Ενεργά Ηχεία

I

iason

Guest
Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα των Γιάννης και Leandros όλα τα studios με εντοιχισμένα, που σχεδιάστηκαν από μηχανικούς ήχου, μιξάρουν στο γάμο του καραγκιόζη.
:lolsign:
Επίσης όλες οι μεγάλες εταιρείες που βγάζουν εντοιχισμένα δεν ξέρουν τη τους γίνεται (DYNAUDIO, PMC, ADAM, GENELEC, ATC etc)
:lolsign:

Παιδιά, να μαζευτούμε να βάλουμε στο τραπέζι τη παίρνει ο καθένας για να πάρουμε όλοι τα ίδια αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθούμε.
:lolsign:
Το λαικ είναι για την τρίτη πρόταση. :sneaky:
 

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Οπότε σύμφωνα με τα λεγόμενα των Γιάννης και Leandros όλα τα studios με εντοιχισμένα, που σχεδιάστηκαν από μηχανικούς ήχου, μιξάρουν στο γάμο του καραγκιόζη.
:lolsign:
Επίσης όλες οι μεγάλες εταιρείες που βγάζουν εντοιχισμένα δεν ξέρουν τη τους γίνεται (DYNAUDIO, PMC, ADAM, GENELEC, ATC etc)
:lolsign:

Παιδιά, να μαζευτούμε να βάλουμε στο τραπέζι τη παίρνει ο καθένας για να πάρουμε όλοι τα ίδια αλλιώς δεν υπάρχει περίπτωση να συνεννοηθούμε.
:lolsign:
Ειπα κατι τετοιο και δεν το καταλαβα;

Και ενας σοβαρος λογος που πολλα στουντιακα ενεργα εχουν μεγαλη μπαφλα,ειναι συμβιβασμος για να μπορεσει το ηχειο να παιξει nearfield.Μην κανετε πως δεν το ξερετε.Συμβιβασμος ειναι ομως.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.253
Reaction score
13.131
Κ ωστα στα ιωαννινα εχω μπλεξει με πολυ ΄΄βλαμενους΄΄ μα παρα πολυ
εσεις οι ντοκτορες της συμπρωτευουσας ειστε φυσιολογικοτατα ατομα :hi:
εγω τους λεω οταν περναμε το σκαραμαγκα μετα ειναι δυο ωραια καταστηματα
το δαφνι και το δρομοκαιτειο πατε εκει να σας κανουν μια ενεση 666 να μη λετε μα ,,,,,κιες
εαν τους ακουσεις θα βγαλης ζγουρα μαλλι, και με κατηγορουν οτι με εχεις επηρεασει βρε υη με βρηκε με του ψυχανωμαλους
 
Last edited:

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.433
Reaction score
15.081
Αλέξη μαναμ.....
Μίλησα για στούντιο??
Μήπως μένεις εσύ σε στούντιο??
Ξέρεις πολλούς εδώ μέσα με στούντιο??
Η σελίδα απευθύνεται σε στουντιαδες ή σε φίλους της μουσικής και της τεχνολογίας??
και μεις οι στουντιάδες στο πηγάδι κατουρήσαμε; :p δεν είμαστε φίλοι της μουσικής και της τεχνολογίας εμείς;; :roflmao: :p
 


Μηνύματα
7.234
Reaction score
11.774
Καλά ρε παίδες, στερεοφωνική εικόνα υπάρχει. Απλά δεν έχει το βάθος και τον αέρα ανάμεσα στα "όργανα" που παρατηρείται στην ελεύθερη τοποθέτηση. Απο την άλλη όμως, αυτή η εικόνα ( όσο ευχάριστη κι αν είναι, που είναι ) είναι πλασματική, εκτώς αν συζητάμε για εγγραφές που έχουν γίνει με όλους τους οργανοπαίχτες στον ίδιο χώρο, να παίζουν μαζί την ίδια στιγμή.
 


