ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.135
Reaction score
26.694
ο Dimi μοιραζει προστιμα, αλλά θα τα χαρίσει εν οψει εορτων
:D:D:D
Post automatically merged:

Θα μού επιτρέψεις αγαπητέ να γίνω δις κουραστικός, με δύο ερωτήσεις?
1)Πόσα τ.μ. είναι ο χώρος?
2)Έχω ξαναρωτήσει, αλλά το βρίσκω κάθε τόσο μπροστά μου, το ισχυρίζονται μερικοί. Έχουν βόμβο τα ηχεία ή γράφουν σαχλαμάρες?? :idk:
Post automatically merged:

Ο Εισαγγελέας γκρινιάζει, μα εκείνο τον νόμο για τα rca τον κωλυσιεργεί :roflmao:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Δεν υπαρχει βομβος. Δεν ξερω τι είναι αυτό. Αυτή τη στιγμη τα ηχεια είναι ανοιχτα και η ενταση παρα πολύ υψηλη. Εχω πατησει το pause, Πηγα κολησα το αυτι στο ηχειο. Δεν ακούγεται απολυτως τιποτα.
Post automatically merged:

Ο χωρος είναι 21 τ.μ. 5.80Χ3.60. Υψος 2.70
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Τα ηχεία του Βασίλη δεν είναι τα πολύ οικονομικά adam t7v. Είναι τα ..ακριβότερα. ;)

Επίσης, δεν έχει πουθενά RCA στο σύστημα, δουλεύει arvus με AES/EBU και metric halo lio 8 με XLR σε ηχεία και σαμπ.

Έφυγα αφήνοντας τις στάθμες ηχείων και σαμπ στο τέρμα το volume της πλάτης σε όλα.

Έτσι έχω και τα δικά μου, τερματισμενο το volume control στις πλάτες των ηχείων.


Βομβος μηδέν, φύσημα μηδέν.

Δεν υπάρχουν τέτοια πράγματα. Έχει σοβαρό επαγγελματικό εξοπλισμό.
 
Last edited:


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Χωρίς μετρήσεις, θα διακινδυνεύσω να πω ότι θα έχει μεγαλύτερη βελτίωση στο τελικό αποτέλεσμα με 4 επιπλέον δορυφόρους, παρά με ένα ακόμα σαμπ. ;)
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Χωρίς μετρήσεις, θα διακινδυνεύσω να πω ότι θα έχει μεγαλύτερη βελτίωση στο τελικό αποτέλεσμα με 4 επιπλέον δορυφόρους, παρά με ένα ακόμα σαμπ. ;)
Μπορεί, αλλά δεν υπάρχει νόμος για 7 υποχρεωτικά ηχεία.
















Ακόμα.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
IMG_20191014_165518.jpg
IMG_20191014_165515.jpg

Post automatically merged:

Και δυο φωτο στο προχειρο. Μενει να κανω μια προχειρη οθονη προβολης. Η θα βαψω το πισω μερος η θα παρω mdf και θα το βαψω στις διαστασεις που ταιριαζει με τον προβολεα μου. Θα ηθελα το goo αλλα μαλλον περιπλοκη υποθεση η αγορα του.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σιγι προσθέτουμε και καποιο κρικο στο συστημα. Σκεφτομουν για καμμια τηλεοραση μεγαλη, αλλα στο φορουμ μου ειπαν ότι θα πονανε τα ματια μου. Οποτε παμε για προβολεα. Προς το παρων θα χρησιμοποιηθεί ο Οπτομα (141 η 142, ξεχναω τον αριθμο και δεν βλεπω καπου στον προβολεα να το γραφει). Τον χρησιμοποιώ για επαγγελματικη χρηση. Εχει γραψει περιπου 600-700 ωρες.

Ετσι λοιπον αυτονοητο που θα προβαλει? Εκανα διαφορες σκεψεις αλλα λεω ας ρωτησω και τον Κωστα ΕΑΡ(καμμια Στιούαρτ σκεφτομουν θα μ ελεγε και θα εψαχνα για χαπια).

