Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Κατα τυχη προχτες βαλαμε διπλα διπλα τον δεκτη της CRYSTAL AUDIO με αυτον της crypto του sothoms. Το setup ακριβως ιδιο αλλα το σημα καθολου ιδιο. Ειχα πει πως ο δεκτης μου ειναι πολυ καλος αλλα 'κουφος'. Το ξαναλεω λοιπον γιατι η διαφορα ειναι τεραστια.






CRYSTAL AUDIO





Crypto(δεν ξερω ακριβως το μοντελο)



Και να πω πως ο δευτερος βγαζει και 1080/24p και λαλει το DTS απο τα ηχειακια της TV.
 



Μηνύματα
20
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Κοιταζα στο σαιτ της crypto.. εχει σχετικα μεγαλη ποικοιλια σε mpeg decoders και για καθε ανάγκη.. και με ανταγωνιστικες τιμες.

Το παραπανω ποστ με βαζει σε σκεψεις να ψαξω παραπανω την εν λογο εταιρια γιατι ειχα διαβασει καλα λογια παλιοτερα για καποιο μοντελο της.. αν θυμαμαι καλα το ReDi 50A.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Καλησπέρα και καλό μήνα! :123:

Από σήμερα μπορείτε να κατεβάσετε μια νέα έκδοση λογισμικού για τον παλαιότερο αποκωδικοποιητή HD, CD-HDR.

Το link για το σχετικό αρχείο, βρίσκεται στην κορυφή της λίστας Υλικού Υποστήριξης της επίσημης ιστοσελίδας μας.

Εναλλακτικά, πατήστε εδώ για απευθείας download.

Οι αλλαγές περιλαμβάνουν τα παρακάτω:

- Η ένδειξη REC εξαφανίζεται μόνιμα με το πάτημα του πλήκτρου EXIT, ακόμη και αν πατηθούν ξανά τα πλήκτρα INFO / EXIT

- Είναι πλέον δυνατή η μετονομασία των εγγεγραμμένων προγραμμάτων

- Η προ-ρύθμιση του EPG είναι πλέον μόνιμα “REC” αντί “View”

- Προστέθηκε η λειτουργία GOTO και για τις εγγραφές (προηγουμένως διαθέσιμη μόνο σε αρχεία βίντεο μέσω download)

:605:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.326
Reaction score
93.916
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

@ Crystal_Druid

υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το σάιτ σας. Αυτή τη στιγμή δεν ανοίγει, ούτε με firefox ούτε με ie.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Καλησπέρα σας! :123:


Στην ενότητα "Υλικό Υποστήριξης" του www.crystalaudio.gr έχουν προστεθεί δυο ακόμη αρχεία αναβάθμισης για τον CD-HDR.

Το ένα αφορά προσθήκη επί της έκδοσης 701.11, ενώ το δεύτερο είναι το συγκεντρωτικό update των 701.11 και 704.11 αποκλειστικά για κατόχους συσκευών LG που είχαν πρόβλημα με το αρχικό τηλεχειριστήριο του δέκτη και έχουν προμηθετεί νέο τηλεχειριστήριο από την Crystal Audio.

Μεταβείτε σε αυτή τη σελίδα για να κατεβάσετε το αρχείο που αντιστοιχεί στην περίπτωσή σας.

:605:
 

Μηνύματα
101
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Με χαρά σας ανακοινώνουμε πως στην εταιρική μας σελίδα στο facebook | www.facebook.com/CRYSTALAUDIOVIDEO από σήμερα "τρέχει" μια κλήρωση για έναν αποκωδικοποιητή High Definition CDVB-HD (μάθετε περισσότερα) ο νικητής του οποίου θα ανακοινωθεί την 1η του ερχόμενου Σεπτέμβρη! :123:

Όσοι από εσάς είναι ήδη fans, συμμετέχετε αυτόματα στην κλήρωση (και για το λόγο αυτό δεν βλέπετε το κουμπί "Μου Αρέσει"), ενώ αντίθετα όσοι ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν, θα πρέπει να γίνουν "Φίλοι" μας πατώντας "Μου αρέσει" στη σελίδα μας. :615:

Αυτή είναι και η πρώτη μας ενέργεια μέσω της εταιρικής μας σελίδας στο facebook, όπου σκοπεύουμε στο μέλλον να διεξάγουμε πολλούς ακόμη τέτοιους διαγωνισμούς ή κληρώσεις!