Μηνύματα
3.764
Reaction score
6.732
Sorry guys αλλά αυτά είναι κατηγορίας "ψάχνω μπάσα στα καλώδια".
Αναφέρεσαι για τη τρισδιάστατη αίσθηση της εικόνας που συζητήθηκε πιο πάνω ή για κάτι άλλο;
Γιατί η εικόνα έχει να κάνει καθαρά με την τοποθέτηση των ηχείων και τον συγκεκριμένο χώρο στον οποίο αναπαύονται.
Κάπου το ανέφερε και ο Ντιμιφούτης νωρίτερα ο οποίος είναι και διαβασμένος.
Εγώ το πήρα χαμπάρι από πειραματισμούς με τις θέσεις αυτών.
 



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Αναφέρεσαι για τη τρισδιάστατη αίσθηση της εικόνας που συζητήθηκε πιο πάνω ή για κάτι άλλο;
Γιατί η εικόνα έχει να κάνει καθαρά με την τοποθέτηση των ηχείων και τον συγκεκριμένο χώρο στον οποίο αναπαύονται.
Κάπου το ανέφερε και ο Ντιμιφούτης νωρίτερα ο οποίος είναι και διαβασμένος.
Εγώ το πήρα χαμπάρι από πειραματισμούς με τις θέσεις αυτών.
Λέω ότι ακόμη και στην εποχή του 5.1 το να ψάχνεις 3D fake εικόνες με 2 ηχεία είναι κατηγορίας ψάχνω μπάσα στα καλώδια.

Επίσης πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση μια σωστή κατασκευή εντοιχισμού σε σαλόνι με τα κατάλληλα ηχεία να μην είναι καλύτερη από τα ελεύθερα στο χώρο ηχεία. Απλά συνηθίσαμε να τα βλέπουμε έξω και πλέον έχει γίνει "κανόνας".

Τώρα στο σύστημα του Κώστα που ο Λέανδρος αναφέρθηκε παραπάνω, είμαι βέβαιος ότι δεν επιλέχθηκε εντοιχισμός γιατί το κόστος πάει εντελώς αλλού, όχι μόνο από θέματα κατασκευής αλλά και επιλογής ηχείων. Ο εντοιχισμός αυξάνει την απόσταση ακρόασης και ως λάτρης του απόλυτου που είναι δεν θα είχε άλλη επιλογή από το να πάει σε 10" στο minimum που αυτό μετά θα τοποθετούσε τα Geithain ως bargain για αυτόν καθώς από τα 1800€ ανά ηχείο θα πήγαινε στα 4000€ αυτομάτως.
Απόλυτος παράγοντας επίσης και η ιδιοκτησία του σπιτιού καθώς το ένοικο απαγορεύει τέτοιες λύσεις.

Ο επόμενος είναι ο φόβος.
Τη θα κάνω αν χαλάσει;
Θα βρω άλλο ίδιο;
Αν τα βαρεθώ;
Πως θα μπουν τα νέα;
Πρέπει να είναι στο ίδιο μέγεθος;
κλπ
κλπ

Οπότε αυτόματα το "Δεν γίνεται" μετατρέπεται στο "Δεν θέλω ".
Βασικά πάντα εκεί πάει αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Αν δεν πιστευετε εμενα,μπορειτε να διαβασετε John Atkinson.Τα λεγομενα του μεταφερω και συμφωνω.
Είναι ο Atkinson επιστήμονας της ακουστικής; Διότι, ο Toole είναι. Οπότε, δείξε μου ένα χωρίο του Toole που να αποδεικνύει αυτό που λες ή να αιτιολογεί τα οποία μειονεκτήματα από ακουστικής πλευράς του εντοιχισμού των ηχείων και θα σε πιστέψω.*

Διαφορετικά, η άποψη του Atkinson έχει τόση βαρύτητα όσο η δική μου - δηλαδή, καμία.


* άδικα θα ψάχνεις.
 
