Εγγύηση ταχύτητας δικτύου

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263

Με σκοπό την καλύτερη ενημέρωση και προστασία των συνδρομητών σχετικά με προσφερόμενες εγγυήσεις ταχύτητας δικτύου, η ΕΕΤΤ απευθύνει την παρακάτω οδηγία προς όλους τους παρόχους υπηρεσιών πρόσβασης στο Διαδίκτυο:

Οι πάροχοι υπηρεσιών πρόσβασης στο Διαδίκτυο που παρέχουν υπηρεσίες με εγγυήσεις ταχύτητας (είτε στο σταθερό είτε στο κινητό δίκτυο) οφείλουν, στα πλαίσια του Κανονισμού (ΕΕ) 2015/2120, να εφαρμόζουν τουλάχιστον τις ακόλουθες υποχρεώσεις διαφάνειας, μέχρι τη θέση σε ισχύ των διατάξεων του Άρθρου 7 του Κεφαλαίου Β και του Κεφαλαίου Γ του Εθνικού Κανονισμού Ανοικτού Διαδικτύου (ΕΕΤΤ ΑΠ. 876/7Β/17-12-2018), που σχετίζονται με την εκτίμηση και δημοσίευση των ταχυτήτων:

  1. H εγγύηση ταχύτητας πρέπει να προσφέρεται σε όλους τους υφιστάμενους συνδρομητές των σχετικών προγραμμάτων και να ενσωματώνεται στους όρους παροχής και χρήσης των υπηρεσιών.
  2. Στην περίπτωση όπου η εγγύηση ταχύτητας αναφέρεται στην ταχύτητα συγχρονισμού του δικτυακού εξοπλισμού του συνδρομητή (η οποία δεν συμπίπτει με την πραγματική ταχύτητα μεταφοράς δεδομένων Διαδικτύου), δεν πρέπει να χρησιμοποιούνται χαρακτηρισμοί/φράσεις όπως "εγγύηση πραγματικής ταχύτητας".
  3. Οι υφιστάμενοι συνδρομητές πρέπει να ενημερώνονται για την παροχή της εγγύησης ταχύτητας, με έναν από τους τρόπους που προβλέπονται στο άρθρο 2.1.15.ζ.ii του Παραρτήματος Β΄ του Κανονισμού Γενικών Αδειών (ΕΕΤΤ ΑΠ. 834/2/9-11-2017), όπως εκάστοτε ισχύει.
  4. Οι όροι παροχής και χρήσης πρέπει να περιλαμβάνουν τις εξής πληροφορίες σχετικά με την εγγύηση ταχύτητας:
    • Την εγγυημένη απόδοση της ταχύτητας, ως ελάχιστη τιμή ή εύρος τιμών, ή ως ποσοστό της ταχύτητας που επιτυγχάνεται σε σχέση με την ονομαστική ταχύτητα.
    • Τις επανορθώσεις / αποζημιώσεις που λαμβάνει ο συνδρομητής σε περίπτωση αποκλίσεων από την εγγυημένη ταχύτητα.
    • Τη διαδικασία με την οποία ο συνδρομητής μπορεί να ελέγξει την εγγυημένη ταχύτητα και να διαπιστώσει αποκλίσεις από αυτή.
    • Τη διαδικασία με την οποία ο πάροχος επιβεβαιώνει τυχούσες αποκλίσεις από την εγγυημένη ταχύτητα, καθώς και αν o συνδρομητής χρειάζεται να υποβάλει σχετικό αίτημα / παράπονο, ή αν ο πάροχος προχωρά με δική του πρωτοβουλία σε περιοδικό έλεγχο της εγγυημένης ταχύτητας και στην ενεργοποίηση των προβλεπόμενων επανορθώσεων / αποζημιώσεων.
      Οι πληροφορίες αυτές μπορούν να προστεθούν και στην ειδική ιστοσελίδα της εταιρείας για το Ανοικτό Διαδίκτυο - η οποία έχει δημιουργηθεί σε εφαρμογή του Εθνικού Κανονισμού Εθνικού Διαδικτύου - κάνοντας γενική μόνο αναφορά στο κείμενο των όρων παροχής και χρήσης της υπηρεσίας.
  5. Σύνδεσμος στις πληροφορίες αυτές πρέπει να υπάρχει και στις ιστοσελίδες όπου διαφημίζονται τα σχετικά προϊόντα/υπηρεσίες.
  6. Οι πάροχοι υπηρεσιών πρόσβασης στο Διαδίκτυο που ήδη προσφέρουν προγράμματα με εγγύηση ταχύτητας οφείλουν να συμμορφωθούν με την ανωτέρω οδηγία εντός τριάντα (30) ημερολογιακών ημερών από την έκδοση της παρούσας Απόφασης.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Κι άμα δε σου παρέχει την προβλεπόμενη ταχύτητα, τότε τι γίνεται; Απλώς το κόβεις ή στο κόβουν; Γιατί δε βλέπω να περνάνε καινούριες γραμμές εκεί που έχουν πρόβλημα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.153
Reaction score
93.263
Προφανώς είναι υποχρεωμένοι να σε αποζημιώσουν. Θεωρητικά. Στην πράξη θα δείξει.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Εμένα πάντως, η κοσμοτε σε σταθερή σύνδεση Ίντερνετ, θεωρητικά 24-αρα, πάνω από 3-αρα δεν είναι.

