Δίσκοι βινυλίου εξωφρενικά ακριβοί

Μηνύματα
1.247
Reaction score
2.189
για βαλτε και κανα κριτηριο ....πχοιος ειναι μουσικοφιλος...πχοιος ειναι συλλεκτης...πχοιος ειναι ανωμαλος... 🐒
Ψυχεδέλεια δεν έχω πολλά, ίσως καμιά 50αριά και έχω να αγοράσω χρόνια, αυτό όμως μου άρεσε και το πήρα.

20200715_002251.jpg
 

Μηνύματα
307
Reaction score
409
Η συλλογή δίσκων, κάτ εμένα είναι μία από τις μεγαλύτερες και χειρότερες ψυχαναγκαστικές διαδικασίες , που φλερτάρει με τα όρια της ανωμαλίας.
Πολύ μα πάρα πολύ ..ιδεοληπτική κατάσταση...:tongue:
Φαντάσου το είδος του ψυχαναγκασμού και της εγωλαγνείας που απαιτείται για την αγορά πανάκριβων τενεκέδων, θαυματουργών ξυλομπάουλων και λοιπών ηχοδιαστημικών αηδιών με σκοπό την αναπαραγωγή πνευματικών δημιουργιών - επί των οποίων επιπρόσθετα καταθέτουμε αφειδώς και την περισπούδαστη άποψή μας - χωρίς να καταβάλουμε (ούτε καν να έχουμε τέτοια πρόθεση) στους δημιουργούς την παραμικρή, έστω συμβολική, αμοιβή για τον κόπο και το ταλέντο τους...
Και κάτι ακόμα... Για κάποιες ηχογραφήσεις των οποίων οι αρχικές ταινίες - μήτρες έχουν καταστραφεί, οι τιμές των αυθεντικών δίσκων που προέρχονται από αυτές είναι αυτονόητο ότι θα είναι υψηλές...
 
Last edited:

Μηνύματα
328
Reaction score
260
Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο κάποιες εκδόσεις υποτιθέμενων σπάνιων δίσκων είναι μπλοκαρισμένες από το discogs το οποίο αναφέρει το εξής: This release has been blocked from sale in the marketplace. It is not permitted to sell this item on Discogs.
τα bootlegs μπλοκαρει το discogs, (bootleg ειναι παρανομη κυκλοφορια)
τα κανουν report και τα μπλοκαρει.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ψυχεδέλεια δεν έχω πολλά, ίσως καμιά 50αριά και έχω να αγοράσω χρόνια, αυτό όμως μου άρεσε και το πήρα.

View attachment 172897
πολλα μπραβο! Μεγάλη μπαντα / πσηφιακα τον εχω τον συγκεκριμενο δισκο (οπως και τους περισσοτερους).. long live David Thomas..
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823

Μηνύματα
463
Reaction score
575
Γνωρίζει κάποιος για ποιο λόγο κάποιες εκδόσεις υποτιθέμενων σπάνιων δίσκων είναι μπλοκαρισμένες από το discogs το οποίο αναφέρει το εξής: This release has been blocked from sale in the marketplace. It is not permitted to sell this item on Discogs.
Είναι παράνομες εκδόσεις εκτυπώσεις και δεν έχουν πληρωθεί πνευματικά δικαιώματα από τους εκδότες
 




Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Αυτό το έπαθα (ή, τέλος πάντων, προς τα εκεί οδεύω), για αυτό θα κάνω συνδρομή στο Spotify! :)
Θα έχει τα αντίθετα αποτελέσματα: από τότε που απέκτησα συνδρομή στο Spotify, αγοράζω ακόμα περισσότερους δίσκους.
 

