Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

Y

Yiannis_B

Guest
Χμ...ήρθε η ώρα να ασχοληθώ με τον χώρο μου, να μετρήσω, να πειραματιστώ,...και τελειωμό μάλλον δεν έχει....

Το σύστημα αποτελείται από Laptop (WinXP), Weiss DAC202, W4S STP SE, Bryston 4B SST2, και ATC SCM50 PSL. Kαλώδια interconnect Kimber Select 1116 και 4TC στα ηχεία για να κόψω προς το παρόν το χαμηλό... Χώρος 3,8 Χ 4,2 Χ 2,9m. = 16 m2.

Παρένθεση: (…για να μην ακούσω τίποτα για αλλαγές στο υπάρχον σύστημα, το ξεκαθαρίζω από την αρχή: Τριενίσχυση, ενεργά cross και ...Prism Orpheus ή Lio-8 δεν παίζουν στην παρούσα οικονομική φάση...θέλω και άλλα δύο Brystonια και πάει μακριά η βαλίτσα.... )

Σαν γενική παρατήρηση για τον τρόπο που νομίζω ότι είναι σωστός να κινηθώ, έχουμε τα σίγουρα (εννοώ που έχω πειστεί ότι αυτός είναι ο δρόμος ο σωστός...και τα μη σίγουρα, όπου θα δείξει (ή δεν θα δείξει στην πορεία).

Σίγουρα (χωρίς σειρά προτεραιότητας):

1. Μία (1) D to A μετατροπή είναι αρκετή και αυτή θα εξακολουθήσει να την κάνει ο Weiss. Κατά συνέπεια ότι φίλτρα θα χρησιμοποιηθούν θα υλοποιηθούν με software στο laptop.

(hardware ψηφιακά DSP οικονομικά δεν ξέρω και πολλά, ίσως ένα BEHRINGER ULTRACURVE PRO να έκανε δουλειά, αλλά περιορίζεσαι στο παραμετρικό equalizer που έχει ενσωματωμένο.....και στον ροζ θόρυβο που βγάζει για την μέτρηση)....και θέλω και ένα HiFace Evo ή ένα TC Impact Twin για να παίζω τα αρχεία του Laptop….

2. H DSP διόρθωση δεν είναι πανάκεια, αλλά το κερασάκι στην τούρτα, μετά την παθητική επέμβαση στον χώρο...και πάντα με μέτρο και ίσως μόνο στις χαμηλές συχνότητες...έτσι και αλλιώς εκτός από ένα σχετικό ίσιωμα σε χαράδρες και βουνά, τον χρόνο αντήχησης για όλες τις συχνότητες θα πρέπει να τον φέρω με διαχύτες / απορροφητές...σωστά?.

3. Μέτρηση κάθε ηχείου χωριστά στην θέση ακρόασης, διορθώσεις (της θέση των ηχείων και με φίλτρα), και συνολική διόρθωση στην θέση ακρόασης ως τελευταίο βήμα. ...εδώ βέβαια έχω μια απορία, αν φέρεις κάθε ηχείο ξεχωριστά, γιατί και τα δύο μαζί να μετρούν λάθος? ...το μόνο που μπορώ να σκεφτώ είναι να υπάρχει διαφορά φάσης μετά την διόρθωση σε κάποιες συχνότητες ανάμεσα στα ηχεία, λόγω του φίλτρου που χρησιμοποιήθηκε...μπορούν τα 2 ξεχωριστά φίλτρα για τα 2 ηχεία να είναι συμφασικά?

Τα μη σίγουρα:

1. Πρώτα από όλα τα φίλτρα, FIR ή IIR filters, συνδιασμός?, εξαρτάται και από την υλοποίηση του φίλτρου...τα παραμετρικά equalizers στηρίζονται σε IIR filters? Τα FIR είναι πιο σταθερά, δεν μεταβάλουν την φάση και κάνουν καλύτερη διόρθωση αλλά χρειάζονται μεγαλύτερη επεγεργαστική ισχύ? Το τέλειο μπέρδεμα για μένα.....το μόνο σίγουρο είναι ότι αν όλα γίνονται στο pc, μπορούν να γίνουν πολλές και ανέξοδες δοκιμές....

