Διάφορα (υπολογιστές)

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
Αξίζει να σημειωθεί, ότι και πάλι, το CrystalDiskMark πραγματοποίησε τα τεστ μόνο σε μικρά allocations που κυμαίνονταν μεταξύ 16 MiB και 32 MiB, οπότε μην περιμένετε να βρείτε εφαρμογές που να μπορούν να αξιοποιήσουν αυτή τη δυνατότητα σήμερα.
 


Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.413
Reaction score
74.720
Καλέ; Όμορφη κι απλή ποντικοδουλειά σε δύο πισιά με Mouse Without Borders! 😍
Κάνω update το σερβερέλο, ξανακάνω γιατί κοιμόταν απο το καλοκαίρι, να ξυπνάει η οθόνη κάθε λίγο. Ουώτδεφακ γ@μήδι τιστοδιάολο έκανε η πουτ@να η γ@μημένη η M$ με τα γ@μωάπντεϊτς... Αλλαγή όλα τα πάουερ σέττινγκζ, ξανά και ξανά.
Και να χάνω το ποντικέρσορ απο το μάστερ, θα είναι το BT γ@μώ τα πισιά γ@μώ θα πάρω μακ (νοτ).

Και σχεδόν 24 ώρες μετά, το είδε το Ντολμαδάκι που περνούσε δίπλα... :cry:

Την έχω κρυμμένη πίσω απ' την κύρια ο τρόμπας, οπότε δεν την έβλεπα εκτός απο μιά φλύδα απο κάτω αν έσκυβα.

1704965190100.jpeg
 



bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.037
4.3gb αναβάθμιση το HyperOS, για να δούμε...
Πάντως ενώ έπαιζε πολύ γκρίνια miui, εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημένος!!
Screenshot_2024-01-17-14-35-07-498_com.android.updater-edit.jpg
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Πάντως ενώ έπαιζε πολύ γκρίνια miui, εγώ ήμουν πολύ ευχαριστημένος!!
Εγώ πάλι άντεξα λίγο πάνω από 1,5 χρόνο, (προ)παρήγγειλα σήμερα το S24.

Πρώτη φορά αλλάζω κινητό τόσο γρήγορα αλλά δεν πήγαινε άλλο. Διάφορα μικρο-bugs που δεν λύθηκαν ποτέ, performance/overheating issues που σε κρέμαγαν τη χειρότερη στιγμή και επιπλέον όλων αυτών, adding insult to injury, κωλοσπαμοδιαφημίσεις όλη την ώρα σε διάφορα σημεία, που σε έκαναν συνεχώς να νιώθεις ότι έχεις κινητό μολυσμένο με spyware. Όχι ευχαριστώ.

Υ.Γ. Αν είχα πάρει χαμπάρι ότι έρχεται νέο OS ίσως είχα περιμένει να το δω πρώτα. Αν και, αν είχε bugs το άλλο που το αναπτύσσουν τόσα χρόνια, σκέψου το καινούργιο.
Υ.Γ.2 Μεγειά, ελπίζω να είσαι το ίδιο ευχαριστημένος και με το HyperOS!
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Εγώ με μικρές παρεμβάσεις είμαι ικανοποιημένος με το MIUI. Και οι διαφημίσεις εξαφανίζονται σχετικά άκοπα.
Για το HyperOS δεν έχω μεγάλες προσδοκίες, δεν είναι τόσο ριζική αναβάθμιση όσο θέλουν να το "πουλήσουν".
Πάντως το μοντέλο Xiaomi/Samsung είναι πολύ διαφορετικό, είναι λογικό και αναμενόμενο να έχεις καλύτερη εμπειρία χρήσης "out of the box" στη Samsung, γιατί κυριολεκτικά την πληρώνεις.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.037
Όπως έχω ξανά αναφέρει, δεν ξανά δίνω ένα τσουβάλι παράδες για τις επώνυμες εταιρίες και για κάτι τόσο αναλώσιμο.
Η αλήθεια είναι πως πρέπει να ασχοληθεί κανείς πριν τη αγορά ενός κινητού, και βέβαια δεν αγοράζεις day one, υπάρχουν θέματα που λύνονται μέσω update, ενώ κάποια άλλα που αφορούν το hardware τα παντρεύεσαι. Στα μέσης κατηγορίας κινητά ή σιαομάρα έχει μπόλικο bloatware, πρέπει να ασχοληθεί κανείς ώστε να έχει ένα καθαρό λειτουργικό.
Τώρα όσον αφορά το HyperOs, ουσιαστική διαφορά δεν υπάρχει, πρόσθεσε κάνα δγιό νέες λειτουργίες και κατά τ'άλλα, άλλαξε ο Μανωλιός και έβαλε τα ρούχα του αλλιώς.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Δεν νομίζω πως τα προβλήματα που είχα/έχω θα λύνονταν με ψάξιμο ή ασχολία.

