Ενεργά Ηχεία

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Να

Ναι!, όντως, είναι ότι πρέπει για να οδηγεί ένα προενισχυτη μέσω της εξόδου των ακουστικών!!
:laugh::laugh::laugh::laugh:
Να

Ναι!, όντως, είναι ότι πρέπει για να οδηγεί ένα προενισχυτη μέσω της εξόδου των ακουστικών!!
:laugh::laugh::laugh::laugh:





Ναι καλέ άνετα, εγώ το έχω σύνδεσει με ένα μίνι ηχοσύστημα και έχω βάλει το ποτενσιόμετρο του στο 15 από το 30 που είναι μέγιστο και κελαηδάει, έχει και ψηφιακή οπτική και HDMI, την μεν οπτική την έχω βγάλει σε ένα δίκαναλο ενισχυτή που έχει ενσωματωμένο dac σε άλλο δωμάτιο (σαν zone 2) την δε HDMI σε πολυκαναλο, περιττό να πω ότι είμαι 101% ευχαριστημένος, ποιος χρειάζεται προενισχυτή τη σήμερον ημέρα είναι κάτι το τελείως άχρηστο (μόνο οι πολυκάναλοι προενισχυτές χρειάζονται). ;)
 

leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ναι καλέ άνετα, εγώ το έχω σύνδεσει με ένα μίνι ηχοσύστημα και έχω βάλει το ποτενσιόμετρο του στο 15 από το 30 που είναι μέγιστο και κελαηδάει, έχει και ψηφιακή οπτική και HDMI, την μεν οπτική την έχω βγάλει σε ένα δίκαναλο ενισχυτή που έχει ενσωματωμένο dac σε άλλο δωμάτιο (σαν zone 2) την δε HDMI σε πολυκαναλο, περιττό να πω ότι είμαι 101% ευχαριστημένος, ποιος χρειάζεται προενισχυτή τη σήμερον ημέρα είναι κάτι το τελείως άχρηστο (μόνο οι πολυκάναλοι προενισχυτές χρειάζονται). ;)
Για .... δέκατο τρίτο μίνι ηχοσύστημα σε παιδικό δωμάτιο..μια χαρά λαλεί!!:roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Ελα κόφτε τις αηδίες και οι δυό σας.
Αναγούλα μας ήρθε.
Εσύ Λέανδρε τι ζόρι τραβάς , με την έξοδο των ακουστικών , που όλο και την αναφέρεις?
Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε ? Περιμένουμε , βασικά περιμένω να μου πείς.
 


leandros

Πάρτε παθητικά!
Μηνύματα
3.195
Reaction score
6.100
Ελα κόφτε τις αηδίες και οι δυό σας.
Αναγούλα μας ήρθε.
Εσύ Λέανδρε τι ζόρι τραβάς , με την έξοδο των ακουστικών , που όλο και την αναφέρεις?
Ξέρεις κάτι που δεν ξέρουμε ? Περιμένουμε , βασικά περιμένω να μου πείς.
Απολύτως κανένα, εσύ?
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Ποιο είναι αηδία John;;;
Μάλλον κάτι θα έφαγες και σου προκάλεσε αναγούλα, αυτό έλειπε να ζητάμε και άδεια για να γράψουμε την άποψή μας...
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Ποιο είναι αηδία John;;;
Μάλλον κάτι θα έφαγες και σου προκάλεσε αναγούλα, αυτό έλειπε να ζητάμε και άδεια για να γράψουμε την άποψή μας...
Φυσικά και δεν θα πάρετε την άδειά μου για να συνεχίσετε την τρολιά . Φτάνει όμως.
Απολύτως κανένα, εσύ?
Αφού λοιπόν δεν έχεις απολύτως κανένα πρόβλημα με την έξοδο των ακουστικών , γιατί την αναφέρεις συνέχεια , και θεωρείς την χρήση της από τον mailknight αν θυμάμαι καλά ώς ατόπημα?
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.442
Reaction score
15.129
Η έξοδος των ακουστικών περνάει το σήμα από ένα περιττό στάδιο ενίσχυσης για ακουστικά με το λίγο παραπάνω θόρυβο+παραμόρφωση που αυτό συνεπάγεται. Ανάλογα με τη χρήση μπορεί να μην ενοχλεί ή να περνάει και τελείως απαρατήρητο, όμως καλό δεν κάνει.
 

