ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Για να είμαστε ακριβείς, ο αγαπητός φίλος vastsar, ακούει τμήμα της πληροφορίας του upmix, διότι ολόκληρο το ενεργειακό περιεχόμενο της οποιασδήποτε διαθέσιμης ηχογράφησης που κωδικοποιείται με το εν λόγω upmix, μοιράζεται σε 7.1 κανάλια, και προς το παρόν ακούει τα 3.1 από αυτά.

Παρόλα αυτά, από το διαθέσιμο σεταπ ακούει καλύτερα από ο,τι έχει ακούσει ως τώρα, και φίλοι του στο σπορ που μοιράζονται το μικρόβιο του ήχου και του Χάι Εντ, παθαίνουν ένα σοκ όταν ακούνε τα 3 πιτσιρίκια να παίζουν, και τρώνε μια απογοήτευση όταν συγκρίνουν αυτό το άκουσμα με το δικό τους δικάναλο. ;)

Καλώς ή κακώς όμως, η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής στο εν λόγω upmix απαιτεί 7 δορυφόρους για αναπαραγωγή του πλήρους ενεργειακού περιεχομένου και της προβλεπόμενης σωστής περιέλιξης, βάσει του προτύπου.

Καλημέρα σας.. ;)
 

Μηνύματα
1.826
Reaction score
3.406
Μπορεί κάποιος να μου πει κάτι?
Αυτό το sony player όταν κουμπωνεις σκληρό επάνω πως είναι το menu του?
Βγάζει τις ταινίες με εξώφυλλα κλπ ή απλά ονομάζει τους τίτλους?
Δεν έχω βρει πουθενά στο ίντερνετ φωτό του μενού του και το πώς παρουσιάζεται.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Για να είμαστε ακριβείς, ο αγαπητός φίλος vastsar, ακούει τμήμα της πληροφορίας του upmix, διότι ολόκληρο το ενεργειακό περιεχόμενο της οποιασδήποτε διαθέσιμης ηχογράφησης που κωδικοποιείται με το εν λόγω upmix, μοιράζεται σε 7.1 κανάλια, και προς το παρόν ακούει τα 3.1 από αυτά.
Δεν έχει επιλογές το SONY να του πει ο χρήστης σε πόσα κανάλια θέλει να γίνει το upmix; (όπως έχει ο υπολογιστής μου για παράδειγμα)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Μπορεί κάποιος να μου πει κάτι?
Αυτό το sony player όταν κουμπωνεις σκληρό επάνω πως είναι το menu του?
Βγάζει τις ταινίες με εξώφυλλα κλπ ή απλά ονομάζει τους τίτλους?
Δεν έχω βρει πουθενά στο ίντερνετ φωτό του μενού του και το πώς παρουσιάζεται.
Σε ταινίες δεν βγάζει εξώφυλλο.
Σε δίσκους μουσικής βγάζει στην εφαρμογή από κινητό.
Δεν έχει επιλογές το SONY να του πει ο χρήστης σε πόσα κανάλια θέλει να γίνει το upmix; (όπως έχει ο υπολογιστής μου για παράδειγμα)
Νομίζω πως έχει επιλογή 5.1 και 7.1 αλλά δεν είμαι βέβαιος, δε το θυμάμαι καλά.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μπορεί κάποιος να μου πει κάτι?
Αυτό το sony player όταν κουμπωνεις σκληρό επάνω πως είναι το menu του?
Βγάζει τις ταινίες με εξώφυλλα κλπ ή απλά ονομάζει τους τίτλους?
Δεν έχω βρει πουθενά στο ίντερνετ φωτό του μενού του και το πώς παρουσιάζεται.
Δυστυχως το ΣΟΝΥ υστερει σε σχεση με τα γνωστα media player στον τομεα αυτό (και πολύ μαλιστα)

Όχι μονο δεν βγαζει εξωφυλα αλλα αν εχεις ένα μεγαλο φακελο σε σκληρο πχ JAZZ και θελεις να πας στο γραμμα R την εβαψες! Κανεις ένα ένα τους καλλιτεχνες θελεις κανα δεκαλεπτο μεχρι να επιλεξεις τον καλλιτεχνη.

Ένα δευτερο σοβαρο πρόβλημα είναι το γεγονός ότι αν παιζει ένα κομματι εντος ενός φακελου και θελεις να περιηηγηθεις στο σκληρο δισκο για να επιλεξεις το επομενο αλλα χωρις να σταματησει να παιζει το προηγουμενο, αυτό δυστυχως δε γινεται. Σταματάει αμεσως να παιζει αυτό που επαιζε και υπομονή μεχρι να βρεις το επομενο.