Αρχικά με έχει κρεμάσει τουλάχιστον 3 φορές εν ώρα δουλειάς.

Μια φορά ήθελα να κάνω tethering, άνοιγα το hotspot, λειτουργούσε κανονικά για λίγα λεπτά και μετά έκλεινε. Το άνοιγα ξανά, σε λίγο τα ίδια.
Άλλη φορά βιαζόμουν να πάω σε ραντεβού, βγαίνω από το αμάξι (όπου ήμουν με A/C), ανοίγω να δω διεύθυνση και χάρτη, υπερθέρμανση μου λέει και τα'παιξε. Περίμενα 10 λεπτά σαν τον χαζό μην μπορώντας να κάνω τίποτα, ούτε να πάω στο ραντεβού, ούτε να πάρω κάποιον τηλ. να μου πει τη διεύθυνση, ούτε να στείλω πως καθυστερώ, τίποτα.
Άλλη πάλι έκανα call από το κινητό και μετά από λίγο άρχισε τα κουλά, δεν θυμάμαι τι έκανε αλλά call δεν μπορούσα να κάνω.

Αλλά και το OS δεν πάει πίσω. Κάθε φορά που κάνω restart βάζω το pin της SIM, μου το ξαναζητάει (δεν λέει ότι είναι λάθος). Όσες φορές και να το βάλω, τίποτα. Πρέπει να πατήσω το power button να κλείσει, να το ανοίξω ξανά, να βάλω το PIN του κλειδώματος και μετά μπαίνει χωρίς να ζητήσει pin SIM (φαίνεται πως το έχει πάρει δηλαδή).
Άλλες φορές έχει χρειαστεί να κάνω restart γιατί κολλάει ένα παράθυρο του Chrome ανοιχτό και δεν μπορείς να πας ούτε στη home, τίποτα.

Και πολλά άλλα προβληματάκια, συν το bloatware. Κάθε λίγο με ρωτάει αν θέλω καινούργια wallpaper και να αποδεχθώ κάτι όρους. Δεν θέλω ρε αδερφέ. Ακόμα και για να ανοίξεις ένα pdf, να αποδεχτείς privacy policy. Αν κάνεις το λάθος να ανοίξεις το "security"; Εκεί να δεις. Κάνεις ένα clean storage και μετά full screen διαφήμιση Temu λες και είναι μολυσμένο. Μου έστειλε τις προάλλες ο πεθερός (κι αυτός miui) και νόμιζε πως έχει κολλήσει ιό, θα το πάω στον Γερμανό μου λέει.

