Δικάναλο χάος...? (ερωτήσεις - απορίες ενός "νέου & άσχετου" με το είδος)

Μηνύματα
947
Reaction score
2.990
....η μουσική μού χαρίζει στιγμές απόδρασης από οποιαδήποτε προβλήματα με απασχολούν....
Αν θες να συνεχίζει να σου χαρίζει στιγμές απόδρασης πάρε αυτά που σου γράφω στο #43
ή κάτι παρόμοιο, και βάλε τα ηχεία απέναντι απ΄το γραφείο εκατέρωθεν του επίπλου "Β",
εάν αυτό δεν είναι ιδιαίτερα ογκώδες.

Με τον cambridge cxa60 έχεις σ' ένα περίβλημα: προ/τελικό/DAC, Bluetooth, ψηφιακές εισόδους,έξοδο pre και... έξοδο για sub.

cxa60.jpg


Να πρόσεχεις, κυκλοφορούν ιοί χειρότεροι του κορονοϊού. :D
.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Αν θες να συνεχίζει να σου χαρίζει στιγμές απόδρασης πάρε αυτά που σου γράφω στο #43
ή κάτι παρόμοιο, και βάλε τα ηχεία απέναντι απ΄το γραφείο εκατέρωθεν του επίπλου "Β",
εάν αυτό δεν είναι ιδιαίτερα ογκώδες.

Με τον cambridge cxa60 έχεις σ' ένα περίβλημα: προ/τελικό/DAC, Bluetooth, ψηφιακές εισόδους,έξοδο pre και... έξοδο για sub.

View attachment 154946

Πρόσεχε, κυκλοφορούν ιοί χειρότεροι του κορονοϊού. :D
Αγαπητέ @Khas, καταρχάς σ' ευχαριστώ πάρα πολύ για τη βοήθεια και την υπομονή σου!
Αυτά που μου είχες προτείνει διάβαζα πριν λίγο και ήρθε ειδοποίηση για την απάντηση σου... Νομίζω ότι τελικά στη δική σου πρόταση θα καταλήξω.
Όπως και να 'χει, σ' ευχαριστώ και πάλι για τη στήριξη... ;)
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691
Τα πολλά βατ για δύναμη και ένταση;
Για ένταση και δυναμική περιοχή, ιδιαίτερα σημαντικά και για την κλασική μουσική περισσότερο από κάθε άλλο είδος. Δεν υπάρχουν καλά και κακά βατς. Μύθος. Προσοχή: Μπορεί κανείς να ακούει όσο χαμηλά θέλει, αλλά το πόσο δυνατά είναι αυτό που καθορίζει αν θα ακούει όλη την πληροφορία, αλλά και τις σωστές διαφορές από π.χ. τα χαμηλά περάσματα στο κρεσέντο και όλα τα ενδιάμεσα μέρη. Και αυτό εξαρτάται από την ικανότητα οδήγησης των ηχείων από τον ενισχυτή.
Δεν ντρέπομαι να το υποστηρίξω: τα... "60 αγνά βατάκια" είναι πεταμένα λεφτά.

Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η σωστή απόσταση των ηχείων αν τοποθετηθούν στο έπιπλο β';
Εξαρτάται από τα ηχεία, ιδίως από τη διάμετρο του γούφερ.
Ένας μπούσουλας από το "Μεγάλο Αυτί"
ΙΝΤΣΕΣΓΟΥΦΕΡ -ΙΔΑΝΙΚΕΣΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣΗΧΕΙΩΝΑΠΟΘΕΣΗΑΚΡΟΑΣΗΣ
1,4m /5΄1,6 m/6΄1,8m /7΄2-2,2 m/8΄2,4 m/9΄2,6m /10΄2,8 m/11΄3 m/12΄
αν και σωστή εφαρμογή ισχύει αν υπάρχουν και σαμπγούφερς.
 

