Είναι οι νέοι ενισχυτές καλύτεροι ?

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Και πάλι ρε παιδιά, κάτι δεν μου κολλάει. Δηλαδή, π.χ. η Bryston κάνει ένα τύπο μετρήσεων που οδηγεί σε DF >500 και μια άλλη εταιρεία που δηλώνει 20 πάει με το σταυρό στο χέρι και δίνει το πραγματικό damping factor, έχοντας μετρήσει τι; Λαμβάνοντας υπ'όψιν το χειρότερο σενάριο ενός πολύπλοκου κροσόβερ με χάλια καλώδια και 8ωμα μεγάφωνα;
Δηλαδή, οκ, όσα κι αν λέει ένας κατασκευαστής, είναι κάτω απο ιδανικές συνθήκες, το δέχομαι. Οι άλλοι που δίνουν κατώτερες μετρήσεις, με ποιο τρόπο μετράνε και ποιος μου λέει ότι και αυτοί δεν μετράνε κάτω απο ιδανικές συνθήκες και το πραγματικό αποτέλεσμα είναι πολύ κατώτερο;

O DF για τους ενισχυτές ημιαγωγών όταν είναι χιλιάδες ή εκατομμύρια είναι μία μπούρδα

Θες DF ίσο με ένα εκατομμύριο?

Άρα σε 8 Ohm ηχείο σημαίνει αντίσταση εξόδου 8/1000 000 = 8 μΟhm (δεν υπάρχει αυτό, αλλά λέμε τώρα)

Λαμβάνοντας υπόψη .2 Ω περίπου για την αντίσταση σειράς όλων των ενδιάμεσων καλωδίων σύνδεσης, των ακροδεκτών, κτλ (στην πραγματικότητα μπορεί να είναι και περισσότερο),τότε έχουμε πραγατικό DF = 8 / (.2 + .000008) = 39.99

Δηλαδή, τo εκατομμύριο έγινε 39.99 !!!

Για ηχεία 4 Ω έγινε 19.99 !!!
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Το έχω ξαναγράψει και το ξαναγράφω.
Οταν μετράει ο κάθε κατασκευαστής , ή ο κάθε ριβιούερ,df , λαμβάνει υπ όψην του τις αντιστάσεις των εκπομπών στα τρανζίστορ ισχύος?
Οι οποίες είναι από 0,11 το ελάχιστο ως και 0,47 , δεν έχω δεί μεγαλύτερες.
Συνήθως είναι παράλληλα μεταξύ τους , αρα μιλάμε για πολύ μικρό συνολικό Νούμερο.
Ενα άλλο που μου είπε προ καιρού , γνωστός τεχνικός , είναι ότι όταν δηλώνουν df οι κατασκευαστές , συχνά χρησιμοποιούν ισοδύναμα και όχι αμοιγείς μετρήσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.410
Reaction score
125.597
Υπάρχουν και φετ χαμηλότερης εσωτερικής αντίστασης, και φυσικά ο παραλληλισμός πολλαπλών φετ εξόδου μειώνει αναλόγως την αντίσταση αυτών.
Μετά μένει η αντίσταση της τροφοδοσίας, μη την ξεχνάτε αυτήν, καθώς τα όποια φετ εξόδου είναι απλοί διακόπτες πάνω στην τροφοδοσία..
Τα τελευταία που μένουν, είναι τα λίγα καλώδια μέσα σε ένα ενισχυτή, και οι μπορνες εξόδου.

Η μέτρηση της εσωτερικής αντίστασης εξόδου κάθε ενισχυτή, γίνεται πάνω στις μπορνες εξόδου του.

Από κει και πέρα, είναι θέμα χρήσης και συνδεσμολογίας του εκάστοτε σεταπ, διότι άλλος θα βάλει αρκετά μέτρα καλώδιο ηχείου και κάποιο παθητικό ηχείο 3 ή 5 δρόμων με όσο πολύπλοκο παθητικό κρος έχει, κι άλλος θα κολλήσει τον ενισχυτή πίσω από ένα κουτί με ένα μεγάφωνο, σε ενεργή πολυενισχιση.