2. Σάρωση με ροζ θόρυβο ή sweep tone? Tο δεύτερο είναι καλύτερο και βγάζει και RT χρόνους? Waterfall graphs?

3. Ποιο πακέτο software? Freeware (REW,DRC) ή να πληρώσουμε κάτι? Π.χ DIRAC? Νομίζω ότι το REW βασίζεται σε IIR και επικοινωνεί με κάποια BEHRINGER parametric equalizers και mini DSP, από την άλλη βγάζει μόνο στοιχεία για να τα βάλεις σε δικό σου equalizer, το DRC βγάζει κατευθείαν το φίλτρο FIR για να το εφαρμόσεις στο foobar π.χ...αν και το DRC φαίνεται πιο πολύπλοκο και έχει άπειρες παραμέτρους.

Αυτά!

Για τις μετρήσεις έχω ακούσει καλά λόγια για το BEHRINGER ECM8000 μαζί με κάποια οικονομική κάρτα ήχου με phantom power.

Όποιος έχει ασχοληθεί ή ξέρει κάτι παραπάνω (ή λιγότερο - δεν έχει σημασία-) ας μας πει την γνώμη του...το σίγουρο είναι ότι θα πειραματιστώ σύντομα! :107:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...και ένα βιντεάκι για το REW:

 
Last edited by a moderator:

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

How to use Room Eq Wizard to measure your room to generate Eq filters/settings, and then input those settings into the Apulsoft ApQualizr plugin.

Την έξοδο του REW την εισάγεις με το χέρι στο ApQualizr plugin.......:609:

 
Last edited by a moderator:

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...και μια λύση με hardware dsp, το καλό είναι ότι έχει DI and DO...αλλά έχει λιγότερες δυνατότητες...κάτι έχω ακούσει και για μειωμένη αξιοπιστία, ειδικά στη V1.

BEHRINGER ULTRACURVE PRO DEQ2496 Room Correction EQ Guide

 
Last edited by a moderator:


Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...πάντως μου κάνει μεγάλη εντύπωση που ο Σταματάκος του AVmentor ακόμα χρησιμοποιεί το Copland DRC-205.......

...βέβαια... μεγαλύτερη εντύπωση μου προκαλούν οι υπόλοιποι ανά το κόσμο reviewers....που σπάνια αναφέρονται σε DSP room correction...

....ακόμη μεγαλύτερη εντύπωση μου κάνει, που οι κατασκευαστές κυρίως ακριβών DACS, δεν δίνουν μαζί με το μηχανάκι και software αναπαραγωγής, και μικρόφωνα και room correction software....

...αντίθετα, στο Home Cinema, όλο και κάτι ενσωματώνουν στους AV....
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

και ένα άλλο software....Acourate ....ουφ...θα ξεκινήσω από κανένα freeware και βλέπουμε...

Μπορείς να κατεβάσεις τον AcourateLSR2 logsweep recorder και να τους στείλεις την κρουστική απόκριση και 2 αρχεία μουσικής, και σου στέλνουν πίσω τα μουσικά αρχεία τροποποιημένα..

Acourate test for free !


...βάζω παραγγελία την κάρτα ήχου και το μικρόφωνο και βλέπουμε...μάλλον με REW θα ξεκινήσω.....
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...βέβαια... μεγαλύτερη εντύπωση μου προκαλούν οι υπόλοιποι ανά το κόσμο reviewers....που σπάνια αναφέρονται σε DSP room correction...

....ακόμη μεγαλύτερη εντύπωση μου κάνει, που οι κατασκευαστές κυρίως ακριβών DACS, δεν δίνουν μαζί με το μηχανάκι και software αναπαραγωγής, και μικρόφωνα και room correction software....

...αντίθετα, στο Home Cinema, όλο και κάτι ενσωματώνουν στους AV....
Γιατί 8-9 στις 10 φορές το αποτέλεσμα θα είναι χειρότερο απο το να μην κάνεις τίποτα.

Δυστυχώς μόνο ένα πολύ πεπειραμένο αυτί θα μπορούσε να κάνει τέτοιες δουλειές και με επιλογή των κατάληλων εργαλείων που αποδεδειγμένα δεν θα αλλιώσουν το ηχητικό αποτέλεσμα.

