Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Ειχα γραψει και παλιοτερα οτι ο δεκτης HD που κατεχω ειναι κουφος. Σημερα το πρωι μαλιστα εκλαψα και τα 70 γιουργια που ειχα σκασει τοτε για να τον κανω δικο μου. Εχει ομως επιχρυσους ακροδεκτες θα μου πεις. Αντε να εξηγησω τωρα στον παπου οτι ναι μεν θα βλεπει τον Καμπουρακη αλλα με διακοπες του σηματος.

Αφου εκανα λοιπον ενα σκαναρισμα με εκπληξη παρατηρησα οτι τα νεα καναλια που μπηκαν στη λιστα απο τα ξημερωματα, δεν εχουν σημα. Μαλλον θα πηραν συχνοτητα αλλα ακομη δεν εκπεμπουν σκεφτηκα.
Κατσε να κανω ενα σκαναρισμα και στο δεκτακο που πηρα για τον πατερα μου απο το plaisio (doop hd). Τον εβαλα εκανα σκαναρισμα και... :609:
Ολα τα νεα καναλια παιζουν μια χαρα και μαλιστα με 75% εως και 20% σημα.
Η αληθεια ειναι πως το σημα που δεχετε ο δεκτης ειναι ασθενες και αυτο το ξερω. Αλλα μια τετοια διαφορα δεν την περιμενα.

Θα παρακαλουσα να μου πει καποιος απο την CRYSTAL AUDIO αν μπορω να κανω κατι η να παω για νεα αγορα.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Στην περιοχή μου, (Λαυρεωτική), λαμβάνω τα:

22, 46, 48, 52, 65 άψογα (δείκτης με κουκκίδες γεμάτος).

47, 54 με μικρό παίξιμο (+ - 1 κουκκίδα) (Έχω εξακριβωμένες παρεμβολές από αναλογικούς πομπούς ΕΤ Εύβοιας, τουλάχιστον στο 47).

Ποιότητα εικόνας, άψογη.

:107:

63 τίποτα.

Ερωτήματα για όποιον φίλο ξέρει:

1)To 63 έχει σήμα;

2)Ο δείκτης ποιότητας σήματος στον micro hd γιατί δεν γράφει ποσοστό αλλά έχει μόνο κουκκίδες; Είναι θέμα αναβάθμισης software;


:111:
 

Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Ακριβώς έτσι έχω αποθηκεύσει τα κανάλια στους 2 δέκτες μου, το θέμα είναι πως έχει χαθεί η σειρά τους μέχρι τώρα 3 φορές, χωρίς πάτημα πλήκτρου. LCN είναι απενεργοποιημένο.
Η χειροκίνητη ταξινόμηση καναλιών που έχεις κάνει χάνεται ΚΑΘΕ φορά που κάνεις ανίχνευση καναλιού για συντονισμό.
Αυτό είναι πολύ σπαστικό γιατί κάθε φορά που θες να συντονίσεις ένα καινούργιο κανάλι που ξεκίονησε εκπομπή πρέπει να επαναταξινομείς όλα από την αρχή. Και αν είναι 15~20 κανάλια συνολικά άντε την κάνεις βαριά βαριά αυτή την δουλειά. Αν στο μέλλον γίνουν 50~60 ποιός κάθεται να τα ξαναφτιάχνει κάθε φορά;
 

Μηνύματα
13.638
Reaction score
6.602
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

οντως ειναι σπαστικο αλλα γιατι να το κανεις? ποσο συχνα αλλαζεις καναλια και μπορεις να το κανεις με πλοηγηση στη λιστα που σου βγαζει ολα τα καναλια. Μεχρι να οριστικοποιηθουν τα καναλια βολεψου με αυτο.
 

Μηνύματα
4.252
Reaction score
11
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Xρειάστηκα και ένα δεύτερο, μη έχοντος όμως του "Κωτσόβολου", από τον οποίο αγόρασα τον πρώτο, χτύπησα έναν "EDISION".

1)Ακριβότερος.

2)Μεταλικότερος :)142:)

3)Συνδεσιμότερος. (Έχει ενσωματωμένη έξοδο κεραίας, αλλά ό C. A. δίνει Τ που κάνει την ίδια δουλειά).

4) Ολιγολυχνιέστερος! (Του λείπει το πολύ πρακτικό πορτοκαλί λεντάκι-δείκτης παρουσίας σήματος).

5) Ογκωδέστερος.