Last edited:

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Λέω ότι ακόμη και στην εποχή του 5.1 το να ψάχνεις 3D fake εικόνες με 2 ηχεία είναι κατηγορίας ψάχνω μπάσα στα καλώδια.

Επίσης πιστεύω ότι δεν υπάρχει περίπτωση μια σωστή κατασκευή εντοιχισμού σε σαλόνι με τα κατάλληλα ηχεία να μην είναι καλύτερη από τα ελεύθερα στο χώρο ηχεία. Απλά συνηθίσαμε να τα βλέπουμε έξω και πλέον έχει γίνει "κανόνας".

Τώρα στο σύστημα του Κώστα που ο Λέανδρος αναφέρθηκε παραπάνω, είμαι βέβαιος ότι δεν επιλέχθηκε εντοιχισμός γιατί το κόστος πάει εντελώς αλλού, όχι μόνο από θέματα κατασκευής αλλά και επιλογής ηχείων. Ο εντοιχισμός αυξάνει την απόσταση ακρόασης και ως λάτρης του απόλυτου που είναι δεν θα είχε άλλη επιλογή από το να πάει σε 10" στο minimum που αυτό μετά θα τοποθετούσε τα Geithain ως bargain για αυτόν καθώς από τα 1800€ ανά ηχείο θα πήγαινε στα 4000€ αυτομάτως.
Απόλυτος παράγοντας επίσης και η ιδιοκτησία του σπιτιού καθώς το ένοικο απαγορεύει τέτοιες λύσεις.

Ο επόμενος είναι ο φόβος.
Τη θα κάνω αν χαλάσει;
Θα βρω άλλο ίδιο;
Αν τα βαρεθώ;
Πως θα μπουν τα νέα;
Πρέπει να είναι στο ίδιο μέγεθος;
κλπ
κλπ

Οπότε αυτόματα το "Δεν γίνεται" μετατρέπεται στο "Δεν θέλω ".
Βασικά πάντα εκεί πάει αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα.
Αλέξη,
χωρίς καμία διάθεση να...στο χαλάσω, θα πρέπει να σκεφτείς ότι η πρόταση του εντοιχισμού απευθύνεται σε απίστευτα περιορισμένο αγοραστικό κοινό και αποκλειστικά σε πολυκαναλη χρήση, γιατί αν δοκιμάσει κάποιος να στήσει δικαναλο με εντοιχισμένα ηχεία δε θα έχει καμία αίσθηση σε βάθος και πλάτος σκηνής.
Τίποτα!
Μηδέν!!
Δηλαδή:
1) Θα πρέπει να είναι ιδιόκτητη κατοικία
2)Το δωμάτιο που θα τοποθετηθούν να έχει όπως ο ίδιος λες τέτοιες διαστάσεις που να μπορούν τα ηχεία να καλύψουν ηχητικά το χώρο.
3) budget ιδιαίτερα ανεβασμένο
4)το έφτιαξες και δε σ' αρέσει εντέλει??...you drink it!!:p:p
5)δεν παρέχει οποιαδήποτε δυνατότητα αναβάθμισης μετά τη τοποθέτηση.
Επομένως με εξαίρεση πιθανώς δύο - τρεις Έλληνες πιθανούς πελάτες όλοι οι άλλοι θα κινηθούν σε ελεύθερα ηχεία..
Μιλάμε πάντα για οικιακή χρήση - τοποθέτηση!!
Για εντοιχισμό σε δικάναλο δε, ούτε συζήτηση!! ;) ;)
 
Last edited:



Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Είναι ο Atkinson επιστήμονας της ακουστικής; Διότι, ο Toole είναι. Οπότε, δείξε μου ένα χωρίο του Toole που να αποδεικνύει αυτό που λες ή να αιτιολογεί τα οποία μειονεκτήματα από ακουστικής πλευράς του εντοιχισμού των ηχείων και θα σε πιστέψω.*

Διαφορετικά, η άποψη του Atkinson έχει τόση βαρύτητα όσο η δική μου - δηλαδή, καμία.