Ε. Όχι.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.037
Τίποτα από όσα αναφέρεις δεν έχω αντιμετωπίσει, είχα mi 9t pro, έχω poco f3.
Σε ποιά συσκευή αναφέρεσαι?
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Τίποτα από όσα αναφέρεις δεν έχω αντιμετωπίσει, είχα mi 9t pro, έχω poco f3.
Σε ποιά συσκευή αναφέρεσαι?
12X. Δεν είναι καν "χαμηλής κατηγορίας" για να πεις ότι δικαιολογούνται κάποια προβληματάκια.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
13.303
Reaction score
42.037
Ίδια χαρακτηριστικά με το poco f3 που έχω τώρα, ειδικά ο snapdragon 870 5g έχει αποδειχθεί τέρας, χωρίς υπερθέρμανση σε εμένα.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.968
Reaction score
20.486
@symos με Xiaomi Redmi Note 8T από τον 04/2020, με λειτουργικό MIUI 12.5.5, δεν έχω βιώσει τίποτα από όσα περιγράφεις. Μήπως "έπεσες" σε εξ αρχής προβληματική συσκευή;
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.021
Reaction score
6.814
Μήπως "έπεσες" σε εξ αρχής προβληματική συσκευή;
Τι να σου πω. Κάποια από τα θέματα είναι software (και δεν τα ανέφερα καν όλα) και τα hardware δεν είναι κάτι τόσο σταθερό και επαναλαμβανόμενο για να πω είναι προβληματικό.
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.927
Reaction score
3.731
Πάντως αυτό με το PIN είναι γνωστό bug, δεν ξέρω εάν είναι του MIUI ή του android, αλλά το έχω ξαναδεί.
 

Μηνύματα
2.125
Reaction score
5.580
Αλλά και το OS δεν πάει πίσω. Κάθε φορά που κάνω restart βάζω το pin της SIM, μου το ξαναζητάει (δεν λέει ότι είναι λάθος). Όσες φορές και να το βάλω, τίποτα. Πρέπει να πατήσω το power button να κλείσει, να το ανοίξω ξανά, να βάλω το PIN του κλειδώματος και μετά μπαίνει χωρίς να ζητήσει pin SIM (φαίνεται πως το έχει πάρει δηλαδή).
Άλλες φορές έχει χρειαστεί να κάνω restart γιατί κολλάει ένα παράθυρο του Chrome ανοιχτό και δεν μπορείς να πας ούτε στη home, τίποτα.
Ειχα xiaomi redmi 4x χωρις θεματα απλα το αλλαξα γιατι δεν αντεχε αλλο.
Στο επομενο(redmi 10)ειχα θεμα με το pin των καρτων sim.Εντοπισα οτι αυτο συνεβαινε οταν ενεργοποιουσα το κινητο το αφηνα χωρις να συμπληρωσω το pin αμεσως και μετα απο 5 λεπτα οταν προσπαθουσα να το βαλω δεν ξεκλειδωναν με τιποτα,αν δεν εκανα restart. Αυτο διορθώθηκε οταν βγηκε το miui 14.
Νομιζω οτι εχεις πεσει οπως σωστα σου ειπε και ο wizzy σε ελατωματικη συσκευη.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.651
Reaction score
94.625
26 δισεκατομμύρια αρχεία... 12 terabyte... 😦
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.612
Μην ψαρώνετε με τέτοιου είδους ειδήσεις που ξεπροβάλλουν κάθε τόσο, και κυρίως μη σπεύδετε να πληκτρολογήσετε το email σας όπου νά 'ναι για να σας πουν αν αυτό έχει "παραβιασθεί" και δεν ξέρω τί άλλο. Κυρίως δε, μην πληκτρολογείτε το password σας οπουδήποτε για να σας πει ο κάθε εξυπνάκιας αν αυτό είναι "ισχυρό". Όταν πληκτρολογείτε κάτι σε κάποια φόρμα για να κάνετε μια τέτοια δοκιμή, ο server που είναι απέναντί σας είναι σε θέση να το καταγράψει και να το έχει διαθέσιμο στις ορέξεις του αφεντικού του.

Μην εμπιστεύεστε σε κανέναν τέτοια δεδομένα, παρά μόνον σε εξόχως έκτακτη περίπτωση, σε κάποιο κοντινό σας και αποδεδειγμένα αξιόπιστο άτομο και μόνον όταν υπάρχει μεγάλη ανάγκη.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.620
Μηνύματα
2.868.257
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top