Είναι οι νέοι ενισχυτές καλύτεροι ?

Μηνύματα
249
Reaction score
107
Επισης να μην παρεξηγηθω εννοειται οτι και οι καινουργιες εταιριες θα βγαζουν αξιοπρεπεστατα μηχανηματα δεν λεμε οτι μονο τα παλια ειναι καλα (εγω ας πουμε κυνηγαω να βρω εναν Hegel που πολλοι πινουν νερο στο ονομα του)

Επισης το αλλο που καταλαβα μην κυνηγατε ενισχυτες με πολλα βατ οπως εκανα και εγω καποτε ντε και καλα 150/200 βατ βεβαια να σημειωσω εγω ακουω απο ψιθυριστες την νυχτα εως μετριες εντασεις ποντεσιομετρο στην ωρα 12 δεν ειμαι γκαζακιας ακομα και ο Sansui των 65 και των 80 βατ η ο Αιολος με τα 70 βατ μια χαρα ειναι και περισευει εκτος αν εισαι γκαζακιας εκει ειναι αλλο θεμα.

Αυτο που καταλαβα με της ακριβες υπολοιησης αυτες που κοιταμε στης εκθεσης των 15 και 25 χιλιαδων ευρω δεν παιζουν 10 φορες καλυτερα απλα βγαζω το συμπερασμα προσωπικα εγω οτι εχει να κανει με την ακριβη μοναδικη σε υλικα υλοποιηση οτι ρε παιδι το εχεις εσυ ειναι μοναδικα σχεδιασμενο με παρα πολυ καλα υλικα.

Και κανω επαναληψη με τον χωρο παιζει σημαντικο ρολο τουλαχιστον αυτο καταλαβα εγω αφου βελτιωσα τον χωρο μου εκανα μετρησεις με ενα Harman Kardon ΗΚ 990 στον πριν μη φροντισμενο χωρο να το πω ετσι και στον μετα με σωστη τοποθετηση ηχειων χωρις εμποδια στον χωρο ακροασης με ισοσκελες τριγωνο κτλ΄και ειδα αποκλισεις στην διορθωση χωρου ακομα και μοκετα που βαζεις αλλαζει ο ηχος αρκετα τουλαχιστον αυτο το συμπερασμα εβγαλα εγω προσωπικα απο τα μικρα πειραματα που εκανα ασε που ειναι και τσαμπα.
Εχει στο Facebook-Marketplace ενα HEGEL H200. Ριξε μια ματια.
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.443
Reaction score
15.136
Η μόνη περίπτωση να προβούμε σε ενασχόληση με ενισχυτικά στάδια, είναι αν είμαστε μηχανακηδες (δεν είναι ντροπή), να θέλουμε το στέρεο σε "φέτες" για να τις αραδιαζουμε σε περίοπτη θέση να τις βλέπουμε να τις ξεσκονίζουμε με ειδικά πανιά, να τις χαιρόμαστε με τα μπλε τα βγιουμετρα ή με την αγαπημένη μας μάρκα, γιατί έτσι.

Δεκτό και σεβαστό. Να το βλέπεις να γυρνάει και το βινύλιο, μαζί σου στη χαρά. Άλλωστε, η μισή χαρά είναι σ'αυτό που βλέπεις και σ'αυτό που δείχνεις με περηφάνια στους φίλους σου τους μηχανακηδες παύλα συλλέκτες.
Μόνο να τα λέμε ξεκάθαρα αυτά, να μη κρυβόμαστε πίσω από το δάχτυλό μας σα παιδάκια του δημοτικού.

Σιγά τώρα, μουσική παίζουν όλα, κι ας έχουν και 5 και 15% αρμονικές παραμορφώσεις, και; Σπουδαία τα λάχανα.

Να λείπει όμως η παραφιλολογία περί ματσινγκ και χροιών και Πρατ και κόκκου του μικροσκοπικού και λοιπών κατσαρων τριχίδιων όντιο ποίησης όταν μιλάμε για πραγματικά υψηλή απόδοση, υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής και ποιότητα ήχου.

Όσο για την χιλιογλυμενη καραμέλα του τι "σ'αρέσει", άστο μεγάλε, πάλιωσε αυτή η δικαιολογία. Τα δεδομένα υπάρχουν για το τι "αρέσει" και δεν λυγίζουν από τη γνώμη κανενός, αντιθέτως είναι αυτά ικανά να καθιστούν άκυρη κάθε "γνώμη". Είτε στερεοφιλ διαβάζεις είτε Αμίρ, τα δεδομένα είναι ίδια για το τι αρέσει, έχει εξερευνηθεί πλήρως αυτό το θέμα, διαβάστε λίγο μπουτχια, έχει κλείσει κάθε τρύπα αντίρρησης.

