ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!


Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Παλιο νημα αλλα ΟΚ, οποτε βρισκω χρονο διαβαζω παλια νηματα που βρισκω ενδιαφεροντα :)
Δεν είναι έτσι.
Έχουν δίκιο. ;)

Επειδή το ένα από τα 2 γουφερ του α77 θα παίζει και μεσαία, θα μεταβάλλει το ακουστικό κέντρο του κεντρικού ηχείου προς το εν λόγω γουφερ σε αυτές τις συχνότητες, ενώ στα πρίμα θα βρίσκεται στην κάθετο του Τουίτερ.

Το κεντρικό ηχείο οφείλει να έχει σε κάθετη διαρρύθμιση το μιντ και το Τουίτερ, ώστε στο σημαντικότερο τμήμα του φάσματος, να είναι σταθερή η θέση του ακουστικού κέντρου.

Σε χρήση αυτών των ηχείων ως κυρίως ηχεία, δεν τίθεται θέμα, διότι υπάρχει δεξί και αριστερό ηχείο, με ανάποδη θέση των γουφερ που παίζουν και μεσαία, ώστε πάντα να είναι όμοιες οι μεταξύ τους αποστάσεις και να παραμένει σταθερό το ακουστικό κέντρο.

Λεπτομέρειες μεν, αλλά από την Άνταμ, μη περιμένετε να τις ξεχάσουν. ;)

Εμείς άλλο, τις ξεχνάμε, είμαστε άχρηστοι. ;)


Πρακτικά, και ο Βασίλης θα μπορούσε να το παραβλέψει. Είναι μικρής σημασίας, μικρή θα είναι η μετακίνηση του ακουστικού κέντρου, πιθανώς αν δε το ήξερε, να μη του έδινε ποτέ σημασία. :)
Ποτε δεν χωνεψα τα MTM οριζοντια ηχεια ειτε αυτα ειναι studio monitors ειτε κεντρικα ηχεια.
Σε ενα στουντιο μονιτορ ας πουμε συγχωρειται γιατι οι στουντιαδες ειναι συνηθισμενοι στο να εχουν ενα πολυ στενο sweet spot.
To A77X για λιγο μπερδευτηκα και νομιζα οτι ειναι WMTW διαταξη οπως το A77H αλλα με το ποστ του Ear συνηδειτοποιησα οτι ειναι MTM (🤮).
Τα 99 στα 100 κεντρικά είναι σχεδιασμένα σε οριζόντια διάταξη.

Δηλαδή όλα αυτά είναι λάθος;

Τη δεν καταλαβαίνω;;
Δυστυχως ναι. Η διαταξη αυτη εξυπηρετει μονο χωροταξικα, οχι ηχητικα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.410
Reaction score
27.695
Δυστυχως ναι. Η διαταξη αυτη εξυπηρετει μονο χωροταξικα, οχι ηχητικα.
Αν υπάρχει mid κάτω από το τουίτερ το κεντρικό είναι όπως πρέπει. Αυτό είναι ένα σωστό κεντρικό ηχείο. Τα άλλα όχι και τόσο.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Αν υπάρχει mid κάτω από το τουίτερ το κεντρικό είναι όπως πρέπει. Αυτό είναι ένα σωστό κεντρικό ηχείο. Τα άλλα όχι και τόσο.
Ακριβως. Εμεσα το αναφερω και στο ποστ μου αλλα ισως οχι αρκετα ξεκαθαρα. Οχι σε διαταξη ΜΤΜ ναι σε διαταξη WMTW.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Το προβλημα μου ειναι οτι εμεινα πολυ πισω σε εμπλουτισμο της πολυκαναλης μουσικης. Χασαμε τον ρουτρακερ, το εγγλημα του αιωνα.
γιατι τον εχασες? οχι, ολα καλα
αν θες , πμ.
 

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Χτες ειπα μετα απο καιρο ας κανω ενα μικρο συγκριτικο. Ειχα σε δικαναλο το γνωστο αγαπημνο αλμπουμ ττου Miles Davis Sketches of Spain σε flac και σε πολυκαναλο. Η διαφορα ηταν χαωδης. Απλα στ συγκεκρριμενο αλμπουμ οταν ακουσεις το πολυκαναλο, το δικαναλο ειναι ιεροσυλια να το βαλεις διπλα του.

