Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
συνήθειας των αυτιών
..(και) των ματιων μιστερ , (και) των ματιων .. κοινωνια του θεαματως.. Γκι Ντεμπορ.. ο τιτλος και μονο σε βαζει στο κολπο..
αν η μουσικη δεν ειναι μερος του βιου(πια ζωη?) και βιωματων... και καταντησει Life style... καλητερα .. κατι αλλο..
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Πώς γίνεται το πλεονέκτημα να γίνεται μειονέκτημα;
Όσο πιο ακριβές είναι ένα σύστημα αναπαραγωγής, τόσο περισσότερο θα "ξεσκεπάζει" ατέλειες της ηχογράφησης/παραγωγής.
κροσόβερ
Το ηλεκτρονικό κύκλωμα που διαμοιράζει τις συχνότητες, χοντρικά, σε χαμηλές, υψηλές ή χαμηλές, μεσαίες, υψηλές. Ένα μεγάφωνο είναι πρακτικά αδύνατον να παραδώσει εξ ίσου σωστά ολόκληρο το φάσμα, υπάρχουν περιορισμοί αναλόγως επιφάνειας και μάζας του. Γι αυτό έχουμε ηχεία 2, 3 ή και περισσότερων "δρόμων". Το παθητικό κροσόβερ διαμοιράζει το ήδη ενισχυμένο σήμα στα 2 ή 3 ή περισσότερα μεγάφωνα. Το ενεργό διαμοιράζει το "ασθενές" σήμα στους αντίστοιχους ενισχυτές. Να ληφθεί υπ' όψιν ότι η ανάγκη για ενίσχυση είναι διαφορετική, πολύ μεγαλύτερη για τις χαμηλές συχνότητες από τις άλλες περιοχές και δεν είναι αυτό το μόνο πλεονέκτημα. Στα ενεργά ηχεία, ο κατασκευαστής τους γνωρίζει καλύτερα από οποιονδήποτε άλλον τις ανάγκες και τα όρια, όχι μόνο του ηχείου του, αλλά και των επιμέρους μεγαφώνων. Επιπλέον, η "οδήγηση" (και ο έλεγχος) του ηχείου είναι πολύ πιο "εύκολη" με τον τρόπο αυτόν.
Δεν θα υπάρχει πρόβλημα με το πόσο καλά θα ακούγεται ο ήχος;
Δεν νομίζω για το ραδιόφωνο.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Τι είναι το παθητικό κροσόβερ; Έχω μπερδευτεί...
Τα KRK που συζητάμε, είναι ενεργά ηχεία. Κάθε μεγάφωνο που βλέπεις πάνω στο κάθε ηχείο, έχει τον δικό του ενισχυτή ( δηλαδή, το κάθε ηχείο έχει μέσα τρεις ενισχυτές ). Τα παθητικά ( τα "κλασικά" ηχεία δηλαδή ) δεν έχουν μέσα ενισχυτή.
Κάθε μεγάφωνο μπορεί να διαχειριστεί συγκεκριμένο εύρος συχνοτήτων, τα γούφερ για τα μπάσα, τα μιντρέιντζ για τις μεσαίες, τα τουίτερ για τα πρίμα. Άρα, χρειάζεται ένα φίλτρο διαχωρισμού που παίρνει το αρχικό σήμα και το σπάει σε τρία υποσύνολα ( μπάσα, μεσαίες, πρίμα ).
Το παθητικό κροσόβερ λοιπόν, βασίζεται σε παθητικά υλικά ( πυκνωτές, πηνία, αντιστάσεις ). Αυτά τα υλικά υποβιβάζουν το αρχικό σήμα, οδηγούν σε απώλειες. Ακόμα και το ταίριασμα των μεγαφώνων, οδηγεί σε υποβιβασμό του σήματος. Για παράδειγμα, πρέπει να ταιριάξουν ένα γούφερ Χ ευαισθησίας με ένα λιγότερο ή περισσότερο ευαίσθητο μιντρέιντζ και τουίτερ. Άρα, όποιο είναι πιο ευαίσθητο, πρέπει να υποβιβαστεί για να ταιριάξει με το πιο "αναίσθητο". Επιπλέον, κάθε ηχειακη υλοποίηση έχει τα δικά της χαρακτηριστικά βάσει του σχεδιασμού της καμπίνας της. Και αυτές τις λεπτομέρειες τις διαχειρίζεται το φίλτρο διαχωρισμού ( το κροσόβερ δηλαδή ).

