ΔΥΟ ΚΙ (Ε)ΝΑ ΚΑΙΕΙ!

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μεγειά και καλές ακροάσεις Βασίλη.
Το τσικι-τσίκι είναι σφάλμα στον χρονισμό. Μπες στο MIO console και πάτα πάνω στο πράσινο κουμπάκι να δείς τις επιλογές.
Αν θυμηθώ θα μπω αργότερα στην κάρτα και θα σου στείλω πμ.
Ή κατεβάστε ρε 'σείς το any desk στους υπολογιστές, να στο φτιάξει ο Κώστας απ το σπίτι του.
Ή:
Δώσε στολή παραλλαγής στον Κώστα, νάρθει έρπειν να στο αλλάξει!!
Σ ευχαριστω. Μετα τις 11 το βραδυ θα ειμαι ελευθερος. Θα γραψω περισσοτερα και θα ψαξω περισσοτερα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Του το είπα, πως πρέπει να πάει στο external για να παίρνει από arvus.
Κανονικά θέλει ένα καλώδιο bnc από arvus σε metric, αλλά βαργιεμαι, ας το πάρει από τα xlr.

Screenshot_20201126_172929_com.android.chrome~2.jpg


To πράσινο κουμπάκι είναι η συχνότητα του ρολογιού.
Πατάς το κουμπάκι κι αλλάζει.

Το κόκκινο κουμπάκι είναι η πηγή της συχνότητας χρονισμού. Πατάς και αλλάζει.

Πάτα το κόκκινο να πάει στο AES.

Ειδάλλως να πάει στο internal και διαλέγεις μετά με το πράσινο.

Και στο wordclock λογικά θα παίζει. Ειδάλλως θέλει BNC.

Μη φοβάσαι, δε χαλάει. :gotcha:
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Νταξ, δε το'χω χάσει ακόμα, καλά θυμόμουν. :lol:

Βασίλη την αναβάθμιση από 5.1 σε 7.1 πως θα την "βαθμολογουσες" τρόπον τινά;
Με τι είναι συγκρισημη, δώσε ένα στίγμα.
Κωστα με δυο λογια στα γρηγορα Περιμενα οτι η διαφορα θα ηταν απο πολυ μικρη εως αδιαφορη. Ομως διαψευθηκα τελειως. Ισως επειδη γενικα ειμαι πολυ κοντα στα ηχεια (1,80μ) μ εξαιρεση τα εμπρος αριστερα δεξια, η διαφορα μοιαζει να ειναι πολυ μεγαλυτερη. Ειμαι πραγματικα πολυ ενθουσιασμενος. Δεν το περιμενα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.842
Reaction score
34.081
Του το είπα, πως πρέπει να πάει στο external για να παίρνει από arvus.
Κανονικά θέλει ένα καλώδιο bnc από arvus σε metric, αλλά βαργιεμαι, ας το πάρει από τα xlr.

View attachment 188491

To πράσινο κουμπάκι είναι η συχνότητα του ρολογιού.
Πατάς το κουμπάκι κι αλλάζει.

Το κόκκινο κουμπάκι είναι η πηγή της συχνότητας χρονισμού. Πατάς και αλλάζει.

Πάτα το κόκκινο να πάει στο AES.

Ειδάλλως να πάει στο internal και διαλέγεις μετά με το πράσινο.

Και στο wordclock λογικά θα παίζει. Ειδάλλως θέλει BNC.

Μη φοβάσαι, δε χαλάει. :gotcha:

Κωστα, οταν ειχαμε το ιντερναλ φυσικα και στη σωστη συχνοτητα, παλι καποιες φορες ακουγοταν.
Επαιζε σωστα, ακουγοταν λιγοτερο, αλλα ακουγοταν.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Κωστα με δυο λογια στα γρηγορα Περιμενα οτι η διαφορα θα ηταν απο πολυ μικρη εως αδιαφορη. Ομως διαψευθηκα τελειως... Ειμαι πραγματικα πολυ ενθουσιασμενος. Δεν το περιμενα.
Οκ. :drinks:
Δικαίως σε έπρηζα για 2 ακόμα κανάλια, όπως κατάλαβες... ;)

Απλώς να σε ενημερώσω για την δική μου εκτίμηση, επί μιας άτυπης ας πούμε βαθμολόγησης των σεταπ αναλόγως καναλιών.

Το λοιπόν, για μένα δηλαδή, μια βαθμολόγηση αναβαθμίσεων πολυκάναλου, είναι η εξής:

2.1 βασικό σεταπ δικαναλου, 100.
3.1 δηλαδή δικάναλο με κεντρικό, 120 (+20)
5.1 δηλαδή στάνταρ πολυκάναλο, 160 (+40)
7.1 δηλαδή πλήρες πολυκάναλο 2D, 180 (+20)
7.1.4 δηλαδή immersive, πολυκάναλο 3D, 220 (+40)

Που θέλω να καταλήξω: η αναβάθμιση από 5.1 σε 7.1 είναι μικρότερης αξίας από την αναβάθμιση από 7.1 σε immersive setup.