Αναμένουμε τη συμμετοχή σας! :626: (...και δώστε και καμιά ευκαιρία και σε κανένα φίλο σας...:116:)
 


Μηνύματα
240
Reaction score
16
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Παιδιά καλησπέρα!

Δοκίμασα 1-2 αρχεία mkv και μου βγάζει μη υποστηριζόμενο αρχείο.
Πρέπει να κάνω κάτι που δεν έκανα;;
Τα αρχεία τα πέρασα σε NTFS flashάκι και έχουν Η.264 video codec και DTS audio.
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Δοκιμασα να βαλω στο νεοHD αρχειο .m2ts και τα πηγε παρα πολυ καλα με καταπληκτικη εικονα και ηχο. Το μονο κακο ειναι οτι δεν βρηκα τροπο να κανω επιλογη ηχου-γλωσσας και υποτιτλων αφου το αρχειο ειχει 11 επιλογες και ο δεκτης τρεχει την 1.
 

Μηνύματα
101
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ FIRMWARE ΓΙΑ ΤΟΝ MICRO-HD

Καλησπέρα στους φίλους του forum! :123:


Μια νέα έκδοση λογισμικού είναι άμεσα διαθέσιμη για τον αποκωδικοποιητή Micro-HD. Κατεβάστε το σχετικό αρχείο από την επίσημη ιστοσελίδα μας κάνοντας κλικ εδώ.

Παραθέτω το ακριβές changelog...

Κατά τη διάρκεια μιας άμεσης - και μόνο - εγγραφής (με χρήση του REC) είναι πλέον εφικτό να θέσετε τη διάρκειά της σε δεύτερο χρόνο. Έτσι, αν για παράδειγμα σας τύχει κάτι έκτακτο για το οποίο θα πρέπει να απομακρυνθείτε από τον αποκωδικοποιητή, η λειτουργία της εγγραφής θα σταματήσει στον χρόνο που θα ορίσετε.

1. Κατα τη διάρκεια της άμεσης εγγραφής, πιέστε και πάλι το πλήκτρο “REC” στο τηλεχειριστήριο. Θα εμφανιστεί ένα παράθυρο επιλογής χρονικής διάρκειας.

2. Χρησημοποιώντας τα πλήκτρα “< . >” επιλέξτε σε πόσα λεπτά θέλετε να σταματήσει η τρέχουσα εγγραφή (έως και 180 λεπτά μετά).

3. Επιβεβαιώστε την επιλογή σας, πιέζοντας “ΟΚ”.

:605:
 

Μηνύματα
101
Reaction score
0
MICRO-HD | ΝΕΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ FIRMWARE

Καλησπέρα σας! :123:

Συνεχίζοντας την υποστήριξη του Micro-HD, σας ανακοινώνουμε την κυκλοφορία μιας ακόμη αναβάθμισης firmware, η οποία προσθέτει συνολικά 11 βελτιώσεις, που μεταξύ άλλων, περιλαμβάνουν και νέες λειτουργίες.

  1. Ρύθμιση διάρκειας εμφάνισης του Info bar [ από 1 έως 10 δευτερόλεπτα ]
  2. Ρύθμιση διαφάνειας του κυρίως μενού, σε βήματα 0%, 20%, 40%, 60%, 80% και 100%
  3. Οι υπότιτλοι εμφανίζονται πλέον μεγαλύτεροι, κατά 15%
  4. Το ύψος εμφάνισης των υποτίτλων, μετατοπίστηκε ελαφρώς προς τα επάνω
  5. Ερώτηση επιβεβαίωσης απενεργοποίησης δέκτη, σε περίπτωση που πιεστεί το “Standby” ενώ πραγματοποιείται εγγραφή
  6. Προστέθηκε “Space” στο εικονικό πληκτρολόγιο
  7. Κατά τη διάρκεια θέασης με τη χρήση του “Timeshift”, αν πατηθεί “Stop”, εμφανίζεται ερώτηση για το αν ο χρήστης επιθυμεί να διατηρήσει την εγγραφή που έγινε στο υπόβαθρο
  8. Κατά τη διάρκεια θέασης με τη χρήση του “Timeshift” αν πατηθεί “Rec”, εμφανίζεται επιλογή διάρκειας εγγραφής.
    Παράδειγμα: Έχετε παρακολουθήσει 15 λεπτά κάποιας εκπομπής με “Τimeshift” και πρέπει να φύγετε. Αν ορίσετε ακόμη 45 λεπτά εγγραφής, όταν επιστρέψετε θα βρείτε μια συνολική εγγραφή 60 λεπτών (1ας ώρας)
  9. Κατά τη διάρκεια παρακολούθησης μιας ταινίας, τα αριθμητικά πλήκτρα προσφέρουν λειτουργία “Go-To”.
    Παράδειγμα: Πιέστε το πλήκτρο “1” για να μεταβείτε στο 10% της ταινίας. Πιέστε το 9 για να μεταβείτε στο 90%.
  10. Μειώθηκε ο χρόνος μετάβασης μεταξύ καναλιών
  11. Άμεση πρόσβαση στη λίστα εγγραφών, πιέζοντας το κόκκινο πλήκτρο κατά τη διάρκεια θέασης καναλιών