Ο καθένας μετά είναι υπεύθυνος της υλοποίησης.
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Ήμουν έτοιμος να γράψω κάτι
για το DF.
Μετά ξανασκεφτηκα
την ματαιότητα του πραγματος.
Ειδικά όταν μπορείς ν'ακουσεις ο ίδιος σε γνωστό πρόγραμμα αν και κατά πόσο ελέγχει
ο ενισχυτής συγκεκριμένο ηχείο.

Συν τω χρόνω, και λόγω καραντίνας, κατανοώ κάποια πράγματα καλύτερα.

Όλοι μας θέλουμε βασικά
να επικοινωνήσουμε.
"Είμαι εδω, υπαρχω, έτσι νομίζω..."
 

K

kimon

Guest
Η μέτρηση του Σ.Α. ενός ενισχυτή γίνεται μάλλον εύκολα με την εξής διαδικασία:
Τροφοδοτούμε την είσοδο με ημιτονικό σήμα 100 Χερτζ.
Ρυθμίζουμε την ένταση ώστε να έχουμε πλάτος σήματος στην έξοδο (ας πούμε) 1 βολτ σε κάποιο ωμικό φορτίο, (ας πούμε) 100 Ωμ.
Μειώνουμε την αντίσταση του φορτίου στην έξοδο έως ότου το βολτόμετρό μας δείξει ότι το πλάτος του σήματος εξόδου έχει πέσει στο μισό σε σχέση με το αρχικό.
Αυτό σημαίνει ότι η τιμή του φορτίου εξόδου ισούται με την αντίσταση εξόδου του ενισχυτή μας.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Αυτό που λαμβάνεται υπ όψην στη μέτρηση είναι η όποια αντίσταση των τρανζίστορ ισχύος και οι αντιστάσεις στους εκπομπούς.
Δεν υπάρχει κάτι άλλο.
Το καλώδιο και το όποιο πηνίο πυκνωτής ότι υπάρχει τελος πάντων στο ηχείο πάνε στην άλλη πλευρά.
Οσο αφορά στα class D, ενισχυτικά δεν ξέρω αν λαμβάνουν υπόψην τους το πηνίο στραγγαλισμού που υπάρχει στο φίλτρο στην έξοδο του class D .
Η μέτρηση του Σ.Α. ενός ενισχυτή γίνεται μάλλον εύκολα με την εξής διαδικασία:
Τροφοδοτούμε την είσοδο με ημιτονικό σήμα 100 Χερτζ.
Ρυθμίζουμε την ένταση ώστε να έχουμε πλάτος σήματος στην έξοδο (ας πούμε) 1 βολτ σε κάποιο ωμικό φορτίο, (ας πούμε) 100 Ωμ.
Μειώνουμε την αντίσταση του φορτίου στην έξοδο έως ότου το βολτόμετρό μας δείξει ότι το πλάτος του σήματος εξόδου έχει πέσει στο μισό σε σχέση με το αρχικό.
Αυτό σημαίνει ότι η τιμή του φορτίου εξόδου ισούται με την αντίσταση εξόδου του ενισχυτή μας.
Αν θες το κάνεις λίγο πιο λιανά αυτό?
 