Εχω την εντυπωση οτι οσο πιο πολλα οργανα παιζουν σ ενα κομματι τοσο περισσοτερο αμβλυνεται η διαφορα μεταξυ των δυο μεσων.Τοσο πιο εντονα ακους τις διαφορες.

Το προβλημα μου ειναι οτι εμεινα πολυ πισω σε εμπλουτισμο της πολυκαναλης μουσικης. Χασαμε τον ρουτρακερ, το εγγλημα του αιωνα.



Miles Davis - Sketches of Spain
Για πες μας αν θέλεις και τα set up του συγκριτικού.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Νομιζα οτι ειναι γνωστο.
Απ την πηγη Sony Blue Ray UBP X700 παιζει το flac σε 44.1 16 bit και δινει σε Metric. Αυτη τροφοδοτει 5 ηχεια ADAM A7X και δυο A77X + 1 σαμπ της φοκαλ.
Σημειωτεον οτι σε στερεο ακροαση παιζουν και τα 7 ηχεια.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Παλιο νημα αλλα ΟΚ, οποτε βρισκω χρονο διαβαζω παλια νηματα που βρισκω ενδιαφεροντα :)

Ποτε δεν χωνεψα τα MTM οριζοντια ηχεια ειτε αυτα ειναι studio monitors ειτε κεντρικα ηχεια.
Σε ενα στουντιο μονιτορ ας πουμε συγχωρειται γιατι οι στουντιαδες ειναι συνηθισμενοι στο να εχουν ενα πολυ στενο sweet spot.
To A77X για λιγο μπερδευτηκα και νομιζα οτι ειναι WMTW διαταξη οπως το A77H αλλα με το ποστ του Ear συνηδειτοποιησα οτι ειναι MTM (🤮).

Δυστυχως ναι. Η διαταξη αυτη εξυπηρετει μονο χωροταξικα, οχι ηχητικα.
Πριν κανω τις επιλογες μου για το Α77Χ εριξα μπολικο διαβασμα. Κυριως στα επαγγελματικα φορουμ. Τα εχω δοκιμασει και σε ορθια καθετη τοποθετηση αλλα κατεληξα στην οριζοντια. Για μενα το προβλημα ειναι το κεντρικο. Πρεπει να βρω αλλα ενα Α77Χ ν αντικαταστησει το Α7Χ. Ομως θα το κανω μολις ειμαι ετοιμος και ηχεια οροφης (χρειαζομαι 3 ακομη ADAM A7X)

Τωρα εχουν βγαλει τις νεες σειρες στις οποιες εχουν ενσωματωσει DSP κανοντας αυτοματα room correction με το προγραμα της Sonarworks. Αυτο εχει σαν αποτελεσμα και την επιβαρυνση τιμης στα μοντελα της σειρας Α.
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Πριν κανω τις επιλογες μου για το Α77Χ εριξα μπολικο διαβασμα. Κυριως στα επαγγελματικα φορουμ. Τα εχω δοκιμασει και σε ορθια καθετη τοποθετηση αλλα κατεληξα στην οριζοντια.
Λογικο γιατι η Adam το εχει σχεδιασει κυριως για οριζοντια τοποθετηση και το τουιτερ ειναι τοποθετημενο με το waveguide να εχει οριζοντια διασπορα οταν ειναι σε οριζοντια θεση. Τα τουιτερ αυτης της τεχνολιογιας ειναι γνωστο οτι εχουν πολυ περιορισμενη διασπορα στον καθετο αξονα.
Κανονικα για να παιξει σωστα καθετα θα πρεπει να αλλαξει κατα 90μοιρες η τοποθετηση του τουιτερ αλλα δεν ξερω αν προβλεπεται κατι τετοιο απο την εταιρια και σιγουρα αυτοι ξερουν καλυτερα το προιον τους.
Στον αντικαταστατη τους, το Α77Η κατα τη γνωμη μου εχει γινει πιο σωστος σχεδιασμος με διαταξη Woofer/midrange-tweeter/woofer που λυνει αυτο το προβλημα.