Τελικά όμως πρέπει να είναι κλώνος στην ίδια βασική ιδέα, γιατί μενού και συμπεριφορά είναι ακριβώς ίδια!
(Αυτός είναι άλλωστε ο λόγος που κάνω και την, διαφορετικά χωρίς νόημα, σύγκριση).


:107:
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Η χειροκίνητη ταξινόμηση καναλιών που έχεις κάνει χάνεται ΚΑΘΕ φορά που κάνεις ανίχνευση καναλιού για συντονισμό.
Αυτό είναι πολύ σπαστικό γιατί κάθε φορά που θες να συντονίσεις ένα καινούργιο κανάλι που ξεκίονησε εκπομπή πρέπει να επαναταξινομείς όλα από την αρχή. Και αν είναι 15~20 κανάλια συνολικά άντε την κάνεις βαριά βαριά αυτή την δουλειά. Αν στο μέλλον γίνουν 50~60 ποιός κάθεται να τα ξαναφτιάχνει κάθε φορά;
Eχετε κάποια άλλη πρόταση που να κραταει τα καναλια και να μην χρειαζεται επαναταξινόμηση..?

Εμενα εκεινο που με τσατιζει στον HD που εχω ειναι το πόσο αργά αλλάζει τα κανάλια. Βεβαια
η εταιρεία λεει οτι το καλυτερευσε αυτο με το update firmware που εδωσε τελευταια.
Το εχει βαλει κανείς για να μας πει αν οντως αλλαζει πιο γρηγορα το καναλι...??

Ειμαι και εγω σε πορεία για αγορα και δεύτερου αποκωδικοποιητη και αναρωτιεμαι αν θα παρω ενα δευτερο HD η καποιο αλλο. Υπαρχει κατι αλλο καλυτερο...? τι προετεινετε..?
 

Μηνύματα
6.141
Reaction score
169
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Eχετε κάποια άλλη πρόταση που να κραταει τα καναλια και να μην χρειαζεται επαναταξινόμηση..?

Εμενα εκεινο που με τσατιζει στον HD που εχω ειναι το πόσο αργά αλλάζει τα κανάλια. Βεβαια
η εταιρεία λεει οτι το καλυτερευσε αυτο με το update firmware που εδωσε τελευταια.
Το εχει βαλει κανείς για να μας πει αν οντως αλλαζει πιο γρηγορα το καναλι...??

Ειμαι και εγω σε πορεία για αγορα και δεύτερου αποκωδικοποιητη και αναρωτιεμαι αν θα παρω ενα δευτερο HD η καποιο αλλο. Υπαρχει κατι αλλο καλυτερο...? τι προετεινετε..?


Τον HD εχω κι εγω και μαλιστα Χ2 :623: και εναι αργοι και κουφοι!! Τους βλεπω να μπαινουν τριποντο στον μπλε καδο :142:

Για την ωρα βολευτηκα με εναν doop απο το Πλαισιο (ταχυτατος και ευαισθητος)..τοσο που αν του υψωσεις τη φωνη δακρυζει :116:

Αυριο μαλλον θα παρω αλλους 2.
 

Μηνύματα
27.202
Reaction score
25.175
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Edission εξαιρετοκός , πολύ καλή ευαισθησία , γρήγορος , κλπ.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Καλησπέρα,

αγόρασα χθές το πρωί (Σάββατο 21/07/2012) έναν αποκωδικοποιητή Crystal Audio Micro-HD προκειμένου να μπορώ να παρακολουθήσω τα τηλεοπτικά κανάλια με το νέο σήμα εκπομπής. Η τηλεόραση μου είναι Samsung HD-ready 32 inch ηλικίας περίπου 4 χρονών.

Συνέδεσα το Crystal Audio Micro-HD στην τηλεόραση με HDMI καλώδιο. Όταν εκκίνησε για πρώτη φορά, έκανε το σχετικό searching και βρήκε μόνο 12 κανάλια !!! Εφόσον τελείωσε το search και αποθήκευσε τα κανάλια προσπάθησα να παρακολουθήσω κάποια απο αυτά.

Ως προς μεγάλη μου έκπληξη δεν μπορούσες να παρακολουθήσεις Alpha και ΑΝΤ1 μιας και η εικόνα ήταν παραμορφωμένη, χωρίζοντας σε κύβους (κάποιοι ήταν σταθερή κάποιοι όχι), τα χρώματα μπερδευόντουσαν, παρέμεναν πάνω στην οθόνη και τελικά δεν μπορούσες να δείς (ενώ παρουσίαζε τις Info για το κανάλι). Το MEGA έπαιζε κανονικά ενώ το Star μια έπαιζε μια όχι.