Μηνύματα
103
Reaction score
155
Για ένταση και δυναμική περιοχή, ιδιαίτερα σημαντικά και για την κλασική μουσική περισσότερο από κάθε άλλο είδος. Δεν υπάρχουν καλά και κακά βατς. Μύθος. Προσοχή: Μπορεί κανείς να ακούει όσο χαμηλά θέλει, αλλά το πόσο δυνατά είναι αυτό που καθορίζει αν θα ακούει όλη την πληροφορία, αλλά και τις σωστές διαφορές από π.χ. τα χαμηλά περάσματα στο κρεσέντο και όλα τα ενδιάμεσα μέρη. Και αυτό εξαρτάται από την ικανότητα οδήγησης των ηχείων από τον ενισχυτή.
Δεν ντρέπομαι να το υποστηρίξω: τα... "60 αγνά βατάκια" είναι πεταμένα λεφτά.


Εξαρτάται από τα ηχεία, ιδίως από τη διάμετρο του γούφερ.
Ένας μπούσουλας από το "Μεγάλο Αυτί"
ΙΝΤΣΕΣΓΟΥΦΕΡ -ΙΔΑΝΙΚΕΣΑΠΟΣΤΑΣΕΙΣΗΧΕΙΩΝΑΠΟΘΕΣΗΑΚΡΟΑΣΗΣ
1,4m /5΄1,6 m/6΄1,8m /7΄2-2,2 m/8΄2,4 m/9΄2,6m /10΄2,8 m/11΄3 m/12΄
αν και σωστή εφαρμογή ισχύει αν υπάρχουν και σαμπγούφερς.
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Αν κατάλαβα καλά, εσείς λέτε ότι τα 60 watt του cambridge δεν επαρκούν για τη μουσική που ακούω. Σωστά;
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.134
Reaction score
26.691
Ευχαριστώ για την απάντηση!
Αν κατάλαβα καλά, εσείς λέτε ότι τα 60 watt του cambridge δεν επαρκούν για τη μουσική που ακούω. Σωστά;
Μόνο για ηχεία με ομαλή εμπέδηση, υψηλή ευαισθησία, που θα χρησιμοποιηθούν σαν δορυφόροι και απαραιτήτως σαμπς. Ότι κι αν προταθεί, θα ξεπερνάει τον προϋπολογισμό αρκετά.
Με κάθε επιφύλαξη, η πιο οικονομική αξιόλογη λύση που θα πρότεινα
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Μέχρι τις 29/2
Κρίμα που φέτος είναι δίσεκτο. :tongue:
Τα πολλά βατ για δύναμη και ένταση;
Και έλεγχο.
Μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η σωστή απόσταση των ηχείων αν τοποθετηθούν στο έπιπλο β';
Πρέπει να σχηματίζεται ισόπλευρο τρίγωνο, που στις κορυφές να είναι τα ηχεία και το κεφάλι σου. Ίσες αποστάσεις.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Ο @Γιάνννης πόσες μέρες έφαγε ban;
Από εκείνη τη στιγμή κάνει κοιλιά το thread μου φαίνεται...
αν επείγει κάποια συμβουλή για τριτμεντ μπορείς να πεταχτείς Θεσσαλονίκη :p :biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.... κιτρινες καρτες ειδα και αποβολες , ετσι μπραβο παιδγια μου σκληρο παιχνιδι ..... (ειχα πεσει σε χειμερια ναρκη, ως πολικη μαιμου γαρ...) :beach:
ειμαι ψιλο-οκει με γωνιακη τοποθετηση..αρκει η θεση ακροασης να ειναι εκει που πρεπει με μια καρεκλα (πολυθρονα).. - δεν θυμαμαι να το εξηγησω... θα εχει να κανει με τους διπλανους τοιχους και τις αντακλασεις ..
 
