Εγγύηση ταχύτητας δικτύου

Μηνύματα
1.613
Reaction score
2.247
Πάρτε μάτι τα καραγκιοζιλίκια της cosmote....24 γραμμή που κλειδώνει με το ζόρι στα 7.....



View attachment 151388


Η 100αρα της nova δεν είναι fiber έτσι?
Με 6 θα έκανα κωλοτούμπες.Κλειδώνει στο 1,9. Ιντερνετ ρέντιο και πολυ μου είναι...
 

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Υπάρχουν ακόμα τόσο χαμηλές ταχυτητες; Με πάτε πολλά χρόνια πίσω που έπιανα 8αρα,δε θυμάμαι καν πόσο Παλιά.
Εγώ από τότε που πρωτοβγηκε η Adsl έπιανα υψηλές ταχύτητες.
Εποχή pstn είχα πρωτοβαλει Adsl και ήμουν από τους πρώτους στα 128 kbps,μετά έβαλα 256,μετά 512,μετά 1 mbps,8 mbps,24 mbps και τώρα 50αρα. Σχεδόν πάντα έπιανα το μέγιστο.
 




costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.099
Reaction score
124.654
Βρήκα έναν πάροχο που μου δίνει με πιάτο, σύνδεση point to point, έγινε η εγκατάσταση, οι πρώτες εντυπώσεις είναι ότι κυριολεκτικά πετάει.

Πολύ γρήγορη απόκριση.
Πέραν της ταχύτητας κατεβάσματος, πραγματικά πολύ γρήγορη απόκριση.
Σφαίρα.
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Πάρτε μάτι τα καραγκιοζιλίκια της cosmote....24 γραμμή που κλειδώνει με το ζόρι στα 7.....



View attachment 151388


Η 100αρα της nova δεν είναι fiber έτσι?
Όταν πολύ παλιά είχα 24άρα γραμμή η ταχύτητά μου έπαιζε από 7-9. Το κέντρο που ήμουν συνδεδεμένος ήταν πολύ μακριά και το ενδιάμεσο δίκτυο αρχαίο και υπερφορτωμένο. Μόλις πέρασαν οπτική ίνα από την κάθετη κεντρική οδό έβαλαν νέο Καφάο στα 100 μέτρα από το σπίτι μου για τις ολοκαίνουργιες τότε VDSL συνδέσεις. Έχω 50 άρα εδώ και 5 χρόνια περίπου, με Cosmote και μετά με Nova, που πάντα κλείδωνε στα 49.999.

Η 100άρα της Nova είναι VDSL. Τη διαφημίζει ως fiber, και δεν λέει ψέματα, μόνο που είναι FTTC (Fiber To The Cabinet). Η οπτική ίνα δηλαδή καταλήγει στο DSLAM της γειτονιάς και μετά αναλαμβάνει ο παλιός κλασικός χαλκός. Προμηθεύτηκα (αγόρασα) νέο router από τo κατάστημα το πρωί (ZTE H267N ) αλλά όταν γύρισα σπίτι είχε ήδη γίνει η αναβάθμιση στο παλιό router ( ZTE H168N). Απλά άλλαξα τη συσκευή, έβαλα τους κωδικούς μου και όλα εντάξει με τον νέο εξοπλισμό.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.952
Γιατί "πρέπει";

Στο πρόγραμμα π.χ. των 120Mbps, η Cablenet δίνει 6Mbps upload.
Δε ξέρει ο φίλος ότι μιλάς για άλλη χώρα!

Άρα "πρέπει" :fuckyou:
 

GOM

Μηνύματα
261
Reaction score
43
Η 100άρα της Nova είναι VDSL. Τη διαφημίζει ως fiber, και δεν λέει ψέματα, μόνο που είναι FTTC (Fiber To The Cabinet). Η οπτική ίνα δηλαδή καταλήγει στο DSLAM της γειτονιάς και μετά αναλαμβάνει ο παλιός κλασικός χαλκός. Προμηθεύτηκα (αγόρασα) νέο router από τo κατάστημα το πρωί (ZTE H267N ) αλλά όταν γύρισα σπίτι είχε ήδη γίνει η αναβάθμιση στο παλιό router ( ZTE H168N). Απλά άλλαξα τη συσκευή, έβαλα τους κωδικούς μου και όλα εντάξει με τον νέο εξοπλισμό.
Έχουν περάσει εδώ και 2 μήνες στην πολυκατοικία οι κύριοι της cosmote οπτική ίνα, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα (το διπλανό διαμέρισμα το πέρασε σπίτι) πρώτον γιατί με την cosmote μόλις λήξει το συμβόλαιο σκεφτόμουν να μην ξανα έχω καμία συνεργασία και δεύτερον ακόμα δεν έχω πείσει την γυναίκα να τρυπήσουμε τοίχους για να περάσουν καλώδια με καναλάκια μέσα στο σαλόνι.
Το κόστος, 60 κάτι ευρώ νομίζω για την 100αρα, είναι επίσης ένα θέμα.