Τη σχετική αναβάθμιση θα βρείτε προς download, κάνοντας κλικ εδώ (v.611.12)

Να είστε καλά! :605:
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Απάντηση: MICRO-HD | ΝΕΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ FIRMWARE

Καλησπέρα,

Έχω δυο microHD και είμαι πλήρως ικανοποιημένος.

Το μόνο μου θέμα ειναι πως 2 μέρες τώρα έχει χάσει 2 φορές τη σειρά των καναλιών όπως τα είχα αποθηκευσει, χωρίς να πατήσει κάποιο πληκτρο.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κατι αντίστοιχο?

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στον τροπο ταξινόμησης "Με ONID" που υπάρχει στην σχετική επιλογή?
Αν ναι, πως γίνεται να κρατάει την σειρά που θέλω εγώ και να μην αλλάζει?

Ευχαριστω
 

Μηνύματα
1.159
Reaction score
5
Απάντηση: MICRO-HD | ΝΕΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ FIRMWARE

Καλησπέρα σας! :123:

Συνεχίζοντας την υποστήριξη του Micro-HD, σας ανακοινώνουμε την κυκλοφορία μιας ακόμη αναβάθμισης firmware, η οποία προσθέτει συνολικά 11 βελτιώσεις, που μεταξύ άλλων, περιλαμβάνουν και νέες λειτουργίες.

  1. Ρύθμιση διάρκειας εμφάνισης του Info bar [ από 1 έως 10 δευτερόλεπτα ]
  2. Ρύθμιση διαφάνειας του κυρίως μενού, σε βήματα 0%, 20%, 40%, 60%, 80% και 100%
  3. Οι υπότιτλοι εμφανίζονται πλέον μεγαλύτεροι, κατά 15%
  4. Το ύψος εμφάνισης των υποτίτλων, μετατοπίστηκε ελαφρώς προς τα επάνω
  5. Ερώτηση επιβεβαίωσης απενεργοποίησης δέκτη, σε περίπτωση που πιεστεί το “Standby” ενώ πραγματοποιείται εγγραφή
  6. Προστέθηκε “Space” στο εικονικό πληκτρολόγιο
  7. Κατά τη διάρκεια θέασης με τη χρήση του “Timeshift”, αν πατηθεί “Stop”, εμφανίζεται ερώτηση για το αν ο χρήστης επιθυμεί να διατηρήσει την εγγραφή που έγινε στο υπόβαθρο
  8. Κατά τη διάρκεια θέασης με τη χρήση του “Timeshift” αν πατηθεί “Rec”, εμφανίζεται επιλογή διάρκειας εγγραφής.
    Παράδειγμα: Έχετε παρακολουθήσει 15 λεπτά κάποιας εκπομπής με “Τimeshift” και πρέπει να φύγετε. Αν ορίσετε ακόμη 45 λεπτά εγγραφής, όταν επιστρέψετε θα βρείτε μια συνολική εγγραφή 60 λεπτών (1ας ώρας)
  9. Κατά τη διάρκεια παρακολούθησης μιας ταινίας, τα αριθμητικά πλήκτρα προσφέρουν λειτουργία “Go-To”.
    Παράδειγμα: Πιέστε το πλήκτρο “1” για να μεταβείτε στο 10% της ταινίας. Πιέστε το 9 για να μεταβείτε στο 90%.
  10. Μειώθηκε ο χρόνος μετάβασης μεταξύ καναλιών
  11. Άμεση πρόσβαση στη λίστα εγγραφών, πιέζοντας το κόκκινο πλήκτρο κατά τη διάρκεια θέασης καναλιών

Τη σχετική αναβάθμιση θα βρείτε προς download, κάνοντας κλικ εδώ (v.611.12)

Να είστε καλά! :605:
To link για update δεν λειτουργεί :(
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Για δοκίμασε εδώ

EDIT :

Σχετικά με την ταξινόμηση των καναλιών και αυτό που αναφέρω στο προηγούμενο ποστ έχει κάποιος να προτείνει/επισημάνει κάτι ?
 