Σκέφτηκα να συνδέσω το Micro-HD με καλώδιο scart αλλά εκεί το πρόβλημα γινόταν χειρότερο. Μετά μπήκα στο κεντρικό MENU του Crystal Audio και ρύθμισα την εικόνα στα 720p αλλά πάλι δεν γινόταν τίποτα. Τέλος να τονίσω ότι όταν κολλάει το κανάλι σχεδόν κολλάει και ο αποκωδικοποιητής και αργεί να εκτελέσει τις εντολές απο το remote control (πχ να ανοίξει το κεντρικό MENU).

Εδώ να συμπληρώσω ότι στο ίδιο σπίτι έχω μια Samsung τηλεόραση νεότερης τεχνολογίας (3D) όπου με την αυτόματη αναζήτηση βρήκε 36 κανάλια και παίζουν χωρίς κανένα πρόβλημα. Η κεραία στις δύο τηλεοράσεις είναι κοινή (κεντρική κεραία στην πολυκατοικία) όπου την χρησιμοποιούν και άλλα διαμερίσματα χωρίς κανένα πρόβλημα !!!

Επειδή μου θύμιζε το πρόβλημα που είχαμε παλαιότερα στα PCs όταν προσπαθούσες με Media Player να παίξεις κάποια ταινία και δεν είχες τα ανάλογα codecs (είναι σχεδόν το ίδιο πρόβλημα στην εικόνα) σκέφτηκα να μπω στο site της Crystal Audio, να κατεβάσω πιθανά τελευταία updates αλλά απο χθές αργά το site είναι κάτω.

Μπορεί κανένας να με βοηθήσει ? Έχει κάποιος το ίδιο πρόβλημα ?

Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Καλησπέρα,

αγόρασα χθές το πρωί (Σάββατο 21/07/2012) έναν αποκωδικοποιητή Crystal Audio Micro-HD προκειμένου να μπορώ να παρακολουθήσω τα τηλεοπτικά κανάλια με το νέο σήμα εκπομπής. Η τηλεόραση μου είναι Samsung HD-ready 32 inch ηλικίας περίπου 4 χρονών.

...
Αν υποθετω σωστά η παλια σου samsung παιρνει σήμα απο αλλη μπρίζα σε σχεση με την συγχρονη samsung με την οποία ο MICRO-HD
παιζει σωστά. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα η μπριζα σήματος της παλιας samsung να εχει προβλημα ... ή ο τρόπος που αυτη η μπριζα παιρνει σήμα απο το κεντρικο καλωδιο
να ειναι προβληματικός και να μην φταιει ο HD εφόσον παιζει απροβληματιστα στην συγχρονη TV σου.
Το κακό είναι μόνο ένας καλος τεχνικός Τηλεοράσεων με ενα καλο πεδιόμετρο θα μπορούσε να ελέγξει τις μπρίζες σου και τη διαδρομή
του σήματος για να δει τι γινεται. Δεν μπορει ο HD να παιζει οκ με τη νεα ΤV και ακρως προβληματικα με την παλιά..
Ενα απλό τεστ που μπορεις να κανεις ειναι να μεταφερεις την παλια σου samsung στη θεση της νεας δλδ στην μπριζα της νεας και να δεις αν
εκει θα τα βρει ολα τα καναλια και θα παιζει σωστά. Αν ναι.... τοτε εχεις προβλημα στη διαδρομη του σηματος στα καλωδια σου η και στην συγκεκριμενη μπρίζα που εχεις την παλια TV.

Καλη τυχη.
 


Μηνύματα
5.775
Reaction score
1.186
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Eχετε κάποια άλλη πρόταση που να κραταει τα καναλια και να μην χρειαζεται επαναταξινόμηση..?
Επειδή όλοι αυτοί είναι κλώνοι βασικά υπάρχουν δύο διαφορετικά firmwares που χρησιμοποιούν:
Ενα αυτό που έχουν οι Crypto, Turbo-X κλπ.
Και ένα αυτό που έχουν οι Crystal Audio, Edision, F&U κλπ.