Αυτό που περιγράφεις για την nova, φαντάζομαι δεν είναι το ίδιο...δηλαδή δεν έρχεται η οπτική κατευθείαν μέσα στο σπίτι έτσι?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.864
Reaction score
20.350
Δε ξέρει ο φίλος ότι μιλάς για άλλη χώρα!

Άρα "πρέπει" :fuckyou:
Λες; :biggrin:
1ον Cablenet δεν έχετε στην Ελλάδα.
2ον στην εικόνα γράφει "CY"
3ον στην εικόνα γράφει "Nicosia"

Λες να μην το πρόσεξε;;;;
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
77.384
Reaction score
93.952
Φυσικά και δε το πρόσεξε!

Γράψε του κι εσύ ότι είναι στη Κύπρο!

Πρέπει πρέπει πρέπει πρέπει πρέπει πρέπει πρέπει πρέπει... :fuckyou:
 


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
35.626
Reaction score
83.105
Έχουν περάσει εδώ και 2 μήνες στην πολυκατοικία οι κύριοι της cosmote οπτική ίνα, αλλά δεν το έχω κάνει ακόμα (το διπλανό διαμέρισμα το πέρασε σπίτι) πρώτον γιατί με την cosmote μόλις λήξει το συμβόλαιο σκεφτόμουν να μην ξανα έχω καμία συνεργασία και δεύτερον ακόμα δεν έχω πείσει την γυναίκα να τρυπήσουμε τοίχους για να περάσουν καλώδια με καναλάκια μέσα στο σαλόνι.
Το κόστος, 60 κάτι ευρώ νομίζω για την 100αρα, είναι επίσης ένα θέμα.

Αυτό που περιγράφεις για την nova, φαντάζομαι δεν είναι το ίδιο...δηλαδή δεν έρχεται η οπτική κατευθείαν μέσα στο σπίτι έτσι?
Όχι, σπίτι δεν πειράζουμε τίποτα αν έχουμε ήδη VDSL. Κι εγώ δεν μπορώ εγκαταστάσεις καλωδιώσεων και φασαρίες.
Πληρώνω 40€ συνολικά για την 100άρα και το Nova Cinema δορυφορικό.
 
  • Like
Reactions: GOM

Μηνύματα
2.194
Reaction score
2.715
Λες; :biggrin:
1ον Cablenet δεν έχετε στην Ελλάδα.
2ον στην εικόνα γράφει "CY"
3ον στην εικόνα γράφει "Nicosia"

Λες να μην το πρόσεξε;;;;
Το προσεξα αλλα δεν ηξερα οτι στην Κυπρο δεν υπαρχει μια αντιστοιχια download upload οπως Ελλαδα.
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.151
Reaction score
93.263
Έχω πάροχο τη Nova εδώ και 2 χρόνια με VDSL 50άρι. Το τελευταίο διάστημα διαφημίζουν τη 100άρα ταχύτητα.
Το πρωί ρώτησα σε ένα κατάστημα Nova πόσο θα στοιχίσει η αναβάθμιση στα 100. Μου είπαν 5€ το μήνα.
Τους είπα OK, υπόγραψα κάτι χαρτιά και μου είπαν ότι μέσα σε 10 μέρες θα μου έρθει μήνυμα για την ενεργοποίηση.
Όταν γύρισα στο σπίτι ήμουν ήδη αναβαθμισμένος. :biggrin:


Από περιέργεια έλεγξα αν υπάρχει διαθεσιμότητα FTTH από την Cosmote στο σπίτι μου.
FTTH.png


Οι τιμές
FTTH1.png

FTTH2.png


Το περίεργο στην όλη ιστορία είναι ότι τα προγράμματα τα αποκαλεί "Business", αλλά αυτό τον περιορισμό σε λεπτά -ιδιαίτερα σε σταθερά- δεν τον καταλαβαίνω.

Η τιμολόγηση των πακέτων είναι πολύ υψηλή για οικιακή χρήση. Τώρα με 50άρα VDSL πληρώνω 65€ για απεριόριστα σταθερά και 1000 προς κινητά, μαζί με Cosmote TV full pack.
 
Last edited:


Μηνύματα
2.316
Reaction score
354
Αυτά τα πακέτα δεν έχουν καμία σχέση με FTTH.
Είναι απλά εμπορικές ονομασίες "πιασάρικες" και έχουν να κάνουν με vdsl vectoring.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top