Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Έλα τώρα, αφού ξέρεις ότι αυτό που λες δεν ισχύει. Ο player (Foobar2000) συγκεκριμένα, έχει app για να τον ελέγχεις απομακρυσμένα με το κινητό σου.
Εντάξει Πέτρο. Μπορεί να το κάνει με το τηλέφωνο αλλά δεν έχει καμία σχέση με το να ελέγχει το volume με τον σωστό τρόπο. Υποχώρηση είναι και μεγάλη.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155

Και σε αρκετούς μεταπωλητές.....
Ελληνικό κατάστημα; Τέλεια!!! Θα το παραλάβω και γρήγορα αν τελικά το αποφασίσω... :dance2:
Ξέρω, είμαι λίγο βιαστικός, αλλά αυτές τις ημέρες έχω αφήσει σημαντικές εκκρεμότητες από τη λαχτάρα μου να βρώ ηχοσύστημα... :) Δεν μπορώ άλλο τη "ψεύτικη" μουσική. Έκανα τόσα χρόνια υπομονή...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... Μοζ, εκτος απο κλασικη τιποτα αλλο δεν ακους ? δεν ακουγες πανκ στα νιατα σου ?
νεος και να ακουει κλασσικη, δεν ειναι και πολυ φυσιολογικο, αν δεν συντρεχουν συγκεκριμενες συνθηκες..
με τα ενεργα που προτεινονται θα μπεις κατευθειαν στον ορθο δρομο ..μετα ειναι στο χερι σου τα υπολοιπα..
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Ζητώ συγγνώμη... Κατάλαβα λάθος.

Όχι, δεν είναι καθόλου άχρηστες οι προτάσεις... Τουναντίον μάλιστα!

Υ.Γ. Σε κατάστημα που πουλάει ηχοσυστήματα.
Θελω να πω οτι αν τα μηχανηματα ηταν υψηλης κατηγοριας και ο χωρος σωστος,μην περιμενεις να φτασεις εκεινον τον ηχο με χαμηλο budget.Για να μην απογοητευτεις σου το αναφερω...
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Σκέψου πως θα γίνει ( αν και όταν θες ) η ενσωμάτωση υπογουφερ στο σύστημα ώστε να είσαι έτοιμος από την αρχή . Μη πάρεις κάτι τώρα και όταν διαπιστώσεις ότι θες και σαμπ δεν είναι εύκολη η μετάβαση ......
Χμμ.. έχετε δίκιο! Είναι κάτι που πρέπει να έχω στο νου μου. Ευχαριστώ για την επισήμανση!
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Ελληνικό κατάστημα; Τέλεια!!! Θα το παραλάβω και γρήγορα αν τελικά το αποφασίσω... :dance2:
Ξέρω, είμαι λίγο βιαστικός, αλλά αυτές τις ημέρες έχω αφήσει σημαντικές εκκρεμότητες από τη λαχτάρα μου να βρώ ηχοσύστημα... :) Δεν μπορώ άλλο τη "ψεύτικη" μουσική. Έκανα τόσα χρόνια υπομονή...
Τόσο καιρό άκουγες "ψεύτικη" μουσική. Και λίγο ακόμα να κάνεις υπομονή, υπέρ σου είναι. Μη βιάζεσαι, το θέμα είναι να στήσεις ένα σύστημα που να σε ικανοποιεί και να το κρατήσεις για πολύ καιρό.
 

Ultra Audio

Επαγγελματίας
Μηνύματα
3.763
Reaction score
2.188
Ετοιμοπαράδοτο σε παραπάνω από 1 Ελληνικό κατάστημα με την 2ετή εγγύηση της Ελληνικής αντιπροσωπείας.

