Διάφορα (υπολογιστές)

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Καλησπέρα, θέλουμε να στείλουμε από το σχολείο emails στους γονείς των μαθητών. Στο email που θα πάρει ο γονέας ή κηδεμόνας πρέπει να του κοινοποιείται ο αριθμός μητρώου του δικού του παιδιού μόνο.
Μπορεί να γίνει αυτό με αυτόματο τρόπο;
Δηλαδή να μην τα στείλουμε ένα-ένα αλλά μαζικά.
Εννοείται ότι έχουμε excel με τα email των κηδεμόνων και τους αριθμούς μητρώου κάθε μαθητή.
Από τι εργαλείο; Έχετε έστω Outlook;

Δες αυτή τη λύση:
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
Καλησπέρα, θέλουμε να στείλουμε από το σχολείο emails στους γονείς των μαθητών. Στο email που θα πάρει ο γονέας ή κηδεμόνας πρέπει να του κοινοποιείται ο αριθμός μητρώου του δικού του παιδιού μόνο.
Μπορεί να γίνει αυτό με αυτόματο τρόπο;
Δηλαδή να μην τα στείλουμε ένα-ένα αλλά μαζικά.
Εννοείται ότι έχουμε excel με τα email των κηδεμόνων και τους αριθμούς μητρώου κάθε μαθητή.
Γίνεται με τη χρήση της λειτουργίας Mail Merge από τη Word σε συνδυασμό με το Outlook.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.049
Reaction score
4.019
Καλησπέρα, θέλουμε να στείλουμε από το σχολείο emails στους γονείς των μαθητών. Στο email που θα πάρει ο γονέας ή κηδεμόνας πρέπει να του κοινοποιείται ο αριθμός μητρώου του δικού του παιδιού μόνο.
Μπορεί να γίνει αυτό με αυτόματο τρόπο;
Δηλαδή να μην τα στείλουμε ένα-ένα αλλά μαζικά.
Εννοείται ότι έχουμε excel με τα email των κηδεμόνων και τους αριθμούς μητρώου κάθε μαθητή.
Ναι, μπορείτε .

Υπάρχουν πλατφόρμες αποστολής μαζικών emails, όπως το Mailchimp, το SendGrid, παρέχουν δυνατότητες για εισαγωγή δεδομένων από αρχεία όπως το Excel. Προσωπικά χρησιμοποιώ το convertkit.com λόγω 1000 δωρεάν εγγραφών.
Το mailchimp έχει 500 δωρεάν επαφές π.χ.
Πρωτα θα πρέπει να φορτώσετε το αρχείο csv (μετατροπή του excel)που περιέχει τα emails των γονέων και τους αντίστοιχους αριθμούς μητρώου των παιδιών σας στην πλατφορμα αποστολής emails. Στη συνέχεια, μπορείτε να δημιουργήσετε το πρότυπο email σας με το μήνυμα που θέλετε να στείλετε, συμπεριλαμβάνοντας την απαραίτητη πληροφορία του αριθμού μητρώου του κάθε μαθητή.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.609
Πρόκειται για διόρθωση ενός bug στο διαγνωστικό πρόγραμμα το οποίο για ανεξήγητο λόγο δεν παρουσιάζεται σε όλους, επίσης αφορά διάγνωση μηχανήματος που έχει καταργηθεί και δεν το περιλαμβάνουν στις αναβαθμίσεις .
Οκ, το κατέβασα με chrome σε linux... Στείλε μου το email σου με ένα πμ, να σε το στείλω...
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Υπάρχουν πλατφόρμες αποστολής μαζικών emails, όπως το Mailchimp, το SendGrid, παρέχουν δυνατότητες για εισαγωγή δεδομένων από αρχεία όπως το Excel.
Απλά αν δεν θέλετε να πάνε όλα τα emails στα spam, καλό είναι να γνωρίζετε πως σε τέτοιες πλατφόρμες απαιτείται και ένα αρχικό setup, που περιλαμβάνει τον ορισμό των SPF records, του DKIM, του DMARC κλπ.