Περιμενα μηπως με καποια αναβαθμιση κατι να εκαναν, αλλα ζουνε στον κοσμο της ευτυχιας τους ότι είναι οι καλυτεροι και δεν παρακολουθουν τον ανταγωνισμο. Και στην ουσια αυτά που οι αλλοι τα εχουν ξεπερασει εδώ και καποια χρονια αυτοι στο σκοταδι.

Εχεις καποιες μεσοβέζικες λυσεις, αλλα η ουσια είναι ότι η ιδια η ΣΟΝΥ αυτου καθ αυτου δεν σου δινει λυση.

Προσωπικα αρχεια από σκληρο δισκο εχω σκοπο να τα παιζω από τον υπολογιστη η από το ρασμπερυ 4 (ειχα το .3 και ημουν σουπερ ευχαριστημένος, ταχυτητα ποιοτητα, εξωφυλλα, τα παντα) Τωρα θα περιμενω λιγο να ωριμασει το ρασμπερυ 4 και μετα από λιγους μηνες θα καρφωθεί στην Μετρικ. Ο ΣΟνυ θα μεινει για ταινιες και πολυκαναλη μουσικη και ότι μπαινει στο συρταρακι. Απλα δεν ξερω αν η Μετρικ μπορει από μονη της να διαχειριστεί τον πολυμερισμο στα ηχεια ενός δικαναλου σηματος που θα ερχεται από μια οποιαδήποτε άλλη πηγή εκτος από τον ΣΟΝΥ, νομιζω ότι γινεται, αλλα ο Κωστας θα μας πει, νομιζω ότι το δοκιμασε.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Χτες ηρθε στο σπιτι ενας καλος φιλος ο Λεωνιδας. Μενει και κοντα μου, οποτε αφου επεστρεψε από τις διακοπες του ηρθε στο σπιτι να δει τις αλλαγες που εχω κανει.

Βασικα ασχολείται με κομπιουτερ και παντα ότι αγοραζω από υπολογιστη - ταμπλετ - κινητο παντα πρωτα το πηγαινω σ αυτόν το ξεπακεταρει και κανει καποιες δουλίτσες πανω τους και μετα μου το δινει.

Εχει δει κι εχει ακουσει όλα τα συστηματα που ειχα μεχρι τωρα. Οποτε εχει και μια αποψη για ολες τις αναβαθμίσεις που ειχα μεχρι τωρα.

Μπαινοντας με τη μια στο δωματιο το πρωι που του εκανε αμεση εντυπωση η τηλεοραση, η αποσταση από τις πολυθρόνες και οι ιδιες οι πολυθρόνες.
-Βασιλη μου λεει, εισαι στο μυαλο μου. Εγω προσφατα πηρα 65αρα τηλεοραση (ειχε 50΄) σε αποσταστη 3.5μ και μαλωσα μ ολο το σπιτι γιατι λεγανει ότι είναι τεραστια. Βεβαια εκ των υστερων συμφωνησαν ότι είναι μια χαρα. Και το να βλέπεις τηλεοραση με τα ποδια αναπαυτικα είναι σημαντικο.

Προσωπικα και διαβαζοντας για τις αποστασεις, εφόσον εχουμε υλικο αρκετο 4.κ συμφωνα με τις προδιαγραφες οι 65΄ειναι για αποστασεις στο 1.5 - 1.8 μ. Οποτε εγω με τις 50΄ σε αποσταση 1.80 μαλλον δεν πολυκαταλαβαινω το 4Κ.

Ο Λεωνιδας παντα προσπαθει πριν μπει στην ακουστικη διαδικασια να καταλαβει τι είναι αυτό που θ ακουσει. Να κατανοησει το κάθε μηχανημα με ακριβεια τι δουλεια κανει. Ετσι πλησιάζοντας τα μηχανήματα, ξεκινησε με ερωτήσεις για τη METRIC + ARVUS. Λογικο δεν πειστηκε από οσα του ειπα, οποτε κατ ευθειαν μπηκε στα σαιτ των κατασκευαστών και διαβασε πολύ προσεκτικα το τι κανει επακριβως το κάθε μηχανημα. Κι εκει σαφως εμεινε εντυπωσμενος από την μετρικ. Για τα ηχεια και το σαμπ εμεινε στην πραξη ν ακουσει πως παιζουν όλα μαζι.