Μηνύματα
218
Reaction score
32
Re: Απάντηση: MICRO-HD | ΝΕΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ FIRMWARE

Καλησπέρα,

Έχω δυο microHD και είμαι πλήρως ικανοποιημένος.

Το μόνο μου θέμα ειναι πως 2 μέρες τώρα έχει χάσει 2 φορές τη σειρά των καναλιών όπως τα είχα αποθηκευσει, χωρίς να πατήσει κάποιο πληκτρο.

Έχει συμβεί σε κάποιον άλλο κατι αντίστοιχο?

Υπάρχει περίπτωση να οφείλεται στον τροπο ταξινόμησης "Με ONID" που υπάρχει στην σχετική επιλογή?
Αν ναι, πως γίνεται να κρατάει την σειρά που θέλω εγώ και να μην αλλάζει?

Ευχαριστω
Αγόρασα και εγώ τον Micro HD (για την μητέρα μου) και δεν κατάφερα να βρω τρόπο να αλλάξω την σειρά των καναλιών (και να την κρατήσει μετά από σβύσιμο/αναμμα).

Εστειλα το παρακάτω email στην Crystal Audio :
ΠΩΣ ΑΛΛΑΖΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΕΙΡΑ ΤΩΝ ΚΑΝΑΛΙΩΝ (και την σώζουμε ώστε όταν ξανανοιξει ο Micro HD τα κανάλια να ειναι πάντα με την ίδια σειρά που εμεις επιλέξαμε).

Σε 1 μέρα ειχα την απάντηση απο τον "Βασίλης Βαλιμίτης" της CA !!!!!!!
Δεστε τι μου γράφει, και δοκιμάστε το, γιατί εγώ πρέπει να πάω στο σπίτι της μητέρας μου για να κάνω τις αλλαγές που λέει το email.

Λοιπόν αυτά μου γράφει:

Σχετικά με το ερώτημά σας, θα πρέπει να απενεργοποιήσετε την λειτουργία "LCN", από το μενού συντονισμού καναλιών του αποκωδικοποιητή.

Αφού απενεργοποιηθεί η λειτουργία, μπορείτε να θέσετε τα κανάλια στους αντίστοιχους αριθμούς που επιθυμείτε, από τη λίστα προγραμμάτων. Συμβουλευτείτε τον οδηγό των χρωματιστών πλήκτρων στο κάτω μέρος της οθόνης, σχετικά με τις λειτουργίες αλλαγής θέσεως των καναλιών.


Ελπίζω να δουλέψει, και περιμένω και εγώ επιβεβαίωση από κάποιον που θα το δοκιμάσει.

Επ ευκαιρίας να ευχαριστήσουμε την CRYSTAL AUDIO για την ΑΨΟΓΗ συμπεριφορά προς τους πελάτες της.
 

Μηνύματα
31
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Ακριβώς έτσι έχω αποθηκεύσει τα κανάλια στους 2 δέκτες μου, το θέμα είναι πως έχει χαθεί η σειρά τους μέχρι τώρα 3 φορές, χωρίς πάτημα πλήκτρου. LCN είναι απενεργοποιημένο.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Άψογος!



Με χρήση μίας εβδομάδας διαπίστωσα:

1)Πολύ καλή ευαισθησία δέκτη, με αποτέλεσμα να έχω κρυστάλλινη εικόνα σε περιοχή εκτός κάλυψης ψηφιακού και με παρεμβολές
από αναλογικούς πομπούς! Συντελεί σε αυτό και η εξαιρετική κεραία TELEVES PRO 75, βέβαια! Και όλα αυτά χωρίς ενισχυτή σήματος!

Να σημειώσω εδώ πως σε δοκιμή με άλλο δέκτη, τα μπουκέτα της DIGEA, που παρεμβάλλονται εδώ από αναλογικούς πομπούς, δεν ανιχνευόντουσαν καν.

2)Κανένα πρόβλημα απώλειας των ρυθμίσεων. (Μιας εβδομάδας χρήση).

3)Πολύ βολικό μικρό μέγεθος, έτσι τοποθετήθηκε ανάμεσα στο κυρίως σώμα και στο πόδι της τηλεόρασης, "δένοντας" απόλυτα οπτικά και χωροταξικά.