Τι κάνει το ενεργό κροσόβερ λοιπόν:
Αρχικά, δεν βασίζεται σε παθητικά υλικά. Είναι ένα ενεργό κύκλωμα ( δηλαδή, ηλεκτρονικό κύκλωμα που λειτουργεί με τροφοδοσία ρεύματος, πες πως είναι ένας υπολογιστής ). Ένα επιπλέον αβαντάζ του είναι ότι λειτουργεί με ακρίβεια.
Υπολογίζει λοιπόν και κάνει τον διαχωρισμό των συχνοτήτων χωρίς να υποβιβάζει το σήμα, αφού δεν είναι παθητικά τα υλικά του. Δεν χρειάζεται να ταιριάξει ευαισθησίες ηχείων όπως το παθητικό κροσόβερ ( δεν χρειάζεται δηλαδή να "φρενάρει" ένα ευαίσθητο μεγάφωνο ). Γιατί; Γιατί μετά το ενεργό κροσόβερ, ακολουθεί η ενίσχυση, ο κάθε ένας απο τους προαναφερθέντες ενισχυτές. Δηλαδή, αντί να ταπεινώνει το σήμα, απλά λέει στον κάθε ενισχυτή να παίζει σε χαμηλότερη ένταση.
Τις υπολοιπες λεπτομέρειες αναλαμβάνει αυτό που θα δεις να αναφέρεται ως DSP στο KRK. Λέει δηλαδή στα μεγάφωνα όχι μόνο να παίζουν πιο σιγά ή πιο δυνατά, αλλά και με π.χ. καθυστερήσεις όπου χρειάζονται προκειμένου τα γρήγορα μεγάφωνα να έρθουν σε ισορροπία με τα "αργά" και ο τελικός ήχος να βγαίνει απο τα ηχεία συγχρονισμένος.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
..(και) των ματιων μιστερ , (και) των ματιων .. κοινωνια του θεαματως.. Γκι Ντεμπορ.. ο τιτλος και μονο σε βαζει στο κολπο..
αν η μουσικη δεν ειναι μερος του βιου(πια ζωη?) και βιωματων... και καταντησει Life style... καλητερα .. κατι αλλο..
Πολύ σοφά αυτά που γράψατε... Συμφωνώ απόλυτα μαζί σας.
Δεν νομίζω για το ραδιόφωνο.
Συγγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Όσο πιο ακριβές είναι ένα σύστημα αναπαραγωγής, τόσο περισσότερο θα "ξεσκεπάζει" ατέλειες της ηχογράφησης/παραγωγής.
και οχι μονο .. το σωστο που λεμε.. δεν ειναι και οτι πιο απολαυστικο παντα και οχι οτι πιο ξεκουραστο..
το αυτι προτιμα την πληροφορια λειασμενη αλλιως κουραζεται ... κατι στο οποιο και ειμαστε εναντιων, γιατι ετσι καταληγει η κοινωνια στο ευπεπτο.
γράψατε.
καλα δεν ειμαστε και πολλοι...χαχαχαχα...μαιμου ειμαι...δε κραταω τυπους.. ασε που ηλικιακα δεν απεχουμε οσο νομιζεις..
πιασε και ενα κομματι που μου ηρθε στο κεφαλι γιατι μου ηρθε μια σκεψη για αρπακτικα και τα ρεστα....
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
... οτι μοιραζεσαι , σε κανει πιο δυνατο μου ειχε πει ενα φιλαρακι πριν μερικα χρονια (μουσικος ειναι σε αβαγκαρτνοκαταστασιον), αλλο ενα μου ειχε πει "χεστους ρε να τα βρουν μονοι τους".. οποτε καταλαβαινεις ..το πραμα δεν ειναι ευκολα αντιληπτο..
νυχτερινος τυπος..μπραβο ..μεσα αποψε ?
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
αλλιως κουραζεται
Σύμφωνα με την ψυχοακουστική, κύρια αιτία της ακουστικής κόπωσης είναι η έλλειψη την οποία ο εγκέφαλος καλείται να συμπληρώσει ;) ;) ;)
Δίλημμα: Εκπαιδευμένη ακοή με απαιτήσεις ή ανεκπαίδευτη?
Προσωπικά το έχω λυμένο και το έχω ξαναγράψει παλιότερα: όσο το δυνατόν ακριβέστερη αναπαραγωγή του αρχείου, όπως κι αν είναι κατασκευασμένο, αλλιώς τρέχα γύρευε σε καλώδια, λάμπες και ματσαρίσματα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
και οχι μονο .. το σωστο που λεμε.. δεν ειναι και οτι πιο απολαυστικο παντα και οχι οτι πιο ξεκουραστο..
το αυτι προτιμα την πληροφορια λειασμενη αλλιως κουραζεται ... κατι στο οποιο και ειμαστε εναντιων, γιατι ετσι καταληγει η κοινωνια στο ευπεπτο.