Μηνύματα
27.206
Reaction score
25.181
Η έξοδος των ακουστικών λοιπόν , είναι η έξοδος του τελικού , με μόνη την διαφορά ότι παρεμβάλεται κάποια αντίσταση , κάποιων ohms μόνο και μόνο για να μειώσει την τάση ή την ισχύ που θα φάνε τα ακουστικά.
Δεν έχει καμία άλλη διαφορά.
Ως εκ τούτου , δεν είναι κατακριτέα η χρήση της , αν αυτό καταστεί αναγκαίο . Και σίγουρα δεν αξίζει τον κόπο να γίνει προιόν bullying.
 




daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Εσύ είσαι μόνο με την πάρτη σου , αλλά αυτό είναι θέμα που άπτεται του γωγουλινιακού σύμπαντος, οπότε σε αφήνουμε ήσυχο προς το παρόν. :tongue: :gotcha::biggrin:
τι έχουμε σήμερα JohnJohn και είσαι φουλ επίθεση σε κάθε νήμα?
έσπασε καμιά αιμορροΐδα? :cry: :lol: :lol:
 


Μηνύματα
518
Reaction score
460
Πιτσιρικάς, υιός οικογενειακής φίλης, νεούδι στη μουσική, μου ζήτησε ό,τι έχω από Rock και Metal σε mp3. Μετά χαράς του τα έδωσα. Μετά από λίγο καιρό, μέσω Viber, μου στέλνει link με μια λίστα με σπάνιους metal δίσκους (LP). Παραθέτω την απάντησή μου:
"Υπάρχει πολύ "παιχνίδι" πίσω από τα λεγόμενα "σπάνια" albums σε δίσκους. Την επόμενη φορά που θα βρεθούμε θα σου πω κάποια πράγματα. Αυτό που θέλω να καταλάβεις είναι το εξής: Μείνε μακριά από δίσκους βινυλίου. Πολύ μακριά. Όσο πιο μακριά γίνεται. Μόνο από ψηφιακά αρχεία και streaming audio services θα ακούς. Απορίες επ' αυτού, θα στις λύσω από κοντά. Προς το παρόν: Μακριά από δίσκους βινυλίου"

Είπαμε, μπορεί να κάνουμε μαλακίες, δεν είναι ανάγκη να ξεκινήσουν κι άλλοι...
 

Attachments


Μηνύματα
2.226
Reaction score
2.742
Βρε Γιάννη άσε το παιδί κι εσύ...
Ακούει τη μουσικουλα του από το κινητό του, μέσω του minix neo u1 με το επαναφορτιζόμενο Bluetooth ηχειακι του και μπορεί εμπεριστατωμένα να εκφέρει την άποψη και γνώση του απλόχερα στο φόρουμ ως γνώστης:sneaky::sneaky: πλέον του τι σημαίνει καλός ήχος!!..
Κοινωνικό έργο κάνει..μην είσαι σκληρός μαζί του!!! :smile:
Σε ένα καθυστερημένο τι απαντάς;
 

Μηνύματα
1.768
Reaction score
2.803
Η αλήθεια είναι ότι ώρες-ώρες ο Λέανδρος μιλάει χωρίς να σκέφτεται και το αποτέλεσμα είναι να γράφει βλακείες.
Άντε καληνύχτα, αύριο πάλι!
 

Μηνύματα
244
Reaction score
690
Νομίζω το καλύτερο θα ήταν να σταματήσει εδώ αυτό γιατί αν δεν το καταλάβατε κάποιοι εκτιθεστε....Άσε που το νήμα ξεπέρασε και το επίπεδο καφενείου.... Μπήκε ο άλλος να διαβάσει για ενεργά ηχεία και ξέχασε και αυτά που ήξερε!!!!
Φιλικά το λέω προς όλους!
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.946
Reaction score
20.453
Η εικόνα και το ρητό που τη συνοδεύει δεν απέχει πολύ από την αλήθεια. Όταν, ως πιτσιρικάς, δαπανούσα όλο το διαθέσιμο χαρτζιλίκι σε δίσκους, προφανώς και δεν έμεναν χρήματα για οτιδήποτε άλλο. :) Π.χ. καφέ δοκίμασα και δεν μου αρέσει - δεν πίνω, τσιγάρο δεν δοκίμασα - δεν καπνίζω, στο αλκοόλ έχω αλλεργία - δεν πίνω, οπότε όλα τα λεφτά δίσκους! Ε, ΟΚ, μεγαλώνει ο άνθρωπος, αλλάζουν οι ανάγκες κι οι προτεραιότητές του. εμπλουτίζονται οι γνώσεις του (ε, σε μερικούς από εμάς, τουλάχιστον), με αποτέλεσμα να λαμβάνει υπόψη κι άλλους παράγοντες στη λήψη αποφάσεων. Ο νοών, νοείτο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.602
Μηνύματα
2.865.614
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top