Και τα δύο firmwares χαλάνε την χειροκίνητη ταξινόμηση των καναλιών όταν πάνε να συντονίσουν ένα καινούργιο κανάλι.
Γιατί; Μη ρωτάτε γιατί... Γιατί έτσι τα έφτιαξε ο κινέζος...

Συνεπώς όλοι οι δέκτες είτε της πρώτης είτε της δεύτερης κατηγορίας έχουν τις ίδιες δυνατότητες. Το δεύτερο υπερτερεί στο ότι όταν επιλέξεις ένα κανάλι από την λίστα, αυτή εξαφανίζεται μετά από την οθόνη αυτόματα, ενώ στο πρώτο αφού έχεις επιλέξει το κανάλι πρέπει να πατήσεις και exit για να φύγει η λίστα και να μπορέσεις να παρακολουθήσεις. Από 'κει και πέρα το πόσο γρήγορα αλλάζουν τα κανάλια στο ζάπινγκ, εξαρτάται από το hardware (γιατί το software είναι ίδιο) και από την ποιότητα λήψης της κεραίας σας. Αν έχετε π.χ. ποιότητα σήματος άνω του 95% θα δείτε ότι όποιον δέκτη και να έχετε αλλάζει ταχύτατα κανάλια. Αν πάρετε αυτόν τόν "γρήγορο" δέκτη σας και τον πάτε σε μιά άλλη περιοχή με μια άλλη κεραία που έχει π.χ. ποιότητα σήματος 60% θα δείτε πόσο αργά αλλάζει κανάλια...
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Δημήτρη ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, ήταν βοηθητική.

Αυτό που δεν έγραψα ξεκάθαρα είναι ότι η άλλη τηλεόραση (η πιο σύγχρονη) είναι MPEG4 και πιάνει αυτά τα 34 κανάλια απο μόνη της χωρίς το Micro-HD (και παίζουν χωρίς πρόβλημα).

Θα μεταφέρω την παλιά TV στην πρίζα που χρησιμοποιεί η νέα και θα κάνω δοκιμές με το Micro-HD να δω αν υπάρχει πρόβλημα και σε αυτή την πρίζα.

Θα ενημερώσω σύντομα για τα αποτελέσματα.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Μηνύματα
13
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Δημήτρη ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, ήταν βοηθητική.

Αυτό που δεν έγραψα ξεκάθαρα είναι ότι η άλλη τηλεόραση (η πιο σύγχρονη) είναι MPEG4 και πιάνει αυτά τα 34 κανάλια απο μόνη της χωρίς το Micro-HD (και παίζουν χωρίς πρόβλημα).

Θα μεταφέρω την παλιά TV στην πρίζα που χρησιμοποιεί η νέα και θα κάνω δοκιμές με το Micro-HD να δω αν υπάρχει πρόβλημα και σε αυτή την πρίζα.

Θα ενημερώσω σύντομα για τα αποτελέσματα.

Ευχαριστώ και πάλι.
 

Μηνύματα
70
Reaction score
0
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Αναβαθμισα με το τελευταίο firmware τον Crystal Audio Micro-HD, διαπιστωσα ότι όταν κάνω αλλαγή στα κανάλια, υπάρχει ένα προσωρινό κόλλημα της εικόνας και στη συνέχεια επανέρχεται κανονικά. Επισης όταν ανοίγω τον αποκωδικοποιητή για ένα λεπτό περίπου όταν κάνω zapping και επιλέγω ένα κανάλι και εμφανιστε,η οθόνη μαυρίζει και αμέσως γίνεται ξανά αναζήτηση του ίδιου καναλιού. Τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ.
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Αναβαθμισα με το τελευταίο firmware τον Crystal Audio Micro-HD, διαπιστωσα ότι όταν κάνω αλλαγή στα κανάλια, υπάρχει ένα προσωρινό κόλλημα της εικόνας και στη συνέχεια επανέρχεται κανονικά. Επισης όταν ανοίγω τον αποκωδικοποιητή για ένα λεπτό περίπου όταν κάνω zapping και επιλέγω ένα κανάλι και εμφανιστε,η οθόνη μαυρίζει και αμέσως γίνεται ξανά αναζήτηση του ίδιου καναλιού. Τι μπορεί να φταίει; Ευχαριστώ.
Δοκίμασε να ξαναγυρισεις στα default settings εργοστασιου απο το μενου και μετα ξαναβαλε τα δικα σου για την TV σου.
Αυτο το πισωγυρισμα στα εργοστασιακα settings μπορει να σου λυσει το προβλημα.
παλιότερα που ειχα καποια προβλήματα
με τον HD μου ... αυτο μου προταθηκε απο την C.Α. και δούλεψε.
 