Σόρρυ για την ανώμαλη προσγείωση στα δεδομένα.
Δηλαδή αν έχεις κάποια παθητικά ηχεία να μην ασχοληθείς τι ενισχυτή θα αγοράσεις; αφού θα γίνει και θα γίνει η εκταμίευση γιατί να μην είναι vfm;;
Αν βέβαια σαν "ενασχόληση" εννοείς το να έχεις 10 ενισχυτές να αλλάζεις... τότε οκ, μαζί σου.
Έτσι όμως δε θα πρέπει να ασχοληθούμε και με τα περισσότερα απ' όσα μπορεί κάποιος να ασχοληθεί στο άθλημα αυτό.
  1. Καλώδια; κανένας λόγος, έχει αναλυθεί δεκάδες φορές.
  2. Πηγή; ένα streaming και τέλειωσες... ουδεμία σημασία αν είναι spotify, tidal, qobuz ή internet radios... όπου έχει τη μουσική που θες...
  3. Συσκευή για το stream; αδιάφορο... υπολογιστής, chromecast, streamers... ότι βολεύει στο χειρισμό... από ήχο μια από τα ίδια...
  4. dac; ψιλοαδιάφορο πάλι... εδώ ο trinov που θεωρείται top και δεν έχει τίποτα εξωτικούς κονβέρτορες... μια κινεζιά του κατοστάρικου και είσαι άρχοντας
  5. ενισχυτής/ηχεία; άντε εδώ λίγο παραπάνω ψάξιμο αλλά και πάλι, αν πάμε σε ενεργά, αφού αποφασισθεί η διάμετρος του woofer, σιγα μην έχει σημασία αν είναι Adam, Jbl ή Focal εφόσον κινείσαι περίπου στην ίδια κατηγορία (οικονομικά). Αν αλλάξεις κατηγορία (οικονομικά επί 3) πάλι δεν έχει πολύ σημασία.
τελικά καταλήγουμε πάλι σ' αυτό:

Σιγά τώρα, μουσική παίζουν όλα...
 

Μηνύματα
106
Reaction score
73
Όσον αφορά τα Χάρμπεθ, κι εφόσον εκτιμάτε τον κατασκευαστή τους, η πιο δόκιμη λύση θα ήταν να πάρετε την ενεργή τους έκδοση, και να μην ψάχνετε να "ταιριάξετε" δήθεν "καλύτερους" ενισχυτές μόνοι σας, διότι έτσι δείχνετε ότι εκτιμάτε λιγότερο τον Alan απ'ότι την αφεντομουτσουνάρα σας, νομίζοντας ότι εσείς ξέρετε περισσότερα από αυτόν.. (Σόρρυ).

Η ανωτέρω βασική αρχή επιλογής, ισχύει για οποιαδήποτε ηχεία κυκλοφορούν είτε σε παθητική είτε σε ενεργή μορφή.

Όσον αφορά το ποιος ενισχυτής είναι "καλύτερος", ωραία η παραφιλολογία, αλλά οι μετρήσεις sinad που θα δείτε στο φόρουμ του Αμίρ, λένε όλη την πραγματικότητα από επιστημονικής άποψης, και οι απόψεις της αφεντομουτσουνάρας σας, δεν πτοούν τα δεδομένα. (Σόρρυ και πάλι).

Εχω ερωτηση χωρις απολυτως κανενα ιχνος ειρωνειας, για να μην παρεξηγηθω !

Ο Amir μετραει ενισχυτες, dac κλπ
Ολοι οι ενισχυτες με τα ιδια watt και ιδιο sinad στον ιδιο χωρο, ακουγονται το ιδιο ?
Ή ολα τα dac με ιδιο sinad ακουγονται το ιδιο ? 100% ?
Με αλλα λογια ειναι αδυνατο να ξεχωρισουν σε blind test ?
Δεν λεω αν δεν ειναι πιθανο, ή αν οι διαφορες δεν εχουν νοημα. Λεω αν ειναι εντελως αδυνατο..