Οι 2 μεγαλύτερες αναβαθμίσεις, είναι από δικάναλο σε πολυκάναλο, και από πολυκάναλο σε immersive.

Αυτά, ΙΜΝSHO

Στα δικά σου τώρα:

Επιτέλους ολοκλήρωσες το 2D πολυκάναλο σεταπ! :party:
Επιτέλους αξιοποιείς πλήρως τα κανάλια της μετρικ! :party:
Τώρα το σετάπ σου, ολοκληρώθηκε! :party:

Άντε καλές ακροάσεις λοιπόν! :party:



:drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:
 
Last edited:

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Σε μενα Κωστα συνεπεσε το 7.1 ταυτοχρονως με την προσθηκη των Α77Χ. Οποτε εκατσε πολυ καλα ο συνδιασμος
Του το είπα, πως πρέπει να πάει στο external για να παίρνει από arvus.
Κανονικά θέλει ένα καλώδιο bnc από arvus σε metric, αλλά βαργιεμαι, ας το πάρει από τα xlr.

View attachment 188491

To πράσινο κουμπάκι είναι η συχνότητα του ρολογιού.
Πατάς το κουμπάκι κι αλλάζει.

Το κόκκινο κουμπάκι είναι η πηγή της συχνότητας χρονισμού. Πατάς και αλλάζει.

Πάτα το κόκκινο να πάει στο AES.

Ειδάλλως να πάει στο internal και διαλέγεις μετά με το πράσινο.

Και στο wordclock λογικά θα παίζει. Ειδάλλως θέλει BNC.

Μη φοβάσαι, δε χαλάει. :gotcha:
Το κοκκινο κουμπακι ειναι στ int και δεν αλλαζει. Ειναι καρφωμενο εκει. Το παταω και δεν κουνιεται
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.668
Σε μενα Κωστα συνεπεσε το 7.1 ταυτοχρονως με την προσθηκη των Α77Χ. Οποτε εκατσε πολυ καλα ο συνδιασμος


Το κοκκινο κουμπακι ειναι στ int και δεν αλλαζει. Ειναι καρφωμενο εκει. Το παταω και δεν κουνιεται
Οκ, κάνε δοκιμές να αλλάξεις το χρονισμό, με το άλλο κουμπί.
Αλλάζοντας το χρονισμό, μπορεί να αλλάξει κι αυτό.
Ειδάλλως θέλει να πειραχτεί από το λάπτοπ, άστο ήσυχο το λάπτοπ, θα τα κάνεις μαντάρα.

Παίξε μόνο με αυτά τα κουμπιά.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Κατι ακομη, εχω την εντυπωση οτι η δειγματολειψια (44 88 96 192) αλλαζε στο παρελθον αυτοματα αναλογως του ειδους του κομματιου. Τωρα πρεπει να παω με το χερι ν αλλαζω αναλογως το τι παιζει Για πολυκαναλα DSD πρεπει να το εχω στο 172, αν το βαλω στο 192 ακουγονται κατι παραξενοι θορυβοι. Δε νομιζω ομως οτι ηταν ετσι στο παρελθον.
 



Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μήπως να αλλάξει κι ο τίτλος του thread σε "Επτά και (ε)να καίει!". :biggrin:

Βασίλη, καλές ακροάσεις κι εις ανώτερα!:thumbsup:;)
Σ ευχαριστω wizzy.
Σκεφτηκα το "ΚΑΙ ΟΙ ΕΠΤΑ ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΟΙ" αλλα θ αδικουσα το σαμπ. Αντε μετα να σε βαλει like ο Dimifoot.

Απο την αλλη αν σε καποιο ευλογο διαστημα παμε στα δυο σαμπ, μετα δεν θα κολαει το "κι (ε)να" Οποτε προς το παρων τ αφηνουμε ετσι.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Οκ. :drinks:
Δικαίως σε έπρηζα για 2 ακόμα κανάλια, όπως κατάλαβες... ;)

Απλώς να σε ενημερώσω για την δική μου εκτίμηση, επί μιας άτυπης ας πούμε βαθμολόγησης των σεταπ αναλόγως καναλιών.

Το λοιπόν, για μένα δηλαδή, μια βαθμολόγηση αναβαθμίσεων πολυκάναλου, είναι η εξής:

2.1 βασικό σεταπ δικαναλου, 100.
3.1 δηλαδή δικάναλο με κεντρικό, 120 (+20)
5.1 δηλαδή στάνταρ πολυκάναλο, 160 (+40)
7.1 δηλαδή πλήρες πολυκάναλο 2D, 180 (+20)
7.1.4 δηλαδή immersive, πολυκάναλο 3D, 220 (+40)

Που θέλω να καταλήξω: η αναβάθμιση από 5.1 σε 7.1 είναι μικρότερης αξίας από την αναβάθμιση από 7.1 σε immersive setup.

Οι 2 μεγαλύτερες αναβαθμίσεις, είναι από δικάναλο σε πολυκάναλο, και από πολυκάναλο σε immersive.
Τωρα ειδα πιο προσεκτικα το παραπανω.