Προφανώς ο οποισδήποτε θα κατεβάσει μια κούρμπα απο ένα mod αλλά :

-ΠΟΣΟ ?
- ΜΕ ΤΙ Q KAI ΓΙΑΤΙ ?
- ΜΕ ΠΟΙΟ ΨΗΦΙΑΚΟ EQ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΙΑΤΗΡΗΣΕΙ ΤΟΝ ΗΧΟ ΠΟΥ ΑΓΟΡΑΣΕ ΚΑΛΩΣ Η ΚΑΚΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΟΤΙ ΝΑΝΑΙ
- AN ΜΠΕΙ ΔΕΥΤΕΡΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΩΣ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑ ΜΕ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ?
- AN ΜΠΕΙ ΤΡΙΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΠΩΣ ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑ ΜΕ ΤΑ ΑΛΛΑ ΔΥΟ ?
- TA ΜΕΣΑΙΑ ΤΙ ΠΑΘΑΙΝΟΥΝ ΔΟΥΛΕΥΟΝΤΑΣ ΣΤΙΣ ΧΑΜΗΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ?
- ΤΑ ΨΗΛΑ ΠΩΣ ΔΕΝ ΘΑ "ΣΤΕΓΝΩΣΟΥΝ" ΑΠΟ ΤΟ DSP ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΚΟΚΚΟ ?
- ΠΩΣ ΤΟ ATC ΔΕΝ ΘΑ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΣΑΝ ... B&W ?

Αν κάποιος έχει έλλειψη κατανόησης κινδύνου το προσπαθεί.
Αν έχει πολύ σοβαρό πρόβλημα προχωρά γιατί σε κάθε περίπτωση θα καθαρίσει το αυτί του

Αν όμως θέλει πραγματική βελτίωση και όχι να ακούει λίγο χειρότερα τελικά 8-9 στις 10 φορές , τότε ... θέλει πολύ δουλειά και μόνο απο κάποιον που ξέρει καλά τι κάνει.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

ChrisHat, αυτή είναι και η άποψη του Θέμη, και προφανώς έχοντας φάει και οι δύο ατελείωτες ώρες με το αντικείμενο, έχετε εμπειρία και γνώση πάνω στο θέμα. Δεν διαφωνώ στα περισσότερα σημεία...

Αλλά αν είδες τον τίτλο του νήματος....έχει την λέξη DIY με ό,τι κόπο, κόστος, πειραματισμό και...χαρά αυτό συνεπάγεται.....

Αυτό ισχύει για όλους τους DIYers...ακόμη και να αποτύχει ένα project, η γνώση που αποκτάς είναι ανεκτίμητη...

Και νομίζω ότι μεγενθύνεις τις καταστροφικές συνέπειες της αποτυχίας....

Αν έφτιαχνα έναν ανθρακονημάτινο σκελετό για το RSV μου, προφανώς οι συνέπειες της αποτυχίας ...θα ήταν τουλάχιστον επώδυνες....

Ποιος είναι ο κίνδυνος εδώ....να κάψουμε κανένα τουίτερ ? :107:

Αλλά δες το και αλλιώς, μόνο να μετρήσεις τον χώρο σου, να επανατοποθετήσεις τα ηχεία, και να ασχοληθείς με διαχύτες και απορροφητές....λίγο είναι?

...και όλα αυτά με κόστος 150 eur (κάρτα και μικρόφωνο)
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...επίσης να προσθέσω ότι 99 στους 100 αγοραστές κλιματιστικών αφήνουν ένα συνεργείο να το τοποθετήσει....

...όχι με μένα και το ξεροκέφαλο κεφάλι μου....

...αγόρασα αντλία κενού, εργαλεία χείλωσης χαλκοσωλήνα, μανόμετρα, και το τοποθέτησα μόνος μου...

...το κόστος των εργαλείων ήταν 2 φορές η αξία του κλιματιστικού....