Και αν πουμε οτι στο sinad, απο ενα σημειο και ανω οι διαφορες ειναι μη αντιληπτες, γιατι στα επαγγελματικα studio εχουν πχ ενα dac 2 εξοδων αρκετων χιλιαδων ευρω ? (Περα απο τις εξτρα εισοδους, εξοδους κλπ)

ΥΓ Αν και κατοχος ενος απο των πονηματων του, ο κυριος Σω αλλαζει αποψεις πιο συχνα και απο πρωην και νυν πρωθυπουργους.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Ολοι οι ενισχυτες με τα ιδια watt και ιδιο sinad στον ιδιο χωρο, ακουγονται το ιδιο ?
Όχι.
ολα τα dac με ιδιο sinad ακουγονται το ιδιο ? 100% ?
Με αλλα λογια ειναι αδυνατο να ξεχωρισουν σε blind test ?
Ναι, 100%. Είναι αδύνατο να ξεχωρίσουν σε blind test.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
...γιατι στα επαγγελματικα studio εχουν πχ ενα dac 2 εξοδων αρκετων χιλιαδων ευρω ? (Περα απο τις εξτρα εισοδους, εξοδους κλπ)
Για να το βλέπει ο πελάτης, να του τρέχουν τα σάλια και να πάρουν τη δουλειά στην τιμή που θέλουν.
 

ifievadam

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
509
Reaction score
356
Δηλαδή αν έχεις κάποια παθητικά ηχεία να μην ασχοληθείς τι ενισχυτή θα αγοράσεις; αφού θα γίνει και θα γίνει η εκταμίευση γιατί να μην είναι vfm;;
Αν βέβαια σαν "ενασχόληση" εννοείς το να έχεις 10 ενισχυτές να αλλάζεις... τότε οκ, μαζί σου.
Έτσι όμως δε θα πρέπει να ασχοληθούμε και με τα περισσότερα απ' όσα μπορεί κάποιος να ασχοληθεί στο άθλημα αυτό.
  1. Καλώδια; κανένας λόγος, έχει αναλυθεί δεκάδες φορές.
  2. Πηγή; ένα streaming και τέλειωσες... ουδεμία σημασία αν είναι spotify, tidal, qobuz ή internet radios... όπου έχει τη μουσική που θες...
  3. Συσκευή για το stream; αδιάφορο... υπολογιστής, chromecast, streamers... ότι βολεύει στο χειρισμό... από ήχο μια από τα ίδια...
  4. dac; ψιλοαδιάφορο πάλι... εδώ ο trinov που θεωρείται top και δεν έχει τίποτα εξωτικούς κονβέρτορες... μια κινεζιά του κατοστάρικου και είσαι άρχοντας
  5. ενισχυτής/ηχεία; άντε εδώ λίγο παραπάνω ψάξιμο αλλά και πάλι, αν πάμε σε ενεργά, αφού αποφασισθεί η διάμετρος του woofer, σιγα μην έχει σημασία αν είναι Adam, Jbl ή Focal εφόσον κινείσαι περίπου στην ίδια κατηγορία (οικονομικά). Αν αλλάξεις κατηγορία (οικονομικά επί 3) πάλι δεν έχει πολύ σημασία.
τελικά καταλήγουμε πάλι σ' αυτό:
1) Πολλοι και εμφανεις λογοι.
2-3) αν θελεις ΚΑΙ διαχειριση αρχειων δεν αρκει η απλη, και φθηνη, λυση.
4) καθολου ψιλοαδιαφορο - ειναι εμφανεις οι διαφορες μεταξυ ...τσιπς (και υλοποιησεων κυριως
 

Μηνύματα
16.478
Reaction score
30.451
Εγώ πάντως, με αφορμή το αρχικό ποστ, έχοντας συμβιωσει στο παρελθόν για δύο περίπου χρόνια με έναν Arcam Diva A90, αναρωτιέμαι : πρώτον πώς, στο διατανο καταφέρνει ο Α85 του να οδηγήσει τα 85db αναισθησίας Harbeth και δεύτερον, τι ακριβώς του βρήκε ο φίλος και ενθουσιαστηκε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.405
Reaction score
125.593
Ολοι οι ενισχυτες με τα ιδια watt και ιδιο sinad στον ιδιο χωρο, ακουγονται το ιδιο ?
Ή ολα τα dac με ιδιο sinad ακουγονται το ιδιο ? 100% ?
Με αλλα λογια ειναι αδυνατο να ξεχωρισουν σε blind test ?
Δεν χρειάζεται να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα.

Διότι, δεν έχει αξία.

Είτε καταφέρεις να ακούσεις μια α διαφορά, είτε όχι, ένα είναι σίγουρο: έκανες μια τρύπα στο νερό.

Δεν έχει νόημα αυτή η κουβέντα, και δε βλέπω το λόγο να ασχολείται οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος με τέτοια θέματα.

0fd8122fde1674108bc6ad1d540291ce9f2b6c03.jpg



Την ακοή μας, την χρησιμοποιούμε για να ακούμε μουσική, κι όχι για να ιχνηλατούμε τυχόν διαφορές μεταξύ μηχανημάτων, πράγμα που δεν αποτελεί τίποτε άλλο παρά μια καθιερωμένη ανοησία στους κύκλους του παλαιού καλού Χάι Ενδ.