Ελληνικό κατάστημα; Τέλεια!!! Θα το παραλάβω και γρήγορα αν τελικά το αποφασίσω... :dance2:
Ξέρω, είμαι λίγο βιαστικός, αλλά αυτές τις ημέρες έχω αφήσει σημαντικές εκκρεμότητες από τη λαχτάρα μου να βρώ ηχοσύστημα... :) Δεν μπορώ άλλο τη "ψεύτικη" μουσική. Έκανα τόσα χρόνια υπομονή...
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Εντάξει Πέτρο. Μπορεί να το κάνει με το τηλέφωνο αλλά δεν έχει καμία σχέση με το να ελέγχει το volume με τον σωστό τρόπο. Υποχώρηση είναι και μεγάλη.
Κάποιος μπορεί να το δει σαν υποχώρηση. Κάποιος σαν ευκολία. Και με το κινητό ΣΩΣΤΑ ελέγχεις το volume, δεν το ελέγχεις "λάθος". Αλλά όχι και αυτό που είπες ότι θα πρέπει να σηκωθεί από τη θέση του!
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Θελω να πω οτι αν τα μηχανηματα ηταν υψηλης κατηγοριας και ο χωρος σωστος,μην περιμενεις να φτασεις εκεινον τον ηχο με χαμηλο budget.Για να μην απογοητευτεις σου το αναφερω...
Κατάλαβα τι λέτε... και σας ευχαριστώ! Ξέρω ότι δεν θα είναι το ίδιο ακουστικά, και μόνο από τα ηχεία που είδα... Ήταν πολύ μεγάλα.
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Θελω να πω οτι αν τα μηχανηματα ηταν υψηλης κατηγοριας και ο χωρος σωστος,μην περιμενεις να φτασεις εκεινον τον ηχο με χαμηλο budget.Για να μην απογοητευτεις σου το αναφερω...
Φίλε Γιανννη καλά κάνεις και το αναφέρεις αλλά από προσωπική εμπειρία θα ήθελα να αναφέρω ότι όταν κάποιος με μηδαμινό παρελθόν σε ποιοτικά συστήματα κάνει την υπέρβαση για αυτόν και φτάσει σε ένα μπάτζετ των 1000€ πχ. και με τις επιλογές που έχει σήμερα.....η μοναδική λέξη που μπορεί να τον ακολουθήσει είναι ο ενθουσιασμός....!!!!

Σε οποιαδήποτε επιλογή και αν καταλήξει.....!
 

Μηνύματα
2.599
Reaction score
4.585
Επειδή έχουν πέσει στο "τραπέζι" πολλές συσκευές θα πω δύο τρία πράγματα μήπως βοηθήσω.

Το Kali είναι απλά Bluetooth interface
Το ifi Zen έχει τεράστιο μειονέκτημα την έλλειψη τηλεχειρισμού, αν κάποιον δεν τον ενοχλεί τότε είναι καλή επιλογή.
Το Yamaha είναι player, παίζει μουσική από το τοπικό δίκτυο, από το διαδίκτυο κτλ

Τα krk που προτάθηκαν είναι γομάρια, θέλουν το χώρο τους που δεν ξέρω αν υπάρχει σε αυτό το σχετικά μικρό δωμάτιο. Αν υπάρχει ο χώρος και το χιλιάρικο είναι άριστη επιλογή.