καλα δεν ειμαστε και πολλοι...χαχαχαχα...μαιμου ειμαι...δε κραταω τυπους.. ασε που ηλικιακα δεν απεχουμε οσο νομιζεις..
Οι τύποι καταστρέφουν την ουσία... :)

υποσημείωση: το "λειασμένο" μου αυτί δυσκολεύτηκε να ακούσει το συγκεκριμένο κομμάτι. Ελπίζω να μη συμβαίνει κάτι παρόμοιο με τα ενεργά ηχεία.
 

Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Οι τύποι καταστρέφουν την ουσία... :)

υποσημείωση: το "λειασμένο" μου αυτί δυσκολεύτηκε να ακούσει το συγκεκριμένο κομμάτι. Ελπίζω να μη συμβαίνει κάτι παρόμοιο με τα ενεργά ηχεία.
Το φλατ ηχείο (σύστημα) το κάνεις ό,τι θες. Το χρωματισμένο θα παίζει πάντα χρωματισμένα.
Έτσι το έχω συλλάβει, αν κάνω λάθος με διορθώνουν οι πιο μπασμένοι στα κόλπα.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
... οτι μοιραζεσαι , σε κανει πιο δυνατο μου ειχε πει ενα φιλαρακι πριν μερικα χρονια (μουσικος ειναι σε αβαγκαρτνοκαταστασιον), αλλο ενα μου ειχε πει "χεστους ρε να τα βρουν μονοι τους".. οποτε καταλαβαινεις ..το πραμα δεν ειναι ευκολα αντιληπτο..
νυχτερινος τυπος..μπραβο ..μεσα αποψε ?
Αν απευθύνεστε σε μένα, το τελευταίο διάστημα μόνο μέσα. Η νύχτα μ' αρέσει πολύ, μπορώ να συγκεντρωθώ και να τα "πω" μ' εμένα. :)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
Συγγνώμη, αλλά δεν κατάλαβα...
Ίσως δεν είχα καταλάβει εγώ την προηγηθείσα ερώτηση. Εννοούσα ότι για ραδιόφωνο επαρκεί το ιντερνετικό μέσω υπολογιστή.
Παραπέρα, το έχω ήδη γράψει: Οι διαφορές ανάμεσα σε ηχεία είναι σαφώς σημαντικότερες από αυτές ανάμεσα σε άλλα τμήματα της αλυσίδας αναπαραγωγής. Σε αυτά θα πρέπει να κάνει ο καταναλωτής τους λιγότερους συμβιβασμούς (που εκάστου ο προϋπολογισμός επιβάλει), από οποιοδήποτε άλλο μέρος.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
ακουστικής κόπωσης
..συμφωνα με την επεκταση του πνευματως των ινδιανων (ειπαρχει αντιστοιχη βιβλιογραφια-δεν επικαλουμαι καμμια μεταφυσικη γνωση φυσικα), ειναι ο θορυβος της καθημερινοτητας, που μας οδηγει οπου μας παει..(κορεσμος)
... αυτο που αναφερεις Σταυρο, ειναι το αυτο που θελουν να ισχυριζονται οι (τσουβαλιασμενα)"βινυλιομαχοι" εναντιων πσυφιακου (jitter και δειγματολειψια).. υπο συνθηκες θα πω εγω.