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
Η μεγάλη αλήθεια είναι ότι η αγοραπωλησία δίσκων έχει ολίγη από χρηματιστήριο αξιών.
Μεγαλύτερο ενδιαφέρον έχουν όμως κάποιες ιστορίες που κρύβονται πίσω από τους δίσκους.
Θα σας εξιστορήσω μια προσωπική μου ιστορία.
Πριν αρκετά χρόνια βλέπω μια αγγελία από ΗΠΑ για ένα νομίζω κλαρινέτο που ανήκε στον μεγάλο Χενρυ Μαντσίνι. Επικοινώνησα, έπιασα κουβέντα, ανταλλάξαμε πολλά μηνύματα με τον πωλητή ο οποίος ήταν ο γιος του Μαντσίνι, ο Κρις Μαντσίνι. Ο οποίος προφανώς λόγω οικονομικών δυσκολιών πουλούσε πράγματα του πατέρα του. Τον ρώτησα λοιπόν εάν είχε δίσκους του πατέρα του και αν τους έδινε. Να μη σας τα πολυλογω αγόρασα σχεδόν όλους τους δίσκους της προσωπικής συλλογής του Μαντσίνι που είχαν απομείνει. Όλοι σφραγισμένοι δεκαετίας 60 και κάποιοι 70, πολλοί προμο τεράστιας αξίας και σπανιότητας. Και βεβαίως πολλές κόπιες από όλα τα ροζπανθηρα και πάρτυ και σχεδόν όλα τα σάουντρακ του. Έδωσα μια σειρά από τους ροζ πάνθηρες και όλα τα άλλα τα κράτησα. Αρκετές κόπιες από το καθένα. Δεν σκοπεύω ποτέ να τα δώσω. Όχι γιατί περιμένω να αυξάνεται συνεχώς η αξία τους αλλά γιατί έχουν μεγάλη συναισθηματική αξία για μένα καθώς ο Μαντσίνι υπήρξε από τους αγαπημένους μου συνθετες.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
αρα, ακομα και ο Ματσινι δεν ακουγε δισκους αφου ηταν οι περισσοτεροι σφραγισμενοι ? 🐒
το καλο με την ολη μυθοπλασια που περιστρεφεται γυρω απο τους δισκους, ειναι οτι ακομα βγαινουν και γινεται και σχετικος φραμπαλας, οποτε μεσα απο ολο αυτο ανακαλυπτουμε διαφορα αξιολογα πραματακια και μεις οι μαιμουδες.
 
Last edited:

stavrosz

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
1.227
Reaction score
1.599
αρα, ακομα και ο Ματσινι δεν ακουγε δισκους αφου ηταν οι περισσοτεροι σφραγισμενοι ? 🐒
το καλο με την ολη μυθοπλασια που περιστρεφεται γυρω απο τους δισκους, ειναι οτι ακομα βγαινουν και γινεται και σχετικος φραμπαλας, οποτε μεσα απο ολο αυτο ανακαλυπτουμε διαφορα αξιολογα πραματακια και μεις οι μαιμουδες.
Πως δεν ακουγε...προφανως ειχε πολλες κοπιες . Με επιμονη πηρα τους σφραγισμενους και ελαχιστους ανοικτους . Θελω να πιστευω οτι σιγουρα θα εχει κρατησει και ο ιδιος καποιες κοπιες.
 

Μηνύματα
763
Reaction score
1.594
Πάντως, αν παρατηρήσουμε τις νέες κυκλοφορίες και τα φορμάτ στα οποία εκδίδονται, θα αντιληφθούμε εύκολα σε ποιο κοινό απευθύνονται. Για να δώσω ένα παράδειγμα: αγαπημένη μπάντα ανακοινώνει κυκλοφορία νέου δίσκου για τα τέλη Οκτώβρη και ανοίγουν οι προπαραγγελίες. Μπαίνω στην αντίστοιχη σελίδα και τι να δω; Υπάρχει λευκή κασέτα, κόκκινη κασέτα, απλό σιντί και καμιά δεκαριά εκδόσεις βινυλίου, η κάθε μία με διαφορετικό splatter χρωματικό μοτίβο (το χειρότερο από άποψη αποδοσης), αλλά ούτε μία σε μαύρο βινύλιο!
 


TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Εγώ θυμάμαι σε έναν κατάλογο -έντυπο, πολλά-πολλά χρόνια πριν το διαδίκτυο- ο ακριβότερος δίσκος ήταν...
Πειραματική στερεοφωνική ηχογράφηση σε δύο συγχρονισμένα 78άρια από τον ίδιο τον Blumine!
Και η τιμή του ήταν ούτε ένα σημερινό χιλιάρικο.
 

