Ενεργά Ηχεία

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
:king:... ο ηχος ειναι σα το καρμα, φιλοι μου, θα στην παιξει... :devilish:
σε κάποιους επιβεβαιωμένα δεν την παίζει..:lol:
Παίδες, αν βάλουμε τον Γιάνννη απέναντι απ τον Λέανδρο και του αντιστρεψουμε την φάση, νομίζω θα αλληλοεξουδετερωθουν. :biggrin::biggrin:
:cry:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.492
Reaction score
37.569
.... το εχω σκεφτει πολλες φορες, αλλα αποφευγω σα τον εξω-απο-δω να αναφερομαι σε ατομα. χαιρομαι παντως να γραφουν αλλοι, αυτα που μπορει να περνουν απο το κεφαλι μου..
ας πουμε πρακτικη fight τσαζ with τσαζ..
παίζει
... ε οκαυ, στο χερι τους ειναι ή στο μυαλο τους, αλλιως ..τη τυχη τους .. (κακε μου) δαιμονα..
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Παίδες, αν βάλουμε τον Γιάνννη απέναντι απ τον Λέανδρο και του αντιστρεψουμε την φάση, νομίζω θα αλληλοεξουδετερωθουν. :biggrin::biggrin:
αλήθεια...
πως ακούγονται οι τσουβαλομπασοπαγίδες σου???
είναι ηχητικά τόσο άθλιες όσο και οπτικά???
...μια απορία της έχω δηλαδή!! :p :p
 


Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
αλήθεια...
πως ακούγονται οι τσουβαλομπασοπαγίδες σου???
είναι ηχητικά τόσο άθλιες όσο και οπτικά???
...μια απορία της έχω δηλαδή!! :p :p
Μπορω να απολαυσω και εγω καποιες φωτογραφιες του να απαντησω αναλογα;:boast:
 


Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Άλλο ρώτησα αγορίνα. Αν έριξες καμιά ματιά στο νήμα του Bhutia και πιο συγκεκριμένα, στις μετρήσεις του συστήματός του ( αρχικές και τελικές ). Αν ναι, περιμένω να μου εξηγήσεις τί και γιατί βλέπουμε!
Άστο ρε συ. Μην ασχολείσαι. Κάνε κάτι άλλο πιο παραγωγικό.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
αλήθεια...
πως ακούγονται οι τσουβαλομπασοπαγίδες σου???
είναι ηχητικά τόσο άθλιες όσο και οπτικά???
...μια απορία της έχω δηλαδή!! :p :p
..πόνεσε πολύ Toolανδρε......αντιμετώπισε το..

είναι η best ατάκα του νήματος:cry::lol:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
Μπορω να απολαυσω και εγω καποιες φωτογραφιες του να απαντησω αναλογα;:boast:
μη φοβάσαι Γιάνννο...
θα μείνεις ισοβίως στην κορυφή της πυραμίδας...
δεν σε εκθρονίζει κανείς :laugh: :lol:
Κάνε κάτι άλλο πιο παραγωγικό.
παιξτηνκαλύτερα:lolsign:
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
βρε τι τρώγεσαι??
δηλαδή θεωρείς ότι η ισoσtάθμιση μέσω dsp"ακυρώνει τις έμμεσες ανακλάσεις??
το ότι βελτιώνει τον ήχο και τις μετρήσεις έχει να κάνει με τη ταπείνωση ή ανύψωση (ανάλογα του που είναι το πρόβλημα) συγκεκριμένων συχνοτικών περιοχών!!
Ο λόγος άμεσων προς έμμεσων ανακλάσεων θα παραμείνει και πάλι αμετάβλητος αν μετρηθεί το ίδιο ηχείο στην ίδια θέση στον ίδιο χώρο ανεξάρτητα της παρέμβασης ή μη του dsp!!!
αυτά αστροναύτη μ!!
Επεμβαίνουμε στην αναλογία έμμεσου προς άμεσο με τη χωροταξία δεδομένου συστήματος και τις διαστάσεις στο στερεοφωνικό τρίγωνο.Επισημαίνεται επίσης ότι υπό την τρέχουσα τοποθέτηση η εκπομπή των χαμηλών είναι πρακτικώς καρδιοειδής μέχρι τα 90 περίπου Hz ενώ ως προς τους δορυφόρους η καρδιοειδής πολική απόκριση ξεκινά να ισχύει ξανά μετά την τέταρτη οκτάβα.Και χάρη στην ομοαξονική αρχιτεκτονική με σταθερή -τονίζεται- γεωμετρία είναι αρκετά ομοιογενής και στις ανώτερες οκτάβες.