Θεωρω οτι απο 5.1 σε 7.1 κερδιζει τους ιδιους ποντους με το αντιστοιχο 3.1 σε 5.1. Σε μενα αυτο ενδεχομενως φαινεται πιο εντονα απο του Κωστα γιατι ο χωρος μου ειναι αισθητα πιο μικρος και καταλαβαινω πως διεγειρεται ο ιδιος ο χωρος.

Πιο συγκεκριμενα, ενω στο 5.1 αισθανομουν οτι με οσα εχω κανει στον χωρο (μπασοπαγιδες στις γωνιες και διαχυση πισω απο τον χωρο ακροασης) ο ηχος ερχοταν απροβληματιστος στη θεση ακροασης.

Τωρα ομως καταλαβαινω οτι ο χωρος διεγειρεται αισθητα περισσοτερο. Νιωθω την αναγκη της διατρητης γυψοσανιδας για ν αποροφηθει μερος της ενεργειας (περα απο τα οπαιδηποτε αλλα πλεονεκτηματα εχει αυτη).

Σε πολυκαναλο προγραμμα νιωθεις τον πλουτο του ηχοχρωματος που ερχεται απο το συνολο των ηχειων. Αυτο επειδη ειναι προσφατα τ ακουσματα απο 5.1 ακομη ειμαι σε θεση να τα καταλαβω και να θυμαμαι το πριν και μετα.

Οπως εχω γραψει και στο παρελθον, την σκηνη δεν την νιωθεις μονο να περιγραφεται απο τα ιδια τα ηχεια, αλλα νιωθεις τακτικα οτι κατι παιζει αναμεσα στα ηχεια.

Πιστευα οτι στο 7.1 θα ακουγα μονο απο τα ηχεια γιατι αυτα πλεον ειναι αρκετα κοντα. Αλλα διαψευθηκα.

Αρκετες φορες στηνω αυτι, να δω αν ο ηχος ερχεται απο το ιδιο το ηχειο η αναμεσα στα ηχεια, και τελικα πιστευω οτι ειναι αναμεσα στα ηχεια. Και δεν αναφερομαι στο εμπρος αλλα στα πλαινα και πισω και στην σκηνη που δημιουργουν αυτα. Αυτα ειναι απο τα ωραια του πολυκαναλου. Δεν το εισπρατεις μονο απο κομματια που υπαρχει ντραμς πιατινια κλπ, αλλα κι απο σχετικα πιο ησυχα κομματια αρκει να υπαρχει περιεχομενο στα πισω ηχεια.

Γενικα πιστευω οτι αν καποιος στησει ενα πολυκαναλο συστημα, θα πρεπει σταδιακα να φτασει στο 7.1.

Για immersiv πολυκαναλο (7.1.4), το πλεον δυσκολο δεν ειναι τα ηχεια αλλα ο επεξεργαστης. Εκει παει μακρια η βαλιτσα. Σαφως και θα ηθελα την απολυτη ολοκληρωση. Και πιστευω οτι μαζι με μενα κι αλλοι που ειναι λιγο πολυ στη θεση μου. Ομως τεσσερα ακομη ηχεια με τι επεξαργαστη θα παιξουν? Αυτη την στιγμη δεν υπαρχει κατι για τους προλεταριους. Οποτε θα περιμενουμε την επανασταση στις τιμες. Μεχρι τοτε απολαμβανουμε οτι εχουμε.
 


Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Ερωτηση προς τον Γιαννη, οσο αφορα την Μετρικ και την αναβαθμιση σε 3d, τι επιπροσθετο προσφερει? Μετα απο αρκετη ακουστικη εμπειρια, ποια τα συμπερασματα και τα ενδεχομενα οφελη απο την προσθηκη?
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Καλές ακροάσεις , είσαι σε καλό δρόμο :rolleyes:
Σ ευχαριστω Αρτεμιε. Το παλευουμε.
Παντως τωρα που καθομαστε, του δινουμε και καταλαβαινει. Κι οσο πιο πολυ μας αρεσει , τοσο κατι διαρκως σε γαργαλαει. Το κατι παραπανω δεν σ αφηνει σε ησυχια.
 

Μηνύματα
4.867
Reaction score
3.925
Μιας κι εχουμε λοιπον την Μετρικ, κι αφου η συγκεκριμενη εταιρια υποστηριζει τα προιοντα της, ειπα να κανω μια ερωτηση για το immersiv να δουμε τι σκεφτηκαν. Λοιπον η απαντηση με mail ηταν η παρακατω:


We have added support for 7.1.4 Atmos Monitor Control.

The LIO-8 only has 8 channels of analog output, so in order to do Atmos monitoring you would need 2 LIO-8s. If you were going digital (say AES), then you could use one LIO-8 with AES.

When using the monitor control with our converters, you have full analog domain level control and in all cases you can insert processing in the output path for things like EQ, delay, and bass management. You can drive the system with analog, digital and MHLink inputs so regardless of where your source is coming from, you can route it through the monitoring section. If you have multiple sources, you can switch amongst them.

If you have any further questions, let us know.

Λοιπον τι λετε? Ειναι ικανοποιητικη η απαντηση τους?
 






Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.274
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top