K

kimon

Guest
Η ιδέα είναι ότι όταν η τάση εξόδου πέσει στο μισό, αυτό σημαίνει ότι η αντίσταση εξόδου του ενισχυτή είναι ίδια με την αντίσταση του φορτίου. Σαν να έχουμε σε ένα κύκλωμα δύο αντιστάσεις εν σειρά, εάν στα άκρα τους έχουμε την ίδια πτώση τάσης (μισή και μισή εν προκειμένω), τοτε έχουν την ίδια τιμή.
Η Zsource του ενισχυτή και η Zload είναι εν σειρά μόνες τους στο κύκλωμα.
Όταν μικραίνοντας την Zload φτάσουμε να μετρήσουμε V/2 στα άκρα της, αυτό σημαίνει ότι την μισή τάση που λείπει την "εφαγε" η Zsource, συνεπώς έχουν τα ίδια Ωμ.
 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Η ιδέα είναι ότι όταν η τάση εξόδου πέσει στο μισό, αυτό σημαίνει ότι η αντίσταση εξόδου του ενισχυτή είναι ίδια με την αντίσταση του φορτίου. Σαν να έχουμε σε ένα κύκλωμα δύο αντιστάσεις εν σειρά, εάν στα άκρα τους έχουμε την ίδια πτώση τάσης (μισή και μισή εν προκειμένω), τοτε έχουν την ίδια τιμή.
Η Zsource του ενισχυτή και η Zload είναι εν σειρά μόνες τους στο κύκλωμα.
Όταν μικραίνοντας την Zload φτάσουμε να μετρήσουμε V/2 στα άκρα της, αυτό σημαίνει ότι την μισή τάση που λείπει την "εφαγε" η Zsource, συνεπώς έχουν τα ίδια Ωμ.
Αυτό το σκέφτηκες μόνος σου ή το είδες πουθενά γραμμένο;
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
Αυτά γιατί γίνεται αντιληπτο ότι το DF
είναι ένα δύσκολο υπολογιστικά πρόβλημα και επομένως μικρής πρακτικής σημασίας, ειδικά αν λάβουμε υπ'οψιν και την μηχανική αντίσταση του μεγαφώνου που εισάγει ο Toole.

Τα πολλά μηδενικά ήταν παλιά ένα καλό διαφημιστικό εργαλείο
αλλά πλέον έχει κυλήσει πολύ νερο...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.611
Μα, αν ελαττώσουμε τόσο πολύ την αντίσταση του φορτίου, ή θα υποκύψουν τα τρανζίστορ εξόδου, ή θα ενεργοποιηθεί το σύστημα προστασίας.
 


Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.039
Μα, αν ελαττώσουμε τόσο πολύ την αντίσταση του φορτίου, ή θα υποκύψουν τα τρανζίστορ εξόδου, ή θα ενεργοποιηθεί το σύστημα προστασίας.
Να υποθέσω ότι έτσι εξηγείται το γιατί τσάκισε ο Devialet στο τεστ του Αμίρ προ καιρού?
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Η ιδέα είναι ότι όταν η τάση εξόδου πέσει στο μισό, αυτό σημαίνει ότι η αντίσταση εξόδου του ενισχυτή είναι ίδια με την αντίσταση του φορτίου. Σαν να έχουμε σε ένα κύκλωμα δύο αντιστάσεις εν σειρά, εάν στα άκρα τους έχουμε την ίδια πτώση τάσης (μισή και μισή εν προκειμένω), τοτε έχουν την ίδια τιμή.
Η Zsource του ενισχυτή και η Zload είναι εν σειρά μόνες τους στο κύκλωμα.
Όταν μικραίνοντας την Zload φτάσουμε να μετρήσουμε V/2 στα άκρα της, αυτό σημαίνει ότι την μισή τάση που λείπει την "εφαγε" η Zsource, συνεπώς έχουν τα ίδια Ωμ.
Ενδεχομένως, αυτό που λες μπορεί να εφαρμόζεται σε λαμπάτους ... σε ημιαγωγούς το βλέπω δύσκολο
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.113
Reaction score
20.611
Να υποθέσω ότι έτσι εξηγείται το γιατί τσάκισε ο Devialet στο τεστ του Αμίρ προ καιρού?
Δεν το γνωρίζω. Αν εννοείς ότι είχε καταπληκτικές μετρήσεις, πιθανόν αυτό να οφείλεται και στην άφθονη ανάδραση που ενδεχομένως έχει.
 