Κάτι που απαιτεί πρόσβαση στο DNS του domain του email-αποστολέα, όπου αν πρόκειται για το σχολικό δίκτυο (sch.gr) εννοείται πως δεν έχει πρόσβαση το κάθε μεμονωμένο σχολείο.
 

indikos001

Games
Editor
Μηνύματα
4.049
Reaction score
4.019
Απλά αν δεν θέλετε να πάνε όλα τα emails στα spam, καλό είναι να γνωρίζετε πως σε τέτοιες πλατφόρμες απαιτείται και ένα αρχικό setup, που περιλαμβάνει τον ορισμό των SPF records, του DKIM, του DMARC κλπ.

Κάτι που απαιτεί πρόσβαση στο DNS του domain του email-αποστολέα, όπου αν πρόκειται για το σχολικό δίκτυο (sch.gr) εννοείται πως δεν έχει πρόσβαση το κάθε μεμονωμένο σχολείο.
Πολύ σωστα .Θα πρόσθετα και τον καθαρισμό της λίστας από τα bounce mails μετα την αποστολή.
 


minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Απλά αν δεν θέλετε να πάνε όλα τα emails στα spam, καλό είναι να γνωρίζετε πως σε τέτοιες πλατφόρμες απαιτείται και ένα αρχικό setup, που περιλαμβάνει τον ορισμό των SPF records, του DKIM, του DMARC κλπ.

Κάτι που απαιτεί πρόσβαση στο DNS του domain του email-αποστολέα, όπου αν πρόκειται για το σχολικό δίκτυο (sch.gr) εννοείται πως δεν έχει πρόσβαση το κάθε μεμονωμένο σχολείο.
Γι' αυτό θεωρώ κι εγώ το mail merge με το mail client που έχει ήδη ρυθμισμένο ως την πιο πρόσφορη επιλογή στην συγκεκριμένη περίπτωση ;)
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Από τι εργαλείο; Έχετε έστω Outlook;

Δες αυτή τη λύση:
Ναι έχουμε outlook αλλά δεν το χρησιμοποιούμε για αποστολή email. Θέλει να το ρυθμίσουμε.

Θα το προσπαθήσω με αυτές τις οδηγίες και ότι άλλο βρω.

Ευχαριστώ όλους που μπήκαν στον κόπο να απαντήσουν.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.967
Reaction score
20.486
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Πρόβλημα: Δεν θέλω η φωτογραφία μου να κυκλοφορεί στο διαδίκτυο και με ενδιαφέρει η ιδιωτικότητά μου.
Λύση: Θα ανεβάσω τη φωτογραφία μου σε μία ιστοσελίδα για να την επεξεργαστεί AI, και προαιρετικά θα ανεβάσω και το διαβατήριό μου με πλήρη στοιχεία ταυτότητας.
🤔
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.587
Έμμεσα σχετικό με το νήμα.

Τον περασμένο Νοέμβριο έληξε η συνδρομή μου στο NordVPN. Ψάχνοντας για κάποια προσφορά έπεσα στο site

TopCashback Official Site - The USA's Most Generous Cash Back Site.

Το ήξερα αλλά δεν το είχα χρησιμοποιήσει γιατί απευθύνεται κυρίως σε Αμερικανούς χρήστες. Έχει διάφορες προσφορές που δουλεύουν περίπου όπως οι επιβραβεύσεις των τραπεζικών καρτών.

Εκείνη την περίοδο είχε προσφορά διετούς συνδρομής στο NordVPN με 120% επιστροφή χρημάτων μετά από λίγους μήνες!

Μου φάνηκε πολύ καλό για να είναι αληθινό. Όμως προχώρησα σε αγορά αφού τα $ 88 για δύο χρόνια ήταν μία κανονική τιμή. Δεν είχα λοιπόν να χάσω κάτι.

cash.png


Για 2-3 μέρες έβλεπα το status και έδειχνε cashback σε 3-4 μήνες. Μετά το ξέχασα.

Μπήκα πριν λίγες μέρες ξανά και βλέπω ότι το ποσό ήταν διαθέσιμο για εξαργύρωση μέσω αρκετών διαφορετικών πλατφορμών. Επέλεξα μετρητά μέσω Paypal και σε 2 μέρες τα χρήματα είχαν μπει στον λογαριασμό μου!