Τις διαφορές μεταξύ μηχανημάτων, τις αξιολογούμε από τα τεχνικά χαρακτηριστικά τους, καθώς και από τις μετρήσεις τους.

Η ακοή δεν έχει θέση "τεχνικών προδιαγραφών, χαρακτηριστικών και μετρήσεων" και το μαύρο φίδι του Χάι Ενδ ήταν εξ'αρχής πως αυτή ανέλαβε θέση κριτή, δυστυχώς αυτό ήταν μια απάτη, η ακοή είναι μόνο για να ακούς τους Μπιτλς που σ'αρεσουν, από το δίσκο που αγαπάς, και τα μηχανήματα, αναλόγως των χαρακτηριστικών τους παίζουν όπως προβλέπεται.
 
Last edited:

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.568
Reaction score
37.871
εγω εχω λιγα χρονια στο χωρο, μαλλον δεν εχω καν χρονια στο χωρο (γιατι οποτε παω για ακροαση μου λενε απαγορευονται τα ζωα και δε με αφηνουν να ακουσω)...αλλα δεν εχω καταλαβει γιατι καποιος μετα απο τοσα χρονια ακομα πσαχνεται 🐒
 
Last edited:

Μηνύματα
263
Reaction score
71
Αγαπητέ mucicfanatic εγώ ανέφερα 2 σύγχρονους ενισχυτές και έναν εικοσαετίας, όχι 80s που δεν γνωρίζω διότι δεν κατέχω τετοια συσκευή. Πιο κάτω εχω και τα λινκς με τις μετρήσεις ,διαφέρουν από αυτά που δίνουν οι κατασκευαστές κάπως. Όντως και φετιχιστές είμαστε και ματάκηδες και μηχανάκηδες ή μάλλον μηχανόφιλοι κατά το μουσικόφιλοι που λέει ο αγαπητός costas αλλά και μουσικόφιλοι, οι πιο πολύ σαν τέτοιοι ξεκινήσαμε.

https://www.i-fidelity.net/testberichte/high-end/hegel-h120/seite-5.html

https://www.stereophile.com/content/arcam-diva-a85-integrated-amplifier-measurements

https://www.stereophile.com/content/exposure-3010s-integrated-amplifier-measurements

αν κάποιος διάβαζε μόνο αυτά τι θα μπορούσε να αποκομίσει χρήσιμο? θα γλύτωνε πχ την αγορά ενός νέου ενισχυτή όντας σίγουρος ότι δεν είναι καλύτερος του παλιού ?
 


Μηνύματα
106
Reaction score
73
Δεν χρειάζεται να απαντήσω σε αυτό το ερώτημα.
Διότι, δεν έχει αξία.
Είτε καταφέρεις να ακούσεις μια α διαφορά, είτε όχι, ένα είναι σίγουρο: έκανες μια τρύπα στο νερό.
Δεν έχει νόημα αυτή η κουβέντα, και δε βλέπω το λόγο να ασχολείται οποιοσδήποτε νοήμων άνθρωπος με τέτοια θέματα.
Στο νοημα της απαντησης συμφωνω απολυτα. Για την ακριβεια, το εχω βιωσει.
Η πορεια μου χρονικα ηταν:
Μουσικοφιλος με πολλες βιβλιοθηκες ΙΚΕΑ με δισκους > Μουσικος σε μπαντες και Παραγωγες σε κυκλοφοριες (Μεχρι και Mastering) > HiFi Audiophile > Εντατικο Προγραμμα Απεξαρτησης απο την Audiophilia !

Επετρεψε μου ομως να επιμεινω λιγο στο ερωτημα, για ιατρικους λογους. Θα βοηθησει το σταδιο απεξαρτησης 8-)

In the grand scheme of things (μτφ στην μεγαλη εικονα) η κουβεντα περι μικρο-διαφορων στα μηχανηματα δεν εχει αξια. Η ανωθεν γελοιογραφια ειναι εξοχως χαρακτηριστικη.

Αλλα ειναι διαφορετικο αυτο, απο το δεν εχει ουδεμια ακουστικη διαφορα.
Στο forum του site του Amir, αν τολμισεις και ψελισεις οτι υπαρχουν διαφορες, πας Μακρονησο με συνοπτικες διαδικασιες.