ο επικαλομενος τη πσυχοακουστικη, να φροντισει να εχει πσυχη... αλλιως θα λεγοταν ακουστοπσυχικη...

-Προσωπικα? η (πε)παγιωμενη μια εξελικτικη αντιληψη που εχω (για την ωρα-χαμενος στο ουρανιο τοξο αθλιοτητας που με διεπει-πολυ καιρο τωρα, με αποτελεσματα για φορουμ παραφυσικης...) επιλεγω το μεσο αναλογα την περιπτωση .. εφοσων μου επιτρεπει η περισταση, καποια εργα (μου) ταιριαζουν σε CD, αλλα σε LP, και καποια mp3 .. καποια γιατι οχι "all of the above", βεβαια το καθε μεσο στη καθε περισταση.. -αλλα η γενικη βαση ειναι το λιγοτερο κοστοβορο -
that being said, or written..
... συνηθεια και βολεψη, ειναι το κλειδι μετα, βολευει η λαμπα και το βινυλιο να λειαινει καποια μερη, η πληροφορια ειναι εκει**, απλα δινεται minimaly (less is more), αν εισαι minimal το δεχομαι .. αν τα θες ολα (ολα για ολα που λενε)... δεν ειναι καθολου ετσι..
-σε κουβεντα να ευρισκομαστε-
Αν απευθύνεστε σε μένα,
τι σου ειπα "ρε" ? 2 ατομα ειμαστε εσυ ο Σταυρος και γω..μου θες και τσατ (πιο πανω, απολα εχει το φορουμ) ...τσατ.. ακου τσαζ...αυτοσχεδιαστικη... εγγυημενος υπνος και εφιαλτες σε 5 λεπτα , το εχω παθει με Samuel Beckett(συγγραφεας, σκοταδι μονο!)
@Σταύρος Λαγκαδιανός φανταζομαι τον @Alfee24 το πρωι.. 8-)
**εφοφων οι χρονοι ειναι σε σωστο πλαισιο βλ RT60..-μη τα ισοπεδονουμε ολα.
 
Last edited:

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.136
Reaction score
26.694
ο επικαλομενος τη πσυχοακουστικη,
Απλά η ονομασία που έδωσαν πριν 40+ χρόνια στη συγκεκριμένη επιστήμη. Όχι απολύτως ορθός κατά τη γνώμη μου, καθόσον πλατειάζει και προσθέτει μιαν άσχετη μεταφυσική συνιστώσα η οποία μπερδεύει τα πράματα, όπως καλή ώρα ;) ;) Σαν βιολόγος θα πρότεινα "Φυσιοακουστική", καθώς το ορθότερο "Φυσιολογικο-Ακουστική" (αμφότερες οι ονομασίες σύμφωνες με το πραγματικό αντικείμενο που είναι η μελέτη της φυσιολογίας της ακοής), είναι κάπως, χμ, μακρόσυρτη και όχι μόνο.
Κατά τα λοιπά, πάρ το αρχείο ατόφιο και μετά, όπως λέει κι ο αστροναύτης, η σύγχρονη ψηφιακή τεχνολογία σού παρέχει τη δυνατότητα να τού ρίξεις όσο αλατοπίπερο κι όσο λαδολέμονο γουστάρει η ακοή σου και, μάλιστα, ανάλογα με τις κάθε φορά ορέξεις της. Αν είναι ήδη στρεβλωμένο, τρεχαγύρευε...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.493
Reaction score
37.569
Επι του πρακτεου, η μουσικη (εκφραση) δεν ειναι καθολου απαραιτητο να ειναι καθ'ολου ευχαριστη στο αυτι (ειτε συμφωνα ειτε παραφωνα με τους νομους της ψυχοακουστικης**), οπως η τεχνη δεν ειναι απαραιτητο να ειναι αρεστη γενικοτερα...
Εξαρτωμενοι απο την ψυχοακουστικη/προτυπα ομως στηνουμε τα ηχοσυνολα, και (οφειλουν να) γινονται οι παραγωγες....
-
κατ εξαιρεση και κατ' ιδιαν , ναι βεβαια, κανεις οτι θες εφοσων σου δινεται η δυνατοτητα..
(καλα δεν το ειπα για εσενα το "πριν επικαλεστει τη ψυχοακουτικη καποιος"....βεβαια, 40 χρονια μετα στα **ανθρωποειδη, ελλειψη πσυχης, και αμφιβολου πνευματως, και υποβαθρου που επισης ανεφερε ο Αστροναυτης, για τι ειδους ψυχοακουστικη να μιλησει ανοιχτα κανεις..-και εγω μεσα στη φαρσα, μη νομιζει καποιος οτι...την εχω βγαλει καθαρη..)
μελετωντας, και πειραματιζουμενοι , ερχεται και η ορεξη..
=> γι αυτο και οι προτασεις ειναι ενεργα και streaming , επειτα κατοπιν εμπειριας ο καθενας μπορει να καθορισει τι μπορει να θελει τελικα, αλλα κοινος παρανομαστης ειναι το ιδεωδες reference.
 
Last edited:



leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι, αλλά αυτό το ηχείο έχει τρεις ενισχυτές, ένα για κάθε μονάδα. Τριενίσχυση, ουπς. Κανένας ενισχυτής δεν έχει σχέση με άλλη μονάδα. Επιπλέον, δεν χρειάζεται να χρησιμοποιήσει καλώδιο ηχείων ( και δεν το λέω απο πλευράς κόστους... ). Επιπλέον, δεν έχει παθητικό κροσόβερ, αλλά ενεργό, ο κάθε ενισχυτής οδηγείται για συγκεκριμένες συχνότητες. Όχι ένας ενισχυτής για όλες τις συχνότητες. Και βέβαια, γνωρίζουμε τί συμβαίνει όταν ένας ενισχυτής ζοριστεί,ε? Κλιπάρισμα, γεια σας τουιτεράκια.
Ως προς το ενεργό κροσόβερ, να σημειώσουμε ότι συνήθως τα ηχεία της τάξης των 300€ έχουν χάλια υλικά στο κροσόβερ τους.
Α! Έχει και ενσωματωμένο dsp. Μπααααα, μπούρδα ηχείο. Καλύτερα παθητικό.
....Ενώ τα υλικά κατασκευής των 3 ενισχυτών που οδηγούν τα 3 μεγάφωνα ενός ηχείου με ενεργό κρος και κατασκευή καμπίνας στα ..500€/ηχείο ξεχειλίζουν από ποιότητα χρησιμοποιούμενων υλικών, σχεδιασμό στις επιμέρους μονάδες και ακρίβεια ε??? :gotcha: :gotcha:
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι όλα είναι θέμα κόστους, στο συγκεκριμένο budget λοιπόν είναι δεδομένο ότι όποια οδό και ν' ακολουθήσει θα πάρει κάποια κέρδη και κάποια μειονεκτήματα.
Το αν κλιπάρει πχ ο yamaha σε .....στάθμες ακρόασης σε.... γραφείο!!! δε ξέρω αν αντισταθμίζεται με τα σαφώς υποδεέστερα υλικά που θα χρησιμοποιούνται στα 3 ενισχυτικά του ενεργού....
όλα είναι θέμα προτεραιοτήτων του καινούργιου φίλου μας @Moz_art !
'Οπως είπε πάντως κι ο @wnet, η περίπτωση του yamaha δεν είναι απλό ενισχυτικό, αλλά..πολυεργαλείο!!;);)
 
Last edited:



Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.315
Μηνύματα
2.858.244
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top