4)Όμορφος!

(Και πάνω που έλεγα να "κόψω" τα Κινέζικα για να βοηθήσω και 'γω λίγο την τρόϊκα ρε γαμώτο...)



:107:
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ FIRMWARE ΓΙΑ ΤΟΝ MICRO-HD

Καλησπέρα στους φίλους του forum! :123:


Μια νέα έκδοση λογισμικού είναι άμεσα διαθέσιμη για τον αποκωδικοποιητή Micro-HD. Κατεβάστε το σχετικό αρχείο από την επίσημη ιστοσελίδα μας κάνοντας κλικ εδώ.

:
Καλησπέρα σας! :123:

Συνεχίζοντας την υποστήριξη του Micro-HD, σας ανακοινώνουμε την κυκλοφορία μιας ακόμη αναβάθμισης firmware, η οποία προσθέτει συνολικά 11 βελτιώσεις, που μεταξύ άλλων, περιλαμβάνουν και νέες λειτουργίες.

  1. Ρύθμιση διάρκειας εμφάνισης του Info bar [ από 1 έως 10 δευτερόλεπτα ]
  2. Ρύθμιση διαφάνειας του κυρίως μενού, σε βήματα 0%, 20%, 40%, 60%, 80% και 100%
  3. Οι υπότιτλοι εμφανίζονται πλέον μεγαλύτεροι, κατά 15%
  4. Το ύψος εμφάνισης των υποτίτλων, μετατοπίστηκε ελαφρώς προς τα επάνω
  5. Ερώτηση επιβεβαίωσης απενεργοποίησης δέκτη, σε περίπτωση που πιεστεί το “Standby” ενώ πραγματοποιείται εγγραφή
  6. Προστέθηκε “Space” στο εικονικό πληκτρολόγιο
  7. Κατά τη διάρκεια θέασης με τη χρήση του “Timeshift”, αν πατηθεί “Stop”, εμφανίζεται ερώτηση για το αν ο χρήστης επιθυμεί να διατηρήσει την εγγραφή που έγινε στο υπόβαθρο
  8. Κατά τη διάρκεια θέασης με τη χρήση του “Timeshift” αν πατηθεί “Rec”, εμφανίζεται επιλογή διάρκειας εγγραφής.
    Παράδειγμα: Έχετε παρακολουθήσει 15 λεπτά κάποιας εκπομπής με “Τimeshift” και πρέπει να φύγετε. Αν ορίσετε ακόμη 45 λεπτά εγγραφής, όταν επιστρέψετε θα βρείτε μια συνολική εγγραφή 60 λεπτών (1ας ώρας)
  9. Κατά τη διάρκεια παρακολούθησης μιας ταινίας, τα αριθμητικά πλήκτρα προσφέρουν λειτουργία “Go-To”.
    Παράδειγμα: Πιέστε το πλήκτρο “1” για να μεταβείτε στο 10% της ταινίας. Πιέστε το 9 για να μεταβείτε στο 90%.
  10. Μειώθηκε ο χρόνος μετάβασης μεταξύ καναλιών
  11. Άμεση πρόσβαση στη λίστα εγγραφών, πιέζοντας το κόκκινο πλήκτρο κατά τη διάρκεια θέασης καναλιών

Τη σχετική αναβάθμιση θα βρείτε προς download, κάνοντας κλικ εδώ (v.611.12)

Να είστε καλά! :605:
ΕΠΕΙΓΟΝ


Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν πρέπει να γινουν και οι δύο αναβαθμισεις στον ΜΙCRO-HD με τη σειρά τη χρονολογικη που τα θεσατε στη διάθεσή μας
ή η πρώτη εμπεριέχεται στη δεύτερη οπότε παμε κατευθείαν στην δεύτερη.... ??

Ευχαριστω για όποια απάντηση.

Στο δικο μου HD δεν χαθηκε ποτέ η σειρά ακόμα και πλήρη διακοπή πολλες φορές του ρεύματος.

Συνιστω να γραψετε καπου τις ρυθμίσεις που εχετε βάλει
μετα να πατε στο μενου και μεσα απο αυτο να κανετε επαναφορά των εργοστασιακων ρυθμίσεων.
και αφου γινει νεο συντονισμό και παλι τις ρυθμισεις σας. Πιθανων να λύσει το προβλημά σας.
Ετσι λύθηκε δικο μου παλιοτερο προβλημα.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top