ΕΠΙΛΟΓΗ ΔΙΚΑΝΑΛΟΥ ΤΕΛΙΚΟΥ ΕΝΙΣΧΥΤΗ




D

Dimkal

Guest
εχεις δικιο, αλλα εγραψα, αλλα εμφανιστηκαν, καλη ώρα σαν δηλωσεις θωμα ματσιου εδεσσαικου ξερεις...
Λοιπον, δοκιμασα επωνυμο ενισχυτακι 2017 μοντελο, το οποιο με απαγοητευση ειδα κακιστη ποιοτητα κατασκευης σε σχεση με το μεγάλο παρελθον της φιρμας.
Αν κρινεις τι εφτιαχνε η εταιρεία πχ το 2000 .
Γι αυτο δεν μπορω να παρω στα σοβαρα ενισχυτες με ενισχυση φθηνου subwoofer.
Η ταξη Δ, δεν απαιτεί ειδικη τροφοδοσια , είναι φθηνη κατασκευή σε εναν ανταγωνισμο που σκοτώνεται πχ στα 250 ευρώ
 


Μηνύματα
320
Reaction score
91
Αλήθεια με αυτά που γράφει ο καθένας και με το τρολαρισμα που πεφτει νομίζεται ότι κάποιο μέλος που θελει να βγαλει κάποιο συμπέρασμα θα τα καταφερει.Το επομενο θέμα λέω να έχει τίτλο Εντυπώσεις και μαρτυριες ανθρωπαν που εχουν βοηθηθεί από αυτό εδώ το φορουμ γιατί πραγματικά θα ήταν ενδιαφέρον να ακούσουμε και τα άλλα μέλη και όχι τους ίδιους και τους ίδιους.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.484
Εσύ σε ποια κατηγορία κατατάσσεις τον εαυτό σου; Σε αυτούς που βοηθούν, σε αυτούς που βοηθήθηκαν ή σε αυτούς που trollάρουν;
 

Μηνύματα
320
Reaction score
91
Εσύ σε ποια κατηγορία κατατάσσεις τον εαυτό σου; Σε αυτούς που βοηθούν, σε αυτούς που βοηθήθηκαν ή σε αυτούς που trollάρουν;
Τι νοημα έχει η ερωτηση αυτή?Αν θέλετε μπορούμε να ανοίξουμαι ένα νέο τίτλο και να βάλουμε με ποσοστό από το 1-10 από τα μέλη που έχουν βοηθηθεί από αυτό εδώ το φόρουμ.Παντος δεν μου αρέσει να τρολαρω και ειδικά με ανθρώπους που δεν τους ξέρω ούτε εμφανισιακά πως ειναι κυριε.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.459
Τι νοημα έχει η ερωτηση αυτή?Αν θέλετε μπορούμε να ανοίξουμαι ένα νέο τίτλο και να βάλουμε με ποσοστό από το 1-10 από τα μέλη που έχουν βοηθηθεί από αυτό εδώ το φόρουμ.Παντος δεν μου αρέσει να τρολαρω και ειδικά με ανθρώπους που δεν τους ξέρω ούτε εμφανισιακά πως ειναι κυριε.
εγώ πάντως κύριε.... να ξερς πήρα το θάρρος επειδή έχεις στο αβαταρ το σουλούπι σου...κατατάσσεται στο εμφανισιακά για μένα...:p:roflmao:
 


Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Καλός ο "δεκαλογος" του Bhutia αλλά είναι σαν τις δέκα εντολές.
Ιδανικες και ανεφαρμοστες στο σύνολο τους.
Πρεπει όμως να τις γνωρίζουμε.
Το 95 % δεν μπορει η δεν θέλει να έχει ειδικό χώρο για ακροάσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Καλός ο "δεκαλογος" του Bhutia
Συμφωνούμε.
Το κατά μπούτχιαν ευαγγέλιο.
αλλά είναι σαν τις δέκα εντολές.
Ιδανικες και ανεφαρμοστες στο σύνολο τους.
Διαφωνούμε.
Ένα ένα, μια χαρά εφαρμόσιμα είναι.
Τώρα αν θεωρείς ανεφάρμοστη την επαρκή οδήγηση, διότι θες ηχείο τέρας κι ενισχυτή σώνει και καλά 3-βαττο, αυτό δεν σημαίνει ότι είναι ανεφάρμοστη η κοινή λογική..
Πρεπει όμως να τις γνωρίζουμε.
Ε, αν θες να ξέρεις κάτι από όντιο, αυτά είναι.
Δέκα πραγματάκια όλα κι όλα.
Το 95 % δεν μπορει η δεν θέλει να έχει ειδικό χώρο για ακροάσεις.
Το 95% αυτό, πρώτον, να μην έχει υψηλές απαιτήσεις από το στέρεο (ασχέτως πόσα χρήματα έχει "επενδύσει"), διότι ...δεν, αντικειμενικώς, δεν, δε παιζ, και δεύτερον, όσα μπορεί να εφαρμόσει, να τα εφαρμόσει, δεν αποτελεί ικανή συνθήκη ο ένας περιορισμός για καταστρατήγηση κάθε αρχής στο όντιο... Είτε περί οδήγησης, είτε περί πρώτης ανάκλασης, είτε περί ισοπλευρου τριγώνου ακρόασης και λογικών αποστάσεων ακρόασης (κι όχι στα 3-4 μέτρα το 5,5"-άρι, κλπ κλπ κλπ.

Και μη ξεχνάμε, ισοσταθμιση αναγκαία, στα επιθυμητά τάργκετ κερβ, και φίλτρα λάουντνες αναλόγως στάθμης ακρόασης.
Έχει δεν έχει χώρο "ειδικό".
Βασικές αρχές όντιο.
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.376
Reaction score
79.466
Το 95% αυτό, πρώτον, να μην έχει υψηλές απαιτήσεις από το στέρεο (ασχέτως πόσα χρήματα έχει "επενδύσει"), διότι ...δεν, αντικειμενικώς, δεν, δε παιζ, και δεύτερον, όσα μπορεί να εφαρμόσει, να τα εφαρμόσει, δεν αποτελεί ικανή συνθήκη ο ένας περιορισμός για καταστρατήγηση κάθε αρχής στο όντιο... Είτε περί οδήγησης, είτε περί πρώτης ανάκλασης, είτε περί ισοπλευρου τριγώνου ακρόασης και λογικών αποστάσεων ακρόασης (κι όχι στα 3-4 μέτρα το 5,5"-άρι, κλπ κλπ κλπ.
Ακριβώς!

Και τελικά αν δεν μπορείς για αντικειμενικούς λόγους να εξασφαλίσεις τις βασικές αρχές, κάνεις και οικονομία.

Δηλαδή: ας ξεκινήσουμε απο τα ηχεία.
Μεταξύ των σωστών καλοσχεδιασμένων ηχείων προς επιλογή (δεν εννοώ τα φύκια :p), τα ακριβά ειναι α) όσα μπορούν να παίξουν χαμηλότερα, δηλαδή να παίξουν σωστό μπάσο στην πρώτη οκτάβα και β) μπορούν να παίξουν πολύ δυνατά χωρίς παραμορφώσεις.
Αν εχεις προβλήματα με τους γείτονες , τοίχους τσιγαρόχαρτο, κρυσταλλιέρες που τρίζουν, γυναίκα που γκρινιάζει, ψυγείο που κανει ββββββββββ στην σαλονοκουζίνα σου, RT60 στον θεό κτλ κτλ, δεν χρειάζεσαι τα καλυτερα ηχεία. Οικονομία θα κάνεις. Αφού δεν μπορείς να περάσεις την μέση στάθμη πανω απο 70db, τι τα θες; τι να τα κάνεις;φάτα αλλού.
Για να μην πω για αυτούς που δεν τους αφήνει η σύζυγος να στήσουν τρίγωνο, τους βάζει τα ηχεία όπου ναναι πίσω απο τα έπιπλα, το ενα μπροστά και το αλλο πίσω ή στον διάδρομο. Τι να το κάνεις ρε αδερφέ το καλό στέρεο;
Αφού δεν θα παίξει.