Αφου καθησε αναπαυτικα στην πολυθρονα χρειαστηκα λιγα δευτερόλεπτα μονο γα να μου εκφρασει τον αρχικο ενθουσιασμο, ενω οσο περνουσε η ωρα ο ενθουσιασμος μεγαλωνε ολοενα και περισσοτερο. Εχω κανει καποιες επιλογες σε σκληρο δισκο με ξεχωριστα φωνες - ακουστικη κιθαρα - ηλεκτρικη κιθαρα - πιανο - σαξ - τσελο - τυμπανα - ντραμς. Φυσικα μετα ερχονται και μικτα επίλεκτα κομματια.

Δεν το χωρουσε το μυαλο του πως τα μικρα ηχεια εδιναν αυτό τον πλουτο ηχοχρωμάτων και το μέγεθος του ογκου. Βαλαμε το συστημα να παιξει από σιγα - μετρια εως και παααραα πολυ δυνατα.

Σε καποια φαση μου λεει. Κλεισε το σαμπ. Το κλεινω κι ακουει να παιζουν τα παντα χωρις σαμπ. Ακομη κι ετσι όμως του αρεσε πολύ. Μου λεει κλεισε και το κεντρικο. Οντως και μονο με τα δυο (L-R) μια χαρα ηταν. Προσθεσαμε και παλι στην αρχη το κεντρικο. Καταλαβαίνεις αμεσως την διαφορα και φυσικα με την προσθηκη του σαμπ επισης αμεσως αισθανοσουν ότι κατι επιπροσθετο μπηκε στον ηχο.

Μου λεει τελικα τα ενεργα κανουν πολύ καλη δουλεια. Μπορει καλλιστα ν ακους από τα δυο ηχεια, αλλα ότι παραπανω βαζεις το εισπρατεις. Δεν λες ότι εχουμε αμελητεες διαφορες. Μου ειπε ότι σαφως αυτό είναι το καλυτερο συστημα που ειχα ποτε, και κατά την δικια του φιλοσοφια είμαι πλεον στο σωστο δρομο.

Βεβαια του εξηγησα ότι σιγα σιγα θα προστεθουν κι αλλα ηχεια. Δυο στο πλαι και καποτε και δυο στην οροφη συν ένα ακομη σαμπ.

Εβγαλε φωτογραφιες με το κινητο του τα παντα και μου λεει, μ εβαλες στο τρυπακι της αναβαθμισης. Εχει σκοπο να κανει ένα παρομοιο συστημα με μονη διαφορα αντι για τη μετρικ και αρβους να παρει έναν πολυκαναλο προενισχυτη κι από ηχεια ένα κλικ πιο κατω στην οικονομικη κατηγορια.

Παντως και μια προσωπικη αποψη.
Η Μετρικ κανει εντυπωσιακα καλη δουλεια. Περα από τη δυσκολια στην κατανοηση της και τον χειρισμο, το αποτέλεσμα που εισπρατεις είναι εξαιρετικο.
Από την άλλη σαν αρνητικο το γεγονός ότι πρεπει να εχεις ανοικτο το λαπτοπακι της απλ. Το αρνητικο εσταζεται στο γεγονός ότι όταν δουλευει συνεχομενα αρκετη ωρα από ένα σημειο και μετα σου κανει ένα φυσημα αρκετο αισθητο που βγαινει απο τον ανεμιστηρα του υπολογιστη. Ετσι κατά πασα πιθανοτητα θα κανω ένα κουτι από φιλιζολ και θα το φυλακισω εντος αυτου για να μην ακούγεται ποτε.
 