Δεν κάνω πρόταση για να μην μπερδέψω περισσότερο τον φίλο μας, που ήδη πρέπει να τα 'χει χάσει. Πάντως αλλιώς θα μοίραζα το budget.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Ξέρω ότι δεν θα είναι το ίδιο ακουστικά, και μόνο από τα ηχεία που είδα... Ήταν πολύ μεγάλα.
... αν καταφερεις να βγεις απο τα στερεοτυπα και τα μοντελα που προβαλονται ... θα καταλαβεις τι λεγεται εδω.
Μη πσαρωνεις απο τα μεγεθη των ηχειων που ειδες, ειναι για να καλυψουν τον ηχο που τους λειπει.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Όπως είπα και πριν, @Moz_art καλό είναι να μη βιαστεί ακόμα, να δει ( και να ακούσει αν μπορεί ) αρχικά τις επιλογές που του δίνονται και μετά να του γίνει ένα ιδιαίτερο σχετικά με τις δυνατότητες ενσωμάτωσης sub(s). Δηλαδή, με ποιο τρόπο έρχονται να λειτουργήσουν σωστά στον χώρο, οπότε να καθορίσει τα μελλοντικά του βήματα.
Για παράδειγμα: το ifi θα του κάνει μεν τη δουλειά, αλλά δεν αποκλείεται στο μέλλον να χρειαστεί άλλο μηχάνημα που θα κοντρολάρει τα ηχεία, δορυφόρους και sub(s). Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πουλήσει το ifi. Άρα, θα πρέπει να μάθει για τα κόστη, να δει αρχικά αν τον παίρνει να πάει τόσο μακριά και αν ναι, σε τί βάθος χρόνου, οπότε να αποφασίσει αν μπορεί να κάνει δουλειά με τα ηχεία ελεγχόμενα απο τον υπολογιστή ή αν θα χρειαστεί το ifi ( ή όποιο άλλο "κέντρο ελέγχου" ).
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Όπως είπα και πριν, @Moz_art καλό είναι να μη βιαστεί ακόμα, να δει ( και να ακούσει αν μπορεί ) αρχικά τις επιλογές που του δίνονται και μετά να του γίνει ένα ιδιαίτερο σχετικά με τις δυνατότητες ενσωμάτωσης sub(s). Δηλαδή, με ποιο τρόπο έρχονται να λειτουργήσουν σωστά στον χώρο, οπότε να καθορίσει τα μελλοντικά του βήματα.
Για παράδειγμα: το ifi θα του κάνει μεν τη δουλειά, αλλά δεν αποκλείεται στο μέλλον να χρειαστεί άλλο μηχάνημα που θα κοντρολάρει τα ηχεία, δορυφόρους και sub(s). Αυτό σημαίνει ότι θα πρέπει να πουλήσει το ifi. Άρα, θα πρέπει να μάθει για τα κόστη, να δει αρχικά αν τον παίρνει να πάει τόσο μακριά και αν ναι, σε τί βάθος χρόνου, οπότε να αποφασίσει αν μπορεί να κάνει δουλειά με τα ηχεία ελεγχόμενα απο τον υπολογιστή ή αν θα χρειαστεί το ifi ( ή όποιο άλλο "κέντρο ελέγχου" ).
Αυτό ακριβώς ήθελα να πω....
Το κυριότερο για εμένα είναι να αποφασίσει αν τα 1000€ είναι το τελικό μπάτζετ ή αν αργότερα θα ήθελε να βελτιώσει περαιτέρω οποιαδήποτε αγορά κάνει τώρα με αυτά τα χρήματα!
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Αστρονοτ, ολα θα του αρεσουν, χωρις να καταλαβει το λογο, εδω χαμπαρι δε παιρνουν οι γηραιωτεροι.. :lolsign:
... συμφωνω να ακουσει τα προτεινομενα (που συμφωνω με τα προιοντα, και με τον τροπο σκεψης) αλλα να μην βιαστει να αποφασισει, η αναφερομενη λαχταρα δεν ειναι θετικος συμβουλος σε αγορες.
Πηγαινοντας σε ενεργα σε σχεση με τα παθητικα, στην αρχη πιθανο-σε-καποιον-να φανουν αποθαρρυντικα** (η σωστοτερη αποδοση της ηχογραφισς ενα απο τα πλεονεκτημα τους δηλαδη γινεται μοιονεκτημα), αλλα εκει ειναι το θεμελιο στο οποιο και θα βασιστει το υπολοιπο συνολο χωρου μουσικης κτλ...
** ε θελει θαρρος η μουσικη...χιχιχιχι...
 