Ενημερώνω επίσης ότι η επιτελούμενη διόρθωση στο σήμα που υποδέχεται ο ακροατής στο sweet spot ξεπερνά κατά πολύ τις επεμβάσεις στο πεδίο της συχνότητας.
Για ν'ακριβολογούμε,αυτό που γίνεται είναι να φτάνουν τουλάχιστον από ύψος 80 Hz - το ύψος κρος με τα sub - και άνω όλες οι εκπεμπόμενες οκτάβες ταυτόχρονα στον ακροατή.Tα δε εμπλεκόμενα μήκη κύματος κάτω των 80 Hz επιτρέπουν μια πιο επιεική μεταχείριση στο σήμα.

Η χρονική ευθυγράμμιση έχει τεράστια σημασία στην αληθοφάνεια του ακούσματος κατά τις δυναμικές αντιθέσεις και την είσπραξη περικλειόμενης στο σήμα χωρικής πληροφορίας.Και όλα αυτά βεβαίως σε διόλου φροντισμένο οικιακό χώρο.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.118
Reaction score
3.628
Επεμβαίνουμε στην αναλογία έμμεσου προς άμεσο με τη χωροταξία δεδομένου συστήματος και τις διαστάσεις στο στερεοφωνικό τρίγωνο.Επισημαίνεται επίσης ότι υπό την τρέχουσα τοποθέτηση η εκπομπή των χαμηλών είναι πρακτικώς καρδιοειδής μέχρι τα 90 περίπου Hz ενώ ως προς τους δορυφόρους η καρδιοειδής πολική απόκριση ξεκινά να ισχύει ξανά μετά την τέταρτη οκτάβα

Ενημερώνω επίσης ότι η επιτελούμενη διόρθωση στο σήμα που υποδέχεται ο ακροατής στο sweet spot ξεπερνά κατά πολύ τις επεμβάσεις στο πεδίο της συχνότητας.
Για ν'ακριβολογούμε,αυτό που γίνεται είναι να φτάνουν τουλάχιστον από ύψος 80 Hz - το ύψος κρος με τα sub - και άνω όλες οι εκπεμπόμενες οκτάβες ταυτόχρονα στον ακροατή.Tα δε εμπλεκόμενα μήκη κύματος κάτω των 80 Hz επιτρέπουν μια πιο επιεική μεταχείριση στο σήμα.

Η χρονική ευθυγράμμιση έχει τεράστια σημασία στην αληθοφάνεια του ακούσματος κατά τις δυναμικές αντιθέσεις και την είσπραξη περικλειόμενης στο σήμα χωρικής πληροφορίας.Και όλα αυτά βεβαίως σε διόλου φροντισμένο οικιακό χώρο.
Δε διαφωνω οτι βελτιωνει τη φασικη αποκριση η ισοσταθμιση και οτι βελτιωνει την κατασταση μετρητικα.Εχω διαβασει ομως πολλα παραδειγματα χρηστων,που προσπαθησαν να βελτιωσουν την κατασταση αντισταθμιζοντας την ελλειψη ηχητικης περιποιησης του χωρου και το αποτελεσμα δεν αρεσε καθολου ακουστικα.

Που θα ελεγες οτι οφειλεται αυτο;
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
Δε διαφωνω οτι βελτιωνει τη φασικη αποκριση η ισοσταθμιση και οτι βελτιωνει την κατασταση μετρητικα.Εχω διαβασει ομως πολλα παραδειγματα χρηστων,που προσπαθησαν να βελτιωσουν την κατασταση αντισταθμιζοντας την ελλειψη ηχητικης περιποιησης του χωρου και το αποτελεσμα δεν αρεσε καθολου ακουστικα.