Μέχρι 3, στις καλές του..

Πέφτει και πιο κάτω, και 1 έχω μετρήσει, ούτε νετφλιξ, μόνο σποτιφαι αντέχει...

Λέει ότι φταίει η απόσταση από τον κεντρικό κόμβο (12 χλμ) και τα παλιά χάλκινα καλώδια στη διαδρομή. Σιγά μη τα αλλάξουν για μένα...
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.346
Reaction score
74.447
Εμένα πάντως, η κοσμοτε σε σταθερή σύνδεση Ίντερνετ, θεωρητικά 24-αρα, πάνω από 3-αρα δεν είναι.
Βάλε αυτό που έχω εγώ να σωθείς.

 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.670
Βάλε αυτό που έχω εγώ να σωθείς.

Το δοκίμασα, δεν έχει κάλυψη η περιοχή ούτε από κινητή τηλεφωνία σε κοσμοτε.

Πολύ σπάνια έπιανε μέχρι 8 συνολική ταχύτητα...

Βασικά βονταφον πιάνει καλά εδώ. Υπάρχει ανάλογη παροχή από βονταφον;

Είμαι εκτός σχεδίου πόλης...
 


wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Λέει ότι φταίει η απόσταση από τον κεντρικό κόμβο (12 χλμ) και τα παλιά χάλκινα καλώδια στη διαδρομή. Σιγά μη τα αλλάξουν για μένα...
Σε κυνηγάνε τα ...καλώδια πάντως... όσο τα αποφεύγεις, εκεί αυτά! :p
 

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.629
Reaction score
83.112
Έχω πάροχο τη Nova εδώ και 2 χρόνια με VDSL 50άρι. Το τελευταίο διάστημα διαφημίζουν τη 100άρα ταχύτητα.
Το πρωί ρώτησα σε ένα κατάστημα Nova πόσο θα στοιχίσει η αναβάθμιση στα 100. Μου είπαν 5€ το μήνα.
Τους είπα OK, υπόγραψα κάτι χαρτιά και μου είπαν ότι μέσα σε 10 μέρες θα μου έρθει μήνυμα για την ενεργοποίηση.
Όταν γύρισα στο σπίτι ήμουν ήδη αναβαθμισμένος. :biggrin:


 
Last edited:








GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Πάρτε μάτι τα καραγκιοζιλίκια της cosmote....24 γραμμή που κλειδώνει με το ζόρι στα 7.....



speedtest.jpg

Έχω πάροχο τη Nova εδώ και 2 χρόνια με VDSL 50άρι. Το τελευταίο διάστημα διαφημίζουν τη 100άρα ταχύτητα.
Το πρωί ρώτησα σε ένα κατάστημα Nova πόσο θα στοιχίσει η αναβάθμιση στα 100. Μου είπαν 5€ το μήνα.
Τους είπα OK, υπόγραψα κάτι χαρτιά και μου είπαν ότι μέσα σε 10 μέρες θα μου έρθει μήνυμα για την ενεργοποίηση.
Όταν γύρισα στο σπίτι ήμουν ήδη αναβαθμισμένος. :biggrin:


Η 100αρα της nova δεν είναι fiber έτσι?
 




Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top