* άδικα θα ψάχνεις.
Απο το να προσπαθεις καθε φορα εσφαλμενα να με βγαζεις ακυρο,διαβασε και τιποτε αλλο εκτος απο Τουλ γιατι συνεχεια θα βγαινεις λαθος και θα σε κοροιδευουν...

Ο Ατκινσον εχει μετρησει τοσα ηχεια,που ο Τουλ δεν τα εχει δει ουτε στον υπνο του!Δεν ειναι αυτη η ουσια ομως-εχει φανερωσει αμετρητες φορες με τις μετρησεις του τα σχεδιαστικα λαθη της φαρδιας μπαφλας,με αντιπαραβολη και ως συνηθως συμφωνια των ακουστικων εντυπωσεων με τα προβληματα αυτων.
 


Μηνύματα
15
Reaction score
2
Καλησπέρα στην παρέα . Έχω ένα θεματακι στην σύνδεση με rca μεταξύ sub και active speakers. Το sub το έχω στην θέση auto on/off , τα ενεργά τα έχω συνδέσει στην τηλεόραση,το rca cable φεύγει από τα active speakers με sub out και πάει στο sub στην είσοδο sub in. Tο θέμα που έχω είναι όταν ενεργοποιείται τα active speakers ταυτόχρονα ενεργοποιείται και το sub αφού είναι στην θέση auto , αλλά την ώρα που ενεργοποιούνται τα ηχεία ακούγεται ένας δυνατός βομβος από το woofer που λογικά είναι από το ηλεκτρικό σήμα ενεργοποίησης των ηχείων και αυτό που την σπάει λίγο . Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι αν υπάρχει κάποιο delay module ώστε να καθυστερεί κάποια δευτερόλεπτα το αυτόματο άνοιγμα του woofer ώστε να μην μου μεταφέρει στο woofer αυτό το ηλεκτρικό σήμα. Έχετε να μου προτείνετε κάτι?
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.867
Reaction score
20.360
Απο το να προσπαθεις καθε φορα εσφαλμενα να με βγαζεις ακυρο,διαβασε και τιποτε αλλο εκτος απο Τουλ γιατι συνεχεια θα βγαινεις λαθος και θα σε κοροιδευουν...

Ο Ατκινσον εχει μετρησει τοσα ηχεια,που ο Τουλ δεν τα εχει δει ουτε στον υπνο του!Δεν ειναι αυτη η ουσια ομως-εχει φανερωσει αμετρητες φορες με τις μετρησεις του τα σχεδιαστικα λαθη της φαρδιας μπαφλας,με αντιπαραβολη και ως συνηθως συμφωνια των ακουστικων εντυπωσεων με τα προβληματα αυτων.
Πρώτον: δεν προσπαθώ να βγάλω εσένα λάθος (είσαι λάθος, αλλά αυτό είναι άλλη ιστορία...). Προσπαθώ να σε κάνω να καταλάβεις ότι η ακουστική είναι επιστήμη κι όπως σε κάθε επιστήμη, δεν χωράνε απόψεις. Απλό. Θες να το καταλάβεις; Καλώς. Δεν θέλεις; Πάλι καλώς.

Δεύτερον: Έχεις να προτείνεις σχετική βιβλιογραφία από κάποιον άλλον επιστήμονα της ακουστικής, εκτός του Toole, για να διαβάσω και να μην με κοροϊδεύουν; Γιατί από απόψεις του κάθε reviewer, χορτάσαμε...

Τρίτον: Για δώσε ένα παράδειγμα ηχείων και μετρήσεων τους στις οποίες ο Atkinson αποδεικνύει ότι η φαρδιά μπάφλα έχει αρνητική επίδραση στη στερεοφωνική εικόνα. Έτσι, να έχουμε κάτι να διαβάζουμε και να μην μας κοροϊδεύουν.
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.165
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top