Και το ίδιο σκεπτικό μπορουμε να το εφαρμόσουμε και στους ενισχυτές, στις πηγές, οπουδήποτε.

Οποιος περιμένει να δει χαρά στα σκέλια του, εεεεεε συγγνώμη στα αυτιά του κάτω απο απαγορευτικές συνθήκες, λυπάμαι θα απογοητευτεί. Και τελικά θα γίνει άλλος ενας εθελοντής αιμοδότης κυνηγώντας το ανέφικτο.

Το λιγότερο που επιβάλλεται για να γίνει συζήτηση ειναι να εφαρμοστούν τα βασικά. Τρίγωνο, κατάλληλα ηχεία για τις συνθήκες, σωστή οδηγήση, υποφερτοί χρόνοι αντήχησης. Αν δεν μπορούν να εφαρμοστούν για ανυπερβλητους αντικειμενικούς λόγους, αφήστε το, πάρτε ηχομπάρα και ακουστικά.
Και τα βασικά μπορούν να εφαρμοστούν και σε σαλόνι. Αν υπάρχει καλή θέληση.
 
Last edited:

Μηνύματα
793
Reaction score
1.152
Για να μην πω για αυτούς που δεν τους αφήνει η σύζυγος να στήσουν τρίγωνο, τους βάζει τα ηχεία όπου ναναι πίσω απο τα έπιπλα, το ενα μπροστά και το αλλο πίσω ή στον διάδρομο. Τι να το κάνεις ρε αδερφέ το καλό στέρεο;
Αφού δεν θα παίξει.
Χαχαχαχα :roflmao::roflmao::roflmao::tongue::tongue::thumbsup::thumbsup: το καλύτερο 1000+ likes
 

Μηνύματα
952
Reaction score
1.129
Διαβάζω το ποστ αυτό και νομίζω ότι δεν καταλαβαίνω...Τι εννοείται όταν λέτε ότι ο ενισχυτής δεν λειτουργεί σε κανονική κατσσταση ...επειδή θερμαίνετε?Και ποια είναι η ιδανική κατασταση για έναν ενισχυτη .Δηλαδή οποίος έχει ενισχυτη που θερμαίνεται απλά την πατησε!!!!
Είναι σχετικό αυτό φίλε μου. Ένας ενισχυτής τάξης Α (PASS-SUGDEN κ.λ.π.) φυσιολογικά έχει 50 βαθμούς κελσίου στην ψύκτρα.
Ένας τάξης Δ συνήθως είναι παγωμένος .
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Τρίγωνο, κατάλληλα ηχεία για τις συνθήκες, σωστή οδηγήση, υποφερτοί χρόνοι αντήχησης.
Η τριλογία είναι αναγκαια και απόλυτως εφικτή.
Το τρίγωνο τις περισσότερες φορες είναι Πανοράματος.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.496
Το τρίγωνο τις περισσότερες φορες είναι Πανοράματος.
:lolsign::lolsign::lolsign::lolsign:

Πολύ πετυχημένο!

:drinks:

Ξέρεις, καμιά φορά που πάω σε σπίτι καταξοδεμένου χαϊεντά, με πανάκριβα μηχανήματα, και συχνά με πραγματικά πολύ αξιόλογες ηχητικές μηχανές, μόλις βλέπω το τρίγωνο πανοράματος, χάνω κάθε διάθεση να πατήσει το play... Προτιμώ να μιλάμε για μουσική, για γκόμενες, για μπύρες, ότι θες αδερφέ, παράτα με με τα κωλοστέρεα..:lol::lol::lol:
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.003
Η τριλογία είναι αναγκαια και απόλυτως εφικτή.
Το τρίγωνο τις περισσότερες φορες είναι Πανοράματος.
Εαν κανουμε ενα γκαλοπ ποιος πληρει τις προυποθεσεις αυτες ....θα το κλεισουμε το μαγαζι !
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Σωστός! :) Συμφωνώ μαζί σου και επαυξάνω κατά μια περίπτωση:hi:

Αν μας αρέσει αυτό που ακούμε δεν χρειαζόμαστε τίποτε άλλο πραγματικά ;)
Στην πρώτη περίπτωση έχω δίκιο :D
Στην δεύτερη πάλι έχω προσωρινό δίκιο :D
Στην τρίτη περίπτωση έχω δίκιο αλλά δεν το γνωρίζετε :p

===============================================

Περίπτωση 1. ''Ο ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΣ ΠΑΝΤΑ''
Είμαι ευτυχής από τα στέρεα που έχω στο σπίτι και δεν καταλαβαίνω διαφορά με τα πανάκριβα στέρεα του γείτονα ! Ρίχνω και καμιά ζεμπεκιά :dance2: κατά την ακρόαση και δεν χρειάζομαι τίποτε άλλο πραγματικά ;)

===============================================

Περίπτωση 2. ''Ο ΚΥΡΙΟΣ ΓΡΑΝΑΖΗΣ''
Γενάρης: Μόλις πήρα αυτόν τον υβριδικό ενισχυτή (που διάβαζα στα ριβιού) σε τιμή ευκαιρίας και παίζει τελεία για τα λεφτά του ! Να πάθεις πλάκα ! Δεν χρειάζομαι τίποτε άλλο πραγματικά ;)
:imtheking:
Φλεβάρης: Άσε... άλλαξα οδηγές λάμπες στον ενισχυτή και απογειώθηκε !! Να πάθεις πλάκα επί δυο σου λέω !! πριν επαιζε χάλια !! Τώρα είναι που δεν χρειάζομαι τίποτε άλλο πραγματικά ;)
:imtheking::imtheking:

Μάρτης: Άσε... είχε πολύ γρέζι στις μεσεο-υψηλές μαντούρες και πονούσε το κεφάλι μου μετά από 10λεπτη ακρόαση και έβαλα πάλι τις μαμά λάμπες !!! Τώρα να δεις πως παίζει... να πάθεις πλάκα επί τρία !!! Τελικά δεν χρειαζομουν τίποτε άλλο πραγματικά ;)
:imtheking::imtheking::imtheking:

Απρίλης: Άσε... έβαλα αγγελία να τον δώσω γιατί βρήκα έναν άλλο ενισχυτή κελεπούρι σου λέω ! Κελεπούρι !!!! Σίγουρα δεν θα χρειάζομαι τιποτα άλλο πραγματικά ;)
:imtheking::imtheking::imtheking::imtheking:

Μάης , Ιούνης , Ιούλης .... συνεχίζεται η περιστροφή του γραναζιού ( και χωρίς λιπαντικό) !!!
:neo::neo::neo::neo::neo:

==============================================

Περίπτωση 3. "Ο ΚΩΛΟΦΑΡΔΟΣ ΑΥΤΙΑΣ''
Αυτός είμαι εγώ... :p:p:p

==============================================
Έστω και αν διατυπώνεται σατιρικά,δεν είναι αμελητέα κατάσταση να βγαίνει ένας ακροαματικόφιλος διαρκώς ευχαριστημένος από αυτήν την ενασχόληση.
Ιδίως άμα υπάγεσαι και ο ίδιος σε αυτήν την κατηγορία ακροαματικόφιλων...:sneaky:
Καλός ο "δεκαλογος" του Bhutia αλλά είναι σαν τις δέκα εντολές.
Ιδανικες και ανεφαρμοστες στο σύνολο τους.
Πρεπει όμως να τις γνωρίζουμε.
Το 95 % δεν μπορει η δεν θέλει να έχει ειδικό χώρο για ακροάσεις.
Διόλου ανεφάρμοστες και διόλου ακαδημαϊκές.

Χάρη στην εφαρμογή τους μάλιστα έχω εισπράξει αρεστά αποτελέσματα ακόμα και από ηχοσύνολα που οι επαΐοντες του χαϊενδισμού θα θεωρούσαν ΄΄της πλάκας΄΄.

Ειδικά για τη στάθμη δεν είναι καταναγκαστική η επίτευξη των ιδανικών ορίων 120-130 dB,πλην όμως οφείλει ο ακροατής να έχει ξεκαθαρίσει εκ των προτέρων στον εαυτό του ποιες θα είναι οι ανώτατες απαραμόρφωτες στάθμες- κορυφής και μέση - που θα επιτυγχάνονται από δεδομένο setup και να εξασφαλίσει στιβαρή και γραμμική οδήγηση τουλάχιστον μέχρι τα ομόλογα όρια.