...αλλά το βλέπω και καμαρώνω....:116:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...και μία τελευταία ερώτηση ChrisHat, to DPA-1 της Lyngdorf, ή έστω το ταπεινό Copland DRC-205 σε ποιους απευθύνεται?
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...τον τίτλο του νήματος....έχει την λέξη DIY με ό,τι κόπο, κόστος, πειραματισμό και...χαρά αυτό συνεπάγεται.....
Αυτό ισχύει για όλους τους DIYers...ακόμη και να αποτύχει ένα project, η γνώση που αποκτάς είναι ανεκτίμητη...
Eν τοιαύτη περιπτώσει θ'άξιζε ν'αποκτήσεις γνώση και ως προς μιά υπέρτατη επίδοση του υπό εξέταση συνόλου,την οποία θα κρατούσες ως σημείο αναφοράς των δικών σου προσπαθειών.

Δεν γνωρίζω όμως κατά πόσο θα υπήρχε ευχέρεια να επιτελέσεις ακρόαση των συσκευών σου στο γνωστό ΄΄ηλεκτρισμένο΄΄ δωμάτιο του Athens Pro Audio.Εφόσον μάλιστα έβρισκες την απόδοση λίαν αρεστή,θα όφειλες να ζητήσεις μιά απάντηση από τον ΧΧ στο ερώτημα με ποιά προϊόντα του θα προσέγγιζες αποδεκτά την εμπειρία δίχως να χρειαστεί είτε μόνιμη...μετακόμιση στο στούντιο,είτε μετασκευή του δωματίου mastering στον οικιακό σου χώρο...
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

ChrisHat, αυτή είναι και η άποψη του Θέμη, και προφανώς έχοντας φάει και οι δύο ατελείωτες ώρες με το αντικείμενο, έχετε εμπειρία και γνώση πάνω στο θέμα. Δεν διαφωνώ στα περισσότερα σημεία...

Αλλά αν είδες τον τίτλο του νήματος....έχει την λέξη DIY με ό,τι κόπο, κόστος, πειραματισμό και...χαρά αυτό συνεπάγεται.....

Αυτό ισχύει για όλους τους DIYers...ακόμη και να αποτύχει ένα project, η γνώση που αποκτάς είναι ανεκτίμητη...

Και νομίζω ότι μεγενθύνεις τις καταστροφικές συνέπειες της αποτυχίας....

Αν έφτιαχνα έναν ανθρακονημάτινο σκελετό για το RSV μου, προφανώς οι συνέπειες της αποτυχίας ...θα ήταν τουλάχιστον επώδυνες....

Ποιος είναι ο κίνδυνος εδώ....να κάψουμε κανένα τουίτερ ? :107:

Αλλά δες το και αλλιώς, μόνο να μετρήσεις τον χώρο σου, να επανατοποθετήσεις τα ηχεία, και να ασχοληθείς με διαχύτες και απορροφητές....λίγο είναι?

...και όλα αυτά με κόστος 150 eur (κάρτα και μικρόφωνο)
Εξήγησα γιατί δεν βάζουνε κατασκευαστές τέτοια ... καλούδια.

Η προσωπική έρευνα και το ψώνιο του καθενός είναι ασφαλώς σεβαστά.

Μαζί και εγώ με όλους σε παθητικές λύσεις που οι περισσότεροι ... αποφέυγουν

Αλλά δεν αντέχω χαιφιντελίστες που έχουν δώσει ένα κάρο χρήματα για μηχανήματα και μετά μιλάνε για Behringer EQ και T-Rex software και άλλα ωραία .

Επίσης ήθελα να τονίσω πως δεν παίζουμε με τoυς ισοσταθμιστές.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...Επίσης ήθελα να τονίσω πως δεν παίζουμε με τoυς ισοσταθμιστές.
Εύστοχο σχόλιο,όπως και να το εννοήσει ο εκάστοτε αναγνώστης...:126:
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

Eν τοιαύτη περιπτώσει θ'άξιζε ν'αποκτήσεις γνώση και ως προς μιά υπέρτατη επίδοση του υπό εξέταση συνόλου,την οποία θα κρατούσες ως σημείο αναφοράς των δικών σου προσπαθειών.