Αυτο που με ενδιαφερει ουσιαστικα, ειναι η επιστημονικη πλευρα του θεματος.
Εχουν ακουστες διαφορες ή οχι ? :idk:
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Πηγή; ένα streaming και τέλειωσες... ουδεμία σημασία αν είναι spotify, tidal, qobuz ή internet radios... όπου έχει τη μουσική που θες...
ξεχασες το πικ απ το ραδιοφωνο μρε Ζηση :drinks:
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Όχι, γιατί είναι μετρήσεις σε διαφορετικές συνθήκες. Ας πούμε δεν έχεις την απόκριση σε τετραγωνικό παλμό του Έγελου (όπου η Ντίβα είναι καλύτερη από την Έκθεση) και η απόκριση σε "simulated load" υπάρχει μόνο στον Arcam. Με μια γρήγορη ματιά στα κοινά στοιχεία μάλλον ο Arcam έχει καλύτερες μετρήσεις από τον Exposure, αλλά αν ζοριστεί ρίχνει ασφάλειες...
In the grand scheme of things (μτφ στην μεγαλη εικονα) η κουβεντα περι μικρο-διαφορων στα μηχανηματα δεν εχει αξια. Αλλα ειναι διαφορετικο αυτο, απο το δεν εχει ουδεμια ακουστικη διαφορα.
Έχουν. Άλλαξα τρεις φορές ενισχυτή στη ζωή μου. Και η κουβέντα έχει αξία. Χαβαλές να γίνεται. Αλλά άλλαξα ΜΟΝΟ τρεις φορές ενισχυτή στη ζωή μου.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.288
Reaction score
13.195
Την ακοή μας, την χρησιμοποιούμε για να ακούμε μουσική, κι όχι για να ιχνηλατούμε τυχόν διαφορές μεταξύ μηχανημάτων, πράγμα που δεν αποτελεί τίποτε άλλο παρά μια καθιερωμένη ανοησία στους κύκλους του παλαιού καλού Χάι Ενδ.
ευγε ελπιδοφορε νεε μου
 

TGD

Μηνύματα
7.205
Reaction score
7.233
Όχι υπογράφηκε συμφωνία ελεύθερου εμπορίου.
Αυτό που ξέχασαν οι Άγγλοι είναι ότι ο έμπορος πρέπει πια να ΕΚΤΕΛΩΝΗΣΕΙ τα Χαρμπέθια και να ΠΡΟΠΛΗΡΩΣΕΙ τον ΦΠΑ. Οπότε οι τιμές θα τσιμπίσουν το κατιτίς.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Στο νοημα της απαντησης συμφωνω απολυτα. Για την ακριβεια, το εχω βιωσει.
Η πορεια μου χρονικα ηταν:
Μουσικοφιλος με πολλες βιβλιοθηκες ΙΚΕΑ με δισκους > Μουσικος σε μπαντες και Παραγωγες σε κυκλοφοριες (Μεχρι και Mastering) > HiFi Audiophile > Εντατικο Προγραμμα Απεξαρτησης απο την Audiophilia !

Επετρεψε μου ομως να επιμεινω λιγο στο ερωτημα, για ιατρικους λογους. Θα βοηθησει το σταδιο απεξαρτησης 8-)

In the grand scheme of things (μτφ στην μεγαλη εικονα) η κουβεντα περι μικρο-διαφορων στα μηχανηματα δεν εχει αξια. Η ανωθεν γελοιογραφια ειναι εξοχως χαρακτηριστικη.

Αλλα ειναι διαφορετικο αυτο, απο το δεν εχει ουδεμια ακουστικη διαφορα.
Στο forum του site του Amir, αν τολμισεις και ψελισεις οτι υπαρχουν διαφορες, πας Μακρονησο με συνοπτικες διαδικασιες.

Αυτο που με ενδιαφερει ουσιαστικα, ειναι η επιστημονικη πλευρα του θεματος.
Εχουν ακουστες διαφορες ή οχι ? :idk:
Κι όμως ο ίδιος ο ΑΜΙΡ έχει παραδεχτεί ότι υπάρχουν πολλά αξιόλογα μηχανήματα περασμένων δεκαετιών με εξαιρετικά χαρακτηριστικά , που θα ήθελε και ο ίδιος να μετρήσει , αλλά δεν τα βρίσκει .
Ολες του οι μετρήσεις είναι από μέλη του φορουμ.
Αν του έστελνε ας πούμε κάποιος ένα NAKAMICHI STASIS θα έκανε κωλοτούμπες ο ΑΜΙΡ.
ΚαΙ διάφορα άλλα μηχανήματα , που γνωρίζει αλλά δεν μπορεί να μετρήσει.
Ο ίδιος τα γράφει και προτρέπει όποιον έχει παλιό μηχάνημα να το στείλει για μέτρηση.
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top