Που θα ελεγες οτι οφειλεται αυτο;
Πρώτον,επαναλαμβάνεται ότι η ισοστάθμιση αποτελεί συμπληρωματική και όχι την κύρια ενέργεια στην εργασία που έχει παρουσιαστεί.Ενδεικτικόν ότι κάτω των 250 Hz δεν έχει εφαρμοστεί η παραμικρή ισοστάθμιση στην εν λόγω περίπτωση.

Οι κύριοι συντελεστές για την υποβάθμιση του ακροαματικού αποτελέσματος σε ανάλογες διαδικασίες είναι :

- Σοβαρές εγγενείς ανισορροπίες από εκ προοιμίου πλημμελές στήσιμο του setup.

- Μεγάλες αποστάσεις ακρόασης.

- Υπερβάλλουσες διορθώσεις ιδίως στο πεδίο του χρόνου

- Ισοσταθμιστικές παρεμβάσεις στο πεδίο της συχνότητας σε ζώνες μη ελάχιστης φάσης.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.054
εσύ δεν είσαι Guru
ο Bhuda είσαι :laugh:
κι εγω που στην αρχη κοροιδευα ο καψερος τον Dimi και τον Ear που κανουνε ignore.....

ποσα λιγα ξερω...

:roflmao: :rolleyes:
αυτοί είναι κλίκα δεν στρένε :biggrin:
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Επεμβαίνουμε στην αναλογία έμμεσου προς άμεσο με τη χωροταξία δεδομένου συστήματος και τις διαστάσεις στο στερεοφωνικό τρίγωνο.Επισημαίνεται επίσης ότι υπό την τρέχουσα τοποθέτηση η εκπομπή των χαμηλών είναι πρακτικώς καρδιοειδής μέχρι τα 90 περίπου Hz ενώ ως προς τους δορυφόρους η καρδιοειδής πολική απόκριση ξεκινά να ισχύει ξανά μετά την τέταρτη οκτάβα.Και χάρη στην ομοαξονική αρχιτεκτονική με σταθερή -τονίζεται- γεωμετρία είναι αρκετά ομοιογενής και στις ανώτερες οκτάβες.

Ενημερώνω επίσης ότι η επιτελούμενη διόρθωση στο σήμα που υποδέχεται ο ακροατής στο sweet spot ξεπερνά κατά πολύ τις επεμβάσεις στο πεδίο της συχνότητας.
Για ν'ακριβολογούμε,αυτό που γίνεται είναι να φτάνουν τουλάχιστον από ύψος 80 Hz - το ύψος κρος με τα sub - και άνω όλες οι εκπεμπόμενες οκτάβες ταυτόχρονα στον ακροατή.Tα δε εμπλεκόμενα μήκη κύματος κάτω των 80 Hz επιτρέπουν μια πιο επιεική μεταχείριση στο σήμα.

Η χρονική ευθυγράμμιση έχει τεράστια σημασία στην αληθοφάνεια του ακούσματος κατά τις δυναμικές αντιθέσεις και την είσπραξη περικλειόμενης στο σήμα χωρικής πληροφορίας.Και όλα αυτά βεβαίως σε διόλου φροντισμένο οικιακό χώρο.
Επομένως bhutia..
Συνοψίζοντας λοιπόν, ο λόγος άμεσου προς έμμεσο ήχο έχει να κάνει με τη χωροταξία και με το στερεοφωνικό τρίγωνο..
Ο συγκεκριμένος λόγος δεν επηρεάζεται από τη χρήση δικαναλου σεταπ ή πολυκαναλου...
Επίσης ο συγκεκριμένος λόγος δεν επηρεάζεται από τη χρήση ή μη dsp...
Τέλος, η χρήση του λογισμικού που αναφέρεσαι βελτιστοποιεί την ακρόαση λόγω της χρονικής και της συχνοτικης ισοστάθμισης τόσο σε φροντισμενους όσο και σε αφροντιστους χώρους, σωστά???
Μπορεί να βελτιώσει την ακρόαση όμως και σε χώρους με...τσουβαλομπασοπαγιδες ή σε τέτοιες κατασκευές δεν υπάρχει σωτηρία????
Ιδού η απορία....
Υ.Σ.αν κάτι από τα ανωτέρω που αναφέρω δεν είναι σωστό παρακαλώ να με διορθώσεις!!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Last edited:



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.309
Μηνύματα
2.858.056
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top