TGD

Μηνύματα
6.985
Reaction score
7.073
Και τι μπορεί να χάσετε άμα δεν ακούτε τους δίσκους σας;
 
  • Like
Reactions: ika

Μηνύματα
90
Reaction score
21
Από cd ελληνικά πάντως σε μορφή cd υπάρχουν γύρω στα 10-15 αλμπουμς που έχουν πουληθεί (και δεν υπάρχουν τώρα κάπου προς πώληση) ή πωλούνται σε αστρονομικά ποσά στο discogs και ή ακόμα και μέσω μηνυμάτων από κάποια άτομα που τα έχουν
Για παράδειγμα οι Μικρές Επαναστάσεις (1988) της Αλέκας Κανελλίδου (ευτυχώς βρήκα τα κομμάτια σε mp3 από cd) πωλήθηκαν πριν 2 χρόνια 450 ευρώ. Από ότι μου έχει πει γνωστός συλλέκτης είναι το πιο σπάνιο ελληνικό album. Επίσης του Νίκου Νομικού το Ξέρω ν'αγαπώ (1988) πωλείται 200 ευρώ,
του Αδαμαντίδη το Ακόμα Σ' Αγαπώ (1987) έχει πουληθεί πρόσφατα 85 ευρώ και ακόμα πιο ακριβά 150.
Ο Πυρετός της Διαμάντη (1988) και το Ένα Βράδυ Στις Νταλίκες live του Βελλή (1987) πωλούνται μέσω μηνυμάτων και μου έχουν πει περίεργα ποσά κοντά στα 200 ευρώ. Όλα αυτά που ανέφερα είναι Minos - EMI (σε βινύλιο αυτά εκτός από τον Πυρετό, τα πρωτοέβγαλε η Columbia) και βγήκαν σε cd όταν είχε πρωτοέρθει στην Ελλάδα αυτό το format αλλά έκτοτε δεν επανακυκλοφόρησαν από τις εταιρείες, ούτε υπάρχουν σε ψηφιακές πλατφόρμες, παρά μόνο ελάχιστα κομμάτια από αυτούς τους δίσκους,ίσως και καθόλου.
Και από συλλογές ποτ πουρί από Minos τα Hitakia Ελληνάκια 1 + 2 που κι αυτά παίζουν στα 60-150 ευρώ.
Από άλλες εταιρείες πολύ δυσεύρετο είναι τα Κακά Κορίτσια - Δεν μ' αγαπάς (WEA 1989), της Στανίση το cd Αδυναμίες (Polydor 1990) και της Χριστιάνας Τα Μάτια Σου (Polydor 1979 η κυκλοφορία βινυλίου και το 1997 σε cd)
Φυσικά είναι κι άλλα, όμως ευτυχώς με βοήθεια από γνωστούς που τα είχαν από παλιά,μου έστειλαν τα κομμάτια πχ Μπέσσυ Έλα Ξανά & Απειλή, Ελπίδα - Έλα να παίξουμε.
Γενικά τα ψάχνω πολύ επειδή μου αρέσουν οι παλαιότερες δεκαετίες.
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Προσωπικά δεν είμαι συλλέκτης δίσκων και δεν αντιλαμβάνομαι καν το νόημα της συλλογής τους για την απλή κατοχή τους κι όχι για να την ακρόαση τους, τυχαία πρίν αρκετά χρόνια έπεσε στα χέρια μου ο δίσκος του Roger Taylor των Queen "Happiness?" ο οποίος όπως έμαθα αργότερα είναι συλλεκτικός -αν δεν με απατά η μνήμη μου- είχε βγει σε 2000 αριθμημένες κόπιες και σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα του καλλιτέχνη τυπώθηκαν και κάποια λίγα κομμάτια ως testpressing χωρίς αρίθμηση τα οποία αναφέρονται ως mega rare, πιθανότατα ένα από αυτά είναι κι αυτό που έχω στην κατοχή μου και είναι ένας δίσκος που έχω βάλει στο πικάπ να ακούσω μία και μοναδική φορά και τον θεωρώ μουσικά εντελώς αδιάφορο.
Επίσης αν δεν ερχόταν στα χέρια μου τυχαία δεν θα έμπαινα ποτέ στην διαδικασία να τον αγοράσω ακόμα και σε μια πολύ χαμηλή τιμή, μετά από τόσα χρόνια που τον έχω στην δισκοθήκη μου δεν έχω ψάξει ποτέ να μάθω πόσο κοστίζει στην αγορά των συλλεκτών και μόνο κατά τύχη ανακάλυψα την σπανιότητα του.
Φίλε αν το έχεις ακόμα θα ήθελα πολύ να το αγοράσω, το ψάχνω πολύ καιρό.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top