K

kimon

Guest
Η μέτρηση του Σ.Α. ενός ενισχυτή γίνεται μάλλον εύκολα με την εξής διαδικασία:
Τροφοδοτούμε την είσοδο με ημιτονικό σήμα 100 Χερτζ.
Ρυθμίζουμε την ένταση ώστε να έχουμε πλάτος σήματος στην έξοδο (ας πούμε) 1 βολτ σε κάποιο ωμικό φορτίο, (ας πούμε) 100 Ωμ.
Μειώνουμε την αντίσταση του φορτίου στην έξοδο έως ότου το βολτόμετρό μας δείξει ότι το πλάτος του σήματος εξόδου έχει πέσει στο μισό σε σχέση με το αρχικό.
Αυτό σημαίνει ότι η τιμή του φορτίου εξόδου ισούται με την αντίσταση εξόδου του ενισχυτή μας.
Την όλη διαδικασία την είδα σε κάποιο άρθρο της Γουϊκιπαίδειας, το οποίο δεν μπορώ να ξαναβρώ.Επίσης δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες και δεν νομίζω ότι είχε παράδειγμα πρακτικής εφαρμογής. Ίσως αναφεροταν σε "καθαρόαιμες" πηγές τάσης (προενισχυτές) ή αφήνει την προσαρμογή της μεθόδου στον δοκιμαστή (π.χ. σχετικά με το πλάτος του αρχικού σήματος, αν θα είναι 100 η 200 ... 1000 μιλιβόλτ).
Καλύτερα η ερώτηση να γίνει στον Σταματάκο!
Πάντως έτσι περιέγραφε την διαδικασια.
 

Μηνύματα
2.274
Reaction score
968
Την όλη διαδικασία την είδα σε κάποιο άρθρο της Γουϊκιπαίδειας, το οποίο δεν μπορώ να ξαναβρώ.Επίσης δεν θυμάμαι άλλες λεπτομέρειες και δεν νομίζω ότι είχε παράδειγμα πρακτικής εφαρμογής. Ίσως αναφεροταν σε "καθαρόαιμες" πηγές τάσης (προενισχυτές) ή αφήνει την προσαρμογή της μεθόδου στον δοκιμαστή (π.χ. σχετικά με το πλάτος του αρχικού σήματος, αν θα είναι 100 η 200 ... 1000 μιλιβόλτ).
Καλύτερα η ερώτηση να γίνει στον Σταματάκο!
Πάντως έτσι περιέγραφε την διαδικασια.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.039
Δεν το γνωρίζω. Αν εννοείς ότι είχε καταπληκτικές μετρήσεις, πιθανόν αυτό να οφείλεται και στην άφθονη ανάδραση που ενδεχομένως έχει.
Μάλλον το αντίθετο. Τα έφτυσε :( Και (σχετικός με τα τεχνικά δεν είμαι) μού πέρασε η σκέψη μη τυχόν αιτία είναι που οι Ντεβιαλέδες κατεβάζουν υπερβολικά την αντίσταση εξόδου για να μπορούν να ανακοινώνουν εξωφρενικά χαμηλό Σ. Α.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Σταύρε , αν μου επιτρέπεις μία παρέμβαση.
Δεν είναι κάτι που μπορεί να κατεβαστεί , η αντίσταση εξόδου για να αλλάξει το κλάσμα του ΣΑ.
Δεν είναι κάτι που μπορεί να πειραχτεί αρκετά για να βγεί ο ΣΑ σε πολύ μεγάλα νούμερα.
Αυτό που κάνουν πολλοί κατασκευαστές , όπως ξαναέγραψα είναι να υπολογίζουν ισοδύναμα κυκλώματα , και από κει να βγάζουν μεγάλες τιμές.
Χωρίς καν να υπολογίζουν τα πηνία στα βαθυπερατά φίλτρα που είναι απαραίτητα για την τάξη Δ.
Ασ αφήσουμε το γεγονός ότι όλες οι " μετρήσεις " της τάξεως Δ είναι πάντα στα 4 ωμς.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.235
Reaction score
27.039
υπολογίζουν ισοδύναμα κυκλώματα , και από κει να βγάζουν μεγάλες τιμές.
Είπα, δεν είμαι σχετικός. Αυτό όμως με μπερδεύει λίγο. Ισοδύναμα κυκλώματα δεν έχουν ίδιες τιμές αντίστασης κ.λ.π.?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.618
Μηνύματα
2.868.227
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top