Last edited:

Emmanouil 1964

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
7.785
Reaction score
28.209
As μην κρυφτούμε πίσω από το δάκτυλο μας .
Με μπάτζετ 1000e δεν θά αποκομίσεις αυτό που προσδοκάς .
( Γιατί απλά θά το είχαμε κάνει όλοι μας μέχρι τα τώρα . )

- " Αγαπώ την καλή και ποιοτική μουσική. Πρώτον, γιατί με ταξιδεύει σε άλλους πιο όμορφους κόσμους από τον δικό μας... Δέυτερον, γιατί η μουσική μού χαρίζει στιγμές απόδρασης από οποιαδήποτε προβλήματα με απασχολούν. "

- Ένα είναι σίγουρο .....ότι με 1000e θά ακούς καλύτερα από ότι χθές .
- Τό συναίσθημα που θέλεις να νιώσεις δε , με την κλασική μουσική , που σου αρέσει είναι μιά ουτοπία γιά όλους τους φίλους του είδους αυτής .
Γιατί ,
Πάντα κάαατι ....θα σου λείπει , όπως συμβαίνει σε όλους μας .
Οπότε επέρχεται ό συμβιβασμός μας , .........1000e ,,,,1000e , μέχρι εδώ φτάνω - Τέλος .-

καλές οί προτάσεις γιά τα ενεργά .
Αλλά γιά μένα , το συναίσθημα και την όποια ποιότητα θα την πάρω - πάρουμε - από ξύλινα ηχεία , καρυδιά - ευκάλυπτο και άλλα , τα οποία είναι αλμυρά για μένα και γιά πολλούς .
Έτσι συμβιβάστηκα και το 1000e το έκανα 2000e επενδύοντας σε καλομεταχειρισμένα από φίλους εδώ στο site μας . Νομίζω πώς κέρδισα ως προς την ποιότητα του ήχου που έχω σε σχέση με το να τα έπαιρνα καινούργια .
Άλλωστε τα καινούργια την επόμενη ώρα της αγοράς τους θά θεωρούντο μεταχειρισμένα .

- Ψάξε , ψάξε , ψάξε .
- 180 e :party:
-
- 190e
-
-600e
-
-400e
-
.........Θέλω να πώ , πώς και με τα 1000e θά ακούθ πολύ καλά ......αν συμβιβαστής .

καλύτερη συνέχεια .

:drinks:
 

Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Δικάναλο χάος. :D:D

Τα ενεργά και η class D... δεν είναι κάτι καινούργιο, είναι δεκαετίες στο κουρμπέτι,
το ότι γίνεται ευρεία χρήση στα studios είναι καθαρά για εξοικονόμηση χώρου διότι πέρα απ΄ την κονσόλα και τα ηχεία μια επιπλέον συσκευή (όπως ενός περιφερόμενου ενισχυτή) θα δημιουργούσε θέματα εργονομίας.
Το ίδιο ακριβώς ισχύει και με τον εντοιχισμό.

Επειδή υπάρχει δίψα για μάθηση όταν κατέβεις Αθήνα έλα να πάμε μαζί στον Χατζηστάμου
(το πλέον ειδικό άτομο, από mastering engineering..... μέχρι.... ~) ,
να ξεναγηθείς στον ιδανικότερο χώρο επισκόπησης και επεξεργασίας ήχου στην χώρα
και να τον ρωτήσεις ...

...σκέφτομαι να πάρω ενεργά + σαμπ για να ακούω μουσική στο σπίτι.

(Ο συγκεκριμένος εμπορεύεται... επαγγελματικό ήχο αλλά και hi fi.)

Αυτό που θα σου απαντήσει έλα να το ποστάρεις εδώ μέσα.