Θα πρέπει ακόμα να έχει ξεκαθαρίσει το κατώτατο όριο απόκρισης του setup και να μην ελπίζει βαθύτερα - ή...δυνατότερα - χωρίς τη δέουσα αναβάθμιση εξοπλισμού και...κροσάρισμα (των sub).

Τέλος να μην αναμένει σινεμασκόπ στερεοφωνικές σκηνές και να εγκλιματιστεί σε μια ευρεία και διαστρωματωμένη μεν παρουσίαση,αλλά γύρω από το πεδίο του εφηρμοσμένου στερεοφωνικού τριγώνου.

Συγκεκριμένα,θα θεωρούσα αποδεκτό ένα όριο μέσης στάθμης στα 90 db - στη θέση ακρόασης όμως - και με στιγμιαίες κορυφώσεις σε ύψος 110+ dB υπό την προϋπόθεση ότι θα εξασφαλιζόταν στιβαρή οδήγηση και απόκριση από το άνω μισό της πρώτης οκτάβας σε απαιτητικό πρόγραμμα.

Ο λόγος για τον οποίο θεωρείται αποδεκτό είναι ότι τα 90 dB αποτελούν το ανώτατο όριο συνεχούς έκθεσης σε ηχητικά ερεθίσματα που δεν θα επέφερε βλάβες στην ακοή,ενώ το ακουστικό μας σύστημα θα είναι παράλληλα σε θέση ν'αναπλάθει αντιληπτικώς τις θεμελιώδεις εφόσον οι αρμονικές τους θα αποδίδονταν γραμμικά.

Δεν προϋποθέτουν ειδικό και αφιερωμένο χώρο,αφού είναι εφικτές σε ποικιλία από τυπικούς οικιακούς χώρους.Ακόμα και χωρίς μετρήσεις,έχω εξηγήσει στο νήμα του...cheezy - πάλι λάθος γράφτηκε - τις στοιχειώδεις ενέργειες ακουστικής φροντίδας - αρκεί η τοποθέτηση να μην γινόταν ΄΄όπου θα μας βόλευε στο μάτι΄΄.

Δεν εμπλέκονται επίσης σε αυτές διάφορα παρελκόμενα.Με αυτά θα είναι ελεύθερος ν'ασχοληθεί ο εκάστοτε χομπίστας αφότου θα έχει εφαρμόσει τα προαπαιτούμενα,μονάχα άμα θα ήθελε να περνά την ώρα του σε περίπτωση που βαριόταν.
Επειδή βλέπω ότι το θέμα έχε ξεφύγει, θα πω κι εγώ μια χθεσινή εμπειρία μου.
Χτες λοιπόν, έκατσα να δω ταινία. Συνήθως βλέπω με τον αδερφό μου, οπότε δεν κάθομαι στο κέντρο της οθόνης και του 5.1. Επειδή έλειπε, έφερα τη θέση θέασης μισό μέτρο προς την οθόνη, έβαλα και τα 2 περιφερειακά ηχεία στις κατά dolby θέσεις τους, ρύθμισα εντάσεις περιφερειακών για τη νέα θέση θέασης, κούνησα και το υπογούφερ από τη θέση του, για να διεγερθεί πιο σωστά ο χώρος και πραγματικά απόλαυσα την ταινία!!!
Φυσικά και γνωρίζω ότι το κεντρικό και τα περιφερειακά μου ηχεία είναι χαμηλής ποιότητας και είναι τα πρώτα που θα πρέπει να αναβαθμίσω, αλλά τη στιγμή της προβολής, δεν το σκεφτόμουν. Ούτε και το μαυρογκρί του προβολέα με ενόχλησε!
Εγώ σε ποιά κατηγορία είμαι; :)
΄΄Η συνειδητή άγνοια - και όχι η άγνοια γενικώς - είναι πηγή...ευτυχίας΄΄
;)
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.351
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top