Last edited:

Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Κάποιος μπορεί να το δει σαν υποχώρηση. Κάποιος σαν ευκολία. Και με το κινητό ΣΩΣΤΑ ελέγχεις το volume, δεν το ελέγχεις "λάθος". Αλλά όχι και αυτό που είπες ότι θα πρέπει να σηκωθεί από τη θέση του!
Αφού πρώτα πρέπει να ξεκλειδώσεις το τηλ και να μπεις στην εφαρμογή και βράσε όρυζα.
Το ίδιο λέμε να ξέρεις, απλά για εμένα η μουσική είναι η λύση μου στα δύσκολα της καθημερινότητας και τα παραπάνω μου τη δυσκολεύουν πάρα πολύ ( τη μουσική ).
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Αφού πρώτα πρέπει να ξεκλειδώσεις το τηλ και να μπεις στην εφαρμογή και βράσε όρυζα.
Το ίδιο λέμε να ξέρεις, απλά για εμένα η μουσική είναι η λύση μου στα δύσκολα της καθημερινότητας και τα παραπάνω μου τη δυσκολεύουν πάρα πολύ ( τη μουσική ).
Ευκολάκι! Tablet που δεν κλειδώνει! :p :p :p
 

Μηνύματα
12.831
Reaction score
10.048
Αφού πρώτα πρέπει να ξεκλειδώσεις το τηλ και να μπεις στην εφαρμογή και βράσε όρυζα.
Νταξ, όχι ακριβώς. Τώρα ξεφύγαμε λίγο, αλλά θα περιγράψω αυτό που κάνω.

Όταν λοιπόν θέλω να ακούσω μουσική ξάπλα στο κρεβάτι, βάζω τον υπολογιστή να παίζει, ανοίγω την εφαρμογή, βλέπω playlist, αυτό που παίζει και το επίπεδο της έντασης. Κλείνω τηλέφωνο. Μετά αν θέλω να αλλάξω ένταση (που συνήθως σπάνια θέλω) απλά πατάω το κουμπί και κάνω swipe up την οθόνη. Η εφαρμογή είναι εκεί και δείχνει πάλι αυτό που παίζει. Καθόλου δύσκολο για μένα.
Αλλά είπαμε ο καθένας όπως βολεύεται.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Αφού πρώτα πρέπει να ξεκλειδώσεις το τηλ και να μπεις στην εφαρμογή και βράσε όρυζα.
Το ίδιο λέμε να ξέρεις, απλά για εμένα η μουσική είναι η λύση μου στα δύσκολα της καθημερινότητας και τα παραπάνω μου τη δυσκολεύουν πάρα πολύ ( τη μουσική ).
Δεν ξέρω για ποια εφαρμογή μιλάς πάντως στης Yamaha την εφαρμογή η ένταση λειτουργεί και με κλειδωμενο το κινητό ...
 

Μηνύματα
539
Reaction score
1.203
Νταξ, όχι ακριβώς. Τώρα ξεφύγαμε λίγο, αλλά θα περιγράψω αυτό που κάνω.

Όταν λοιπόν θέλω να ακούσω μουσική ξάπλα στο κρεβάτι, βάζω τον υπολογιστή να παίζει, ανοίγω την εφαρμογή, βλέπω playlist, αυτό που παίζει και το επίπεδο της έντασης. Κλείνω τηλέφωνο. Μετά αν θέλω να αλλάξω ένταση (που συνήθως σπάνια θέλω) απλά πατάω το κουμπί και κάνω swipe up την οθόνη. Η εφαρμογή είναι εκεί και δείχνει πάλι αυτό που παίζει. Καθόλου δύσκολο για μένα.
Αλλά είπαμε ο καθένας όπως βολεύεται.

Το volume στον foobar δουλευει και απο τα + - της εντασης ακουστικου του κινητου - ταμπλετ. ;)
 


Τελευταια Μηνυματα

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.302
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top