Γενικα μιλωντας, κανεις κατασκευαστης και κανεις σχεδιαστης δεν ειναι αλαθητος και κατα την ταπεινη μου γνωμη οι εταιριες βγαζουν προιοντα που πρωτο στοχο εχουν τις πωλησεις συμφωνα με αυτα που ζητα η αγορα και ως δευτερο στοχο εχουν την αρτιοτητα του σχεδιασμου.
Ολοι οσοι ασχολουνται με τον ηχο σοβαρα ξερουν πχ οτι ενα ηχειο με κλασικη διαταξη με γουφερ κατω και τουιτερ απο πανω, θα εχει ευρυτερη διασπορα στον οριζοντιο αξονα και στον καθετο οχι μονο θα εχει περιορισμενο sweet spot αλλα πιθανοτατα θα εχει και εντονη βυθιση στο σημειο κρος. Οταν ομως εμφανιστηκε φωτογραφια σε περιοδικο σε γνωστο επαγγελματικο στουντιο με ενα ζευγαρι Yamaha NS10 τοποθετημενο οριζοντια (οπου φημες λενε πως τα εβαλε ετσι ο φωτογραφος γιατι του κρυβανε το πλανο) ολοι ετρεξαν να αγορασουν NS10 τα οποια τοποθετουσαν στο πλαι, δηλαδη λαθος.
Η Yamaha οχι μονο δεν εκανε τιποτα γι αυτο, αλλα εβγαλε και εκδοση με το λογοτυπο στο πλαι για να ικανοποιησει το πελατολογιο της. Σου λεει αν σου κανει εσενα, εμενα μου περισσευει, να πουλαω θελω.
Ομως δεν μπορεις να υπερισχυσεις των νομων της φυσικης και το αποτελεσμα της οριζοντιας διαταξης ειναι και θα ειναι παντα το ιδιο. Περιορισμενη διασπορα στον οριζοντιο αξονα. Σε ενα στουντιο οι αναγκες ειναι διαφορετικες και ας πουμε οτι μπορει εκει να μην ενοχλει, η να μην δινουν σημασια, (γιατι μη νομιζεις οτι ολοι ξερουν τι τους γινεται)
Ομως στο σπιτι μας, και σε περιβαλον Home Cinema, το αποτελεσμα θα ειναι να εχεις πολυ στενο sweet spot και ουσιαστικα να ακουει σωστα μονο οποιος καθεται στην MLP.
Μπορει βεβαια η Adam να εχει κανει τρομερη δουλεια στο ταιριασμα των μοναδων και το τελειο κροσοβερ και να εχει περιορισει στο ελαχιστο τα οποια προβληματα της διαταξης, αλλα αυτος δεν ειναι ο κανονας.
Εγω να πω την αληθεια θα κοιταζα να πουλησω τα A77X και να βαλω 3 A77H αλλα αυτο σημαινει καινουρια και σιγουρα ακριβοτερα απο τα Α77Χ
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Λογικο γιατι η Adam το εχει σχεδιασει κυριως για οριζοντια τοποθετηση και το τουιτερ ειναι τοποθετημενο με το waveguide να εχει οριζοντια διασπορα οταν ειναι σε οριζοντια θεση. Τα τουιτερ αυτης της τεχνολιογιας ειναι γνωστο οτι εχουν πολυ περιορισμενη διασπορα στον καθετο αξονα.
Κανονικα για να παιξει σωστα καθετα θα πρεπει να αλλαξει κατα 90μοιρες η τοποθετηση του τουιτερ αλλα δεν ξερω αν προβλεπεται κατι τετοιο απο την εταιρια και σιγουρα αυτοι ξερουν καλυτερα το προιον τους.
Στον αντικαταστατη τους, το Α77Η κατα τη γνωμη μου εχει γινει πιο σωστος σχεδιασμος με διαταξη Woofer/midrange-tweeter/woofer που λυνει αυτο το προβλημα.
Σ ενα βιντεο ειχα δει πως το ξεβιδωναν και το τοποθετουσαν με τον τροπο που περιγραφεις. Το εχουν προβλεψει!
 

Μηνύματα
1.603
Reaction score
1.921
Σ ενα βιντεο ειχα δει πως το ξεβιδωναν και το τοποθετουσαν με τον τροπο που περιγραφεις. Το εχουν προβλεψει!
Αν ειναι ετσι, δοκιμασε το. Ειμαι βεβαιος οτι θα παιξουν πιο σωστα και θα το προτιμησεις. Καθετη τοποθετηση με το τουιτερ ως εχει σιγουρα δεν θα παιζει καλα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.364
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top