:drinks:
Γνωρίζεις αν το περιθώριο κέρδους από τα επαγγελματικά είναι το ίδιο με αυτό από το hi fi; Πέραν από αυτό σαφως και είναι τραγικό να αγιαζουμε όλα τα ενεργά ανεξαρτήτου τιμής. Η σύγκριση πρέπει να γίνεται ανάμεσα σε ίδιες κατηγορίες τιμής και πάντα πρέπει να λαμβάνουμε υπόψη τον χώρο που θα μπούνε τα ηχεία. Επίσης είναι τουλάχιστον τραγικό από πλευράς vfm να αγοράζουμε ηχεία που είναι σχεδιασμένα να παίζουν φουλ ρειντζ και μετά να τα κόβουμε στα 80 hz για να προσθέσουμε σαμπ. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος για όλα. Καθε χώρο με κάθε δεδομένο μπάτζετ και παραχωρήσεις πρέπει να τον αντιμετωπίζουμε ξεχωριστά.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Παιδιά είμαι νέος στο Forum και έχω πολλές ερωτήσεις. Με ενα Budget στα 300 - 400, ευρώ απόσταση ακρόασης ρυθμιζόμενη φαντάζομαι το πολύ 2 μέτρα. Πηγή ήχου τηλεόραση ,Spotify και κάτι Flac απο σκληρό που είναι συνδεδεμένος είδη πάνω. Συμβιβαζομαι και με χειρότερο dac η αλλα παρελκομενα αν αξίζει για να πάρω συνολικά κάτι καλό, αν φτάσει 500-600 ευρώ μακροπρόθεσμα. Τσακωνω 2 ενεργά Adam T5V με κάποιο Dac και αργότερα κανα sub ? Η ενας ενισχυτής των 300 με ηχεία 150 ευρώ θα παίξει καλύτερα? Πχ Yamaha 301 η 501 με Magnat 202?
 

Μηνύματα
5.983
Reaction score
15.463
Παιδιά είμαι νέος στο Forum και έχω πολλές ερωτήσεις. Με ενα Budget στα 300 - 400, ευρώ απόσταση ακρόασης ρυθμιζόμενη φαντάζομαι το πολύ 2 μέτρα. Πηγή ήχου τηλεόραση ,Spotify και κάτι Flac απο σκληρό που είναι συνδεδεμένος είδη πάνω. Συμβιβαζομαι και με χειρότερο dac η αλλα παρελκομενα αν αξίζει για να πάρω συνολικά κάτι καλό, αν φτάσει 500-600 ευρώ μακροπρόθεσμα. Τσακωνω 2 ενεργά Adam T5V με κάποιο Dac και αργότερα κανα sub ? Η ενας ενισχυτής των 300 με ηχεία 150 ευρώ θα παίξει καλύτερα? Πχ Yamaha 301 η 501 με Magnat 202?
Καλως τονε,
ανοιξε ενα καινουριο νημα να τσακωθουμε κι εκει - μεταξυ μας, οχι μ' εσενα.
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Παιδιά είμαι νέος στο Forum και έχω πολλές ερωτήσεις. Με ενα Budget στα 300 - 400, ευρώ απόσταση ακρόασης ρυθμιζόμενη φαντάζομαι το πολύ 2 μέτρα. Πηγή ήχου τηλεόραση ,Spotify και κάτι Flac απο σκληρό που είναι συνδεδεμένος είδη πάνω. Συμβιβαζομαι και με χειρότερο dac η αλλα παρελκομενα αν αξίζει για να πάρω συνολικά κάτι καλό, αν φτάσει 500-600 ευρώ μακροπρόθεσμα. Τσακωνω 2 ενεργά Adam T5V με κάποιο Dac και αργότερα κανα sub ? Η ενας ενισχυτής των 300 με ηχεία 150 ευρώ θα παίξει καλύτερα? Πχ Yamaha 301 η 501 με Magnat 202?
Πάρε τα adam t7v η αν θες πιο μικρό το jbl lsr 305
 


Μηνύματα
3.652
Reaction score
5.462
Στην ίδια κατηγορία παίζουν με παραπλήσιες προδιαγραφές. Θέμα γούστου είναι περισσότερο και εγώ που είμαι λίγο κακοπροαιρετος και δεν θα επερνα ποτέ διδρομο με ribbon. Επίσης το adam έχει είσοδο rca.
 






Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.049
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top