Μου λεει χαλια είναι ο χωρος, χαλια ο προβολεας βαψ τον τοιχο. Καλα ρε συ, τον Λεανδρο βαλθηκες να τον βαλεις να παρει Τρινοβ κι εγω θα βαψω τον τοιχο? Τοσο του πεταματου? Στην καλυτερη παρε mdf και βαψτο ασπρο.

Παρηγγειλα λοιπον από Leroy Merlyn ένα mdf 2.20X1.20 και 8 χιλιοστα παχος. Μετα από 15 μερες ηρθε σημερα. Οποτε ξεκινησα το βαψιμο. Πηγα στο κατάστημα της γειτονιας και του λεω θελω μπογια ασπρη ματ. Να μου δωσεις κι ασταρι. Τι θα κανεις με ρωτάει. Τον εξηγω. Λεει δεν χρειαζεται να το κανεις ετσι. Δεν το συζητω του λεω, θα θυμωσει ο φιλος μου. Ασχετος είναι ο φιλος σου μου λεει. Θα παρεις βελουτέ, δεν χρειαζεσαι ασταρι και θα γινει καλυτερο. Ε τι να κανω μ επεισε οτι ο φιλος μου είναι ασχετος (σοτυ ασχε εε Κωστα ηθελα να πω). Ξεκινησα. Περναω ένα χερι, τριχες σαν τιποτα. Δευτερο, κατι γινεται. Να μην τα πολυλογω, αφτασα στον αριθμο 4. Αυριο το πρωι θα δειξει. Αν χρειαστεί θα του περασω ένα ακομη εως δυο χερια.

Αφου τελειωσω πηρα από το Πλαισιο αυτοκολητο χαρτι τσοχα μαυρο. Ο λογος ότι, περιμετρικα σε παχος περιπου 5 εκατοστα θα εκανα ένα μαυρο πλαισιο. Σκεφτομουν ότι το χαρτι σε 2-3 χρονια θα ξεκολησει. Ρωταω παλι στο μαγαζι που πηρα την μπογια. Τι κολα να παρω να μην ξεκολησει το χαρτι (σκεφτομουν ξυλοκολα η βενζινοκολα). Μου λεει δεν χρειαζεται τιποτα. Οι κολες στις αυτοκολητες ταινιες είναι πολύ καλες και δεν θα ξεκολησει (ειχε κι αυτοπεποιθηση) Μου ειπε ότι η βενζινοκολα θα κατεστρεφε το χαρτι. Οποτε τελος απ εδώ. Αυριο θα περασω και την μαυρη ταινια.

Αφου μπει στον τοιχο θα βαλω από πισω και πετροβαμβακα (εχω μπολικο). Εν χωραει από πισω θα περασω και ταινια led. Δυσκολο το κοβω. Να δουμε τι θα βγει απ ολο αυτό.
Post automatically merged:

IMG_20191030_155950.jpg
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Τί είναι χρώμα βελουτέ; Μόνο τις σούπες ξέρω.
Επίσης, αυτή φαίνεται από τώρα ότι ιριδίζει! Φαντάσου στον προβολέα! (Πλάκα κάνω).
 
  • Like
Reactions: PPG

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Παντως το σηκωμα αυτου θα είναι και το πιο δυσκολο. Θα πρεπει να μπουν οι κατάλληλες βιδες, ουπα, και μετα πως θα σταθει ο πετροβαμβακας και δεν θα πεσει δεν μπορω ακομη να το διανοηθω. Αλλα κοντος ψαλμος αλληλουια. Αυριο η μεγαλη μερα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Δεν ξέρω πολλά για το θέμα, αλλά νομίζω πως υπαρχει ειδική μπογιά για αυτήν την δουλειά.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
η ειδικη μπογια ειναι απο Αμερικη. Δεν την βρισκεις εδω. Αν δεν κανω λαθος λεγεται Go
 


Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
Παντως το σηκωμα αυτου θα είναι και το πιο δυσκολο. Θα πρεπει να μπουν οι κατάλληλες βιδες, ουπα, και μετα πως θα σταθει ο πετροβαμβακας και δεν θα πεσει δεν μπορω ακομη να το διανοηθω. Αλλα κοντος ψαλμος αλληλουια. Αυριο η μεγαλη μερα.
κοντρα πλακε μαναμ
πιπουλο
και ανθεκτικο
και δεν τραβαει τοση μπογια (ακου 4 χερια)(και οχι μονο αυτο σε κανα δυο χρονια που ακομα θα τραβαει η μπογια γιατι δεν εβαλες ασταρι επειδη ο φιλος σου ηταν ασχιετος)
80 ευρω
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
ηχοπερατη ηθελε βρε ....
Καποτε ισως ηχοπερατη. Όχι στην παρουσα φαση.
Post automatically merged:

κοντρα πλακε μαναμ
πιπουλο
και ανθεκτικο
και δεν τραβαει τοση μπογια (ακου 4 χερια)(και οχι μονο αυτο σε κανα δυο χρονια που ακομα θα τραβαει η μπογια γιατι δεν εβαλες ασταρι επειδη ο φιλος σου ηταν ασχιετος)
80 ευρω
Ασταρι η βελουτέ μπογια δεν χρειαζεται. Ειναι σα να το εχει μεσα της.

Το παραεκανα με τα χερια, για να ειμαι σιγουρος για το αποτελεσμα. Το χρωμα στην φωτο δεν φαινεται καλα. Χτες το βραδυ εκανα ένα προχειρο δοκιμαστικο. Μια χαρα μου φανηκε.
Την Δευτερα θα κρινει το αποτελεσμα ο Καστρουνης με μηχανηματα.

Χτες μου προεκυψε και μια ακομη οθονη απο φιλο. Ειναι πτυσομενη απο Σουηδια. Ανοιγει απο κατω προς τα πανω και ξαναμαζευει (στην περιπτωση μου δεν χρειαζεται να ξαναμαζευει). Πηρε μεγαλη τηλεοραση OLED και δεν την χρειαζεται. Ειναι ιδιο μεγεθος με αυτη που εκανα. Θα κανω μια συγκριση. Ειμαι περιεργος αν θα φανει διαφορά.
 
Last edited:

Μηνύματα
14.868
Reaction score
20.413
το mdf γενικα θελει σφραγισμα απο το ασταρι (που κανει και το σφραγισμα) γιατι γενικα εχει την ταση να την τραβαει την μπογια.
βαφεις 4 χερια σημερα και βλεπεις ωραιο γυαλιστερο ομοιομορφο αποτελεσμα και σε κανα 2 χρονια βλεπεις σε μερικα σημεια να εμφανιζεται η επιφανεια του mdf.

γενιακ τα χρωματα που δεν θελουν ασταρι ειναι για να κανεις την δουλεια πιο ευκολα , σπανια εχουν καλυτερες ιδιοτητες απο συστηματα βαφης με ασταρι και βερνικι.
ειναι αρκετα πιο ευκολο να περασεις 3 χερια πχ απο το ιδιο υλικο παρα 1 συν 2 απο διαφορετικα και να περιμενεις του χρονους του στεγνωματος κλπ.

μια σιδερια που εφτιαξα το καλοκαιρι την περασα δυο φορες ασταρι και 2 χρωμα και μου πηρε 3 μερες να στεγνωσει σωστα. με ενα hammerite πχ στο 2ο χερι θα ειχα εμφανισιμο αποτελεσμα, ωστοσο η προστασια που προσφερει δεν ειναι η ιδια.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.104
Reaction score
124.663
Και η goo θέλει το άστατο της, το δίνουν στο πακέτο.

Αλλιώς θα ήθελες διπλάσια ποσότητα goo.

Τες πα, όλα καλά. Βάλε το ξύλο με λίγο απορρόφηση από πίσω, να στρώνει και καμιά αντήχηση..
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.162
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top