Μηνύματα
784
Reaction score
73
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Δημήτρη ευχαριστώ για την άμεση απάντηση, ήταν βοηθητική.

Αυτό που δεν έγραψα ξεκάθαρα είναι ότι η άλλη τηλεόραση (η πιο σύγχρονη) είναι MPEG4 και πιάνει αυτά τα 34 κανάλια απο μόνη της χωρίς το Micro-HD (και παίζουν χωρίς πρόβλημα).

Θα μεταφέρω την παλιά TV στην πρίζα που χρησιμοποιεί η νέα και θα κάνω δοκιμές με το Micro-HD να δω αν υπάρχει πρόβλημα και σε αυτή την πρίζα.

Θα ενημερώσω σύντομα για τα αποτελέσματα.

Ευχαριστώ και πάλι.
Για κάποιο λογο πιθανως ο HD δεν βλέπει καλο σημα ενω η νεα σου TV το βλέπει. Υπαρχει πολυ μεγαλη πιθανοτητα η νεα σου TV
να είναι σε μπρίζα της βασικης κατεβασιας του καλωδιου κεντρικης κεραιας και η μπρίζα του HD να παιρνει απο την κεντρικη κατεβασια σημα με "κλέφτη".
Πολλές φορές οι συνδεσεις στους κλέφτες γινονται "της κακιας ωρας" απο βιαστικους τεχνιτες του να "τελειωνουμε" οπότε αρχιζουν τα προβλήματα.
Γιαυτο σου ειπα να κανεις το τεστ μεταφορας της παλιας στην "καλή" θέση και να δεις. Αν δεις τη μεγαλη διαφορα και πιασει ο ΗD τα 34 καναλια
τότε δεν εχεις αλλη επιλογη για καλο τεχνικό με πεδιομετρο να ελεγξει τις μπριζες σου και την κατεβασια. Τα εχω αντιμετωπισει αυτα
στην δικη μου πολυκατοικια παλιοτερα και γιαυτο στα λεω...
 

Μηνύματα
900
Reaction score
1
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Xρειάζομαι δύο δέκτες HD που λόγω περιορισμένου χρόνου, τους αναζητώ στα κοντινά μου καταστήματα. Από όλα έλαβα την απάντηση "περιμένουμε να μας στείλει η αντιπροσωπεία και δεν ξέρουμε πότε". Γνωρίζει κανείς κάτι ή να το αφήσω αφού γυρίσω από τις διακοπές;
 

Μηνύματα
473
Reaction score
62
Απάντηση: Δέκτες MPEG4 της CRYSTAL AUDIO

Για το πρόβλημα της αλλαγής της σειράς των καναλιών δοκιμάστε το εξής:
Αφού ταξινομήσετε τα κανάλια με τη σειρά που θέλετε,
Στο μενού επιλέξτε
Ταξινόμηση Με ONID
LCN Εκτός
 

Μηνύματα
101
Reaction score
0
ΝΕΟ FIRMWARE | MICRO-HD | ΕΠΙΛΥΣΗ ΑΠΩΛΕΙΑΣ ΤΑΞΙΝΟΜΗΣΗΣ ΚΑΝΑΛΙΩΝ

Καλημέρα σε όλους! :403:

Σχετικά με το πρόβλημα της ταξινόμησης, η λύση έχει δοθεί από εχθές, με νέο firmware update [ 07.08.12 | v.07812 ] την οποία μπορείτε να κατεβάσετε από εδώ > DOWNLOAD

Η μοναδική αθροιστική προσθήκη σε σχέση με την προηγούμενη αναβάθμιση του Micro-HD, είναι η ρύθμιση ΡΜΤ, η οποία και προσφέρει τη λύση στο πρόβλημα της απώλειας, στη σειρά ταξινόμησης! :444:

1. Εγκαταστήστε τη νέα έκδοση λογισμικού
2. Επαναφέρετε τις εργοστασιακές ρυθμίσεις
3. Επαναλάβετε τον Αυτόματο Συντονισμό
4. Βεβαιωθείτε πως τα ΡΜΤ και LCN είναι στη θέση "Εκτός"
5. Ταξινομήστε τα κανάλια στη σειρά που επιθυμείτε

:605:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.595
Μηνύματα
2.865.336
Members
37.934
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top