Πλήρωσα 88,37 δολάρια και σε τρεις μήνες μου έβαλαν 106,04 + 2,50 (δώρο από την Topcashback) !


paypal.png
 
Last edited:

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Έμμεσα σχετικό με το νήμα.

Τον περασμένο Νοέμβριο έληξε η συνδρομή μου στο NordVPN. Ψάχνοντας για κάποια προσφορά έπεσα στο site

TopCashback Official Site - The USA's Most Generous Cash Back Site.

Το ήξερα αλλά δεν το είχα χρησιμοποιήσει γιατί απευθύνεται κυρίως σε Αμερικανούς χρήστες. Έχει διάφορες προσφορές που δουλεύουν περίπου όπως οι επιβραβεύσεις των τραπεζικών καρτών.

Εκείνη την περίοδο είχε προσφορά διετούς συνδρομής στο NordVPN με 120% επιστροφή χρημάτων μετά από λίγους μήνες!

Μου φάνηκε πολύ καλό για να είναι αληθινό. Όμως προχώρησα σε αγορά αφού τα $ 88 για δύο χρόνια ήταν μία κανονική τιμή. Δεν είχα λοιπόν να χάσω κάτι.

View attachment 325977

Για 2-3 μέρες έβλεπα το status και έδειχνε cashback σε 3-4 μήνες. Μετά το ξέχασα.

Μπήκα πριν λίγες μέρες ξανά και βλέπω ότι το ποσό ήταν διαθέσιμο για εξαργύρωση μέσω αρκετών διαφορετικών πλατφορμών. Επέλεξα μετρητά μέσω Paypal και σε 2 μέρες τα χρήματα είχαν μπει στον λογαριασμό μου!

Πλήρωσα 88,37 δολάρια και σε τρεις μήνες μου έβαλαν 106,04 + 2,50 (δώρο από την Topcashback) !


View attachment 325979
Ωραία όλα αυτά, αλλά πως κερδίζει η εταιρεία;
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.758
Reaction score
83.587
Ωραία όλα αυτά, αλλά πως κερδίζει η εταιρεία;
Για τη NordVPN:
Οι συνηθισμένες προσφορές είναι κάτω από 30%. Το 120% ήταν για λίγες μέρες και αφορούσε νέους συνδρομητές. Έφτιαξα νέο λογαριασμό για να το πάρω. Πιστεύει ότι αυξάνοντας την πελατειακή της βάση θα μεγαλώσει το ποσοστό αυτών που θα ανανεώσουν μετά τη λήξη της συνδρομής. Πρακτικά μέρος των χρημάτων της διαφημιστικής της καμπάνιας τα προσέφερε σε όσους πελάτες εκμεταλλεύτηκαν την προσφορά.

Η Topcashback είναι μεσάζοντας και παίρνει ποσοστό απ' όλες τις εταιρείες που προωθεί.
 

Μηνύματα
444
Reaction score
293
Για τη NordVPN:
Οι συνηθισμένες προσφορές είναι κάτω από 30%. Το 120% ήταν για λίγες μέρες και αφορούσε νέους συνδρομητές. Έφτιαξα νέο λογαριασμό για να το πάρω. Πιστεύει ότι αυξάνοντας την πελατειακή της βάση θα μεγαλώσει το ποσοστό αυτών που θα ανανεώσουν μετά τη λήξη της συνδρομής. Πρακτικά μέρος των χρημάτων της διαφημιστικής της καμπάνιας τα προσέφερε σε όσους πελάτες εκμεταλλεύτηκαν την προσφορά.

Η Topcashback είναι μεσάζοντας και παίρνει ποσοστό απ' όλες τις εταιρείες που προωθεί.
Ωραία. Έξυπνο.
 


Μηνύματα
20.125
Reaction score
14.509

Μηνύματα
1.059
Reaction score
1.577
το 9χρονος δεν προκύπτει από πουθενά
και δε θα γινότανε άλλωστε καθώς ο "υπεύθυνος" εμπλέκεται στην συγκεκριμένη κοινότητα (όχι το συγκεκριμένο malware) από το 2019 και είχε καταφέρει να κερδίσει την εμπιστοσύνη τους

ευχαριστούμε πάνως για το link του arstechnica, πολύ ενδιαφέρον και κατατοπιστικό
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.616
Μηνύματα
2.868.187
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top