Δεν γνωρίζω όμως κατά πόσο θα υπήρχε ευχέρεια να επιτελέσεις ακρόαση των συσκευών σου στο γνωστό ΄΄ηλεκτρισμένο΄΄ δωμάτιο του Athens Pro Audio.Εφόσον μάλιστα έβρισκες την απόδοση λίαν αρεστή,θα όφειλες να ζητήσεις μιά απάντηση από τον ΧΧ στο ερώτημα με ποιά προϊόντα του θα προσέγγιζες αποδεκτά την εμπειρία δίχως να χρειαστεί είτε μόνιμη...μετακόμιση στο στούντιο,είτε μετα-κατασκευή του δωματίου mastering στον οικιακό σου χώρο...
Δεκτόν! Το ανέφερα όμως στο πρώτο post, δώστε μας τα φώτα σας εσείς που ξέρετε κάτι παραπάνω ή λιγότερο.

Ο ChrisHat με το post του βοηθά δείχνοντας ότι ίσως δεν είναι για όλους το DIY. Θα ήθελα όμως για τους......ξεροκέφαλους, να προτείνει μία μεθοδολογία βασισμένη σε software και hardware tools που ξέρει.

Το μόνο που ίσως θα με απαγοήτευε, θα ήταν η λύση που θα πρότεινε, να ήταν ιδιαίτερα ακριβή. Αλλά πάλι...θα είχε ενδιαφέρον.....
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...και μία τελευταία ερώτηση ChrisHat, to DPA-1 της Lyngdorf, ή έστω το ταπεινό Copland DRC-205 σε ποιους απευθύνεται?
Υποθέτω σε όσους τα δοκιμάσουν και λύσουν προβλήματα που έχουν στο χώρο τους σε συνδιασμό με το ηχητικό αποτέλεσμα που θα πάρουν.

Όμως δεν έχουν καμμία σχέση αυτά τα δύο συστήματα (και μερικά ακόμα) που επιτελούν real time correction στο χώρο και το χρόνο
με τα άλλα που συζητάμε ως τώρα. (παθητικές και στατικές επεμβάσεις)

Μετά πάμε στην συζήτηση στατική η ενεργή επέμβαση στο χώρο και τον χρόνο ?

Αυτό θέλει μεγάλη κουβέντα σε μια άλλη στιγμή.
 

ChrisHat

Επαγγελματίας
Μηνύματα
740
Reaction score
390
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

... ίσως δεν είναι για όλους το DIY
Tο να ρυθμίσεις το δωμάτιο σου με ισοσταθμιστή μόνος σου δεν το βλέπω σαν DIY.

Το βλέπω σαν ... άστο καλύτερα.

Φτιάξε custom μπασοπαγίδες, διαχυτές , subwoofer και διαφορές φάσεις, πίνακες στούς τοίχους κλπ

Τώρα αν κάποιος έχει (όπως πρόσφατα σε δωμάτιο που μετρήσαμε) + 10 db mode στα 120 Hz, εντάξει βάλε ένα ΕQ και χαμήλωσε το. Μέχρι εκεί ...
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

....ChrisHat γιατί το πας το θέμα μόνο στα PEQ?

....το DIY ξεκινά από την μέτρηση του χώρου, τι δεν σου αρέσει για παράδειγμα στο REW? ...

....επίσης μην κολλάς στο Ultracurve Pro, τα πακέτα DIRAC, Accurate, DRC φαίνεται να έχουν πολλές δυνατότητες υλοποίησης FIR και IIR φίλτρων....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...εσείς που ξέρετε κάτι λιγότερο...
Σημειωτέον ότι η ψηφιακή ισοστάθμιση δεν διορθώνει το χώρο ακρόασης στο σύνολό του,αλλά επεμβαίνει στην επίδραση των χαρακτηριστικών αυτού επί της απόκρισης σε μία αυστηρά προκαθορισμένη-εν είδει...΄΄παλουκώματος΄΄- θέση εντός αυτού.
 

Y

Yiannis_B

Guest
Απάντηση: Διόρθωση Ακουστικής Χώρων – DIY

...βρε όλοι καλά τα λέτε, θέλω να τα δω όλα και στην πράξη, όλο με το πληκτρολόγιο θα παίζω? :107:
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.092
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top