σε βάλουν φυλακή)!
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Μην το ψειριζεις για desktop ψωνίζεις .. θα με φάνε οι γιατροί αλλά και με ενα μια χαρά θα έκανες την δουλειά σου (απλά δεν θα το φωνάζεις γιατί παίζει να σε βάλουν φυλακή)!
Δεν το ψειρίζω μωρέ αλλά πάω για 4 κομμάτια και είναι κρίμα να ανακαλύψω αργότερα κάτι περίεργο... Όσο για το desktop ναι έτσι είμαι τώρα αλλα αύριο μεθαύριο αυτό μπορεί να αλλάξει.. Τα sub δεν πάνε χαμένα..
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Αυτό με απασχολεί λίγο.. σε σχέση και με τα όσα παραπάνω προσφέρει..
Κάτι υπάρχει που δεν ξέρουμε ή απλά υπερτιμολόγηση για τη Yamaha?
Κι έλεγα ότι κάτι ξέχασα πριν.
Το T10 λέει

Peak SPL at 1m113 dB

Το άλλο δε λέει. Θεωρώ υπερτιμολόγηση Yamaha. Ας πει ένας επιχειρήματα για το αντίθετο.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Να μια διαφορά υπέρ του Yamaha που ανακάλυψα τώρα (αν δεν κάνω λάθος βέβαια, είμαι παρθένα σε αυτά :biggrin: ). Tο Yamaha έχει ρυθμιζόμενο hi pass ενώ το Presonus on-off. Tο cross με τα ηχεία δεν είναι αυτό?
Το άλλο δε λέει. Θεωρώ υπερτιμολόγηση Yamaha. Ας πει ένας επιχειρήματα για το αντίθετο.
Ναι, ας πει.. :biggrin:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Το 10-ιντσο κερδάει το 8-ιντσο.

Το μόνο μειονέκτημα είναι το μπας ριφλεξ, άμα βρεις κλειστό με ίδιες πάνω κάτω προδιαγραφές και τιμή, το συζητάμε..

Αν τυχόν πας σε μεγαλύτερο χώρο, το 12-ιντσο Κάλι είναι καλύτερη επιλογή.
Φυσικά το 12-ιντσο κερδάει τα μικρότερα.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Να μια διαφορά υπέρ του Yamaha που ανακάλυψα τώρα (αν δεν κάνω λάθος βέβαια, είμαι παρθένα σε αυτά :biggrin: ). Tο Yamaha έχει ρυθμιζόμενο hi pass ενώ το Presonus on-off. Tο cross με τα ηχεία δεν είναι αυτό?

Ναι, ας πει.. :biggrin:
Ναι αυτό είναι. Υποθέτω ότι είναι στην ίδια συχνότητα με το low pass που ρυθμίζεται. Στείλε ένα mail στην εταιρία να το επιβεβαιώσει.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Το 10-ιντσο κερδάει το 8-ιντσο.
Είναι έτσι απλά τόσο ξεκάθαρο?
Αν ναι, κακώς μπήκα στη λογική να ρωτήσω..
Η στιβαρότητα-μελέτη της καμπίνας - υλικά κλπ δεν παίζουν?
Εντάξει φτηνές σειρές είναι και τα δύο, αλλά είναι ίδια η ποιότητα (σαν κατασκευή)?
Στα sub δεν παίζει σημαντικό ρόλο αυτό?
Είναι μια απορία.. :idk:
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Αν τυχόν πας σε μεγαλύτερο χώρο, το 12-ιντσο Κάλι είναι καλύτερη επιλογή.
Φυσικά το 12-ιντσο κερδάει τα μικρότερα.
To Kali το είδα αλλά είναι αρκετά πάνω από το μπάτζετ (680€) και δεν.. :fuckyou:
Για κάτσε βρε Κώστα για να καταλάβω..
Δηλαδή αν βγάλω στην άκρη το cross (βρω άλλο τρόπο), και πάω σε κάτι τέτοιο π.χ.
Magnat Tempus Sub 300A - Skroutz.gr
(τυχαία επιλογή μόνο λόγο τιμής) θα είμαι καλύτερα?
Πολύ θα με βόλευε.. :biggrin:
 


Μηνύματα
1.702
Reaction score
982
To Kali το είδα αλλά είναι αρκετά πάνω από το μπάτζετ (680€) και δεν.. :fuckyou:
Για κάτσε βρε Κώστα για να καταλάβω..
Δηλαδή αν βγάλω στην άκρη το cross (βρω άλλο τρόπο), και πάω σε κάτι τέτοιο π.χ.
Magnat Tempus Sub 300A - Skroutz.gr
(τυχαία επιλογή μόνο λόγο τιμής) θα είμαι καλύτερα?
Πολύ θα με βόλευε.. :biggrin:
Δημητρη το ψαχνω καιρο για την τοποθετηση 2 σαμπ και προτεινω να μην κανεις τιποτα χωρις την αγορα σε κατι σαν
Αλλιως πας στα τυφλα ακομη και με το crossover των σαμπ
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.075
Reaction score
18.684
Products | Kanto Audio
Δημητρη το ψαχνω καιρο για την τοποθετηση 2 σαμπ και προτεινω να μην κανεις τιποτα χωρις την αγορα σε κατι σαν
Αλλιως πας στα τυφλα ακομη και με το crossover των σαμπ
Σε ευχαριστώ πολύ το έχω σκεφτεί και στο παρελθόν για κάτι παρόμοιο, κάτι τέτοιο υπονοούσα θα γίνει στο μέλλον σε προηγούμενο post όταν έγραψα.. ''έστω και προσωρινά θα πάρω σήμα για τα ηχεία από την έξοδο XLR του sub''
Ε, μετά το ένα οδηγεί στο άλλο και θα καταλήξουμε με μικρόφωνα και τα κομπιουτεράκια στο χέρι.. :biggrin: :fuckyou:
Και κάπως έτσι... πάνε τα νειάτα και η ξεγνοιασιά :roflmao::roflmao:
 
Last edited:


Μηνύματα
1.296
Reaction score
2.568
Τα Yamaha είναι για να συμπληρώνει τα ομόσταυλα hs8 ηχεία της. Πακετάκι άψογο χωρίς πολλα πολλά και σκοτούρες.
Για διαφορετικά set up είναι λίγα για αυτό που πληρώνεις......νομίζω
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.193
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top