Μηνύματα
567
Reaction score
1.542
Πάρε μια βάση για Laptop με ανεμιστήρα (υπάρχουν και βάσεις που το fun είναι πολύ ήσυχο).
Επίσης πιο Macbook έχεις υπάρχουν apps όπου μπορείς να δεις πότε και γιατί βάζει τα fans σε λειτουργία και να παραμετροποίησεις τη λειτουργία τους. Αν είναι μοντέλο άνω 4ετίας και δεν έχει καθαριστεί ποτέ από μέσα τότε πιθανόν να θέλει και εσωτερικό καθάρισμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Επίσης δε χρειάζεται να είναι ανοιχτό. Μόνο όταν ανάβει η μετρικ, για λίγα δευτερόλεπτα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
μπορεις, τουλαχιστον πριν την 3d αναβαθμιση, να κανεις save boot state , και δε χρειαζεται μετα να ξανα-ανοιξεις υπολογιστη , αν δε θελεις να τη χειριστεις η να κανεις κατι αλλο.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Επίσης δε χρειάζεται να είναι ανοιχτό. Μόνο όταν ανάβει η μετρικ, για λίγα δευτερόλεπτα.
Ακόμη και να μη χρειάζεται να κάνεις κάποια αλλαγή στις ρυθμίσεις;; απλά για μια συνηθισμένη ακρόαση;
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
αφου ανοιξα τα μηχανήματα κι εβαλα μουσικη, ξαναεκλεισα το καπακι του υπολογιστη και παιζει μια χαρα. Μενει τωρα να δουμε αν περασει κανα τετραωρο αν θ αρχισει να φυσαει.
[DOUBLEPOST=1564398646][/DOUBLEPOST]
Και να ανατιναχτεί
Εχω εγγυηση πενταετιας από τον μεταπωλητή! :biggrin:
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
Δεν το χωρουσε το μυαλο του πως τα μικρα ηχεια εδιναν αυτό τον πλουτο ηχοχρωμάτων και το μέγεθος του ογκου. Βαλαμε το συστημα να παιξει από σιγα - μετρια εως και παααραα πολυ δυνατα.
Μια ερώτηση φίλε. Επειδή γράφτηκε ότι ορισμένα ενεργά έχουν θόρυβο από τα ενισχυτικά τους, τα δικά σου έχουν? Ευχαριστώ!
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Τα Ανταμ δεν εχουν. Για αλλα δεν ξερω. Ακομη και τωρα πηγα κι εκανα δοκιμη. Ανεβασα την ενταση στα ηχεια στο τερμα και από τον προ ανεβαζα συνεχως σταθμες χωρις να παιζει κανενα κομματι. Τιποτα. Μουγγο.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Παντως με την ευκαιρια χτες εβαλα να δω μια ταινια "The Doors 1991". Σε αναλυση πλεον 4κ (όχι κατι εντυπωσιακο) αλλα με ηχο 7.1 Άλλο πραμα. Επισης από πλευρας ηχου (εδώ και εικονας) το SWORD OF DESTINY. Ο EAR θα το βλεπει κάθε βδομαδα! :drinks:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Επίσης δε χρειάζεται να είναι ανοιχτό το λάπτοπ. Μόνο όταν ανάβει η μετρικ, για λίγα δευτερόλεπτα.

Κι αυτό δε θα χρειάζεται μόλις φτιάξουν το φιρμγουερ. Είναι μπέτα ακόμα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.664
Παντως με την ευκαιρια χτες εβαλα να δω μια ταινια "The Doors 1991". Σε αναλυση πλεον 4κ (όχι κατι εντυπωσιακο) αλλα με ηχο 7.1 Άλλο πραμα. Επισης από πλευρας ηχου (εδώ και εικονας) το SWORD OF DESTINY. Ο EAR θα το βλεπει κάθε βδομαδα! :drinks:
Γουελκαμ του δε κλαμπ. ;)

Πλέον εικόνα και ήχος, είναι ένα σύστημα.
Το πολυκάναλο σεταπ προσφέρει πλούσια ευχαρίστηση και στο μάτι (με κινηματογραφική εικόνα υψηλής ποιότητας) και στο αυτί (με τα γνωστά πλεονεκτήματα των νέων φορμά).

Ξέρω, δυσκολεύονται οι φίλοι μας του παλαιού τύπου ηχοσυστηματος να το αποδεχτούν, αλλά έτσι είναι.

Το συντομότερο που θα το υλοποιήσουν, θα είναι προς όφελός τους. :)
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Αυτές οι πολυθρόνες Κωστα είναι ο θανατος του ...πολυκαναλου :biggrin:.

Ριχνω κατι υπνους δεν πα να πεφτουν βομβες. Εγω σειρες δεν βλεπω αλλα τις ταινιες τις βλεπω σταδιακα. Κανα εικοσαλεπτο τη μια μερα, την αλλα άλλο τοσο και παει λεγοντας. Να εμπεδωσουμε το σεναριο!!
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Μόνο σε 3ωρες και βάλε ταινίες έχω σταματήσει τη μία μέρα και να δω το τέλος την επόμενη.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.202
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top